Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Samsung A5 2016 vs Huawei P9 Lite

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 Kroghy, on 14 iunie 2016 - 15:59, said:

Huawei e un producator low cost de care nu a auzit aproape nimeni pana acum in timp ce Samsung e unul din cei mai mari producatori din lume.

Nu te contrazic la faza cu alegerea telefonului, pana la urma fiecare isi alege telefonul in functie de pret, servicii oferite, garantie, seriozitate si alte chstii din astea, dar sa spui ca Huawei este un producator anonim mi se pare lipsa de informare. Nu numai ca este printre primii trei producatori de telefoane din lume, dar este chiar al doilea producator de telefoane cu Android. Asta in primul trimestru din 2016, conform IDC: http://goo.gl/6obca2. Adica peste Sony, LG, HTC, Lenovo, Xiaomi, OPPO si altii de care "a mai auzit lumea".

Edited by filip.serban, 14 June 2016 - 18:31.


#20
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 18.09.2003
Huawei este nr 3 mondial din ce stiu, am butonat P9, P9 plus si Huawei(P9 a avut un coleg >>return si si-a luat un P9 plus) a facut treaba buna, calitatea constructie, feeling peste mar si S7 (ps am S7). Mai au de lucrat la camera si la soft (emui este cam ciudat, o clona de ios), camera pe mod pro cu trepied bate tot dar pe mod auto este sub S7, G5.
Sa revenim la subiect, P9 lite:
-se misca mult mai bine decat A5, are un proc mai bun  
-ecran bun (in gama asta de pret) dar sub amoledul de pe A5
-autonomie asemanatoare dar cred ca A5 sta putin mai bine(amoledul consuma mai putin)
-mare minus nu are fast charge (se incarca in 3 ore)
-camera ceva mai slaba decat A5(nu are ois)
-P9 speaker si semnal mai bun

Huawei in 2017 cred ca o sa fie nr 2.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XOm_oHtPUV0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by QAZ, 14 June 2016 - 18:35.


#21
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 Robiacs, on 14 iunie 2016 - 15:47, said:

Tu vorbest la telefon cu Samsungul tau folosind echipament Huawei.
Am HTC, btw :), cu doi ani in urma am cuparat cea mai tare tableta de atunci marca huawei, full HD, alea alea....era jumate cat Ipad-ul ca pret; a crapat dupa 6 luni si a ajuns in cos; I pad-ul luat dupa merge bine merci si acum...in afara de televizoare nu am nimic de la Samsung, nici macar nu-mi place marca dar sa il compari cu  huawei cred ca e prea mult, sunt din clase diferite....si Loganil se vinde foarte bine in lumea intreaga dar pana a-l compara cu BMW e cale lunga

#22
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Faptul ca ti s-a stricat un produs, nu inseamna ca firma e de rahat. Daca Ipad-ul se strica iar Huawei-ul mai mergea, ziceai ca Apple e de rahat? Nu prea cred. Orice producator are loturi cu probleme, chiar si HTC si Samsung, fie ca-ti place sau nu sa recunosti. Iar comparatia Logan cu BMW e complet inutila. Alea sunt clase diferite, noi vorbim aici de aceeasi clasa insa producatori diferiti. Nu poti compara nici macar BMW cu BMW, deoarece si ei au diferite segmente pt care se adreseaza

Edited by Robiacs, 14 June 2016 - 19:37.


#23
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 Robiacs, on 14 iunie 2016 - 19:35, said:

Faptul ca ti s-a stricat un produs, nu inseamna ca firma e de rahat.
Corect dar nici nu o poti pune pe acelasi nivel cu Apple si Samsung

#24
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Tocmai ca P9lite e la acelasi nivel cu A5, dar nu cu S7.
Exact cum poti compara passat cu 3-er, dar nu poti compara VW cu BMW per ansamblu.

Edited by ericmario, 14 June 2016 - 20:40.


#25
mihaipopm8

mihaipopm8

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 21.12.2009
Samsung A5 (2016) pentru ecranul Amoled...

#26
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 ericmario, on 14 iunie 2016 - 20:38, said:

Tocmai ca P9lite e la acelasi nivel cu A5, dar nu cu S7.
Exact cum poti compara passat cu 3-er, dar nu poti compara VW cu BMW per ansamblu.
Nu este si asta din cauza marcii. Nu poti sa compari VW cu BMW si nu poti sa compari uauei cu Samsung.
Cand te vede lumea cu uauei rade de tine, nu da nimeni doi bani pe uauei nici daca e P19 in timp ce un Samsung fie el si J1 e vazut ca un telefon bun.

 Robiacs, on 14 iunie 2016 - 19:35, said:

Alea sunt clase diferite, noi vorbim aici de aceeasi clasa insa producatori diferiti.
Sa spui ca un uauei in aceeasi clasa cu Samsung e ca si cum ai spune ca Logan e in aceeasi clasa cu BMW seria 1 pt. ca ambele au 4 portiere.
Nu ai cum sa compari un producator low cost de care nu a auzit aproape nimeni ca uauei cu un producator renumit ca Samsung sau Apple.

#27
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
E prea putin important ce crede lumea, ca doar nu-ti cumperi telefon pentru lume.
Argumentele astea tin la cocalari si alte categorii.

#28
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 mihaipopm8, on 14 iunie 2016 - 20:48, said:

Samsung A5 (2016) pentru ecranul Amoled...
Ecranul superamoled de la Samsung e mult peste ce ofera concurenta.
Am avut telefon de varf de la LG cu ecranul lor IPS si era slabut. Dar am avut si alt model LG cu ecran amoled de la Samsung si era mult mai placut.
Samsung a inceput sa puna si pe modelele ieftine ca J1 ecranul amoled care bate orice alt ecran.
Degeaba au alte telefoane 8 core daca se vad urat, spalacit si fara contrast.

#29
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Care aproape nimeni? Sunt pe locul 3 in lume ca vanzari de telefoane si pe locul 2 ca vanzari de telefoane android. Prin nimeni, la cine te referi? La pitipoancele de la mall? Oricine are un MINIM, dar MINIM interes pt tehnologie ( in sensul ca stie macar sa-si instaleze windowsul ), a auzit de Huawei. Iar ei nu fac doar modele low-cost, fac si modele premium. Ai pus mana vreodata pe un Huawei P8 sau P9? L-ai simtit ieftin?

#30
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 ericmario, on 14 iunie 2016 - 20:53, said:

E prea putin important ce crede lumea, ca doar nu-ti cumperi telefon pentru lume.
Argumentele astea tin la cocalari si alte categorii.
Economia de piata si marketingul tine sa te contrazica
Numele firmei este foarte important si valoreaza asa de mult incat uneori sunt mai importante decat performantele sintetice pentru ca reprezinta o garantie a seriozitatii si a calitatii.
Daca tu confunzi economia si marketingul cu cocalarii atunci poate ca ti-ar fi utile cateva notiuni fundamentale de economie.

 Robiacs, on 14 iunie 2016 - 20:54, said:

Care aproape nimeni? Sunt pe locul 3 in lume ca vanzari de telefoane si pe locul 2 ca vanzari de telefoane android. Prin nimeni, la cine te referi?
Iesi pe strada sau in orice club si o sa vezi ca nimeni nu a auzit de uauei. Toata lumea stie de Apple, Samsung, Sony, Nokia.
Faptul ca sunt pe locul 3 nu inseamna nimic cand vorbimd e calitate, si Dacia e pe locul 1 cu Logan in Romania dar asta nu inseamnaca ca Logan e mai bun decat Mercedes.

 Robiacs, on 14 iunie 2016 - 20:54, said:

a auzit de Huawei. Iar ei nu fac doar modele low-cost, fac si modele premium. Ai pus mana vreodata pe un Huawei P8 sau P9? L-ai simtit ieftin?
Modele premium de la uauei? Ma faci sa rad. Un model premium nu se face peste noapte ci trebuie sa-si castige renumele in acea categorie. Apple, Samsung si alti producatori si-au catigat dreptul de a avea modele premium in timp ce uauei are niste clone ieftine la care le pune specificatii exagerate si unii naivi chiar cred ca sunt premium.
Am pus mana pe P8 si m-a usturat doua zile, pielea mea e obisnuita cu lucruri fine. Sa nu mai spun de ochi care au ramas traumatizati de ecranul care te orbea cu ieftineala imaginii fara constrast si fara culori. Pana si cel mai ieftin Samsung are un ecran de calitate acum ceea ce uauei nu are nici la cel mai scump model.

Edited by Kroghy, 14 June 2016 - 21:03.


#31
mihaipopm8

mihaipopm8

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 21.12.2009
Huawei sales:

Attached Files



#32
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Kroghy, on 14 iunie 2016 - 20:59, said:

Economia de piata si marketingul tine sa te contrazica
Numele firmei este foarte important si valoreaza asa de mult incat uneori sunt mai importante decat performantele sintetice pentru ca reprezinta o garantie a seriozitatii si a calitatii.
Daca tu confunzi economia si marketingul cu cocalarii atunci poate ca ti-ar fi utile cateva notiuni fundamentale de economie.

Cred ca tu esti cel confuz. Oricum, tu esti pe planeta ta si e bine sa ramai acolo.
Cifrele spun ca Samsung e pe un trend descendent, in vreme ce chinezii astia cresc an de an.

Attached File  TrendForce_Top_10_Smartphone_Vendors_ww.jpg   96.76K   37 downloads

#33
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 ericmario, on 14 iunie 2016 - 21:04, said:

Cifrele spun ca Samsung e pe un trend descendent, in vreme ce chinezii astia cresc an de an.
Samsung e nr.1 cu produse de calitate.
Uauei e pe locul 3 cu niste clone ieftine.
Daca vorbim de clone atunci da, uauei e mai bun dintre clonele ca olviu, eboda, etc.
Daca vorbim de produse de calitate atunci Samsung e cel putin egal cu Apple, Sony, Motorola, etc.
Totul tine de stima de sine si de standardele de calitate.

Edited by Kroghy, 14 June 2016 - 21:09.


#34
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Kroghy, on 14 iunie 2016 - 21:09, said:

Daca vorbim de produse de calitate atunci Samsung e cel putin egal cu Apple, Sony, Motorola, etc.
Totul tine de stima de sine si de standardele de calitate.

Aici ai dreptate. Eu folosesc Blackberry, sotia iPhone si fiu-miu Sony (e inca mic).
Dar au si astia telefoane premium. Huawei Nexus 6P si Huawei P9 Plus sunt chiar reusite.
Acuma, ca nu-ti plac tie, e alta treaba, pana la urma e o chestie de gusturi.

#35
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Deci nu vrei sa intelegi .
Foxcon(adica huawei) face telefoanele apple. Fabrica e a lor.
Tu zici ca ei fac lucruri bune pentru altii(aple?) dar fac lucruri proaste pentru ei? OK



@initiator referitor la cele doua e diferenta de gusturi.
Oricare se va descurca ok

Apropo stima de sine sta in telefonul de pe masa? :))))

Edited by botelucian, 14 June 2016 - 21:21.


#36
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 botelucian, on 14 iunie 2016 - 21:20, said:

Apropo stima de sine sta in telefonul de pe masa? Posted Image)))

Buna asta, nu? Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate