Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Recomandare zona in Bucuresti , apartament 3 camere

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Vreau sa cumpar un apartament cu 3 camere in Bucuresti  , dar cum nu prea stiu orasul m-am gandit ca ar fi utile niste sfaturi .  Am stat vreo 2-3 luni prin Drumul Taberei si mi s-a parut ok , - lipsa metroului  .

Ce ma intereseaza e sa fie intr-o zona cu multa verdeata,  langa un parc , lac ceva , nu foarte departe de centru .
Ca buget am 60-80 mii ,  pot sa mai plusez daca e ceva foarte frumos .
Vreau 3 camere ,decomandat,  exclus ultimul etaj  sau parter , dupa 1980 .

Prin ce zone credeti ca ar trebui sa incep sa caut ?

#2
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,713
  • Înscris: 22.11.2007
zona serban voda, eroii revolutiei, parcul Carol, soseaua Viilor.

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,134
  • Înscris: 09.01.2007
Titan, zona verde

#4
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Crangasi langa parc, spre lac.

#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
asemantor cu drumul taberei e titan (multa verdeata, strazi largi, blocuri vechi ..)
avantaj in schimb:  exista metrou  si as zice ca mai multe locuri de parcare

Edited by aeon, 07 July 2016 - 15:45.


#6
mog

mog

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 20.01.2009
nicolae grigorescu, titan, mihalache (turda, domenii), panduri, serban voda, tineretului, vacaresti, brancoveanu, eroii revolutiei

Edited by mog, 07 July 2016 - 16:05.


#7
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,062
  • Înscris: 02.09.2005
eu stau in titan si nu m-as muta de-acolo nicaieri in bucuresti.
metrou (4 statii pana la unirii), verdeata multa printre blocuri (nu pun la socoteala parcurile), bulevarde aerisite, locuri de parcare, centre comerciale etc
singurul dezavantaj e ca nu sunt foarte multe blocuri construite dupa 80

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,134
  • Înscris: 09.01.2007
din Titan la Mamaia faci 1.5h, dar in extrasezon :)

#9
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,191
  • Înscris: 28.06.2005

 overseas, on 07 iulie 2016 - 16:38, said:

din Titan la Mamaia faci 1.5h, dar in extrasezon Posted Image
2 ore de la Policolor până pe plaja Modern. De Rusalii.

Edited by sfantu.dracu, 08 July 2016 - 00:47.


#10
ushba

ushba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.03.2016

 ct10dre, on 07 iulie 2016 - 15:07, said:

Vreau sa cumpar un apartament cu 3 camere in Bucuresti  , dar cum nu prea stiu orasul m-am gandit ca ar fi utile niste sfaturi .  Am stat vreo 2-3 luni prin Drumul Taberei si mi s-a parut ok , - lipsa metroului  .

Ce ma intereseaza e sa fie intr-o zona cu multa verdeata,  langa un parc , lac ceva , nu foarte departe de centru .
Ca buget am 60-80 mii ,  pot sa mai plusez daca e ceva foarte frumos .
Vreau 3 camere ,decomandat,  exclus ultimul etaj  sau parter , dupa 1980 .

Prin ce zone credeti ca ar trebui sa incep sa caut ?

Zone cu parcuri nu sunt asa multe in Buc din pacate. Atunci cand mi-am cautat apartament asta a fost criteriul numarul 1 pe lista mea.
Tineretului/Parcul Carol - la bugetul tau nu poti sa iti iei decat in blocuri vechi (cele de pe blv Sincai sunt dupa 87), cele dupa blv Tineretului sunt din 78 (dar incepute inainte de cutremur)
Brancoveanu (parcul tineretului in zona) - gasesti lejer in bugetul tau blocuri vechi dupa 87, dar cred ca daca mai plusezi un 10k iti iei si in bloc nou (zona de case/vile vizavii de statia de metrou).
Vacaresti spre Piata sudului (Parcul Tineretului in zona si mai nou Rezervatia Delta Vacaresti) - iti intra in buget blocuri vechi (construite intre 89-92).
Titan - Salajan (Parcul IOR, Parcul Titani in zona) - iti intra in buget atat blocuri vechi cat si noi.
Parcul Herastrau - nu iti intra nimic in buget (nici macar in dublu acestui buget)
Parcul Cismigiu - sunt numai blocuri vechi si foarte vechi (din perioada interbelica) dar oricum nu prea gasesti de vanzare in zona.
Bucurestii Noi (Parc Bazilescu in zona) - iti intra in buget atat blocuri vechi cat si noi.
Mai este parcul Crangasi si Parcul Tei (amandoua in proces de reamenajare) - iti intra doar blocuri vechi in buget (poate in zona Crangasi daca mai plusezi un 10k sa gasesti si ceva in blocuri noi)

Si cam atat. Cam trist nu, pentru o capitala europeana (dar...se poate si mai rau).

A, am uitat, mai este zona parc din jurul arenei nationale. Aici in functie de fiecare latura sunt alte preturi: Muncii - Basarabiei- Chisinau gaseti blocuri vechi dupa 80 si care iti intra in buget sau Pantelimon, de asemenea aproape tot a fost construit dupa 80 si este accesibil (blocuri noi mai putine spre deloc, este si o zona foarte inghesuita)

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai este si Parcul Circului si zona verde/ "parcul" Politehnicii.

 nestorr, on 07 iulie 2016 - 15:40, said:

Crangasi langa parc, spre lac.
mereu mi-a placut zona aia. dar din pacate, in ultimii ani, parcul ala a fost transformat in balci: masinute, roata norocului, topogan gonflabin, trenulet, vata pe bat si inevitabil "albatrosi". Posted Image

Edited by MembruAnonim, 08 July 2016 - 13:27.


#12
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Complicat,rămâne sa dau o tura prin fiecare zona sa vad ce și cum. Nu vreau bloc înainte de 85 , mai bine iau ceva nou mai departe și știu ca își tine valoarea..

Acum ca se cam duce prima casa pe apa sâmbetei sper ca o sa se normalizeze preturile la puterea economiei românești.  Nu ma interesează chilipiruri ,dar nici nu vreau sa arunc cu bani pe geam aiurea

Edited by ct10dre, 10 July 2016 - 15:21.


#13
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,713
  • Înscris: 22.11.2007
de ce crezi ca se va duce prima casa pe apa sambetei?
nu sunt semnale si nu pare sa se schimbe nimic.

#14
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Pentru ca plafonul s-a terminat deja si nu par doritori sa-l suplimenteze . E oarecum logic ,prima casa alimentand o situatie nerealista, mai ales in paralel cu legea darii de plata .Cum situatia economica e instabila ,si tu alimentezi o bula , nu vrei sa faci asta pe termen lung si sa-ti mai si asumi raspunderea ,din fonduri pe care nu le ai .
Parerea mea e ca preturile sunt umflate cu 10 20 la suta peste ce ar fi normal ,comparat cu Europa . Daca luam in calcul salariile majoritatii , ar fi chiar si 50 la suta, dar nu o sa scada niciodata la nivelul asta ,sunt interese prea mari la  mijloc .

#15
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Se locuieste foarte bine si in provincie. Daca ai unde munci / din ce trai.
Sunt orase destule cu scoli, licee, spitale, economie.

#16
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 ct10dre, on 10 iulie 2016 - 15:20, said:

Complicat,rămâne sa dau o tura prin fiecare zona sa vad ce și cum. Nu vreau bloc înainte de 85 , mai bine iau ceva nou mai departe și știu ca își tine valoarea..
..

valoarea e data de zona in proportie majora, "noutatea" blocului nu are pondere prea mare la revanzare

#17
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 ct10dre, on 11 iulie 2016 - 03:31, said:

Parerea mea e ca preturile sunt umflate cu 10 20 la suta peste ce ar fi normal ,comparat cu Europa . Daca luam in calcul salariile majoritatii , ar fi chiar si 50 la suta, dar nu o sa scada niciodata la nivelul asta ,sunt interese prea mari la  mijloc .

Ce te face sa ai aceasta parere? Si eu caut in perioada asta si nu pot spune ca vanzatorii par prea agitati. Nu ma refer la cei care vand 1 apt, ci la cei care vand blocuri intregi. Cresterea avansului pare doar sa fi determinat stagnarea preturilor, fara vreo scadere.

#18
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Deocamdata . Piata imobiliara are o inertie ca orice alta piata . Oferta e in crestere , cererea in scadere . Daca pana acum orice gigel isi lua apartament cu avans mic pe 150 ani , marirea avansului si micsorarea plafonului o sa ii mai rareasca . Imi doresc ca oricine sa iai poata permite o casa , dar nu in detrimentul celorlalti . Chiar nu inteleg ce logica au cei ce se inhama la credite pe durate de zeci de ani . Nu ai bani sa zicem de 20-30 suta din valoare ,nu te bagi . Ori investesti in tine ca sa poti produce mai mult , ori ajungi sclavul bancii pana la moarte . Pierzi jobul si n-ai venit 2-3 luni , iti ia banca si casa ,chit ca ai platit 80 la suta din ea .Nimeni nu citeste literele mici de pe contracte ..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate