Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Ce simtiti voi de la vitamine ?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014
In afară de faptul ca iti colorează urina, la voi, vitaminele mai au si alt efect ?
Eu iau de câteva luni vitamax cate o capsula pe zi, dimineața, într-o luna am luat si cate doua pe zi, una dimineața si una seara, acuma iau un comprimat de Supradyn dimineata si o capsula de vitamax seara. Uneori mai iau si vitamina C 1000mg efervescenta, la prânz.
In tot acest timp, in afara de faptul ca mi se colorează urina in galben sau portocaliu, nu simt absolut nimic deosebit, practic e ca si cum nici nu le-as lua, nu simt nici o diferență fata de atunci când nu luam nimic.
Voi simtiti ceva ?
De unde stiti ca vitaminele astea nu-s pur si simplu placebo si de fapt doar excipienti cu gust dulceag-acrisor ? (excipientii sunt substante fara efect terapeutic, rolul lor e de a ajuta substanta activa să-si faca efectul)

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
De ce iei?
Eu iau un complex de vit D la recomandarea doctorului, in urma unor analize in care s-a constatat lipsa vitaminei respective.

#3
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
AlexEn: stai la soare .... lasa draciile astea.
mergi la o piscina si stai la soare ala este D sanatos.

#4
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Am simtit mai nimic, am luat de-a lungul anilor pastile si nu au parut sa aiba vreun efect. poate (poate!) cavit si am auzit de la un amic de inca un produs care ar avea efect dar nu l-am incercat.
cred ca multe sunt tzepe, industria farmaceutica e o mare tzeapa. 90% din ce vand ei e inutil. si compenseaza prin marketing agresiv, reclame pline de fericire. in plus in formula praf, pastile, produsul nu ar fi la fel de bine asimilabil.
decat pastila mai bine un fruct. mai sunt niste capsule uleioase sau produse care ar contine diverse extracte de plante, peste, etc. daca intr-adevar au ce sustin s-ar putea sa produca niste beneficii daca acea capsula se asimileaza mai repede decat din mancare.

Edited by andreim77, 18 July 2016 - 09:48.


#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 KHISHCHNIK, on 18 iulie 2016 - 09:37, said:

In tot acest timp, in afara de faptul ca mi se colorează urina in galben sau portocaliu, nu simt absolut nimic deosebit, practic e ca si cum nici nu le-as lua, nu simt nici o diferență fata de atunci când nu luam nimic.
Nu trebuie sa le simti, vitaminele le simt celulele.

#6
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Eu de la vitamine simt o erectie.

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

 Mihai_3, on 18 iulie 2016 - 09:46, said:

AlexEn: stai la soare .... lasa draciile astea.
mergi la o piscina si stai la soare ala este D sanatos.

Iti inteleg intentiile si multumesc pentru indrumare, doar ca nu e chiar asa usor.
Pe langa faptul ca lucrez in timpul zilei, am interdictie de stat la soare din alte motive.

Tot nu a spus initiatorul de ce le ia Posted Image

Edited by AlexEn, 18 July 2016 - 09:54.


#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 KHISHCHNIK, on 18 iulie 2016 - 09:37, said:

in afara de faptul ca mi se colorează urina in galben sau portocaliu, nu simt absolut nimic deosebit, practic e ca si cum nici nu le-as lua, nu simt nici o diferență fata de atunci când nu luam nimic.
Voi simtiti ceva ?

Ai probleme cu mirosul daca nu simti si altceva cand urinezi... Posted Image

Vezi sa nu faci hipervitaminoza, ca atunci o sa simti fortat diverse neplacute...

#9
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

 AlexEn, on 18 iulie 2016 - 09:44, said:

De ce iei?
Eu iau un complex de vit D la recomandarea doctorului, in urma unor analize in care s-a constatat lipsa vitaminei respective.
Scuze, nu eram pe topic.
Le iau ca sa mă mentin, fara sa am vreo problemă medicală.

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Atunci le iei degeaba, ba chiar s-ar putea sa dai si in altele si nu bune. Vezi mesajul imediat anterior.
Ca sa te mentii, daca nu ai alte restrictii, cel mai bine mananca sanatos, fa miscare, dormi bine, evita stresul.

Edited by AlexEn, 18 July 2016 - 10:13.


#11
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

 andreic, on 18 iulie 2016 - 09:52, said:


Nu trebuie sa le simti, vitaminele le simt celulele.
Stiu la ce te referi, chestia e ca tot asa si cu hormonii steroizi, si pe astia tot celulele ii simt dar daca iei o sa simti efectul garantat. Mai multe celule, un tesut, mai multe tesuturi un organ, mai multe organe, un organism (groso modo!). Prin urmare, ce simt celulele ar trebui sa simti si tu la nivelul întregului organism, tot la fel ca si cu hormonii steroizi din exemplul de mai sus. Chestia e ca la vitamine nu se simte nimic, parca as bea apa.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Cam multa vitamina C bagi in tine, degeaba - corpul retine doar cat e nevoie in momentul respectiv - restul e eliminat - de-aici e si colorarea urinei. Cantitatea aia mare de vitamina C poate provoca destul de multe necazuri.

In plus vitaminele sunt considerate de peste 20 de ani drept suplimente alimentare, asta inseamna ca nu mai sunt medicamente - cum erau pe vremuri - deci automat nu mai sunt controlate si nu mai trebuiesc sa treaca prin diverse studii de cercetare. Pot contine orice, pot sa nu resepcte ce scrie pe eticheta, nexam control.

Cele mai bune vitamine le capeti printr-un regim alimentar adecvat.

#13
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
e gresita aria, subiectul apartine de nutritie. daca vitaminele la cutie sunt ce se pretind a fi.

#14
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016

 KHISHCHNIK, on 18 iulie 2016 - 10:10, said:

Scuze, nu eram pe topic.
Le iau ca sa mă mentin, fara sa am vreo problemă medicală.
Si crezi ca daca iei doar un tip de vitamina esti mai sanatos?
Eu am luat vitamine cand eram mic ca imi tot apareau la degete puncte albe. (si asta tot o minciuna, dar in fine)
Dupa 14-15 ani nu am mai luat absolut nimic si la ultimele analize s-a constatat ca nu sufar de nimic. (25 de ani)

Fructe, legume, astea is facute asa doar de gust?

Edited by red46, 18 July 2016 - 10:18.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 Serafim606, on 18 iulie 2016 - 09:52, said:

Eu de la vitamine simt o erectie.

Asta daca pe prietena ta o cheama Vitamina,asa cum pe ex-sotia lui Dragnea o cheama Bombonica.


 KHISHCHNIK, on 18 iulie 2016 - 09:37, said:


Voi simtiti ceva ?
De unde stiti ca vitaminele astea nu-s pur si simplu placebo si de fapt doar excipienti cu gust dulceag-acrisor ? (excipientii sunt substante fara efect terapeutic, rolul lor e de a ajuta substanta activa să-si faca efectul)

Avand in vedere esenta capitalismului care zice ca tot ce nu este interzis este legal iar tot ce este legal poate fi vandut,daca exista fraierii de rigoare (fara suparare,te rog),si vitaminele se incadreaza in aceasta categorie.Adica in categoria lucrurilor inutile.
A devenit o moda ingurgitarea vitaminelor si vizita la nutritionist.Rezultatul:proliferarea farmaciilor si inmultirea cazurilor bolnavilor de cancer.
La vremea cand nimic nu era si totul era prost,am fost invatat ca omul isi trage seva vitaminica din alimente,care trebuie sa fie cat mai variate.Omul fiind omnivor,acest lucru este perfect posibil.
Singurele vitamine de care imi aduc aminte erau cele din Cavit 9,care erau indicate copiiilor in crestere pentru a suplini anumite carente datorate acesteia.Adultii nu luau nimic,pentru ca nu era nevoie.
In concluzie,daca doresti sa alimentezi sacul fara de fund al producatorilor de vitamine/suplimente si mai apoi al celor de medicamente,ia frate cu pumnul.Si nu uita:contactarea medicului nutritionist este obligatorie.

ps.
Ce porcarie.Nici mancatul nu mai e ce a fost odata.Este nevoie ca cineva sa-ti arate ce si cat sa mananci.Jalnica situatie.Brrrr.

#16
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
apropo de cavit, sunt mai multe sortimente, de fapt multe alte produse, care ar fi si pentru copii care au zahar. tare. alt produs "alimentar" inutil pe care-l halim zilnic aiurea.

#17
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016

 adisz, on 18 iulie 2016 - 10:17, said:


Asta daca pe prietena ta o cheama Vitamina m pe ex-sotia lui Dragnea o cheama Bombonica.




Avand in vedere esenta capitalismului care zice ca tot ce nu este interzis este legal iar tot ce este legal poate fi vandut,daca exista fraierii de rigoare (fara suparare,te rog),si vitaminele se incadreaza in aceasta categorie.Adica in categoria lucrurilor inutile.
A devenit o moda ingurgitarea vitaminelor si vizita la nutritionist.Rezultatul:proliferarea farmaciilor si inmultirea cazurilor bolnavilor de cancer.
La vremea cand nimic nu era si totul era prost,am fost invatat ca omul isi trage seva vitaminica din alimente,care trebuie sa fie cat mai variate.Omul fiind omnivor,acest lucru este perfect posibil.
Singurele vitamine de care imi aduc aminte erau cele din Cavit 9,care erau indicate copiiilor in crestere pentru a suplini anumite carente datorate acesteia.Adultii nu luau nimic,pentru ca nu era nevoie.
In concluzie,daca doresti sa alimentezi sacul fara de fund al producatorilor de vitamine/suplimente si mai apoi al celor de medicamente,ia frate cu pumnul.Si nu uita:contactarea medicului nutritionist este obligatorie.

ps.
Ce porcarie.Nici mancatul nu mai e ce a fost odata.Este nevoie ca cineva sa-ti arate ce si cat sa mananci.Jalnica situatie.Brrrr.
Si ghici ce: daca e sa asculti parerea tuturor nutritionistilor nu ar trebui sa mai mananci nimic.
Oua nu trebuie sa mananci decat daca esti bolnav, laptele de la vaca provoaca cancer , branza nu e buna, nucile provoaca cancer,  bananele sunt radioactive si faci cancer de la ele.

#18
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

 AlexEn, on 18 iulie 2016 - 10:12, said:

Atunci le iei degeaba, ba chiar s-ar putea sa dai si in altele si nu bune. Vezi mesajul imediat anterior.
Ca sa te mentii, daca nu ai alte restrictii, cel mai bine mananca sanatos, fa miscare, dormi bine, evita stresul.
Pai tocmai asta e chestia, cu mancatu sănătos. Greu mai gasesti ceva netratat in ziua de azi, pana ca si produsele vândute de tarani, multe nu sunt create in conditii naturale, îmi amintesc de exemplu ca anul trecut s-a nimerit si am luat de la un taran autentic niste rosii si niste castraveti, erau exact asa ca atunci când eram mic, buni si dulci si zemosi, si hranitori. Carnea nu mai e sănătoasă asa cum era înainte. Mai nimic nu mai e sănătos de mâncat in ziua de azi, si te mai costa si mult mai mult ca sa traiesti asa, cică, sănătos.
De asta cancerul este o boala destul de frecventa in luna la nivel mondial si de asta unu de 30 de ani crescut la oras nu are aceeasi vlaga cu unul de la tara, de aceeadu varsta. Nu mai zic la 40 de ani ca ala de la oras e aproape îmbălsămat iar ala de la tara încă se mentine )mă refer la taranul care traieste sănătos, nu la ala care bea spirt medicinal si manaca de doua ori pe săptămână).
Prin urmare, in condițiile traiului din ziua de azi, avem nevoie de vitamine chiar daca nu ai lipsa de vitamine si esti aparent sănătos.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate