Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Renovare casa veche

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
cristi_gcs

cristi_gcs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.04.2007
Salut am si eu o casa la tara  din caramida camerele au o inaltime de 2,30 si as vrea sa demolez acoperisul si sa torn boiandruci la geamuri ,usi dupa care sa ridic cu zidarie la 2,70 dupa care sa fac o grinda de beton armat sa ajund in total la 3 m inaltime  pentru a nu ingreuna f tare cladire m am gandit sa fac tavanul din lemn capriori si scandura fac izolatie interioara a tavanuli dupa care pun rigips  ce parere aveti o sa atasez si un plan facut de mine al constructiei .ma poate ajuta cineva care e in domeniu va multumes anticipat

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
1)  Se spune "buiandrugi", nu "boiandruci".

2)  Daca nu vrei ca la primul cutremur sa te trezesti cu "boiandrucii" sau grinzile de beton in cap, un proiect de structura (si evident, unul de arhitectura) e sfant. Se modifica destul de tare incarcarile cladirii odata ce inalti peretii, vrei sa torni niste grinzi de beton (sau centuri, nu stiu sigur ce intelegi tu prin "grinzi") si schimbi acoperisul. Fara niste calcule de rezistenta, sa se vada daca peretii suporta incarcarea sau vor avea nevoie de niste stalpi/samburi de beton, nu ai certitudinea ca vei putea locui in siguranta in casa aia.

Edited by Hider141, 15 June 2016 - 09:56.


#3
cristi_gcs

cristi_gcs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.04.2007
m am gandit si la asta  vreu sa fac si subzidire fundatiei cu stalpi din beton armat pe fata si pe spatele casei

cineva ma poate ajuta cu sa sterg un topic  din greseala am facut 2 cu acelasi subiect si as dori sa sterg unul din ele  va mutumesc

#4
cristi_gcs

cristi_gcs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.04.2007
asta e planul casei modificat facut de mine

Attached Files

  • Attached File  1.pdf   38.63K   102 downloads

Edited by cristi_gcs, 15 June 2016 - 11:38.


#5
cristi_gcs

cristi_gcs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.04.2007
acesta este proiectul initial al casei
constructia a fost facuta pe bucati in timp de bunici mei
ce e cu verde e o etapa si e facuta din caramida are o fundatie de 70 cm in pamant si o inaltime a camerelor de 2,30 nu are boiandrugi la geamuri si usi
iar cea cu albatru o alta etapa  care are deja placa de beton numai ca trebuie demolata deoerece camerele au o inaltime de 2 m
zidurile cu rosu sunt modificarile ce vreau sa le fac  iar acei patrati cu galben ar fi stalpi de sustinere facuti cu subzidirea fundatiei

Attached Files



#6
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Nu castigi nimic, daca pastrezi casa veche. Daca nu are fundatie, daca nu este facuta cum trebuie, daca nu are istoric, mai bine daram-o. Vei avea ulterior probleme tot timpul.

#7
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
astfel de interventii la o constructie veche nu se fac dupa sfaturi de pe forum... dute la un proiectant.

#8
cristi_gcs

cristi_gcs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.04.2007
Casa are fundatie de beton 70 cm  o o parte e facuta din beton armat pereti

#9
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Demoleaza aratarea aia !
Compartimentarea e facuta cu picioarele . Mereu vei carpi la ea si vei baga mai multi bani in reparatii ; recuperezi ce poti : caramida  , geamuri etc , faci un proiect care sa-ti fie util din toate pct de vedere si vei fi multumit .

#10
cristi_gcs

cristi_gcs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.04.2007
Pai de asta am si deschis acest topic sa mai am si parerea vostra  merita restaurata , sua e mai bine sa mai pun  ceva bani si sa faci una noua . De exeplu cam cat m ar costa restaurarea la asta si cam cat as da sa fac 100m2 de la 0
Pun cateva poze sa vedeti cum arata acum am pus pe cineva sa dea tencuiala jos sa vad cum e .

Attached Files



#11
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
timp de 2 ani si eu am restaurat o casa veche, dar care era f bine compartimentata si care dupa ce am bagat o groaza de bani in ea imi permite sa traiesc confortabil.

zidaria arata ok, asa ca tehnic nu sunt obstacole dar gandeste-te ce o sa iasa la sfarsit si bugeteaza-ti + 30% din ce crezi ca o sa cheltui.

#12
cristi_gcs

cristi_gcs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.04.2007
Am vorbit azi cu un inginer in constructii , sapltamana viitore vine sa vada cladirea di dupa care imi da un raspuns daca merita facuta investitia sua nu

Edited by cristi_gcs, 17 June 2016 - 11:06.


#13
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007
Si eu in mod curent renovez o casa veche cu regim de inaltime parter, din anii 60, din caramida plina cu fundatie beton nearmat (mort) 70 cm in pamant + o pivnita mica, si am asa in plan:

Am decopertat total vechea tencuiala la interior, scos vechea dusumea si pamantul de sub ea aproximativ 45 cm. La usi si geamuri am gasit buiandrugi de lemn esenta tare (stejar sau salcam) si intr-o camera de beton armat. Lemnul se prezinta excelent, nu o sa-l schimb.

Casa arata bine nu prezinta probleme structurale, inaltimea camerelor este corespunzatoare (265 cm), caramida nu prezinta fisuri.

Am in plan asa:

Consolidare:
- Consolidarea fundatiei prin turnarea unei grinzi armate la baza fundatiei si camasuirea ei interior/exterior cu tije de fier beton de 12 ancorate de vechea fundatie, matuite cu ancore chimice.
- Consolidarea peretilor prin camasuire cu plasa sudata interior + exterior. Plasele prinse cu ob de 12 cele din interior cu cele de exterior, gaurile date in plinul caramizii si matuite cu ancore chimice. Acestea vor fi prinse si de fundatie si placa de beton pe care o s-o torn. Folosesc plasa de 6 mm pana la inaltimea de 3 metri, apoi de 5 sau 4 mm (casa are un calcan de peste 5 metri). Asta pe peretii exteriori, pe cei interiori folosesc plasa sudata de 4 mm. Daca vrei mai multe detalii despre operatiunea de camasuire iti pot trimite mai multe referinte si documentatii ca sa-ti faci o idee cum trebuie executata corect.

Pentru umplutura am asa:
- 10 cm - strat  piatra concasata (sparta) 16-32 pentru ruperea capilaritatii (poti pune mai mult, la mine pamantul este uscat chiar dupa ploile ce au fost in ultima vreme)
- folie polietilena mai groasa sau membrana bituminoasa
- 5 cm - izolatie XPS
- 10-12 cm - placa beton armata
- 10 cm - izolatie EPS200
- 5 cm - sapa pentru incalzire pardoseala.
- 2-3 cm - finisaj


Circutul electric pentru prize va fi tras in tub rigid PVC pe sub placa de beton armata, pentru lumini in copex metalic prin pod. Pentru tavane voi folosi gips carton pe profile, folie vapori, 40 cm vata de sticla intre grinzi dispusa pe mai multe directii sa evit aparitia puntilor termice, apoi batuta scandura sau OSB.
Invelitoarea este de tabla, o s-o inlocuiesc cu tigla metalica ulterior.

Eu sper sa termin in vreo 2 ani, iar ca bani.. undeva la 15-20.000 euro cu totul si finisaje cat de cat calitative, iar multe dintre operatiuni vor fi facute de mine in regim DIY.

Edited by laffin, 17 June 2016 - 11:33.


#14
cristi_gcs

cristi_gcs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.04.2007
Ms pt informatii ce marime are casa poti pune un plan poze  ceva pe forum sau trimite in pv

Eu as vrea sa fac urmatoarele


- demolare acoperis
- decopertare tenuiala interior exterior
- stalpi de beton armat pe exterior  cu subzirerea fundatiei
- boiandrugi la geamnuri si ferestre
- ridicarea zideariei pana la 2,80 cm dupa care o centura de beton armat care sa aiba legatura cu stalpi
- tavanul m am gandit sa il fac din lemn dupa care va veni rigips cu izolatie
-  un nou acoperis cu tabla lindab sau ceva simil metalica
- sos dusumele si facuta alta umplutura de pietris
- tenuitrea intrioara si exterioara sa aiba si plasa sudata de 4 mm ( nu stiu daca e buna de 4 mm sua sa pun de 5-6 mm)
- izolatie exterioare

Edited by cristi_gcs, 17 June 2016 - 11:37.


#15
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007
Casa are aprenta de 82 mp, tip vagon, latime 4 metri (utili), lungime 18-19 metri construita pe linia de hotar, intr-o zona semi-centrala a Ploiestiului.

Este buna ideea cu stalpi beton si subzidire. Poti prinde de ei si plasa sudata cu care camasuiesti zidaria. Daca procedezi asa cred ca plasa de 4 mm este suficienta. Prin subzidire poti duce fundatia sub limita de inghet a zonei. Eventual stalpii pot avea si fundatii izolate cu bloc si cuzinet (tip pahar), asta vezi cu inginerul de structuri.

Si pe mine m-a batut indelung gandul sa torn stalpi de beton armat, dar este putin mai dificil deoarece spatele casei este pe linia de hotar si trebuie sa-i fac in casa. Momentan mai am timp de gandit.
Pe cei de afara cum ai de gand sa-i "maschezi"? Cu izolatie? Te-ai gandit cum o sa previ aparitia puntilor termice? Dar eventualele tasari inegale ale fundatiei?

O sa fac niste poze astazi si iti trimit diseara.

Edited by laffin, 17 June 2016 - 12:01.


#16
avram172

avram172

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 20.05.2013
Buna seara..
De curand am primit o casuta undeva la tara in jud. Brasov, care are doua camere si pivnita sub ea, plus o bucatarie de vara peste curte, pe care o voi demola pemtru a avea mai mult loc in curte.
Dorinta mea este sa o extind cumva, si sa mai fac o baie, o bucatarie si un living.
Am proiectul unei case, insa daca trebuie ca cea veche sa ramana in picioare, trebuie sa ma extind pe lungime cu 5 metri, iar pe latime cu 3 metri, ca sa o pot compartimenta ca in proiect. Am zis ca voi face o subzidire pe interior, in pivnita, dupa care voi extinde fundatia pe lungime si latime, forma fiind un dreptunghi, pentru a ridica un zid de 11 m lungime si 3 ziduri de 3 metri latime. Ar trebui cumva sa leg fundatia noua de cea veche, care ar fi cea mai buna metoda?
Ce parere aveti, imi puteti da ceva sfaturi?
Multumesc..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate