Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Adeziv polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
mihalcea78

mihalcea78

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.06.2016
Buna seara oameni buni,

In primul rand, rog un moderator sa mute subiectul acolo unde ii este locul ...de care eu nu am stiut.

Daca ma poate ajuta cineva : am un CNC de taiat polistiren si doresc un sfat de la cei care cunosc sau care se pricep, si anume :

- ce adeziv sa folosesc (eventual transparent) pentru a lipi doua placi de polistiren si apoi sa le tai la fir incins - CNC ? O varianta ieftina si eficace ar fi binevenita.

Mentionez ca am incercat cu diverse tipuri de adeziv ... unele "mananca" din polistirenul expandat, altele nu lipesc deloc...

Spuma poliuretanica este o varianta, dar nu este transparenta...

Poate stiti voi si va multumesc anticipat.

Inca o data, rog un moderator sa mute subiectul acolo unde ii este locul ...chiar nu am gasit o sectiune dedicata.

Stima !

#2
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Daca pui spuma speciala pentru lipit polistiren, gen Ceresit CT84, e cam roz dar poti pune un strat f. subtire,
s-ar vedea mai putin decat stratul de fibra de sticla dintr-o teava PPR. CT84 nu expandeaza si poate fi taiat cu fir.

Exista si un produs similar de la Bison, imi scapa acum numele, care are avantajul aplicarii fara pistol special, doar
cu o tevuta precum spuma poliuretanica obisnuita (aia care expandeaza).

Mai exista si adezivi in tub asemanator cu cel de silicon, de culoare alba pentru decoratiuni din polistiren (plinte etc), dar nu stiu
in ce masura se pot taia la fir incins dupa intarire.

Edited by Razvan_N, 20 June 2016 - 20:20.


#3
mihalcea78

mihalcea78

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.06.2016
da, dar acesti adezivi nu sunt pentru polistiren-polistiren, ci polistiren-diverse...
totusi voi incerca

sper ca exista un clei, ceva compozitie chimica sa nu atace foarte mult polistirenul, ci sa-l topeasca superficial si suficient incat sa se lipeasca unul de celalalt...

sau un dizolvant slab...

#4
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
http://www.dedeman.r...-aplicator.html

#5
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Silicon pentru polistiren https://traget.ro/ro...lden-280ml.html

#6
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

 mihalcea78, on 20 iunie 2016 - 20:25, said:

da, dar acesti adezivi nu sunt pentru polistiren-polistiren, ci polistiren-diverse...
totusi voi incerca

Adezivul nu stie ce e in partea cealalta... daca lipeste polistiren pe o parte, va lipi si dincolo. Cu adeziv-spuma poti lipi polistiren peste polistiren, garantat.
Daca o apesi bine, statul de adeziv va fi foarte subtire.

#7
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Ce anume vrei sa faci defapt? Se gaseste polistiren de 20cm daca asta vrei sa realizezi, sau pe diverse alte dimensiuni. Incearca la depozite de materiale de cartier, te ajuta ei pentru un pret modic :)

#8
mihalcea78

mihalcea78

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.06.2016
am mai multe grosimi, doar ca trebuie sa realizez si niste rame pe care apoi sa le lipesc de o placa intreaga, iar ulterior sa decupez un model. Rama are in anumite locuri si 4 mm si ar fi dificil sa lipesc la final...

#9
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
Se poate folosi cu succes acetat de etil. (atentie-se utilizeaza in spatii ventilate)

#10
mihalcea78

mihalcea78

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.06.2016
Voi cauta acetat de etil si testa cu speranta ca va fi o solutie buna.
Va multumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate