Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Pregatire teren construcție casa

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
anaid26

anaid26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.03.2008
Buna seara!Am și eu o întrebare tot legata de acest aspect.Am cumpărat un teren de 750 mp pe care era vie.Am tăiat și scos ce se putea și am arat terenul pt a scoate și restul de rădăcini.Urmează sa discuim și apoi sa nivelam terenul.După cât timp se poate construi pe teren pentru a nu întâmpina probleme?Oare am greșit ca am arat terenul?

#2
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Fundatia merge sub nivelul araturii, asa ca eu cred ca e ok. Si ai facut bine daca ai scos resturile vegetale, alea putrezesc si ramine gol.

#3
anaid26

anaid26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.03.2008
Mulțumesc pentru răspuns!


#4
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Cu placere, Diana.
Succes la construit.

Aaaa... pe cind? Proiectant, constructor...te pot sfatui mai bine. Si daca n-ai depus actele inca... se face autostrada pina iti ies.

Edited by viotl, 18 July 2016 - 23:16.


#5
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Aduci geolog, sondeaza, vede care sunt tasarile si la ce adancimi. Prin asta va determina adancimea de fundare.
Cu hartia de la geolog mergi la structurist, iar acesta va intocmi proiectul de fundatie.

#6
anaid26

anaid26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.03.2008

View Postviotl, on 18 iulie 2016 - 23:15, said:

Cu placere, Diana.
Succes la construit.

Aaaa... pe cind? Proiectant, constructor...te pot sfatui mai bine. Si daca n-ai depus actele inca... se face autostrada pina iti ies.
Încă nu am demarat nimic în sensul acesta,vrem sa ne apucam de proiect,autorizații anul acesta și din primăvară anului viitor sa începem construcția.Acum doar vrem sa pregatim terenul.Sîncerc sa fiu mă speriasem puțin în ce privește aratul,credeam ca am greșit,dar acum m-am liniștit :) Ca necunoscători ce suntem voiam sa aducem și ceva pământ sa ne mai ridicam puțin dar acum citind puțin pe aici vom renunța la idee. Vom face umplutura după ce construim.Sigur ca orice sfat sau recomandare este binevenită!

#7
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Daca doriti sa construiti casa mai sus decat terenul,sugestia mea ar fi sa procedati in asa fel incat fundatia sa se sprijine pe/in terenul initial,pe care l-a tasat timpul...
Cunosc un caz,care a inaltat terenul cu ~2m si l-a tasat cu un minicompresor...Rezultatul...nu,nu au crapat zidurile,pt ca omul se cam gandea la surprize si a facut armatura dubla in fundatie.S-a inclinat toata casa...acum este vizibil la ochiometru,insa o mai [lasa sa se aseze] si apoi o ridica...

#8
anaid26

anaid26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.03.2008

View Postgcom61, on 19 iulie 2016 - 13:58, said:

Daca doriti sa construiti casa mai sus decat terenul,sugestia mea ar fi sa procedati in asa fel incat fundatia sa se sprijine pe/in terenul initial,pe care l-a tasat timpul...

Cunosc un caz,care a inaltat terenul cu ~2m si l-a tasat cu un minicompresor...Rezultatul...nu,nu au
crapat zidurile,pt ca omul se cam gandea la surprize si a facut armatura dubla in fundatie.S-a inclinat toata casa...acum este vizibil la ochiometru,insa o mai [lasa sa se aseze] si apoi o ridica...
Mulțumesc de sugestie!Cu siguranță nu vom repeta greșeala!

#9
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Nu mai discui/nivela nimic.
Adu un buldo card sa-ti decoperteze pe toata amprenta casei + loc pt organizare de santier. Tot pamantul sa- l faca maldar in cel mai indepartat colt.
La final il intinzi prin curte, altfel va fi plin de caramizi, sarme, cioburi....etc si va trebui sa aduci altul

#10
anaid26

anaid26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.03.2008
Trebuia sa discuim pământul pentru ca l-am arat deja și dacă se uscau brazdele nu era ok.Astfel am scos multe rădăcini de vie și cred ca altfel nu am fi reușit. Acum arata ok și cu siguranță ideea de a strânge pământul,este una foarte buna la care nu mă gândisem. Dar înainte de asta,vreau sa dam cu erbicid.Au fost multe bălării și mă gândesc ca astfel mai curățăm pământul.Putem da cu erbicid acum,direct pe pamant sau trebuie sa aștept sa răsară buruienile?

#11
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Le scoteai si cand intindeai pamantul la final, tot la final va trebui sa aduci o motosapa sa-ti marunteasca pamantul dupa ce a stat morman timp de ... probabil peste 1 an.
Nu are rost sa aplici ierbicid acum, nu umple pamantul de prostii aiurea, stai sa te vezi cu casa terminata, sa vezi daca va ma trebui sa aduci sau nu si alt pamant si abia apoi hotarasti daca iti trebuie ierbicid. Oricum se aplica cand buruiana are 2 frunze formate.
Sfat: rascheteaza tot ce este teren vegetal (20-30-40 cm), il depozitezi separat, torni betonul din fundatie pana 'la ras". Practic "talpa' fundatiei va fi mai groasa insa ai avantajul ca "iesi din pamant" mai repede, scutesti material/manopera la cofratul in sant si scapi de eventualele ploi ce te pot prinde cu lucrul in sant.

Edited by gabian22, 22 July 2016 - 13:41.


#12
anaid26

anaid26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 28.03.2008
Diferite stadii ale terenului și o mica parte din rădăcinile de vie.

Așa arata acum după ce l-am arat.

De construcție ne vom apuca în primavara.Pot sa las pământul așa pana atunci sau îl de decopertez de pe acum?

De construcție ne vom apuca în primavara.Pot sa las pământul așa pana atunci sau îl decopertez de pe acum?

Attached Files


Edited by anaid26, 22 July 2016 - 13:48.


#13
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Decopertezi cand te apuci de betoane;nu are rost sa faci groapa pt apa/zapada...

#14
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postgabian22, on 22 iulie 2016 - 13:40, said:

Le scoteai si cand intindeai pamantul la final, tot la final va trebui sa aduci o motosapa sa-ti marunteasca pamantul dupa ce a stat morman timp de ... probabil peste 1 an.
Nu are rost sa aplici ierbicid acum, nu umple pamantul de prostii aiurea, stai sa te vezi cu casa terminata, sa vezi daca va ma trebui sa aduci sau nu si alt pamant si abia apoi hotarasti daca iti trebuie ierbicid. Oricum se aplica cand buruiana are 2 frunze formate.
Sfat: rascheteaza tot ce este teren vegetal (20-30-40 cm), il depozitezi separat, torni betonul din fundatie pana 'la ras". Practic "talpa' fundatiei va fi mai groasa insa ai avantajul ca "iesi din pamant" mai repede, scutesti material/manopera la cofratul in sant si scapi de eventualele ploi ce te pot prinde cu lucrul in sant.
Ma tem ca nu sint de acord.
Dar, ma rog, fiecare cu casa lui, cu parerea lui.
Radacinile alea de vie se duc in jos cit au fost si plantele, poate mai mult. daca e sa fii mai catolic decit papa, tre sa decopertezi 1-2 metri.

Diana - pina te apuci, mai intreaba pe aici, s-o gasi careva sa iti dea raspunsul precis asteptat. Cum s-a mai zis, structuristul si geo iti spun cel mai bine cit sa decopertezi. Oricum, tre sa tii cont ca ceea ce vei adauga in alveole trebuie compactat, in straturi de max 15-20 cm, la umiditatea optima de 16%(la mine, la tine poate fi altfel), si teoretic tre sa compactezi fiecare strat pina nu se mai lasa..... si oricum dupa ce torni placa tot se va lasa. O sa-ti treaca repede cind ai sa vezi ce inseamna. Ai timp.... cauta undeva unde se construieste sa vezi ce inseamna, nu se poate in cercul tau extins de cunostinte sa nu dai peste careva care stie pe careva care construieste. Sa vezi ce munca de lamurire tre sa duci cu Dorel... si sa vezi ca cum te intorci cu spatele cum sare o etapa.

Edited by viotl, 23 July 2016 - 01:44.


#15
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Pt ierbicid,cel mai indicat ar fi fost inainte de aratura si apoi arat dupa 2-3 saptamani.Oricum,avand in vedere ca deja erau suficiente seminte de iarba cazute jos,ierbicidarea cu total e bine sa o faca la primavara cand ierburile vor avea 10-15cm inaltime.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate