Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...
 

Huawei p9 lite vs Xiaomi redmi note 3 pro

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
GioCelMare

GioCelMare

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 19.06.2016
Salut Posted Image
Îmi caut un nou telefon si nu stiu ce sa aleg dintre aceste 2 modele. Tind sa ma duc spre huawei, fiindcă am mai umblat pe alte telefoane huawei si ma împac destul de bine cu Emui, pe când la Xiaomi e mai complicat. Ca performante probabil că e mai bun Xiaomi, dar sa fim serioși, telefoanele nu sunt calculatoare, mari diferențe nu prea pot exista. Oricare cred că duce orice aplicație foarte bine. Voi ce spuneți? merita mai mult Xiaomi? Prefer si aspectul la huawei, dar dacă am alte lucruri importante de pierdut renunț la acest aspect Posted Image

Edited by GioCelMare, 19 June 2016 - 12:07.


#2
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Xiaomi e peste P9 Lite la toate capitolele, nu doar la putere de procesare. De asemenea, 3gb ram sunt mai future-proof.

Daca te impaci cu marimea telefonului, atunci poti sa alegi Xiaomi fara dubiu.

#3
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Vezi ca la Xiaomi va trebui sa-i schimbi rom-ul cu care vine, deoarece e neoficial si plin de malware => performanta varza. Doar o singura data trebuie sa faci asta, dupa isi face el update-uri OTA. Daca te descurci, e okay. Altfel, orienteaza-te spre altceva.

MIUI este foarte asemanator cu EMUI.

Edited by Robiacs, 19 June 2016 - 12:16.


#4
GioCelMare

GioCelMare

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 19.06.2016
Ma mai gandesc... Alte modele in gama asta de pret ar mai fi?

#5
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Depinde pe ce pui accent, la ce il vei folosi.

#6
GioCelMare

GioCelMare

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 19.06.2016
Nimic special; stau mult pe net, eventual si cate un joc mai usor cateodata. Nu ma omor cu pozele, asadar nu e foarte importanta camera foto. Nu am pretentii prea mari, imi doresc doar sa se miste cat mai bine, fiindca ultimul telefon m-a enervat foarte tare din acest punct de vedere.

#7
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postjegmihai, on 19 iunie 2016 - 12:10, said:

Xiaomi e peste P9 Lite la toate capitolele, nu doar la putere de procesare. De asemenea, 3gb ram sunt mai future-proof.

Daca te impaci cu marimea telefonului, atunci poti sa alegi Xiaomi fara dubiu.
Subscriu !

#8
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostGioCelMare, on 19 iunie 2016 - 13:02, said:

Nimic special; stau mult pe net, eventual si cate un joc mai usor cateodata. Nu ma omor cu pozele, asadar nu e foarte importanta camera foto. Nu am pretentii prea mari, imi doresc doar sa se miste cat mai bine, fiindca ultimul telefon m-a enervat foarte tare din acest punct de vedere.
O alternativa mai ieftina ar fi OnePlus X. Daca il iei de pe site-ul lor oficial te costa ~1070 lei. Singura problema la el ar fi bateria, cam mica.

#9
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Softul cu care vine xiaomi e neoficial si cu malware? De oriunde ar lua telefonul? Si daca il ia de la emag tot la fel e?

Edited by Paranoir, 20 June 2016 - 14:25.


#10
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Mai contează? Se poate schimba foarte usor.

#11
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
Sunt softuri modificate de resellerii chinezi. De fapt, la Xiaomi sunt cam 2 probleme: trebuie sa schimbi softul o singura data dupa ce l-ai cumparat si nu prea ai garantie oficiala pe la noi. Lucrurile astea se traduc prin pret de achizitie destul de redus in raport cu ce ofera device-urile in sine. Dupa ce am pus soft de pe Xiaomi.eu, al meu e impecabil. Chiar nu am ce ii reprosa. Cine e dispus sa invete sa faca asa ceva ii recomand fara probleme Xiaomi. Cine nu, ii recomand sa se reorienteze.

#12
Florin_lou

Florin_lou

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,560
  • Înscris: 26.03.2006
Eu am luat xiaomi direct cu softul bun.

#13
GioCelMare

GioCelMare

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 19.06.2016
Credeți că ar merita mai mult Huawei Honor 5c în loc de p9 lite? E cu 200 de lei mai ieftin, si are exact aceleași specificații. Și nu as da 200 de lei doar pentru senzorul de amprente...

#14
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Daca vrei musai telefon cu garantie oficiala e ok si 5c.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate