Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Discuție telefonicã

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
nickxyc

nickxyc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.07.2016
nu mi-am umflat muschii,am fost deosebit de cordial,educat,am cerut doar explicatii si motivul actiunii disciplinare..atat

#20
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,832
  • Înscris: 07.06.2014
cata vreme ai aruncat fraza cu "avem relatii", inseaman ca te umfli in muschi in fata lui si ca mergi la intimidare.

acum e mai nasol pt ca nu tu vei fi in fata lui luni, ci sotia, iar ea va trebui sa se lupte si cu prima problema si cu cea creata de tine. sfatul meu este sa nu scrie demisia, dar patronul are propriile metode prin care o poate determina, iar cum spui ca sotia este mai emotiva, cred ca va si reusi.

data viitoare sa fii mai atent, nu ca nu ar trebui sa te intereseze, insa nu te mai baga, las-o pe ea sa-si rezolve problemele. ea stie mai bine ce se intampla la job, nu tu.

#21
nickxyc

nickxyc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.07.2016
demisia o va da,nu are rost sa stea cu astfel de oameni si in asa conditii

#22
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Nu vei avea nici o problema ! Ai jucat la intimidare...a jucat si el la fel ! Numai ca ala chiar a consultat un avocat ca sa stie ce sa iti ceara....sa vada daca esti avocat sau nu  ! Nu cred ca inregistrat nimic si oricum....a inregistrat degeaba !
Daca ai sange in instalatie mergi tu la patron si discuta cu el calm , ca sotia sa fie concediata in asa fel incat sa primeasca somaj pe "baza de" reducere de personal ! Altfel chiar merita sa angajezi un avocat !

#23
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,793
  • Înscris: 06.09.2004

View Postnickxyc, on 09 iulie 2016 - 15:49, said:

nu mi-am umflat muschii,am fost deosebit de cordial,educat,am cerut doar explicatii si motivul actiunii disciplinare..atat
si totusi de ce te-ai dat drept avocat? care a fost scopul? mie asta mi-e in continuare neclar.

tind sa cred ca ai vrut sa-l intimidezi, cu toata discutia cordiala si educata. dar corecteaza-ma daca gresesc.

#24
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,005
  • Înscris: 24.04.2013
(i) Dar ti-a spus dinainte ca acea convorbire este inregistrata? Nu mi se pare legal sa inregistreze o convorbire privata fara acordul ambelor parti. Nu cred ca acea inregistrare poate fi admisa ca proba in caz de…

(ii) Faptul ca te-ai dat drept avocat (o calitate pe care nu o ai) nu e prea in regula, dar ma rog, poate ‘umflatul in pene’ va ramane fara consecinte legale.

(iii) Demisia e un act unilateral al celui ce o semneaza, nu poate fi impusa cuiva pe motiv de ‘indisciplina’. Daca exista motive, sa o concedieze (cu indicarea motivului).

Singura problema reala pe care o vad este cum va putea ramane sotia in continuare acolo tinand cont de atmosfera/ eventuale sicane/ etc.

#25
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
1. Nu e sigur că te-a înregistrat;
2. Cine înregistrează chiar şi propria convorbire telefonică fără acordul interlocutorului 'a călcat pe bec'.

#26
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postborn2lose, on 09 iulie 2016 - 16:19, said:

si totusi de ce te-ai dat drept avocat? care a fost scopul? mie asta mi-e in continuare neclar.

tind sa cred ca ai vrut sa-l intimidezi, cu toata discutia cordiala si educata. dar corecteaza-ma daca gresesc.
pai nu voia doar sa primeasca informatii, voia si sa obtina ceva de la patronul ala, un avantaj pentru nevasta. Si cum a considerat ca in calitate de sot (=barbat) nu are destula prestanta, a bagat-o pe aia cu avocatul si relatiile. E bine totusi ca s-a gandit sa-si apere sotia. Altii se scarpina in fund cand se trezesc intr-o astfel de situatie.

#27
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

View Postnickxyc, on 09 iulie 2016 - 14:58, said:

Buna ziua.
Va expun pe scurt despre ce e vorba.Azi intors de la munca imi gasesc sotia plangand si la intrebarea mea dc imi spune ca seful magazinului unde lucra i-a impus sa-si dea demisia invocand art 52 cm (acte disciplinare).m-am gandit putin si am pus mana pe telefon si l-am sunat pe rspectivul domn pentru a ma lamuri ce motive i se imputa sotiei,dandu-ma drept avocatul X.am vorbit civilizat,cerand explicatii printre altele sugerand o incheiere contractuala cu acordul partilor,introducand in discutie faptul ca respectiva doamna ar avea ceva relatii si ar fi mai bine sa se ajunga la un acord.
incheiata convorbirea tipul ma suna dupa vreo 20 de minute,imi spune ca a inregistrat convorbirea,ca i sa parut ca l-am intimidat spunand de relatii,imi cere sa ii spun de la ce cabinet sunt,ii spun ca poate nu sunt avocat,ca am avut o simpla discutie intre oameni,el ma ameninta ca duce inregistrarea la organele competente si imi inchide
Intrebarea mea este daca ma poate acuza de ceva,daca poate dovedi in vreun mod ca e vb de mine si de vocea mea tinand cont ca am sunat de pe o cartela prepay si daca discutia telefonica are vreun temei legal sa fie considerata amenintare ,intimidare.
Multumesc
...ai citit articolul cu pricina ? 1) nu reiese nicaieri ca trebuie sa-si dea demisia  2) nici angajatorul nu poate sa o dea afara, daca te uiti in articolul respectiv vei vedea ca sunt niste conditi  grele prin care angajatorul poate sa o suspende din functie  3) angajatorul mai mult ca sigur a vorbit de un articol fara sa se uite pe el si asteptand ca sotia ta sa spuna "Imi dau demisia" , multi angajatori folosesc metoda asta cu: "da-ti demisia" tocmai ca sa nu stea ei sa se mai complice cu motive si explicatii (pe care de ce le mai multe ori nici nu le au) 4) intr-adevar  sotia ta si daca va ramane acolo nu va fi situatia roz insa eu unu nu mi-as da demisia as fi asteptat sa ma dea afara daca are motive sau as mai ramane cateva zile doar asa sa vada ca angajatul trebuie sa plece cand vrea el atunci cand nu greseste. Cat despre faptul ca te-ai dat drept avocat si ai fost inregistrat s-ar putea sa ai probleme,depinde iar si ce alte prostii ai mai spus la telefon, trebuia chiar sa iei legatura cu un avocat (o sedinta, sa te invete cum s-o i-o retezi angajatorului respectiv cu alte legi, articole etc ,bineinteles in calitate de sot la o discutie amicala, nu calitate de avocat sau altceva). Oricum din ce spui tu pe aici nu vad sa spui ca sotia ta a gresit angajatorului sau firmei lui deci articolul invocat de el e inutil.Oricum o sa o incurce si el ca trebuia sa-ti ceara acordul cand a inregistrat convorbirea (si daca le-a inregistrat le poate tine pentru el dar le poate folosi in alte scopuri: judecata etc)

Edited by stlk, 09 July 2016 - 17:53.


#28
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008
continuare:

Quote

Art. 226
Violarea vieţii private
(1) Atingerea adusă vieţii private, fără drept, prin fotografierea, captarea sau înregistrarea de imagini, ascultarea cu mijloace tehnice sau înregistrarea audio a unei persoane aflate într-o locuinţă sau încăpere ori dependinţă ţinând de aceasta sau a unei convorbiri private se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 6 luni sau cu amendă.
(2) Divulgarea, difuzarea, prezentarea sau transmiterea, fără drept, a sunetelor, convorbirilor ori a imaginilor prevăzute în alin. (1), către o altă persoană sau către public, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
Sursa
scuze mai sus era: "dar NU le poate folosi in alte scopuri"

Edited by stlk, 09 July 2016 - 18:02.


#29
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Daca te-ai balbait cand te-a resunat ( probabil aia a fost si inregistrata ) , cand te-a intrebat de la ce firma de avocatura esti ... te-a mirosit cine esti si ce hram porti . Nu stiu cat de relevant este acest fapt , dar daca sotia ta isi da demisia pierde ajutor de somaj si in plus e ca si cum ar recunoaste vina .
Lasa-l pe patron sa o dea afara si apoi stii ce ai de facut.

#30
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMichidoo, on 09 iulie 2016 - 16:28, said:

E bine totusi ca s-a gandit sa-si apere sotia. Altii se scarpina in fund cand se trezesc intr-o astfel de situatie.
Serios ? O femeie (sotie) are nevoie ca barbatul (sotul) sa intervina in relatiile ei de munca ? Presupunem ca femeia majora.
Mie mi se pare de neacceptat.
Nu vorbim aici de "rezolvari" intre barbati, in caz de agresiune asupra femeii.

#31
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
pana mea, daca isi ia femeie care nu e capabila sa-si rezolve singura problemele (majora doar in buletin, ca altfel e copil), atunci trebuie procedat ca si cu un copil: te duci la scoala si vorbesti cu dna diriginta.

#32
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostMichidoo, on 10 iulie 2016 - 00:05, said:

pana mea, daca isi ia femeie care nu e capabila sa-si rezolve singura problemele (majora doar in buletin, ca altfel e copil), atunci trebuie procedat ca si cu un copil: te duci la scoala si vorbesti cu dna diriginta.
Nu cred ca este o comparatie potrivita (cu copilul) si nu vad ce avantaje ar putea avea femeia, poate doar un si mai mare sentiment de neputinta.si nu numai.
Daca femeia este "majora doar in buletin" si barbatul este omnicapabil, se putea ajunge, eventual, la cerere,  la o "instruire' a femeii ca sa poata fi apta sa infrunte "adversarul".

Eu daca as fi in locul sotiei initiatorului [ nu sunt femeie si poate nu gandesc corect], nu as mai avea curajul sa dau ochii cu angajatorul, dupa treaba asta.,

#33
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,832
  • Înscris: 07.06.2014
eu una imi mentin parerea, poate si din cauza personalitatii mele mai puternice, dar consider ca intr-o relatie, nici unul dintre soti nu trebuie sa se bage in treburile de serviciu ale celuilalt. aici nu includem harturiri, abuzuri si alte minuni.

una e sfatul domestic, implicarea in mod domestic, o discutie ivita intamplator in orice alte circumstante decat cea de srvici, dar atat. nu trebuie sa vina sotul sau prietenul sa discute pt mine la munca, el nu stie care este relatia intre colegi, nu stie repercusiunile ulterioare, nu stie ce personalitate are cel cu care vb, nu stie nimic, dar se baga in seama.

toate astea dau in situatii descrise mai sus, iar acum nu sotul trage ponoasele, ci sotia, iar rezultatul care este? daca a avut ceva impotriva ei la inceput, acum s-a amplificat.

omul din greseli invata, insa atunci cand cineva vrea sa invete pe pielea mea, pai ala e primul care si-o va lua.

#34
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 12.02.2009
@initiator  
Nu te poate acuza de nimic,tu puteai sa l suni si sa i spui ca esti Putin sau Obama sau Dragnea si ca o sa l faci sa lucreze la santuri,la tarnacop. E fix pix. Asta legala treaba,ca suntem pe arie profesionala,la juridic-drept penal.
(I)maturitatea demersului tau e discutabila,dar e irelevanta pe aria asta.

Edited by adcamo, 10 July 2016 - 23:53.


#35
justitiaru2000

justitiaru2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 07.03.2007

View Postjobist, on 09 iulie 2016 - 16:25, said:

2. Cine înregistrează chiar şi propria convorbire telefonică fără acordul interlocutorului 'a călcat pe bec'.
Citeste art. 139 alin. 3 din Codul de procedura penala. O sa-ti dai seama cine calca si pe unde.
Pe scurt, raspunsul este DA, se pot folosi inregistrarile facute de parti, ca probe in procesul penal.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate