Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Recomandare zona in Bucuresti , apartament 3 camere

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,191
  • Înscris: 28.06.2005

View Postct10dre, on 11 iulie 2016 - 10:39, said:

Deocamdata . Piata imobiliara are o inertie ca orice alta piata . Oferta e in crestere , cererea in scadere . Daca pana acum orice gigel isi lua apartament cu avans mic pe 150 ani , marirea avansului si micsorarea plafonului o sa ii mai rareasca . Imi doresc ca oricine sa iai poata permite o casa , dar nu in detrimentul celorlalti . Chiar nu inteleg ce logica au cei ce se inhama la credite pe durate de zeci de ani . Nu ai bani sa zicem de 20-30 suta din valoare ,nu te bagi . Ori investesti in tine ca sa poti produce mai mult , ori ajungi sclavul bancii pana la moarte . Pierzi jobul si n-ai venit 2-3 luni , iti ia banca si casa ,chit ca ai platit 80 la suta din ea .Nimeni nu citeste literele mici de pe contracte ..
Tu spui că probabilitatea să-ți pierzi jobul/casa e nesemnificativă dacă ai un avans de 20-30% față de un avans de 5%.

#20
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postct10dre, on 11 iulie 2016 - 10:39, said:

Deocamdata . Piata imobiliara are o inertie ca orice alta piata . Oferta e in crestere , cererea in scadere . Daca pana acum orice gigel isi lua apartament cu avans mic pe 150 ani , marirea avansului si micsorarea plafonului o sa ii mai rareasca . Imi doresc ca oricine sa iai poata permite o casa , dar nu in detrimentul celorlalti . Chiar nu inteleg ce logica au cei ce se inhama la credite pe durate de zeci de ani . Nu ai bani sa zicem de 20-30 suta din valoare ,nu te bagi . Ori investesti in tine ca sa poti produce mai mult , ori ajungi sclavul bancii pana la moarte . Pierzi jobul si n-ai venit 2-3 luni , iti ia banca si casa ,chit ca ai platit 80 la suta din ea .Nimeni nu citeste literele mici de pe contracte ..

Cum adica in detrimentul celorlalti? :) In vest, creditele pe 35 de ani sunt f comune. Pentru orice tanar care isi cumpara la inceput de cariera, perioada vulnerabila e la inceput, o f mica parte din cei care se angajeaza pe un salariu la 25-30 de ani, raman cu el pana la pensie. Cresterea avansului a modificat artificial solvabilitatea. Atata timp cat mai ai zeci de mii de euro de plata, solvabilitatea iti va fi data de potentialul castigurilor ulterioare, nu de banii pe care ai reusit sa-i strangi pana atunci. Daca brusc devii irelevant pe piata muncii, esti intr-un rahat la fel de mare indiferent cati bani ai dat avans. Te minti singur daca ai impresia ca avansul pe care l-ai dat nu te face sclavul bancii - presupunand ca vrei sa pastrezi apartamentul.

Cat despre cele 2-3 luni de rate neplatite. Nu te executa nimeni doar pentru atat. Oricum, bunele-practici din finantele personale spun sa pui deoparte lunar macar 20% din ceea ce castigi. Si intotdeauna sa ai un depozit de macar 3 ori mai mare decat cheltuielile lunare.

#21
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Daca traiesti cu obsesia pierderii locului de munca (apropo, asta spune multe despre nivelul de pregatire sau calificare al cuiva ) ar fi bine sa ai in paralel un depozit de cateva mii de euro, cat sa iti ajunga pentru un an de rate, sa spunem.

#22
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,713
  • Înscris: 22.11.2007
dar de ce discutati despre modificarea avansului? La prima casa nu s-a schimbat nimic si nici semne ca se vor schimba nu sunt.
deci?
eu nu sunt interesat sau ceva, dar am un prieten care de ani de zile ma tot tine la curent cu toate schimbarile :))

#23
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,824
  • Înscris: 13.08.2008

View Postbossake, on 11 iulie 2016 - 13:04, said:

dar de ce discutati despre modificarea avansului? La prima casa nu s-a schimbat nimic si nici semne ca se vor schimba nu sunt.
deci?
eu nu sunt interesat sau ceva, dar am un prieten care de ani de zile ma tot tine la curent cu toate schimbarile Posted Image)

Sunt link-uri postate pe sectiunea PC in care se afirma ca bancile finanteaza doar 70% din valoarea imobilului. Stiu ele ce stiu...Posted Image  Probabil pentru ca stiu si ele ca sunt supraevaluate.Posted Image
http://www.economica...asa_122269.html

Edited by vacantamijlocie, 11 July 2016 - 13:26.


#24
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Pai finanteaza "doar 70%" ca in caz de neplata sa scape rapid de el si sa-si recupereze intreaga datorie!

#25
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,824
  • Înscris: 13.08.2008
Plus ca exista un proiect de lege pentru darea in plata si a imobilelor cumparate prin Prima Casa.

#26
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Anul trecut un prieten a dat 70000 pe un ap. cu 3 camere in Titan (bloc din 77-78), et. 6/10, loc de parcare si boxa la subsol. Am avut de-a face cu Titan si mi-a plăcut. Dar ca zona nu e chiar ok vazuta si chestia asta conteaza la revanzare. Pentru ca zona tine pretul ridicat. Motiv pentru care eu ti-as recomanda si 1 Mai/Domenii, Damaroaia sau Parcul Circului. Desi cred ca eu mi-as lua in Cosmopolis si as cauta un imobil nou. Dar nu tre' sa facă nimeni ca mine. :D

#27
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
De ce nu e văzută bine Titan ?

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Blocuri vechi, apartamente mici.

#29
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
...desi zona e ok. Adica mie mi-a plăcut. Am stat 4-5 luni in zona barajelor, la capătul lui 335.

#30
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,713
  • Înscris: 22.11.2007
pentru cine e bucurestean de zeci de ani zona Titan nu e niciodata ceva waw.
Dar in ultimii 10-15 ani zona a beneficiat de o administratie locala printre cele mai bune din Bucuresti si lucrul asta se vede, cel putin asa la suprafata.

View PostLauCalin, on 12 iulie 2016 - 00:06, said:

ti-as recomanda si 1 Mai/Domenii, Damaroaia sau Parcul Circului. Desi cred ca eu mi-as lua in Cosmopolis si as cauta un imobil nou. Dar nu tre' sa facă nimeni ca mine. :D
zone cam la ani lumina ca si imagine fata de Titan.F  Probabil si preturile sunt la ani lumina prin zonele alea...

Edited by bossake, 12 July 2016 - 16:39.


#31
mayte_22

mayte_22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.04.2015
Darea in plata este momentam doar la nivel de discutii (cel putin in Cluj), dar probabil ca e aceeasi situatie si la Bucuresti.
1% din clujeni au depus notificari la banci in vederea stingerii creantei, marea majoritate au acceptat refinantarea propusa de banci si fie isi pastreaza apartamentele, fie le vand ei la pretul pietei. La pretul pompat al pietei, mai precis.
Asadar, darea in plata NU pare sa scada preturile imobilelor (sunt extrem de rare cazurile), nici macar cresterea avansului de 30-40% cerute de majoritatea bancilor, nici chiar sistarea fondurilor de Prima Casa.
Nu inteleg ce se petrece totusi pe piata imobiliara si pana unde au de gand sa mearga...
In ritmul asta ajungem ca o garsoniera sa valoreze 100.000 euro.

#32
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,824
  • Înscris: 13.08.2008
Vor scadea in 2017- 2018.

#33
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Stii ceva ce noi nu stim? Scaderi de salarii la bugetari, vanzari mai mici la privati? Cresteri planificate de taxe si impozite?

#34
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,824
  • Înscris: 13.08.2008
Sunt ani postelectorali. Plus ca inca nu se stie cum va mai fi Prima Casa in 2017-2018 ( exista discutii privind cresterea avansului, aplicarea doar la constructiile noi etc. ).
Atunci ar trebui se se aplice si:
- Legea darii in plata
- Legea insolventei personale
- Legea privind creditele imobiliare ( transpunerea Directivei 17/ 2014 )
- Noul Regulament de creditare al BNR
Etc.

Plus ca in primul semestru din 2016 s-a produs o inflamare a pietei imobiliare pe fondul adoptarii legii darii in plata ( existau discutii de includere a PC ), zvonurile privind epuizarea fondurilor PC, manipularea prin massmedia etc.
In 2017- 2018 va fi o detensionare.

Edited by vacantamijlocie, 21 July 2016 - 07:57.


#35
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Cum adica sa se aplice LDP? Ea se aplica deja, sunt vreo 2000 de locuinte in toata tara care probabil ca vor ajunge pe piata in urmatorii ani (dupa ce se termina toate procesele). Ce fel de argument e asta?

Legea insolventei personale nu va afecta creditele imobiliare normale. Niciun om intreg la cap nu se va baga in faliment daca poate sa dea direct cheile bancii si sa le zica la revedere. Iar creditele PC cu probleme sunt in numar nesemnificativ.

Cum vor influenta in sens negativ implementarea directivei si noul regulament BNR? As vrea o explicatie completa, nu doar titluri pompoase, gen Libertatea.

#36
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,824
  • Înscris: 13.08.2008

View Postfigo1988, on 21 iulie 2016 - 08:28, said:

Cum adica sa se aplice LDP? Ea se aplica deja, sunt vreo 2000 de locuinte in toata tara care probabil ca vor ajunge pe piata in urmatorii ani (dupa ce se termina toate procesele). Ce fel de argument e asta?
Eu ma refeream la aplicarea efectiva. Decizia Curtii Constitutionale/ scoaterea la vanzare pe piata etc. Atunci si bancile nu vor mai accepta probabil actualele valori din evaluari, ci unele mai mici.
In rest, ramane sa vedem ce va fi in 2017- 2018.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate