Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

Cum agati clienti pe siteuri de freelancing?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
green_tech

green_tech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 02.04.2016
Salutare comunitate!
Sper ca am deschis topicul unde trebuie, as vrea si eu sa stiu cum poate cineva care abia si-a facut cont sa prinda clienti pe site-uri gen Fiverr sau Freelancer.com?
In doua saptamani am primit un singur mesaj pe Fiverr (unde se plateste cel mai putin), insa si ala a picat.
Nu rating-uri, nu review-uri, nu proiecte gata...nu ma mir ca nu te angajeaza lumea. Am incercat cu diverse metode, am lasat descriere la oferte, m-am laudat cu ce stiu, insa nimic. Chiar am incercat sa pun un pret putin sub mediu, ca din ce am inteles nu e foarte profi sa pui cel mai mic pret.
Deci, va cer sfatul, ce trebuie schimbat ca sa te angajeze cineva?

#2
MihaiWiz

MihaiWiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 29.05.2016
E foarte greu sa fii angajat pe site-uri d-astea, sunt pakistanezi sau chinezi care lucreaza cu 3$ pe ora..poate chiar mai putin.

#3
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

 MihaiWiz, on 12 iunie 2016 - 11:46, said:

E foarte greu sa fii angajat pe site-uri d-astea, sunt pakistanezi sau chinezi care lucreaza cu 3$ pe ora..poate chiar mai putin.
Bine, ei nu ofera nici calitate.
Nu prea se compara felul in care lucreaza un neamt cu studii cu ... un indian.. pakistanez..

#4
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,847
  • Înscris: 05.10.2007
Nu-i agati tu, te contacteaza ei.Dar cum in ultima vreme site-urile astea s-au umplu pana la refuz de indieni/pakistanezi si alte neamuri care-si ofera "serviciile" la preturi derizorii, ridicole chiar, a devenit aproape imposibil sa fii contactat.
Erau in voga acum 3-4 ani, acum nu mai prezinta interes, au devenit o pierdere de vreme.

#5
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

 green_tech, on 12 iunie 2016 - 11:38, said:

Salutare comunitate!
Sper ca am deschis topicul unde trebuie, as vrea si eu sa stiu cum poate cineva care abia si-a facut cont sa prinda clienti pe site-uri gen Fiverr sau Freelancer.com?
In doua saptamani am primit un singur mesaj pe Fiverr (unde se plateste cel mai putin), insa si ala a picat.
Nu rating-uri, nu review-uri, nu proiecte gata...nu ma mir ca nu te angajeaza lumea. Am incercat cu diverse metode, am lasat descriere la oferte, m-am laudat cu ce stiu, insa nimic. Chiar am incercat sa pun un pret putin sub mediu, ca din ce am inteles nu e foarte profi sa pui cel mai mic pret.
Deci, va cer sfatul, ce trebuie schimbat ca sa te angajeze cineva?
Ce anume vrei sa oferi?

#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 MihaiWiz, on 12 iunie 2016 - 11:46, said:

sunt pakistanezi sau chinezi care lucreaza cu 3$ pe ora..poate chiar mai putin.

Ahem. In Romania, salariul minim net e sub 1.40 dolari pe ora.

#7
green_tech

green_tech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 02.04.2016
Ok, deci pana acum, nicio idee, doar chestii pe care le-am observat si eu Posted Image
Eu nu as putea spune ca-mi pierd neaparat timpul, intrucat vreau sa fac asta part-time, pe langa job. Sunt specializat in web-development, de aceea l-am deschis la programming.

Edited by green_tech, 12 June 2016 - 11:52.


#8
MihaiWiz

MihaiWiz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 29.05.2016

 DraculescuDraculescu, on 12 iunie 2016 - 11:47, said:

Bine, ei nu ofera nici calitate.
Nu prea se compara felul in care lucreaza un neamt cu studii cu ... un indian.. pakistanez..
Angajatorul alege pe cel mai ieftin, hai sa fim sinceri, nu cred ca sunti oameni pe freelancer care sa aleaga pe unul mai experimentat si sa ii plateasca 30$ pe ora...daca vrei calitate apelezi la o firma de webdesign, daca vrei rapid si cu banii putin vi pe freelancer

#9
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

 MihaiWiz, on 12 iunie 2016 - 11:52, said:

Angajatorul alege pe cel mai ieftin, hai sa fim sinceri, nu cred ca sunti oameni pe freelancer care sa aleaga pe unul mai experimentat si sa ii plateasca 30$ pe ora...daca vrei calitate apelezi la o firma de webdesign, daca vrei rapid si cu banii putin vi pe freelancer
Daca angajatorul il alege pe cel mai ieftin inseamna ca habar n-are ce face - lucru destul de comun pe site-urile de freelancing.

 green_tech, on 12 iunie 2016 - 11:38, said:

Pe scurt nu prea ai cum sa iesi in evidenta. Poate te-ar ajuta un portofoliu cu lucruri facute de tine... insa...  daca as fi in locul tau as evita freelancing-ul. De ce? Multi clienti nu inteleg rolul calitatii... iar pentru proiecte de 2 lei competitia/foamea e uriasa(la 70-80 de oferte chiar n-ai ce sa faci) -> castig minim.

Edited by DraculescuDraculescu, 12 June 2016 - 12:00.


#10
green_tech

green_tech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 02.04.2016
Uite cel mai recent exemplu pe freelancer.com:
Buget $750 - $1500 USD
Oferte 202 (din care aprox 180 plasate de indieni/pakistanezi)
Oferta medie $1110

#11
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

 green_tech, on 12 iunie 2016 - 11:59, said:

Uite cel mai recent exemplu pe freelancer.com:
Buget $750 - $1500 USD
Oferte 202 (din care aprox 180 plasate de indieni/pakistanezi)
Oferta medie $1110
De ce nu te gandesti la faptul ca indienii/pakistanezii aia vor sa iasa in evidenta la fel ca si tine?
Daca ar fi existat o metoda de a iesi in eivdenta nu crezi ca ar fi folosit-o deja cineva?

Adevarul este ca freelancing-ul este o loterie.

Edited by DraculescuDraculescu, 12 June 2016 - 12:05.


#12
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

 green_tech, on 12 iunie 2016 - 11:38, said:

Salutare comunitate!
Sper ca am deschis topicul unde trebuie, as vrea si eu sa stiu cum poate cineva care abia si-a facut cont sa prinda clienti pe site-uri gen Fiverr sau Freelancer.com?
In doua saptamani am primit un singur mesaj pe Fiverr (unde se plateste cel mai putin), insa si ala a picat.
Nu rating-uri, nu review-uri, nu proiecte gata...nu ma mir ca nu te angajeaza lumea. Am incercat cu diverse metode, am lasat descriere la oferte, m-am laudat cu ce stiu, insa nimic. Chiar am incercat sa pun un pret putin sub mediu, ca din ce am inteles nu e foarte profi sa pui cel mai mic pret.
Deci, va cer sfatul, ce trebuie schimbat ca sa te angajeze cineva?

Te asteptam la magazinul Profi !

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar ce e la magazinul Profi ?

#14
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

 DJPocaitul, on 12 iunie 2016 - 12:04, said:

Te asteptam la magazinul Profi !
probabil ar castiga mai bine acolo decat din freelancing :lol:

#15
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,847
  • Înscris: 05.10.2007

 green_tech, on 12 iunie 2016 - 11:51, said:

Sunt specializat in web-development...

Si ai facut ceva pana acum ? Ai vreo realizare notabila, vreun site propriu unde sa te prezinti si sa-ti prezinti cartea de vizita si activitatea de pana acum?  Un portofoliu de clienti ?

#16
green_tech

green_tech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 02.04.2016

 primuministru, on 12 iunie 2016 - 12:08, said:


Si ai facut ceva pana acum ? Ai vreo realizare notabila, vreun site propriu unde sa te prezinti si sa-ti prezinti cartea de vizita si activitatea de pana acum?  Un portofoliu de clienti ?

Sunt si angajat in acelasi timp de un an, tot web-development.

#17
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,847
  • Înscris: 05.10.2007
Reformulez intrebarea : ai vreun site propriu unde sa te prezinti ? Vrei sa castigi bani in plus ? Ok ! Lasa site-urile alea dubioase si remarca-te ! CUM ? Eee, doar nu crezi c-o sa-ti spun cum si sa-ti dau painea mea de la gura !
Ai o gramada de posibiltati, nu mai pierde vremea la "pescuit".

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Una e sa fii meserias, sa faci lucrarea buna si alta e sa vinzi acel produs, sa stii sa cauti clienti, sa fii antreprenor cu alte cuvinte. Ambele mai greu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate