Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Totul despre Bâlea Lac

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
yoz206

yoz206

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.02.2009
Salut, imi puteti spune si mie ce preturi sunt la telecabina de la Balea Cascada, as vrea sa ma duc weekendu' viitor sa urc pana la Balea Lac. Din pacate nu dispun de foarte multi bani si vreu sa-mi fac o ideie generala de cat mar ajunge o escapada pana acolo. Am inteles ca e cam scup si cazarea si telecabina si mancarea. Dar imi doresc foarte mult sa ajung acolo. Pana la urma nu e nevoie sa raman peste noapte, chit ca este foarte obositor.
Poate a fost cineva recent si ma poate ajuta.

#20
pescaru

pescaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,378
  • Înscris: 14.08.2003

View Postyoz206, on Feb 27 2009, 13:54, said:

Salut, imi puteti spune si mie ce preturi sunt la telecabina de la Balea Cascada, as vrea sa ma duc weekendu' viitor sa urc pana la Balea Lac. Din pacate nu dispun de foarte multi bani si vreu sa-mi fac o ideie generala de cat mar ajunge o escapada pana acolo. Am inteles ca e cam scup si cazarea si telecabina si mancarea. Dar imi doresc foarte mult sa ajung acolo. Pana la urma nu e nevoie sa raman peste noapte, chit ca este foarte obositor.
Poate a fost cineva recent si ma poate ajuta.
La inceputul anului, cand am fost ultima data pe acolo, era 30 de lei un dus/intors de persoana
http://www.balealac....alea.405.0.html

Vizitarea hotelului de gheata costa 8 lei/adult si 4 lei/copii, iar la biserica era moca
http://www.icehotel.ro/

#21
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postpescaru, on Feb 16 2006, 20:53, said:

Masterboy:
De la cabana Balea Cascada pana la baza cascadei se poate merge usor la pas, e poteca batuta. Mai departe insa... Am vazut totusi urme de schiuri care coborau de sus de la Balea Lac, deci teoretic se poate.
Dar practic nu stii daca cei cu schiurile au ajuns jos teferi :lol:

#22
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Păi teoretic dacă urmele lor se vedeau la Bâlea Cascadă se presupune că au ajuns acolo teferi, nu? :P

#23
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Nu neapărat!
Poţi presupune că urmele de schiuri care se văd la Bâlea Cascadă provin de la nişte schiori care au urcat pe jos până puţin mai sus şi apoi au coborât lăsând acele urme...


#24
shadow_in_the_dark

shadow_in_the_dark

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 103
  • Înscris: 06.02.2009
Se poate ajunge cu masina pana la Balea Lac si Balea Cascada?
Daca nu e de mers mult pe jos?

#25
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View Postshadow_in_the_dark, on 18th August 2009, 17:54, said:

Se poate ajunge cu masina pana la Balea Lac si Balea Cascada?
Daca nu e de mers mult pe jos?
Vara, se poate ajunge, daca nu ai "norocul" sa prinzi o coada imensa de "turisti" auto care se inghesuie toti in acelasi timp sa vada locul cu pricina: http://www.ibin.info...lac-i-wish.html
...
Drumul pe jos e normal cel mai frumos, dar prespune o minima pregatire fizica, timp suficient la dispozitie, imbracaminte de munte (ghete/bocanci, etc..)

#26
shadow_in_the_dark

shadow_in_the_dark

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 103
  • Înscris: 06.02.2009
Multumesc de raspuns!
Am fost pe Transfagarasan si a fost minunat. Nu mi-am putut imagina ca poate fi atat de frumos. Am ajuns cu masina peste tot, la Balea Cascada am lasat masina langa pensiune si de acol am mers pe jos.
Daca nu ati fost, mergeti fiindca aveti ce vedea.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QvBQKhkyH6Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WQ7ewFQ2VjM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
waky

waky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 24.03.2007
As vrea sa merg si eu la balea lac, balea cascada...problema este ca nu am masina si ma intrebam cum ajung acolo .trenul,microbus si apoi pe jos ....imi poate spune cineva o ruta.multumesc.

#28
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View Postwaky, on 22nd July 2010, 07:32, said:

As vrea sa merg si eu la balea lac, balea cascada...problema este ca nu am masina si ma intrebam cum ajung acolo .trenul,microbus si apoi pe jos ....imi poate spune cineva o ruta.multumesc.
Depinde din ce parte a tarii esti...
In partea de sud, ajungi la Curtea de Arges (autobuz sau tren) apoi vezi la link-ul de mai jos, la autogara daca au traseu pe timp de vara, macar pana la Barajul Vidraru:
http://www.autogara-....php?pag=trasee
Ia legatura cu ei la rubrica Contact.

In partea de nord, trebuia sa ajungi cumva in comuna Cartisoara (jud Sibiu). In stanga ai orasul Sibiu (autobuz, tren), in dreapta ai orasul Fagaras (autobuz, tren). Cartisoara se afla pe la mijlocul drumului Fagaras-Sibiu.
Drum bun !

#29
waky

waky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 24.03.2007
MUltumesc pentru raspuns. Sigur este microbus din Cirtisoara catre balea cascada? merge oare telecabina pana la balea lac? ca sa ajung la Vidraru pe jos de la balea lac sti cineva un traseu ? Stie cineva cum ajung din Brasov in Cirtisoara?

#30
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View Postwaky, on 22nd July 2010, 09:00, said:

MUltumesc pentru raspuns. Sigur este microbus din Cirtisoara catre balea cascada? merge oare telecabina pana la balea lac? ca sa ajung la Vidraru pe jos de la balea lac sti cineva un traseu ? Stie cineva cum ajung din Brasov in Cirtisoara?
Nu, de la Cartisoara o iei pe jos spre Balea Cascada sau incerci la ia-ma-nene (desi nu prea opreste nimeni...).
De la Balea Cascada poti sa iei telecabina la Balea Lac (daca functioneaza).
De la Balea Lac la Vidraru este un singur traseu: Transfagarasanul. Daca intentionezi sa mergi singur, ia si 2-3 kg de mere la tine, in caz ca te intalnesti cu ursii. Ii potolesti cu mere.
Brasov - Fagaras - comuna Arpasu de Jos. De aici, pe jos sau cu ocazie pana la Cartisoara sau mai sus (Balea Cascada).

Edited by florinbad, 22 July 2010 - 08:17.


#31
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Arunci cu mere in ei si o iau la fuga :)

#32
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Puteai sa adaugi "Scuze, dar nu m-am putut abtine !"  :P
In apropiere de Vidraru, pe portiunea mai "domoala" a muntelui, anul trecut o ursoaica cu doi pui nu te lasa sa treci pana ce nu-i plateai taxa de trecere: mere, rosii, chipsuri etc.  :D

#33
waky

waky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 24.03.2007
Stie cineva cum ajung din Brasov in Cirtisoara? am dat pe google si nik. de la balea lac la vidraru e traseu marcat, e mult de mers, dificultate de 1 la 10?

#34
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003

View Postflorinbad, on 22nd July 2010, 10:00, said:

Puteai sa adaugi "Scuze, dar nu m-am putut abtine !"  :P
In apropiere de Vidraru, pe portiunea mai "domoala" a muntelui, anul trecut o ursoaica cu doi pui nu te lasa sa treci pana ce nu-i plateai taxa de trecere: mere, rosii, chipsuri etc.  :D

Pai daca bagam chestia cu scuzele nu mai avea niciun farmec  :peacefingers:

Stiu chestia cu ursii, i-am intalnit si pe asfalt, si noaptea la cabana...

#35
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008

View Postwaky, on 22nd July 2010, 10:37, said:

de la balea lac la vidraru e traseu marcat, e mult de mers, dificultate de 1 la 10?

Da e marcat! Exista o sosea  :D  :D :D

Acum serios nu cred ca se poate face traseul asta pe jos, decat daca mergi pe sosea

#36
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003

View Postwaky, on 22nd July 2010, 10:37, said:

Stie cineva cum ajung din Brasov in Cirtisoara? am dat pe google si nik. de la balea lac la vidraru e traseu marcat, e mult de mers, dificultate de 1 la 10?

Nu exista traseul de care zici tu.
Poti sa cobori pe traseu de la Balea Lac la Capra, dar atat. De la Capra in jos ai doar soseaua, in stanga si in dreapta e deja padure si rau. Pana la Vidraru faci 2 zile pe jos si nu stiu daca se merita sa te intorci din 10 in 10 secunde sa te feresti de masini.
Nu te gandi ca tai de-a dreptul serpentinele ca n-ai cum, Daca nu e padure, atunci e raul si relief foarte accidentat.
A, daca tii neaparat... Dar trebuie sa vezi cum te intelegi si cu ursii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate