Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Vienna - Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Salutare dragi prieteni,

in aproximativ o saptamana, voi pleca pentru prima oara pe traseul Vienna - Bucuresti cu un autoturism. Pana acum am zburat mereu, dar de data asta plec cu masina. Pana acum nu am gasit niste informatii actualizate al rutelor, drumurilor, traseelor sau de fiecare data doar pe traseul Bucuresti - Vienna pe diferite rute.

Exista cineva care sa fi facut de curand traseul Vienna - Bucuresti? Care este ruta de ales, cu drumuri bune si de preferat mai multe benzi/autostrazi, sa se poata depasii si sa nu pierd ore in spatele tirurilor.


Navigatia masinii imi arata urmatorul traseu (1070km - 12h 42m):
-A4 Vienna spre Ungaria. Iesit din Austria prin Nicklasdorf.
-E60/M1 in directia Budapest
-M5 Gyal in directia Kecskemet
-E75 pana la Szeged si de acolo M43 pana Nadlac
-Nadlac - Arad si de la Arad coborat spre Timisoara si ocolit prin Bucovat si de acolo pe A1 pe langa Traian Vuia/Deva/Sebes/Sibiu/Rm. Valcea/Pitesti - Bucuresti.
Va salut si o vara placuta!

Edited by business11, 13 July 2016 - 10:32.


#2
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Este ok ruta. De la Nădlac este autostrada până la Traian Vuia, de acolo pe DN până la Deva.
Duminică plec și eu în Germania pe aceeași rută.

De fapt din Viena până la Traian Vuia ai tot autostradă.

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View Postferibalint, on 13 iulie 2016 - 10:51, said:

Este ok ruta. De la Nădlac este autostrada până la Traian Vuia, de acolo pe DN până la Deva.
Duminică plec și eu în Germania pe aceeași rută.

De fapt din Viena până la Traian Vuia ai tot autostradă.

asta este ok, cum se circula de la Traian Vuia pana in Bucuresti? Cum sunt drumurile si sunt mai multe benzi sau e greu de depasit tiruri?

Mersi!

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
S-a făcut autostradă între Nagylak şi Mako? Acolo era un drum jalnic, cu o bandă pe sens şi cu asfaltul mai vălurit decât Dunărea.

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View PostPSC, on 13 iulie 2016 - 11:24, said:

S-a făcut autostradă între Nagylak şi Mako? Acolo era un drum jalnic, cu o bandă pe sens şi cu asfaltul mai vălurit decât Dunărea.

din cate pot observa pe GPS, arata ca de la Vienna si pana la Kecskemet este autostrada. Intre Kecskemet si Szeged este drum national si de la Szeged pana in Nadlac iar autostrada.

#6
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
"sunt mai multe benzi" e gluma cea mai reusita pe care am auzit-o saptamana asta :D
Drumul e bun pentru cine e obisnuit cu traficul din Romania. Pentru tine s-ar putea sa fie un cosmar, mai ales din cauza cretinilor pe care nu-i gasesti in Austria. Asteapta-te sa fii depasit pe linie continua, in curbe fara vizibilitate, sa nu ti se faca loc sa intri in trafic, de-astea.

Anul trecut am mers Viena - Arad pe autostrada, fara sa trec prin Szeged sau Mako.

Drum bun.

#7
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
eu intodeauna prefer sa ies din tara pe la Cenad (este punct de trecere doar ptr turisme), asta presupune sa iesi de pe autostrada la Timisoara si de acolo sa continuii pe DN 6 .... nu e autostrada, cred ca sunt si ceva km in plus dar in mod sigur vei avea coada in vama mai decenta.

dupa ce treci la unguri o iei spre Mako (nu Szeged) si de acolo intri pe autostrada.

Edited by Tarzy, 13 July 2016 - 11:33.


#8
dordevil

dordevil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 18.07.2007
pai cam asa e traseul:

Viena - Traian Vuia: autostrada. Autostrada de dupa Budapesta pana la noi in tara e cam plictisitoare.
Traian Vuia - Deva: drum european cu o banda pe sens si cu portiuni in care poti sa depasesti lejer tiruri (ma refer la un stil normal de condus. Daca stilul de condus e mai sportiv atunci chiar nu ai nicio problema). E o portiune cu mai multe curbe intre Cosova si Dobra.
Deva - Sibiu: autostrada, mai putin vreo 20 km (zona Miercurea Sibiului si Apoldul de Sus) unde trebuie sa iesi de pe autostrada si sa mergi pe vechiul drum, dar e ok - drum cu 2 benzi la urcat dealul. Totusi bucata asta e destul de aglomerata de obicei.
Sibiu - Ramnicul Valcea: pe valea Oltului e frumos peisajul, drumul bun, tirurile merg pe aici destul de tare, dar se poate depasi.
Ramnicul Valcea - Pitesti: drum destul de virajat, dar la urcare pe dealuri are 2 benzi. Dupa Ramnicul Valcea (vreo 10 km) si inainte de Pitesti (vreo 15 km) sunt numai sate.
Pitesti - Bucuresti: autostrada.

Nu iti face probleme de traseu. E ok. Incearca sa eviti sa ajungi pe langa Budapesta la orele cand se duce lumea la munca sau se intoarce de la munca.
Acum depinde si cum iti e norocul.

Drum bun!

#9
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Poti adauga inca 1-2 ore la granita ungaro-romana.
Vamesii romanii parca se misca in reluare...Posted Image
Daca ai ghinionul sa ai in fata si niste romanasi de-ai nostri cu dube de Bulgaria cu remorca care aduc ''cazane'' si care n-au acte in regula...

#10
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007
Vezi ca avea politia de frontiera pe site o sectiune unde puteai vedea timpii medii de asteptare, macar orientativ si tot e ceva.

#11
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,037
  • Înscris: 02.09.2005
am fost eu, acum 2 saptamani, pe aceeasi ruta... e ok, de la nadlac mai ai vreo 100 de km pe autostrada, apoi o iei frumos de DN-urile din romania, mai iti sare un caine in fata masinii, mai pierzi niste ore pe la politiile rurale, etc...
nu stiu cat de actualizate hartile navigatiei tale, dar la a amea nu stia noua autostrada de la nadlac, m-am orientat la fata locului...

#12
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostPSC, on 13 iulie 2016 - 11:24, said:

S-a făcut autostradă între Nagylak şi Mako? Acolo era un drum jalnic, cu o bandă pe sens şi cu asfaltul mai vălurit decât Dunărea.

Sa fii tu sanatos,de la Budapesta vii pe autostrada pana la Arad sau ma rog,Timisoara....

#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Multumesc frumos pentru informatii, inca 3 intrebari mai am si am rezolvat.

1. Dupa intrarea in Romania prin Nadlac unde este prina benzinarie, sau cea mai recomandata? Cu un plin o sa ajung exact in Romania poate chiar pana la Arad si as prefera sa bag direct din Romania benzina ca sa nu mai ma opresc in Ungaria.

2. RoVinieta se poata achizitiona din granita nadlac 24h pe zi? Sau exista un alt punct de cumparare.

3. Exista in granita direct vreun curs valutar? Banuiesc ca da.

Edited by business11, 13 July 2016 - 14:02.


#14
Maitestein

Maitestein

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 12.12.2015
Daca nu ajungi dimineata devreme, atunci nu fa greseala sa treci pe la punctul nou de trecere. Iesi de pe autostrada la ultima iesire inainte de vama (parca iesirea 55), ajungi in Nagylak (Ungaria), treci vama pe la punctul vechi dupa care intri iar pe autostrada. Am stat aproape o ora in vama, si asta la ora 11 noaptea.

#15
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Depinde de noroc. Data trecută la vama de pe autostrada nu am stat mai mult de 10 minute....

#16
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,037
  • Înscris: 02.09.2005
În România, după ce treci de vamă, sunt câteva benzinării d-alea expres, Petrom parcă, e una imediat la intrare, dacă nu ma înșel. Dar poți alimenta și în Ungaria atâta timp cât plătești cu card sau forinți. La cursul valutar te vor păcăli.

#17
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Nu e o pacaleala. E un favor pe care il accepti sau nu. Moneda oficiala in ungaria este HUF.

#18
Vpodoreanu

Vpodoreanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.07.2016
Dacă nu ai mai mers la drum lung,îți recomand sa faci o pauza pe la jumătatea drumului, in romania e foarte obositor. Autostrada ai de pe la lugoj pana la Viena dar cum a zis colegul de mai sus e posibil sa găsești coada la granita la noi eu am trecut spre HU la sfârșitul lunii trecute si am stat 5-10 min(la 11 ziua) , in schimb când m-am întors week trecut am stat 1:40h la ora 1 noaptea. De la Viena pana la arad faci vreo 6h dar grijă mare prin românia,  e plin de ghiolbani. Nu știu cum e cu faza lunga noaptea, depășiri kamikaze deși e aglomerat sau coloana, pe autostrada merg doar pe banda a2a de parca ar fi ceva josnic pentru ei sa meargă pe prima banda.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate