Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Banca Feroviara - pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
enachescus

enachescus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.09.2013
Vreau sa deschid un cont Primus Antreprenor la aceasta banca. Au comisioane zero la multe lucruri, oferta bate in momentul de fata cam orice alta banca daca ne referim la un pachet pentru PJ.

Sa presupunem ca am un rulaj (venit) de cateva mii de € pe luna, cat de sigura e aceasta banca pt pastrarea banilor in conturi, depozite, etc pe perioade mai lungi (minim 1 an)?

Fiind o banca foarte mica am o oarecare retinere. De aici de pe forum e cineva care lucreaza cu BCF ca persoana juridica, sunt ok, merita sa pastrati banii acolo dpdv al sigurantei, costurilor, etc? Online banking-ul cum se prezinta?

#2
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004

 enachescus, on 02 iunie 2016 - 13:12, said:

cat de sigura e aceasta banca pt pastrarea banilor in conturi, depozite, etc pe perioade mai lungi (minim 1 an)?

Raspunsul la aceasta intrebare nu poate sa ti-l dea nimeni.
Si daca cineva iti spune: "este sigura", tu crezi automat?

#3
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Nici nu stiam ca exista aceasta banca. Pe de alta parte multe banci mari vor avea probleme in viitor, deci...

#4
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Sincer, n-am auzit de aceasta banca. Dar n-am pretentia ca stiu tot.
Se pare ca sunt mai multe banci (cu bani) dacat banci sunt la mine in parc. Si toate vor sa ne ia banii, noi celor care muncim din greu si cu sudoare ca sa-i castigam.
Toti e hoti.

#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Fiind autorizata si monitorizata de BNR, sa zicem ca e ok pe un termen de 1-3 luni.

#6
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004
Enachescus, fa-ti cont la o banca cu reputatie.Posted Image ...ceva gen "to big to fall".Posted Image

#7
enachescus

enachescus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.09.2013

 dark, on 02 iunie 2016 - 13:21, said:


Raspunsul la aceasta intrebare nu poate sa ti-l dea nimeni.
Si daca cineva iti spune: "este sigura", tu crezi automat?

In mintea, ideea e urmatoarea: nimeni nu poate sa iti spuna cat de sigura sau nu e o banca, insa in cazul unor banci mici ca BCF riscul sa dispara peste noapte e mult mai mare decat in cazul unei banci mari, cu un portofoliu mare de clienti, cum e de ex. BT. Poate sunt eu naiv, recunosc nu am cunostinte legate de acest subiect de aceea am si intrebat cat de sigur e sa-ti pastrezi banii in conturile unei astfel de banci. Ca la costuri, dobanzi, timp de asteptare la ghiseu, etc sigur e mult mai avantajoasa o banca mica, iar cazul de fata dovedeste asta. Daca e cineva cu cunostinte in domeniu financiar si ne poate explica care sunt riscurile vs avantajele ar fi super.

De asemenea, astept pareri si de la clientii respectivei banci apropo de experienta personala. Nu cred ca nu e nimeni pe forum cu cont/depozit acolo.

Eu de ex. am la Libra Bank un cont pe pf, deschis online, comisioane zero in online banking la incasari, plati interbancare, tot tacamul. Experienta foarte buna dpdv meu de vedere, de aceea intreb aici de BCF, poate stie cineva ceva. Sunt ceva pareri pe net, chiar aici pe forum, dar sunt de prin 2012.

ps: stiu de fondul de garantare a depozitelor dar n-as vrea sa stiu ce se intampla daca se ajunge in asemenea situatii, gen recuperare, etc, probabil dureaza ani.

#8
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004

 enachescus, on 02 iunie 2016 - 13:52, said:

ps: stiu de fondul de garantare a depozitelor dar n-as vrea sa stiu ce se intampla daca se ajunge in asemenea situatii, gen recuperare, etc, probabil dureaza ani.

Mie nu de asta mi-ar fi frica, de faliment.Posted Image
Nu depun bani la banci mici fiindca ma ingrijoreaza urmatorul fapt: un angajat poate sa fure banii iar banca sa se spele pe maini.

Edited by dark, 02 June 2016 - 13:54.


#9
enachescus

enachescus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.09.2013

 dark, on 02 iunie 2016 - 13:53, said:

Mie nu de asta mi-ar fi frica, de faliment.Posted Image
Nu depun bani la banci mici fiindca ma ingrijoreaza urmatorul fapt: un angajat poate sa fure banii iar banca sa se spele pe maini.

Daca ne gandim asa, nu mai depunem nicaieri, ca situatii de asa-zis furt din contul clientului s-au intamplat la f multe banci si banci de top.

#10
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004

 enachescus, on 02 iunie 2016 - 14:02, said:

Daca ne gandim asa, nu mai depunem nicaieri, ca situatii de asa-zis furt din contul clientului s-au intamplat la f multe banci si banci de top.

Dar majoritatea au fost rezolvate, banii au fost pusi la loc.
S-ar putea ca banca aceea mica sa nu rezolve acest tip de problema. O banca mare nu-si permite ca o astfel de situatie sa-i faca reclama proasta. La banca mica orice ciupeala este justificata.

#11
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
E o banca de buzunar. Asta nu e neaparat ceva rau. Da-i inainte si spune-ne si noua cum a fost.

#12
enachescus

enachescus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.09.2013
Nu e nimeni de pe aici client al lor sa ne impartaseasca din experienta avuta cu ei? Chiar atat de mici sunt? :P

#13
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 enachescus, on 02 iunie 2016 - 13:52, said:

Eu de ex. am la Libra Bank un cont pe pf, deschis online, comisioane zero in online banking la incasari, plati interbancare, tot tacamul. Experienta foarte buna dpdv meu de vedere, de aceea intreb aici de BCF, poate stie cineva ceva. Sunt ceva pareri pe net, chiar aici pe forum, dar sunt de prin 2012.
Ce motiv ai avea să pleci de la banca unde ai experiență, având aceleași condiții financiare?
Nemaivorbind că dacă îți pui problema depozitelor pe termene mai lungi de 1-3 luni, înseamnă că afacerea nu e condusă bine.

#14
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,573
  • Înscris: 16.03.2004

 enachescus, on 02 iunie 2016 - 21:54, said:

Nu e nimeni de pe aici client al lor sa ne impartaseasca din experienta avuta cu ei? Chiar atat de mici sunt? Posted Image

Unii afla de banca asta abia acum. Iar cei care totusi stiu, nu au cont.

#15
enachescus

enachescus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 01.09.2013

 retele, on 03 iunie 2016 - 10:40, said:

Ce motiv ai avea să pleci de la banca unde ai experiență, având aceleași condiții financiare?
Nemaivorbind că dacă îți pui problema depozitelor pe termene mai lungi de 1-3 luni, înseamnă că afacerea nu e condusă bine.

Am mentionat ca la Libra Bank am cont ca persoana fizica si e in regula. Acum vreau sa imi deschid un cont ca PFA, iar Libra nu ofera conditii la fel de avantajoase pt persoane juridice. Cea mai buna optiune in prezent dpdv al costurilor e Banca Feroviara. Nu ma atrag neaparat costurile mici, ci ideea de pachet fair play, mai ales cand aproape toate celelalte banci iti ofera pt PFA acelasi pachet ca pt PJ (micro, srl-uri), ceea ce nu e tocmai corect, opinia mea.

In plus, nu cred ca e cea mai buna idee sa-ti pui toate ouale in acelasi cos, adica la aceeasi banca sa ai toate conturile, depozitele, etc, fie ele cat de mici ca valoare.

Ce vrei sa spui prin ultima fraza, legata de depozitele pe termen mai lung de 1-3 luni?

#16
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
O firmă n-ar trebui sa faca depozite bancare pe termen mediu-lung, banii trebuiesc investiți, puși să circule, nu să zacă în bancă cu dobânzi penibile.

#17
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Nu neaparat. Sunt multi angajati platiti pe firma, care nu au in ce afacere sa investeasca.

#18
aronax1

aronax1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.06.2016
Salut,

Sunt client PF Banca Feroviara din decembrie 2015. Eu cautam o oferta de cont curent, card de debit cu costuri cat mai mici ptr o persoana fara salariu, care nu beneficiaza de o conventie de salariu.

Pentru PJ au avut fix aceeasi oferta ca la PJ pana acum in iunie cand au modificat comisioanele la transferuri, marind ptr sumelede sub 50.000 lei.

Iti scriu mai jos experienta mea:

PRO:

- comisioane mici - operatiuni taxate cu foarte multi bani la alte banci sunt f ieftine la ei. Ex. Incasare in cont curent = 0 lei BF/ Incasare in cont curent BRD cu covnentie de salariu = 4 lei.
- fara taxa lunara/anuala de administrare;
- singurele costuri - 0.2% comision la retragere(nu comisioneaza incasari din alte conturi de la alte banci), 1 leu la transfer prin Internet Banking catre orice cont din Romania
- schimb valutar mai bun decat la orice alta banca din Romania;
- schimb valutar direct pe cont;
- banca este inscrisa in SEPA = dc faci transferuri in UE ai comisioane de maxim 8 EUR pentru orice suma transferata;
- am vazut reprezentanti PJ depunand periodic cash in sucursale - sume foarte mari;
- 3 conturi standard in pachet - 2 lei(unul de economii) si 1 de EUR(economii) - mentionez ca poti sa faci incasari in conturile de economii;
- oameni amabili la birouri, nu neaparat zambitori dar amabili;
- gasesti liber aproape tot timpul;
- Online bankingul este destul de basic - ai posibilitatea sa platesti, sa incasezi, sa faci plati, credite si depozite.


CONTRA

- sucursale putine - aproximativ una pe sector - pe mine nu ma deranjeaza foarte mult ptr ca sunt aproape de una dintre ele;
- lipsa automate de depuneri numerar - ca la ING;
- nu ai optiunea de achita facturi la ei prin Internet Banking;
- uneori sunt coplesiti de siutatie;
- o gama destul de redusa de servicii disponibila;


Cateva informatii despre banca:

- fondata de Valer Blidar, patronul Astra Vagoane Arad, care e si actionar majoritar;
- actionarul majoritar desfasoara toate operatiunile bancare prin BF;
- multe companii mai mari sau mici au credite in derulare la Banca Feroviara. CFR are credite in derulare la Banca Feroviara. Un exemplu aici: http://www.zf.ro/bur...oviara-15488642
- banca este pe profit in 2015, pentru prima oara de la creare - 1.024.692 lei este profitul conform situatiilor publice de pe site-ul mfinante.ro - daca vreti sa cautati cui este 25263452
- banca poate fi verificata la BNRpe site daca mai sunt alte intrebari.


Daca sunt intrebari si stiu o sa incerc sa raspund.

Seara faina!

Edited by aronax1, 22 June 2016 - 22:03.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate