Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Vienna - Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
drumuri lungi am tot facut, dar niciodata in directia Romania. Ar fi prima ora cand plec la drum prin Romania. Viniete mi-am cumparat de pe tolltickets.com si pentru Ungaria si pt Romania, platesti cu 50centi mai mult decat normal, in schimb economisesc timp si nu trebuie sa las masina noaptea prin benzinarie.

benzina la petrom express sper sa pot plati in euro, sau este vreun schimb in vama?

Edited by business11, 14 July 2016 - 11:18.


#20
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
In Romania nu poti plati in Euro pe nicaieri, din cate stiu. Card sau lei cash.

#21
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Noi ne oprim de regula sa mancam la una din benzinariile din Ungaria care au si Marche.

#22
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postdanvlas, on 14 iulie 2016 - 16:11, said:

In Romania nu poti plati in Euro pe nicaieri, din cate stiu. Card sau lei cash.

unde pot schimba bani atunci? ca sa platesc la benzinarie

#23
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Poti plati cu cardul la benzinariile serioase. Daca alimentezi de la dubiosi, e posibil sa-ti primeasca si euro, dar la cursul 1:1 ;)

#24
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postbusiness11, on 14 iulie 2016 - 11:18, said:

drumuri lungi am tot facut, dar niciodata in directia Romania. Ar fi prima ora cand plec la drum prin Romania. Viniete mi-am cumparat de pe tolltickets.com si pentru Ungaria si pt Romania, platesti cu 50centi mai mult decat normal, in schimb economisesc timp si nu trebuie sa las masina noaptea prin benzinarie.

benzina la petrom express sper sa pot plati in euro, sau este vreun schimb in vama?

Daca ai face plinul la iesirea din Austria(platesti in euro),nu mai ai nevoie sa alimentezi decat in Romania (depinde de destinatie),poti plati linistit cu cardul la benzinarie.

#25
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postady_77, on 14 iulie 2016 - 22:24, said:


Daca ai face plinul la iesirea din Austria(platesti in euro),nu mai ai nevoie sa alimentezi decat in Romania (depinde de destinatie),poti plati linistit cu cardul la benzinarie.

pai asta si voi face, inainte sa ies din Austria alimentez plin si dupaia imi ajunge cam 4-500km adica pana in Nadlac la granita. Singura mea problema este ca nu voi avea bani pe Card ci doar cash. Din acest motiv doresc sa schimb bani in granita ca sa pot plati in RON la benzinarie.

#26
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postbusiness11, on 15 iulie 2016 - 12:29, said:


pai asta si voi face, inainte sa ies din Austria alimentez plin si dupaia imi ajunge cam 4-500km adica pana in Nadlac la granita. Singura mea problema este ca nu voi avea bani pe Card ci doar cash. Din acest motiv doresc sa schimb bani in granita ca sa pot plati in RON la benzinarie.

Nu e necesar sa ai lei,eu vin in fiecare luna din Irlanda cu masina,alimentez in Austria iar apoi daca e nevoie platesc cu cardul la orice benzinarie din Ro

#27
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postady_77, on 15 iulie 2016 - 12:36, said:


Nu e necesar sa ai lei,eu vin in fiecare luna din Irlanda cu masina,alimentez in Austria iar apoi daca e nevoie platesc cu cardul la orice benzinarie din Ro

nu ai inteles, m-am referit la faptul ca nu vin cu bani pe Card ci doar cash. Si important imi este sa schimb in granita niste bani ca sa pot platii la benzinarie. Dar am vazut pe net ca sunt cateva schimburi valutare in granita asa ca am cam rezolvat treaba. Va tin la curent cu ruta si traseul.

#28
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postbusiness11, on 15 iulie 2016 - 12:55, said:


nu ai inteles, m-am referit la faptul ca nu vin cu bani pe Card ci doar cash. Si important imi este sa schimb in granita niste bani ca sa pot platii la benzinarie. Dar am vazut pe net ca sunt cateva schimburi valutare in granita asa ca am cam rezolvat treaba. Va tin la curent cu ruta si traseul.

Pai atunci e rezolvata treaba,cu combustibilul din Viena ajungi pana in Arad sigur,acolo ai o gramada de case de schimb valutar deschise non-stop.

#29
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Si de ce nu pui bani pe card ca sa nu-ti bati capul ? Sa locuiesti in vest si sa nu ai card ?

#30
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postatupi, on 15 iulie 2016 - 17:51, said:

Si de ce nu pui bani pe card ca sa nu-ti bati capul ? Sa locuiesti in vest si sa nu ai card ?

nu are legatura una cu alta. as putea locui si in Alaska si sa am Card nu vad ce legatura are localizarea mea. Ideea este cu totul alta dar nu are rost sa dau amanunte aici, intrebarea era daca exista cursuri valutare in granita si nu se mai complica nimeni. mersi oricum.

#31
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Cu siguranta ai sa gasesti schimb valutar, cu bani in buzunar nu mori de foame. Permite-mi sa raman surprins ca nu ai un card.

#32
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Mitu. (Me too)

#33
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
tocmai am parcurs drumul, total ore 13 ore +-

din Austria prin Ungaria pana la granita Nadlac drumul este foarte bun si se parcurge foarte ok. In Nadlac se sta cam 30-40 minute, in Romania se circula cam nebunesc iar din cauza drumurilor prin sate, comune, etc se cam prelungeste durata drumului

#34
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Voi ați prins control trafic la intrare în Austria?
Eu am plecat duminica trecuta și am stat vreo 30 minute până am intrat în Austria prin Nickelsdorf....

#35
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
spre fericire nu, dar era foarte mare la granita cu ungaria la cumparat de vinieta.

va recomand sa cumparati mereu prin tolltickets, merge foarte repede si nu este complicat si economisiti ore de asteptare

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate