Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Samsung A5 2016 vs Huawei P9 Lite

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
S-a mutat aria de fun? :))

#38
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
apoi na "uaei" e de ieri aparut un fel de naspa si nu da bine pe masa . cine se respecta ia raie de la "uaei" si nu e bine
+ iti scade statutul intre oameni daca nu scrie samsung/aple pe telefon si iar e naspa ajungi om normal nu mai esti vedet


#39
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Daca lumea te respecta pentru ce telefon ai, imi pare sincer rau pentru tine. Dar nah, unii au impresia ca fu*g cu telefonul.

Apropo, vrei o poza cu samsungul meu S4 dupa aproape doi ani de folosire? Pote reincepem discutia despre calitatea materialelor. Sunt convins ca Huawei, desi n-am folosit decat unul singur, cu butoane, nu ar avea cum sa contruiasca un telefon din materialele alea de tot rahatul. Daca nu stiai, S4 a fost flagship la vremea lui si, cu toate astea, maretul samsung, cu brand si tot ce trebuie, a iesit pe piata cu un telefon infect din punct de vedere al constructiei.

Edited by filip.serban, 15 June 2016 - 07:34.


#40
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
.

Edited by ericmario, 15 June 2016 - 08:07.


#41
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View Postbotelucian, on 14 iunie 2016 - 21:20, said:

Foxcon(adica huawei) face telefoanele apple. Fabrica e a lor.

View Postericmario, on 15 iunie 2016 - 08:04, said:

Marele Samsung e construit in fabrici Huawei
Nu stiu de unde scoateti ca Foxconn e detinut de Huawei, ca nu are nici o legatura cu Huawei.
Huawei nu e decat un client al Foxconn, ca alte zeci de firme care au nevoie de productie.

#42
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
A5 pentru autonomie mai buna, daca citesti pe forumul dedicat o sa vezi ca poti obtine un sot mai mare decat pe S7.
Este foarte bine optimizat.

#43
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007

View Postvubiv, on 15 iunie 2016 - 08:09, said:

Nu stiu de unde scoateti ca Foxconn e detinut de Huawei, ca nu are nici o legatura cu Huawei.
Huawei nu e decat un client al Foxconn, ca alte zeci de firme care au nevoie de productie.

ai dreptate am inteles eu gresit stirea  "Taiwanese manufacturer Foxconn is building a new factory in southwestern China for Huawei, according to sources who spoke to the Nikkei Asian review."
my bad

#44
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Cum e Kroghy ala frate :))
N-am vazut atata superficialitate pana acum.

Dintre un Huawei foarte bun si un samsung slab, as alege Huawei, normal. Dat dintre samsung si huawei similare, asa alege samsung fara sa ma gandesc.
In cazul de fata, eu zic sa mergi pe samsung, ecranul e mult mai placut si asta e un aspect important, zic eu. Plus autonomia mai mare si camera.

#45
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Si eu am dilema asta.
Parca eram setat pe P9 lite, dar parerile vad ca sunt majoritare pentru A5 (in afara de colegii care pun chinezaria pe masa pentru etalare de 'testosteron', fie ca e Samsung, Apple, etc., tot in China sunt fabricate, deci toate sunt chinezarii).
Vad ca nu zice nimeni de pret, pentru ca P9 lite e cu 150ron mai ieftin. Nu e cine stie ce dar asa mai plusezi cu inca 150 si probabil in plaja de 1500 ron o fi ceva mai bun (nu am studiat piata).
Oare merita p8 (normal) in fata celor doua?
Merci.

Edited by froome, 17 August 2016 - 19:37.


#46
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Da pt camera si constructie dar il gasesti la banii astia?

#47
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Da, gasesc P8 in banii astia (mai exact vreo 1400 Ron).


#48
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Pana la urma m-am pricopsit cu A5.
Decisive au fost OIS, maimuta 4 si faptul ca body-ul nu e din plastic.

#49
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
O alegere buna, daca folosesti mult camera foto, daca nu, merita celalalt.

#50
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
am si eu o intrebare cat de mare e diferenta de calitate intre cele 2 la capitolul display?adica ma intrereseaza unul din cele 2 si nu stiu ce sa iau.
camera mentionez ca nu ma intereseaza ca si calitate , jocuri nu prea folosesc.insa ecranul ma interezeaza ca si calitate.La putere de calcul stiu ca P9 lite sta mai bine.

#51
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
A5. Super amoledul nu are rival pe piata.

#52
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Vrea un prieten sa isi cumpere un telefon in acest buget. Dintre cele 2, eu i-am recomandat categoric P9 Lite. E mai performant, are mai mult ram si e mai ieftin cu vreo 200lei. E 950lei p9lite la emag parca.
Aveti alternative mai bune ?

#53
WarpS

WarpS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 30.07.2009
Cum adica are mai mult ram? Versiunea de la eMag, la 950 lei la reducere, e cu aceeasi cantitate de RAM ca si A5 6, in speta 2GB.
Eventual Huawei Nova, care e 1300 lei la reducere de la 1800, cu 3GB RAM si 32GB spatiu de stocare si carcasa din aluminiu.

#54
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Greseala mea. Am aflat de cateva minute ca are tot 2gb ram. Si ca nu e asa stralucit, se misca destul de greoi (un posesor de p9 lite mi-a zis), care a avut inainte samsung j5 2016 care e identic cu a5 2016.
Deci un a5 2016 ar fi solutia ideala ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate