Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Sensibilitate perianala si inghinala

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
cristicelmic

cristicelmic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.06.2016
Buna ziua !
Am suferit de un hemoroid trombozat, care a trecut. Timp de o luna am dat cu tot felul de creme ca sa usureze durerea si sa grabeasca vindecarea, puse, din pacate, in super-exces. Stiu, am gresit.
Am scapat de hemoroid si am decis sa renunt la a mai da cu creme, moment in care au inceput mancarimile anale si perianale. Am fost la proctolog si la un chirurg, amandoi mi-au zis ca din pct lor de vedere nu mai am nimic. Proctologul mi-a sufgerat Triderm, care m-a si ajutat sa treaca mancarimile si usturimile anale.
In scurt timp, ulterior, m-am trezit cu o sensibilitate perinala si inghinala destul de mare. Cand stau in fund, presarea imi creaza o mica arsura. Cand transpir, din nou, senzatie de arsuri. Pana si marginea lenjeriei intime ma jeneaza. Am fost la medicul dermatolog (la stat) care s-a uitat stramb la mine fiindca el nu vede nicio iritatie.
Stie cineva ce-ar putea fi aceasta sensibilitate/iritatie ? (desi, daca nu e roseata decat dupa ce transpir, nu prea poate fi vorba de iritatie zic eu)
Stie cineva cum pot sa scap de ea ? Inainte de probleme astea eram biciclist, faceam multa miscare, nu aveam nicio problema/sensibilitate. Acum, abia de le fac. Bicicleta... a putrezit de mult pe balcon :(
Ma puteti ajuta cu un sfat, va rog ?

#2
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Incearca cateva zile cu varza. Iei cateva frunze, le bati pana le da zeama si aplici frunzele in zonele cu probleme. Am avut o mica problema , care dupa o luna de diverse creme si alifii s-a evaporat dupa cateva zile de ... varza. http://tratamente.te...a-cu-varza.html

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
incearca sa folosesti o crema pentru bebelusi, din aceea folosita atunci cand se irita de la scutec. neaparat sa aiba oxid de zinc in compozitie.
exista in farmacii, in gama produselor mustela, o crema impotriva iritatiei GRAVE de scutec (cand se face "carne vie" cum se zice in popor). este excelenta, o poti folosi si ulterior, pentru arsuri superficiale sau zgarieturi, vindeca rapid, inlatura senzatia de usturime si arsura.
daca nu, poti incerca comprese sau bai de sezut cu ceai de galbenele. ar putea fi de ajutor si un unguent pe baza de galbenele, gasesti in plafar sau farmacii naturiste, e ieftin si eficient.

#4
cristicelmic

cristicelmic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.06.2016
Sunt cam retinut in privinta cremelor, data fiind experienta anterioara. Mi s-a mai zis sa incerc cu Bepanten, dar am impresia ca asta va inlatura efectul, nu cauza. Eu nu stiu care e cauza macar.
Daca e sensibilizarea pielii in urma aplicarilor repetate in stil "pune, sa fie" cu proctoglyvenol, marul lupului, untura si (rar) galbenele in cele 5-6 saptamani de suferinta , nu cred ca-mi ramane decat sa sper ca-si va reveni pielea la starea initiala. In cat timp, cine stie...
Multumesc de sfaturi, le voi incerca. Daca mai cunoaste cineva ceva sfaturi sau a trecut prin asa ceva (nu hemoroizi, ci piele senzibila in zona)...

#5
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
marul lupului e foarte toxica:(

Incercati cateva sfaturi:
dusuri dese , nu cu apa fierbinte.
gel de dus dermatocosmetic sau un sapun pentru copii, este mai putin agresiv cu pielea
chiloti de bumbac
imbracaminte lejera, nu blugi stramti si nu pantaloni din materiale sintetice, bumbacul e de preferat.

Edited by thalia, 23 June 2016 - 10:59.


#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

 cristicelmic, on 23 iunie 2016 - 10:44, said:

Sunt cam retinut in privinta cremelor, data fiind experienta anterioara. Mi s-a mai zis sa incerc cu Bepanten, dar am impresia ca asta va inlatura efectul, nu cauza. Eu nu stiu care e cauza macar.
Daca e sensibilizarea pielii in urma aplicarilor repetate in stil "pune, sa fie" cu proctoglyvenol, marul lupului, untura si (rar) galbenele in cele 5-6 saptamani de suferinta , nu cred ca-mi ramane decat sa sper ca-si va reveni pielea la starea initiala. In cat timp, cine stie...
Multumesc de sfaturi, le voi incerca. Daca mai cunoaste cineva ceva sfaturi sau a trecut prin asa ceva (nu hemoroizi, ci piele senzibila in zona)...

din prospectul proctoglyvenol :
"Procto-Glyvenol conţine alcool cetilic
. Poate provoca reacţii adverse cutanate locale (de exemplu, dermatită de contact).
Procto-Glyvenol conţine Hidroxibenzoat de metil (E 218) şi p-Hidroxibenzoat de n-propil (E 216).
Poate provoca reacţii alergice (chiar întârziate)."

la fetita mea, cand era bebelus, bepanthene n-a avut absolut nici-un efect atunci cand se irita ocazional la fundulet (din cauza caldurii, scaunelor, scutecului).
singura crema care ii vindeca iritatia "peste noapte" a fost cea de la mustela, cea mentionata de mine - sunt doua creme, una pentru iritatia de scutec, cealalta pentru iritatia GRAVA de scutec., eu pe a doua am avut-o si folosit-o. si confirm efectul benefic si in cazul arsurilor superficiale sau a juliturilor, zgarieturilor.
am inteles ca ar fi buna si crema sudocrem, insa nu era pe piata in perioada cand copila mea era bebe, a aparut ulterior si la noi in farmacii.
poate te ajuta mai bine, in prospect e mentionata o gama mai larga de probleme ale pielii care pot fi tratate cu aceasta crema.
in principiu, produsele pentru bebelusi nu au cum sa-ti faca rau, sunt facute pentru pielea lor sensibila, fina si subtire.
http://www.pcfarm.ro...ocrem-125-grame

#7
cristicelmic

cristicelmic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.06.2016
Am uitat sa specific. Dupa tratamentul mancarimilor cu Triderm, de m-am trezit cu sensibilitatea dermatologica, situatia a stat cam asa: Initial, sensibilitatea a insemnat un fel de uscaciune a pielii, de ma durea pielea, iar cand mai transpiram putin nu mai simteam nimic. Acum, de cateva zile, nu mai e chiar asa de uscata pielea, in schimb ma doare sezutul cand stau in fund si ma irita zona inghinala cand umblu sau la transpiratie. Pana si marginea lenjeriei intime simt ca ma jeneaza in zona feselor.
Pielea asta a trecut prin multe stari, de unde cred ca e si vorba de o sensibilizare a pielii. De aici si nedumerirea cum naiba scap de ea. Ca sa va lamuriti cum sta treaba Posted Image
Mersi de sfaturi !

Edited by cristicelmic, 23 June 2016 - 12:49.


#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
poate pe fondul sensibilitatii pielii si a vizitelor la medic pentru problema principala (hemoroidul), ai cules vreo ciuperca sau alt "crocobaur" de genul asta. ar fi bine sa mai ceri opinia medicala a altui dermatolog.
un unguent antifungic si antimicotic bun este exoderil.

#9
cristicelmic

cristicelmic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.06.2016
Tridermul e si pentru cazul ciupercilor. Si mi-a vindecat acele mancarimi urate. Oricum am de gand sa trec si pe la un privat, daca tot platesc CAS :|

#10
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
ia de la plafar ulei de catina si foloseste-l in zona. Sa zicem doar seara, ca pielea mai trebuie sa si respire (ceea ce n-a facut cand ai asaltat-o cu creme). Uleiul de catina este un cicatrizant bun, pe mine nu m-a dezamagit.

#11
cristicelmic

cristicelmic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.06.2016
Nimeni care sa se fi lovit de asta ? :(

Cum am mai scris, hemoroidul s-a retras, proctologul mi-a confirmat ca e in regula cu hemoroizii externi, simptome specifice celor interni nu am, nici scurgeri, nici sangerari, nici dureri, iar scaunul e normal de foarte mult timp (in ultimele 3 luni cred ca am facut usor costipat de 2-3 ori maxim), nu mai mananc alimente iritante... Daca ar fi vorba de hemoroizi fie as avea sangerari, fie m-ar durea sau n-as putea sta in fund. Parerea mea.

Au iesit si analizele complete la sange. Au iesit toate bune, in parametri, mai putin eritrocitele din urina, care au iesit cu valoare 10 (referinta laboratorului e "negativ"). O sa merg cu ele la medicul de familie, nu stiu ce reprezinta sau daca au legatura cu problema mea.
Nici nu stiu cum sa mai explic problema mea, deja sunt exasperat ca nimeni nu stie nimic pe la medicii la care am fost.

Repet, cam asa a decurs suferinta mea:
1.hemoroid extern trombozat, a trecut,
2.apoi au aparut mancarimi anale si perianale suportabile, au trecut cu Triderm,
3.apoi au aparut sensibilitatea pielii in regiunea dintre scrot si anus SI perianala pe o raza de 1-2 cm si dureri de piele, care treceau cand incepeam sa ma misc si transpir putin (pielea durea cand era uscata)
4. in ultimele zile, simt o sensibilitate a pielii perianale (nu cred sa fie si anala) cand stau pe scaun si, surprinzator, cand fac activitati; ieri am fost in natura si efectiv simteam ca se freaca fesele intre ele, pielea lor si cea perianala fiind practic fierbinte.

Va multumesc anticipat pentru orice parere/sfat care ma ajuta sa scap de disconfortul asta odata si sa ajung sa-mi petrec si eu timpul normal odata... :(

#12
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Dar ti s-au dat atatea sfaturi! Macar unul dintre ele l-ai urmat, ca sa ne poti zice ca n-a functionat?

 cristicelmic, on 25 iunie 2016 - 16:49, said:

Nimeni care sa se fi lovit de asta ? Posted Image
cam toate femeile, la un moment dat din viata lor, dupa epilare, sau daca au o igiena excesiva, sau daca sufera de candidoza. Ai primit mai sus sfaturi care acopera cam toate aceste chestiuni, daca doctorii zic ca n-ai nimic, nu-ti ramane decat sa incerci variantele astea. Nu inteleg retinerea. De la crema de bebelusi nu se moare...

Edited by Michidoo, 25 June 2016 - 16:56.


#13
cristicelmic

cristicelmic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.06.2016
Voi incerca cu cremele de bebelusi, dar am dat restul detaliilor in cazul ca mai citeste cineva care s-a lovit exact de problema mea. Daca nu are efect, mai incerc si restul variantelor. Multumesc.
Cand voi reusit voi si posta aici tratamentul minune, ca sa stie si alti suferinzi.

Edited by cristicelmic, 25 June 2016 - 17:02.


#14
bungiuflorin

bungiuflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.10.2013
Salut.. Ai reușit sa te vindeci de problema respectiva? Am si eu aceasta problema și nu știu ce sa mai fac

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate