Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Iasi - Chisinau cu masina : Ce trebuie sa stii?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Salutari!

Planuiesc sa ajung week-end-ul acesta pana la vecinii nostri si am cam pierdut contactul cu legislatia in vigoare.
Dintre cei care ati fost sau stiti, lamuriti-ma va rog cu urmatoarele aspecte:

1. Ce documente iti trebuie pentru a fi in regula? (atat personale cat si pentru masina)
2. Care ruta este de preferat?
3. Ce sfaturi utile imi mai puteti oferi? (legate de politie, schimb valutar, intervale orare oportune de trecere a vamii, controale, etc.)

Va multumesc! :)

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Pasaport, certificatul de inmatriculare masina daca e a ta, permis. Pasaport pt toti din masina. Daca sunt minori mai trebuie declaratii notariale ale parintilor si cazierul insotitorului.
Daca nu e masina ta iti trebuie procura notariala (in trecut asa se numea) sau comodat (acum).

#3
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 08.10.2011

View Postdorin_2k, on 29 iunie 2016 - 21:46, said:

Pasaport, certificatul de inmatriculare masina daca e a ta, permis. Pasaport pt toti din masina. Daca sunt minori mai trebuie declaratii notariale ale parintilor si cazierul insotitorului.
Daca nu e masina ta iti trebuie procura notariala (in trecut asa se numea) sau comodat (acum).
Se poate si cu cartea de identitate.

Cat despre sfaturi, incearca sa conduci cat mai legal. Sub nicio forma sa nu luati mai mult de 2 pachete de tigari de persoana.
O sa te indrume de la vama catre ghiseu sa achiti vinieta.

#4
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Mi-a mai transmis acum cineva care a fost acum doua saptamani ca se poate doar cu buletinul.
Vinieta 20 de lei valabila o saptamana.
Partea proasta e intr-adevar, dupa cum spunea si dorin_2k, procura accea, in cazul in care nu esti proprietar in acte.

Din ce mi-a mai zis amicul meu exista o banca imediat dupa vama Albița, nu stiu daca e asa peste tot.

View PostRCmake, on 29 iunie 2016 - 21:51, said:

Cat despre sfaturi, incearca sa conduci cat mai legal. Sub nicio forma sa nu luati mai mult de 2 pachete de tigari de persoana.
O sa te indrume de la vama catre ghiseu sa achiti vinieta.
Nu fumam, n-avem treaba cu astea, dar multumesc de pont!
Am inteles ca in functie de toanele celor de la vama poti sa stai minute bune la "control".

#5
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Am contactat acum pe mail un notar, o să comunic și aici informațiile pe care le voi primi.

Mulțumesc pentru intervenții!

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
chiar daca-ti face cumva cu ochiul micul trafic de frontiera, primele dati mergi perfect legal pana te prinzi cum sta treaba.

#7
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
De unde le scoateti? :)) Am precizat mai sus, nu merg pentru bautura / tigari / motorina s.a.m.d. Crezi ca ma bucur la doua sticle luate la juma' de pret? :))
Plus ca ceea ce incerci tu sa sugerezi nu cred ca e permis nici macar de regulamentul forumului, so... :D

#8
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
e perfect legal, nu te opari. de fapt, poti trece cu tigari, bautura, cata vrei tu pentru consum propriu. posibil sa existe o limita, de unde te incadrezi poate la comerciant, importator etc, dar in principiu pentru vonsum personal, poti trece cu destul. totul e sa le declari. am trecut si cu cate 8 cartuse de tigari (2 persoane) sau vreo 6 sticle de bautura etc.
eu niciodata nu trec vama cu doar cantitatile minime admise fara taxe, mereu am mai mult. da, ma bucur la cateva sticle la jumatate din pret. pana acum, numai o data sau de doua ori m'au tras pe dreapta si mi'au facut hartii sa platesc ce datorez statului. in rest, m'au lasat sa trec fara probleme. totul e sa declari ce ai.

#9
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
Daca te iei dupa colegi ajungi ca :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XkYWFERFVkQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Greșeala lu' Vanea a fost că nu a declarat țigările, după cum spunea colegu'. Posted Image

Edited by vlad29marko, 30 June 2016 - 07:56.


#11
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View Postdorin_2k, on 29 iunie 2016 - 21:46, said:

Pasaport, certificatul de inmatriculare masina daca e a ta, permis. Pasaport pt toti din masina. Daca sunt minori mai trebuie declaratii notariale ale parintilor si cazierul insotitorului.
Daca nu e masina ta iti trebuie procura notariala (in trecut asa se numea) sau comodat (acum).
+cartea verde

#12
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Raspunsul notarului:
" Conform normelor aplicabile in situatia expusa de dvs. actul necesar este contractul de comodat si nu procura. In cazul in care parintii au dobandit autoturismul in timpul casatoriei - cu regim juridic de bun comun - e necesara semnatura ambilor. "

Dupa cum suspectam, treaba cu procura nu mai este valabila.

M-ar interesa un pret orientativ, despre asta nu mi-a putut spune nimic, deocamdata fiind in concediu.
Are cineva idee cat ar putea costa un astfel de contract de comodat? Pe un an / 3 / 5 ?

#13
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Contractul de comodat se face sub semnatura privata, nu costa nimic.

#14
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Pai si notarul nu mai are nicio treaba atunci?

#15
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
NU.  O sa pun un model de CC, doar sa editez datele personale.

Ma rog... intai sa-l gasesc !   :D

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
E valabil neautentificat, numai să nu dai peste vreun polițist de frontieră moldovean care să spună că putea semna oricine pentru proprietar. Eu l-aș face la notar dacă aș fi în locul tău, costă 180 - max. 200 de lei.

Edited by althea, 30 June 2016 - 14:53.


#17
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Mda... era in contul One Drive, s-a dus odata cu reducerea capacitatii de stocare, a trebuit sa-l salvez de pe tableta.

In fine, ti-l atasez, inlocuiesti tu stelutele cu datele voastre.  Ai si o imputernicire acolo, poti s-o completezi si pe-aia, sa fie...

Attached File  Comodat.doc   22K   13 downloads   Attached File  Imputernicire.doc   12K   7 downloads

#18
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Multumesc pentru efort!

Mi se pare totusi ca nici autoritatile nu sunt lamurite pe deplin.
Uneori cei de la vama solicita documentele astea si pun pret pe ele, alteori nu. Unii spun ca e nevoie de ele, altii spun ca atat timp cat esti ruda de gradul I cu proprietarul din acte, nu conteaza.
Un coleg de munca mi-a spus astazi ca a mers din Iasi pana in Belgia cu masina surorii sale si nu l-a intrebat absolut nimeni, la nicio vama de contractul ala de comodat, cu toate ca si-l facuse la vremea respectiva.

Edited by vlad29marko, 30 June 2016 - 15:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate