Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Sistem multicanal entry level

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#127
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Pe mine m-a deranjat doar atenuarea nesimtita a volumului, in rest calibrarea se descurca binisor, mai ales ca boxele surround nu pot fi plasate in lateral, ci in spate (nu am efectiv spatiul necesar, decat daca arunc mobila pe geam Posted Image) ).

View PostFC72, on 28 martie 2017 - 11:53, said:

Chiar si mod stereo 2.0,2.1 cand dai "direct" fara nici o procesare in mod pur nu suna ca pe Auto cu Audyssey unde coerenta este evidenta.In

Când ascult muzica nu vreau sa aud subwooferul deloc, prefer sunetul boxelor frontale si nimic altceva.

Edited by razor01, 28 March 2017 - 11:58.


#128
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Am tot citit/auzit pareri cum ca boxele surround sunt utile doar pentru completarea sunetului in momente când exista efecte speciale care sa iti dea impresia ca te afli in mijlocul unei strazi sau in focul luptei pe front, etc. Ei bine mai exista un aspect pe care l-am sesizat de curând: pasajele cu muzica din filme sunt sustinute puternic si de boxele surround, iar daca acestea sunt incapabile sa presteze cum trebuie strica tot farmecul filmului. Din fericire am ales pentru surround boxe din aceeasi gama care, in ciuda faptului ca nu sunt la nivelul celor frontale, se achita suficent de bine de sarcina aceasta, a sustinerii unui pasaj muzical.

Edited by razor01, 29 March 2017 - 10:58.


#129
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Daca toate incintele folosite sunt mici, sunt sustinute de subwoofer, adica nu merg fara el.
Canalele surround indiferent cum sunt solicitate, daca sunt identice cu cele frontale, nu este nici o problema adica pot fi stateliti.
Eu am testat si nici macar la discurile cu muzica multicanal DVD-A sau BD cu muzica, concerte, nu am gasit solicitari comparabile pe spate fata de fata, chiar in cazul untilizarii de incinte mari pe toate canalele.
In sistemele certificate THX Ultra canalele surround spate sunt specializate in difuzarea sunetului nu presteaza vreo performanta deosebita, exemplu: http://www.sono.ro/b...hx-pereche.html
Un simplu difuzor de 16cm cu 2 twetere costa 3500 lei la set.

#130
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Pai din moment ce toata muzica din film se auzea atat pe canalele frontale cat si pe cele din spate? Repet, era setat pe auto, adica intra automat formatul audio, nu setasem eu sa scoata fortat.

View PostFC72, on 30 martie 2017 - 16:24, said:

In sistemele certificate THX Ultra canalele surround spate sunt specializate in difuzarea sunetului nu presteaza vreo performanta deosebita, exemplu: http://www.sono.ro/b...hx-pereche.html
Un simplu difuzor de 16cm cu 2 twetere costa 3500 lei la set.

Din cate am vazut eu asemenea boxe sunt utilizate in cinema-urile de casa, camere special transformate in sala de film, unde se insateleaza minim doua rânduri de fotolii/canapele si este necesar ca sunetul sa ajunga oarecum uniform la toti telespectatorii.

Edited by razor01, 30 March 2017 - 16:57.


#131
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Certificarea cea mai avansata in domeniu home-cinema THX Ultra 2 nu impune utilizarea unor incinte performante comparabile cu cele frontale iar la canalele Atmos incintele pot fi niste cutiute cu difuzoare de 13cm, repet pentru cel mai inalt standard de performanta.
Momentan eu folosesc pe home cinema incinte mici Magnat Quantum din seria 500 pe toate canalele sustinute de subwoofer si pot spune ca sunetul este impecabil, receiverul le taie la 40Hz front si central, 60Hz surround si 100 Hz Atmos, dupa calibrare.
Indiferent ca este muzica sau film, sunetul are coerenta, spatialitate, definitie, contur iar subwooferul nu poate fi localizat, eu l-am taiat din setarea sa la minim: 50Hz dar asta nu inseamna ca nu mai reda nimic peste asta, asta ca tot intrebi de frecvente.

#132
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Inca sunt confuz cu privire la modul in care functioneaza frecventele in sistemele audio. Am facut un test de bass si am observat ca se aud atat in boxe cat si in subwoofer sunete mult mai joase decat pot reproduce conform specificatiilor producatorului (foarte slab dar se aud). Spre exemplu subwooferul coboara teoretic pana la 38 hz, dar când ii dau test cu 20 hz se aude.

Subwooferul nu l-am mai luat din aceeasi serie pentru ca ar fi insemnat sa astept pana la black friday pentru acel Dali. Nu pot sa spun insa ca sesizez ceva diferit in materie de timbru vocal intre boxe si subwoofer.

Edited by razor01, 31 March 2017 - 09:09.


#133
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Treaba cu integrarea subwoferului este relativ simpla, daca se fazeaza si regleaza corect nu il poti localiza, practic auzi doar imaginea stereo oferita de incintele frontale.
Treaba cu potrivirea timbrala este mai complexa si subtila este vorba de a pastra caracterul sunetului incintelor si domeniu frecventelor joase nu doar ca o extensie dar si un anume tip de sunet, of greu de explicat.Exemplu: daca incintele au un bas rapid, percutat trebuie ca subwooferul sa sune similar, nu pufos.

#134
traianescu

traianescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.10.2003
despre ce "potrivire timbrala" vorbesti ?

ce sub-uri sunt alea de suna "pufos" ?

subwoofer-ul nu este localizabil sub 80hz, de aia se si foloseste aceasta limita in home theatre.. ca sistemul de calibrare iti spune ca poti utliza un xover la 40hz, sau boxele frontale full range, nu ii da crezare, toate sistemele astea sunt niste jucarii... setarile astea se fac manual, dar pe sisteme ce o permit, in plus e nevoie de un microfon pentru masuratori..

doar cu sistemele astea automate de calibrare, oricare ar fi, sub-ul va suna prost, punct

fa o masuratoare externa si in majoritatea cazurilor (adica toate) o sa se observe ca e nevoie sa fie taiate mai sus in frecventa, mult mai sus, daca se doreste sa se pastreze acea curba ideala de sunet.. dar ai nevoie sa setezi manual anumite lucruri, spre exemplu ai nevoie de un minidsp, daca e sa ne limitam la solutii mai ieftine (putin sub 200 de euro, intre aparat si microfon, ca softul e gratis), apoi dirac live si asa mai departe...

#135
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu am prea multe optiuni legate de pozitionarea subwooferului, maxim 2-3 locuri, pentru ca am si alte lucruri in camera de care nu ma pot dispensa. Pana la urma l-am asezat langa boxele frontale, adica aproape de mine, parca aici este cel mai prezent. Cu toate aceastea nu pot sa localizez sunetele joase, nu-mi dau seama de directia din care vin decat daca ma puncu urechea langa difuzor.

Edited by razor01, 04 April 2017 - 09:07.


#136
traianescu

traianescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 07.10.2003
daca asa impaci si capra si varza, e ok, imi imaginez ca trebuie sa faci compromisuri.. iar de nu te multumeste pe deplin, umbla la gain-ul de pe sub sau din receiver, mai creste ceva db pe acolo Posted Image

#137
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Posttraianescu, on 04 aprilie 2017 - 08:58, said:

despre ce "potrivire timbrala" vorbesti ?

ce sub-uri sunt alea de suna "pufos" ?

Pentru o ureche antrenata exista ,si se pot depista usor acele potriviri timbrale. Nu exista doar curbe stricte ,grafice ,masuratori. Un instrument acustic ,o chitara ,un violoncel sau contrabas facute de diversi producatori ,pot suna prin comparatie extrem de diferit dpdv timbral ,desi toate masuratorile pe care le faci vor arata absolut identic.
Fii' miu poate recunoaste diferite marci de chitara clasica(din alea bune -nu chinezerii laminate) doar ascultand acele instrumente.
Aceste subtilitati se pot regasi si la sisteme audio.
Cat priveste chestiunea cu "bas pufos" poate nu e cea mai buna descriere. E vorba probabil de bas lent ,cam cum aveau Unitrele alea de 150W cu difuzoare cat un lighean. Am auzit si sub-uri care presteaza asmanator. Se duc jos in frecventa dar fara vlaga ,fara punch.

Edited by edigee, 04 April 2017 - 10:36.


#138
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu folosesc subwooferul decat in filme si jocuri, muzica o ascult pe pure direct. Oricum ascult genuri de muzica unde foarte rar am nevoie sa coboare sub 50-60 hz (cat pot aceste zensor 3) si pare cumva mai natural sunetul oferit de 2 boxe, fara nimic altceva.

Edited by razor01, 04 April 2017 - 12:54.


#139
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
P.S. când vreau auditie muzicala mai serioasa parca tot spre casti inclin. Pacat ca nu am inca un amp/dac adecvat pentru asa ceva, dar pe viitor o voi rezolva. Oricum cred ca 10 ani nu mai fac upgrade la boxe, o sa ma concentrez pe partea de casti.

Edited by razor01, 04 April 2017 - 13:35.


#140
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
X1300 nu este destinat auditiilor critice muzicale este un receiver multicanal, pentru home-cinema.Eu il folosesc la muzica doar ca sunet ambiental, pentru auditii muzicale folosesc un sistem separat dedicat stereo.

#141
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

View Postrazor01, on 04 aprilie 2017 - 12:53, said:

Nu folosesc subwooferul decat in filme si jocuri, muzica o ascult pe pure direct. Oricum ascult genuri de muzica unde foarte rar am nevoie sa coboare sub 50-60 hz (cat pot aceste zensor 3) si pare cumva mai natural sunetul oferit de 2 boxe, fara nimic altceva.
Când mi-am cumpărat receiverul, aşa am zis şi eu, că n-am să ascult muzica decât pe "Direct", că subwooferul numai va încurca pe acolo... Dar cel puţin în cazul combinaţiei mele (Yamaha RX-V 477 + Dynavoice Dynamite S-61) sunetul pe "Direct" la volum mic, este pur şi simplu lipsit complet de bas ! Nu ştiu ce receiver foloseşti, dar mă îndoiesc că se descurcă fără subwoofer chiar şi în cazul muzicii. Dacă reuşeşti să integrezi subwooferul corect, acesta ar trebui pur şi simplu să "dispară" acustic ! Şi atunci nu te va mai deranja.

#142
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu am nevoie de subwoofer in muzica pe care o ascult : folk, rock, balade, muzica traditionala, country, muzica romaneasca interbelica, . Important este sa se auda bine vocile, chitara si instrumentele naturale acolo unde apar.

Edited by razor01, 04 April 2017 - 14:00.


#143
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

View Postrazor01, on 04 aprilie 2017 - 13:55, said:

Nu am nevoie de subwoofer in muzica pe care o ascult : folck, rock, balade, muzica traditionala. Important este sa se auda bine vocile, chitara si instrumentele naturale acolo unde apar.
Exact la aceste genuri de muzică în cazul meu se simte cel mai tare lipsa basului !

#144
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Cum ai ajuns tu la concluzia asta?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate