Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Constructie duplex

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
tdc25

tdc25

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.04.2016
Salutare tuturor.

Avem in vedere construirea unui duplex in Iasi (sau cat mai aproape de Iasi), si as dori sa pun cateva intrebari in ceea ce priveste intreg procesul. Nu am cunostinte in domeniu si singura mea sursa de informare pana acum a fost acest forum - jurnalele utilizatorilor care isi construiesc sau si-au construit o casa. Nici rudele sau familia cu care facem duplexul nu au experienta in domeniu si as vrea sa ma asigur ca luam cele mai bune decizii inainte sa cheltuim o (mica) avere.

Pentru inceput se va achizitiona terenul cel mai probabil in saptamanile / lunile care urmeaza. Ceea ce stiu e ca duplexul va fi P + 1E + M sau pod si va avea garaj, constructia urmand sa inceapa in primavara lui 2017.

Structura la care ne-am gandit momentan pentru fiecare parte este:
Parter: Bucatarie, living cu terasa, garaj, baie si eventual un birou / dormitor mic
Etaj: Dormitor matrimonial, baie matrimoniala, 2 dormitoare, baie de serviciu.
Mansarda / pod: Nu ne-am gandit inca si nu este atat de important pentru noi.

La o prima cautare am gasit o dispunere a camerelor care ne place aici .

1. Exista posibilitatea ca terenul sa nu permita constructia unui duplex? Intreb asta pentru ca nu as fi de acord cu un altfel de tip de constructie. Suprafata terenului va fi de 400-500mp in functie de zona si pret.

2. Presupunand ca terenul permite constructia unui duplex, acesta trebuie neaparat sa fie simetric fata de peretele comun? Exista vreo lege in acest sens?

3. Este adevarat ca instalatiile si tevile sunt mai greu de proiectat si executat la acest tip de casa? Prin 'mai greu' inteleg un grad de dificultate ce l-ar putea face pe arhitect sa ezite si sa ne propuna alte proiecte prin care noi am lua un etaj si cealalta familie celalalt etaj, avand practic doua case identice suprapuse.

Cu riscul ca intrebarile sa fie ridicole, trebuia sa incep de undeva. Multumesc!

Edited by tdc25, 24 June 2016 - 21:35.


#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Nu vreau sa bag strimbe, dar nu stiu cum va veti imparti banii cind va veni vorba sa cumparati materiale, sa platiti muncitorii, sa trageti utilitatile. NU va fi totul 50-50. In plus, hm, ce cistigati daca faceti un duplex ? Un perete comun si ceva la acoperis ? Nu e mare lucru raportat la costul intregii case. Luati terenul, impartiti-l si faceti-va case individuale, neaparat diferite, asa, pentru un plus de originalitate. Nu recomand utilitati, canalizare etc. la comun. Si nici curtea, fiecare familie va avea nevoie de un spatiu privat si propria viziune asupra curtii, finisajelor casei etc.
E o parere, sa vedem ce zic si colegii.

#3
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
si eu sustin ideea de casa separata, cat poate sa te coste un perete in plus? cel mult 10% din toata suma aia, dar o castigi prin linistea ta si a familei tale. Tragi si gard intre tine si ala si nu mai stai sa auzi bubuielile din peretele vecin. Canalizarea si restul sa zici ca le centralizezi la un camin comun ca la o adica o separi destul de usor cu timpul daca e sa nu va intelegeti. Iar etajul cu dormitor langa dormitor ca vecinatate e o idiotenie, mai bine bai si debara acolo si asa centralizezi si canalizarea mai usor, daca tii mortis cu duplexul

Edited by xkos, 24 June 2016 - 22:11.


#4
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Cel mai bine construiti separat. La comun, fiind o singura casa, veti fi doi proprietari pe pamantul de sub casa, acela nu se va imparti, in rest curtea o puteti imparti in ce procent doriti, nu e obligatoriu casa sa fie pe mijlocul terenului. Probabil va ganditi ca o sa castigati ceva banuti la un perete, poate put si fosa comune daca nu aveti utilitati. Dar nu merita bataia de cap, pentru ca tot se vor auzi zgomote de la vecini, nemultumiri vor aparea pe parcurs si cel mai important, ce se intampla daca unul ramane fara finante in timpul executiei? Si sincer, la ce proiect vreti sa faceti, nu mi se pare ca partea financiara va deranjeaza prea tare ca sa va impotmoliti in cateva mii(poate nici atat) de euro. Gandeste-te ca daca vrei sa economisesti cu adevarat, nu mai construiesti garajul, personal mi se pare o fita, de banii aceia iti cumperi o masina noua. Spor la construit

#5
tdc25

tdc25

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 29.04.2016
In cazul asta mai bine mergeam si puneam direct intrebarile unui arhitect. Ca sa clarific putin lucrurile:

- Nu exista posibilitatea sa ne batem pe teren - 'vecinii' fac parte din familie si nu o sa ne scoatem peri albi, fiecare va fi pe treaba lui, casa lui, curtea lui. In caz ca treaba devine delicata ridicam un gard intre curti si gata.
- Vrem racordaje separate la apa, canalizare, gaz, curent, ca sa nu avem treaba cu facturi la comun.
- Terenul va avea obligatoriu toate utilitatile 'la poarta', altfel nu il cumparam.
- Vom imparti totul 50-50. Daca vedem ca nu putem tine evidenta cheltuielilor calumea, plateste unul tot si celalalt ii da jumatate dupa ce casa va fi terminata.
- La finisaje pe exterior nu suntem pretentiosi, sunt sigur ca vom cadea de comun acord.

Intr-adevar, pe peretele comun nu merge un dormitor. O sa punem o debara sau ceva similar. Garajul e discutabil, dar vroiam un spatiu unde sa putem depozita unelte si sa putem mesteri cate una-alta. O sa consultam in viitor si un arhitect. In caz ca si opinia dansului este contrar opiniei mele si are argumente solide, vom accepta divizarea terenului si constructia individuala. Speram sa gasesc un arhitect si pe aici pe forum care sa-si dea cu parerea.

#6
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Nu se mai poate face perete comun la imobilele cuplate.

Daca vrei cu perete comun, e condominium, unitatile locative vor fi apartamente, iar tot terenul de sub cladire va fi in indiviziune.

#7
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Nu se mai poate face perete comun la imobilele cuplate.

Nu am auzit de chestia asta. Cum poti sa faci case [b]cuplate[b] fara sa aibe un perete comun?! Se construiesc "in draci" astfel de case.

#8
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 tdc25, on 25 iunie 2016 - 12:27, said:

In cazul asta mai bine mergeam si puneam direct intrebarile unui arhitect. Ca sa clarific putin lucrurile:

- Nu exista posibilitatea sa ne batem pe teren - 'vecinii' fac parte din familie si nu o sa ne scoatem peri albi, fiecare va fi pe treaba lui, casa lui, curtea lui. In caz ca treaba devine delicata ridicam un gard intre curti si gata.
- Vrem racordaje separate la apa, canalizare, gaz, curent, ca sa nu avem treaba cu facturi la comun.
- Terenul va avea obligatoriu toate utilitatile 'la poarta', altfel nu il cumparam.
- Vom imparti totul 50-50. Daca vedem ca nu putem tine evidenta cheltuielilor calumea, plateste unul tot si celalalt ii da jumatate dupa ce casa va fi terminata.
- La finisaje pe exterior nu suntem pretentiosi, sunt sigur ca vom cadea de comun acord.

Intr-adevar, pe peretele comun nu merge un dormitor. O sa punem o debara sau ceva similar. Garajul e discutabil, dar vroiam un spatiu unde sa putem depozita unelte si sa putem mesteri cate una-alta. O sa consultam in viitor si un arhitect. In caz ca si opinia dansului este contrar opiniei mele si are argumente solide, vom accepta divizarea terenului si constructia individuala. Speram sa gasesc un arhitect si pe aici pe forum care sa-si dea cu parerea.

O observatie. La un teren de 400-500 mp, fct de localitate, e posibil sa nu puteti face case alaturate, duplex da.
Inca una. La suprafata asta, am dubii mari ca se mai poate diviza ceva.

#9
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 oMariusRO, on 25 iunie 2016 - 19:41, said:

Nu am auzit de chestia asta. Cum poti sa faci case [b]cuplate[b] fara sa aibe un perete comun?! Se construiesc "in draci" astfel de case.
Se construiesc cu rost intre ele.
Faptul ca nu ai auzit pana acum nu reprezinta un argument. Reglementarea s-a introdus via agentia de cadastru, cam cu 1 an in urma.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate