Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Christoph Daum, noul selecționer al naționalei României

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostHitmaker, on 08 iulie 2016 - 08:34, said:

Ba da. Vezi Islanda si Ungaria anul asta. Sau Grecia campioana europeana in trecut.
Toate echipele astea au [avut] un joc urat, defensiv, fara pretentii. In afara de pregatire fizica mai buna, nici Islanda nici Ungaria nu mi s-au parut mai bune decat Romania. Cu mingea is toate o apa si-un pamant.
Pe termen scurt, ca sa se opreasca suporterii din injurat si presa din criticat, merge si cu otravit fantani si parjolit paduri. Daca vrei performanta la nivel ridicat pe perioada mai lunga e nevoie de mai mult decat atat. De creier, mai ales.

#20
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Sper sa nu mai existe vesnicele scandaluri in cazul unui rezultat nefavorabil al nationalei. Omul are nevoie de liniste pentru a pune la punct echipa, nu de circari.

#21
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postbeastie, on 08 iulie 2016 - 07:44, said:


Nu am dat click pe linkuri, dar eu asa stiu ca in 1996, deci fix acum 20 de ani, Liga Campionilor a fost castigata de Borussia Dortmund, iar Germania a castigat Euro. Doamne ajuta sa ajungem si noi asa, la pamant, ca nemtii.

#22
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Daca nu formm centre de juniori profesioniste, cu staff-uri competente, nu vom reusi sa facem nimic.
La noi un jucator de 23-24 de ani este tanara speranta, in vest daca nu a confirmat pana la 22 de ani, e out si lasa locul altuia.
Un om nu poate schimba un sistem oricat de valoros si de binevoitor ar fi.
Singura noastra sansa sa ducem copii nostri la cluburile serioase de afara si sa fie crescuti acolo sau sa ne aduca Daum vreo 10 - 15 nemti si sa-i naturalizam.
Talent avem dar nu stim sa il crestem, sa il modelam.

View PostBob493, on 08 iulie 2016 - 09:09, said:

Nu am dat click pe linkuri, dar eu asa stiu ca in 1996, deci fix acum 20 de ani, Liga Campionilor a fost castigata de Borussia Dortmund, iar Germania a castigat Euro. Doamne ajuta sa ajungem si noi asa, la pamant, ca nemtii.

Si in 2000 la Euro nu au depasit faza grupelor,
http://www.uefa.com/...ings/index.html

Edited by iliemirea, 08 July 2016 - 09:17.


#23
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014

View Postadisz, on 08 iulie 2016 - 08:50, said:


Mai repet odata:din rahat nu se poate confectiona biciul.
Islanda,Ungaria si Grecia,maia ales Grecia,au avut "cheag",au avut si au jucatori de calitate.Poti compara nationala Romaniei cu oricare dintre cele trei?

Numeste-mi unul din actuala nationala a Romaniei care sa aiba rezultate cel putin meritorii.Faptul ca este legitimat la un club sau altul nu se pune.
Ți-am dovedit mai sus ca din rahat se poate face bici. Toate cele 3 echipe enumerate de mine erau victime sigure. Si mai sunt exemple de-a lungul timpului. Titlul luat de Kaiserslautern din postura de nou-promovata (tot cu Rehaggel antrenor), Titlul luat de Werder Bremen în calitate de nou-promovata, titlul luat de Leicester anul asta.

În fotbal, pe termen scurt un antrenor poate face minuni, dar pe termen lung dacă nu există o strategie coerentă de creștere a jucătorilor așa cum au avut Germania, Belgia si Spania, atunci nu ai nicio șansă.

#24
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postiliemirea, on 08 iulie 2016 - 09:17, said:


Si in 2000 la Euro nu au depasit faza grupelor,
http://www.uefa.com/...ings/index.html

Iar in 2002, la mondiale, au ajuns in finala. Mai continuam cu exemplele fara sens?

#25
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Minunile au si ele o limita, daca nu ai material de calitate este un pic mai greu.
Talentul poate fi suplinit partial prin daruire si cu o tactica riguroasa.
La capitolul daruire pacatuim cel mai mult.

View PostBob493, on 08 iulie 2016 - 09:26, said:


Iar in 2002, la mondiale, au ajuns in finala. Mai continuam cu exemplele fara sens?

A fost o conjuctura fericita la acel mondial, nemtii nu au jucat mai nimic,sa nu uitam ca Turcia si Coreea de Sud au ajuns in semifinale.

#26
_SucreBolivar88

_SucreBolivar88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 04.07.2016
ungurii si grecii , au avut rezultate pentru ca li sa schimbat mentalitatea.
La noi era timpul deja sa se aduca un selectioner strain cu o gandire  neretrograda , un om care cunoaste fotbal nu
ca ruinele de la noi ramasi si acum sub semnul antifotbalului inventat de Angelo Niculescu

#27
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postbeastie, on 08 iulie 2016 - 05:27, said:

Nu chiar, vezi citatul:
Eram sarcastic ;)

#28
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postiliemirea, on 08 iulie 2016 - 09:37, said:

A fost o conjuctura fericita la acel mondial, nemtii nu au jucat mai nimic,sa nu uitam ca Turcia si Coreea de Sud au ajuns in semifinale.

Aha, deci in 1996 si 2002 a fost conjunctura, adevarata valoare s-a vazut in 2000. Bine, in acesti 6 ani, nemtii au jucat si trei finale de CL, castigand una, dar probabil tot o conjunctura norocoasa a fost, nu?

Hai sa nu mai vorbim prostii, bine?

#29
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Ce treaba au echipele de club cu nationala?
Am subliniat ca echipa nu a mai fost la acelasi nivel cum ne obisnuise in trecut, nu a mai reprezentat o forta.
In 94 au perdut in sferturi in fata Bulgariei, in 96 au castigat euro, in 98 au pierdut in sferturi cu Croatia, in 2000 au iesit in faza grupelor si atuci s-a hotarat reconstructia care se vede astazi.
Reconstructia nu inseamna sa dai afara jucatorii si sa aduci altii, inseamna sa investesti in centre de copii si juniori iar roadele le culegi peste 10-20 de ani, nimic nu se face peste noapte.
Roadele se vad acum in Bundesliga unde toate echipele au tineri talentati si promitatori care confirma la 18-19 ani, nu la 25 ca la noi.

#30
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,495
  • Înscris: 22.08.2012
Ne place de el sau nu, tipul e un profesionist.
Tage pe nas, merge la curve? Ok, Tata Puiu pupa icoane si n-a mers.
E peste orice piturca din Romania, ne-am saturat de 25 de ani sa tot faca echipa impresarii.
Cel putin, suntem siguri speram  ca va aduce la echipa ce e mai bun prin fotbalul nostru.
Asteptam grohaielile celor care au interesele lezate, nu-si mai pot vinde lesinatii prin strainezia. Vad ca Gigi a inceput...

Edited by Olteanul_sfios, 08 July 2016 - 10:55.


#31
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View PostDamascus77, on 07 iulie 2016 - 19:07, said:

Să-i urăm succes neamțului

Succes poate avea oricine, dacă are cu ce lucra.

Ideea mea e că orice selecţioner ar fi, fără un grup de jucători români care să fie titulari în fiecare meci, într-unul din campionatele Top 5 ale Europei, nu va face mare lucru. Nu se poate lucra cu unii care nu joacă pe la cluburi mediocre din Turcia, lumea arabă sau China. Bine măcar că românii nu merg să joace în Mongolia !

Mie mi-a plăcut de Iordănescu atunci când a spus: "am avut mari şanse să ne calificăm la EURO", şi într-adevăr e aşa. Cu astfel de jucători, ne-am chinuit puţin într-o grupă de calificare modestă.

Problema esenţială nu e selecţionerul, ci fundamentală e întrebarea: de ce nu avem jucători titulari în campionatele Spaniei, Angliei, Germaniei, Franţei şi Italiei ?

Edited by lupini, 08 July 2016 - 11:20.


#32
_SucreBolivar88

_SucreBolivar88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 04.07.2016
vezi ce scandaluri o sa fie ca nu o sa fie bagati dodeii ca sa le creasca cota :)

#33
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostSerbius, on 08 iulie 2016 - 11:27, said:

Noi romanii avem o traditie extraordinara a fotbalului! Ai auzit cumva de Hagi? De Dobrin? Oblemenco? Lăcătuș? Belodedici? Fotbalul este inscris in ADN-ul nostru, cu un antrenor bun am putea deveni numarul unu!

Ai perfecta dreptate.
Cei enumerati de tine aveau ADN-ul infestat cu fotbal.ADN-ul actual nu.
Dar topicul de fata este despre Daum.
Or fotbalistii descrisi de tine mai sus,cei in viata bineinteles,sunt de varsta lui Daum.
Asa ca,vorba aia,mai trage odata.Suntem totusi in 2016.Da-mi exemple de fotbalisti (macar 10% din cei enumerati) actuali.Toata nationala actuala + rezervele nu se ridica la nivelul unuia dintre cei cinci.

#34
_SucreBolivar88

_SucreBolivar88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 04.07.2016

View PostSerbius, on 08 iulie 2016 - 11:27, said:

Noi romanii avem o traditie extraordinara a fotbalului! Ai auzit cumva de Hagi? De Dobrin? Oblemenco? Lăcătuș? Belodedici? Fotbalul este inscris in ADN-ul nostru, cu un antrenor bun am putea deveni numarul unu!
o traditie extraordinara , la egalitate cu rezultatele Ucrainei de abia in varsta de vreo  25 de ani Posted Image,
in rest , cam toate natiunile din jur au avut rezultate mai bune ca noi.

Edited by _SucreBolivar88, 08 July 2016 - 12:24.


#35
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Acum sa vedem de ce e in stare D-nul Daum, ne scoate din rahat sau ne afunda mai tare.

Edited by iliemirea, 08 July 2016 - 12:36.


#36
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006

View PostSerbius, on 08 iulie 2016 - 11:27, said:


Noi romanii avem o traditie extraordinara a fotbalului! Ai auzit cumva de Hagi? De Dobrin? Oblemenco? Lăcătuș? Belodedici? Fotbalul este inscris in ADN-ul nostru, cu un antrenor bun am putea deveni numarul unu!
Lasa prostiile.
Si lenea, nepasarea, furaciunile, jumatatile de masura sunt in adn-ul romanului. Astea nu poate sa le scoata niciun Dobrin sau Oblemenco...

Edited by enoxcj, 08 July 2016 - 12:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate