Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Iasi - Chisinau cu masina : Ce trebuie sa stii?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Prin UE si eu m-am plimbat fara probleme si fara sa-mi ceara vreodata asa ceva.  Tu iesi din UE, totusi.

#20
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Hmm.. Imi trebuie numai pentru data asta si ar fi aiurea sa dau 200 de lei pentru doua ore in Chisinau, cat sa-mi rezolv eu treaba...
Ma rog, c'est la loi...

Edited by vlad29marko, 30 June 2016 - 15:40.


#21
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Si daca sa spunem ca nu ai documentul ala si alora de la vama nu le convine, ce se intampla?
Ce pot sa-ti faca?

#22
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Nu te lasa sa iesi / intri.

#23
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Fain ar fi sa ma lase la dus si sa nu-mi mai dea voie la intors. Posted Image)

Edited by vlad29marko, 30 June 2016 - 22:10.


#24
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postcaiuscorneliu, on 30 iunie 2016 - 03:14, said:

Daca te iei dupa colegi ajungi ca :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XkYWFERFVkQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

haios. dincolo de asta, scuze de off topic, daca esti intr'o vama si vezi intr'un duty free un pret bun, mai ales ca esti in afara ue, nu te sfii sa cumperi cat iti pofteste inima. ma rog, nu cumperi 50 de cfartuse de tigari.
dar la genul 4-5 cartuse de persoana, sau 4 sticle de bautura, e ok. (poti aduce si mai mult, dar scad sansele sa te lase sa treci fara plata taxelor. trebuie sa intinzi coarda la limita bunului simt)  sinngurl lucru ce trebuie sa il faci e in momentul in care intinzi pasaportul, e sa'i spui mustaciosului cu cascheta ce ai cu tine. e super legal si ok. mustaciosul poate decide sa te verifice, sau sa te creada pe cuvant. mi s'a intamplat sa fiu pus la plata pe baza la ce am spus, nu a vrut sa vada ce am in bagaje (pastreaza totusi chitantele). la fel, de cele mai multe ori si asta s'a intamplat de foarte multe ori, m'au lasat sa trec fara probleme si fara sa platesc nimic. unul chiar mi'a spus: nu'mi pasa mie de sticlele tale de rom, am eu altele pe cap aici... si cand a fost sa platesc, le'am platit multumit si plecat mai departe.
la fel si despre sumele de bani cash. nu esti limitat la 10,000 de exemplu. poti trece si cu 10 bagaje pline de cash, becali style. singura chestie e sa platesti taxele pt extra bagaje, sa poti dovedi provenienta banilor (un extras de cont, o factura ca ai vandut ceva, un contract etc) si sa'i declari. traim intr'o lume libera, atata vreme cat respecti legea esti ok. si legea spune ca daca ai mai mult de atatea tigari sau de atatea sticle, trbuie sa platesti asta si asta. cata vreme esti de acord cu asta, totul e bine. repet, posibil sa existe o limita maxima si pentru asta, ce poti aduce si se poate considera pt consum personal, nu am stat sa caut detaliile, pt ca imi e suficient acest "mic trafic de frontiera"
tu trebuie sa deschizi gura inainte sa deschida ei geanta sau portbagajul. si in cazul asta esti ok.

Edited by argentum, 01 July 2016 - 06:02.


#25
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

View Postargentum, on 01 iulie 2016 - 06:00, said:

mi s'a intamplat sa fiu pus la plata pe baza la ce am spus
La ce plata faci referire?

#26
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Plătești taxe vamale accize tva din astea


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate