Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Contructia unei case respectand conditiile din PUZ

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
mmihaescu

mmihaescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.07.2016
Buna ziua,


Impreuna cu un prieten dorim sa achizitionam un teren(28m x24m) 696m2, in loc Iasi, si sa construim doua case mici(amprenta sol 8-9 x 10m2) p+m, sau un duplex (p+m), cu o suprafata utila 120 m2.acest terem are drumuri de acces pe doua laturi.
La acest teren am primit si cateva documente:
-hotarare plan urbanistic
-plansa plan urbanitic
-certificat de urbanism
regimul tehnic ;
POT30%,CUT 90%,regim inaltime p+2e,alineament stradal- minim 8.5m din axul strazii(strada 6m),,lateral 1/2H cornisa dar nu mai putin de 3 m de la limita proprietatii,,posterior 1/2H cornisa dar nu mai putin de 5 m de la limita proprietatii.
utilitari admise:locuinte individuale si colective mici izolate si cuplate.

Acum doresc sa stiu:
-in ce masura putem imparti acest teren in doua parti egale si sa construim fiecare pe suprafata lui (14 x 24 m2) cate o casa de mici dimensiuni,
-daca intre noi putem folosi mai putin de 3m de perete la limita proprietatii,
-daca certificatul de urbanism se mai poate modifica,
-avand putina panta, putem sa construim o fundatie comuna?
-terenul este bine de impartit inainte de contructie sau dupa?




multumesc,
Mihaescu` M

Attached Files



#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
sfatul meu, oricat de bun prieten ai fi, eu zic sa fie fiecare cu a masii. nu stii niciodata cand omul se gandeste ca poate are nevoie de mai mult si mai ia si de la tine.

daca omul vrea sa se mute la un moment dat, ce faci? imparti casa cu noul proprietar? te bati cu ala pe urma?

unde nu e cap, e vai de picioare.

#3
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Faceti un duplex si aveti 0m intre voi, adica aveti casele lipite.
Asa castigati spatiu. Aveti grija sa aveti ziduri separate pe axa comuna si cu un izolant intre (EPS?)

Un calcul sumar:
POT 30% la 696mp >>> 208mp suprafata construita, adica 104mp pentru fiecare dintre voi.
104mp construiti >>> ~83mp utili  (~80%) per nivel, deci P+E ar fi cam 160mp utili (de unde mai scazi scara interioara)
La o amprenta de 10x20m a constructiei, va ramane fiecaruia 4m latime alee pentru auto.
Amplasament la 5-6m de la strada, 11m constructia, raman 7-8m in spate pentru curte/gratar/piscina.

Daca vrei sa rupi terenul inainte de inceputul constructiei, trebuie sa faci alt C.U. care poate schimba datele.
Dar daca faci un duplex si vrei sa il rupi pe urma, ai tarife mai mari la notar deoarece este un teren+constructie.

Fa o intrebare la Urbanism unde duci o schita cu duplexul si terenul impartit in doua.

#4
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Nu face nimic cu...un prieten . In viata lucrurile se schimba !

#5
mmihaescu

mmihaescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.07.2016
Am prins ideea de a nu face o casa la comun, desi un duplex (in oglinda), cu totul separat nu cred ca v-a incurca atat de mult la vanzarea unei proprietati atunci cand v-a fi nevoie.
Si eu as opta pentru casa individuala doar sa ma pot incadra pe acest teren cu doua case si de aceea am cerut si sfaturi pentru ca sunt cateva conditii in PUZ.

#6
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Deci, dew acord ca nu trebuie sa amestecati, nu stii ce aduce viitorul. Eu cred ca trebuie separate terenurile clar inainte de orice. Intabulate clar pe proprietar.
Terenurile sint diferite.... Cel din interior e mai ferit si are gard mai putin de facut,,,,care costa....
Si eu cred ca un duplex v-ar avantaja, terenul dinjtre constructii e oricum pierdut.
Bafta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate