Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Casa P + E Fantana Doamnei - Lehliu

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#19
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
din nefericire nu te poti lauda cu calitati ascunse de fotograf.....nu se vede mai nimic in pozele astea...data viitoare incearca sa faci din mai multe unghiuri poate intelegem ceva...
La o prima vedere se pare ca nu ai etrierii la stalpi in noduri si sunt ceva probleme la colturi...

#20
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005
Salutare,

Mai atasez cateva poze, s-a terminat cu elevatia destul de greu. Am o mareee problema cu achizitonare betonului.
Mai degraba cu trasnportul aferent, dat fiind faptul ca sunt la 65 de km de Bucuresti si prin zona nu este nici-o statie de betoane...
Anyway, saptamana asta se va pregati radierul.
Doresc sa pun polistiren de 10 sub placa/podea. Constructorul mi-a recomandat sa caut polistiren expandat cu densitatea de 80.
Ma puteti indruma catre o marca anume?

Multumesc.

Attached Files



#21
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Lasă ce spune constructorul și pune extrudat nu expandat sub placa.

Eu am pus expandat de 10/ 80 sub placa, dar în cazul meu avem "un concurs de împrejurări " ce nu poate fi replicat aici.

#22
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005
Știu ca ar fi mai bine, dar nu știu exact ce diferență de preț ar fi.. Vorbim de o suprafață de aproximativ 80 mp..

#23
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Diferența este infima raportat la costul construcției. Dacă a te oprește, înseamnă că ai probleme mari.
Apoi, altele se mai pot remedia, aici sub casa nu prea mai poți umbla. Ma rog. Se pot face injecții cu spuma, dar e și mai costisitoar

#24
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005
În regulă, dar dacă folosesc extrudat presupun că nu mai este nevoie ca grosimea acestuia să fie de 10 cm?

#25
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View PostURZI, on 02 august 2016 - 18:03, said:

Știu ca ar fi mai bine, dar nu știu exact ce diferență de preț ar fi.. Vorbim de o suprafață de aproximativ 80 mp..
DA,  e mare, ce mai Casa Poporului ai!
Mai bine vinde-o. Așa nu mai ai problema cu preturile.

#26
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005
@ cristobob - am trecut suprafata in scop informativ , nu pentru ca ar fi mare.

Bugetul meu este limitat si de aceea incerc sa gasesc cel mai bun raport calitate/pret la absolut tot ceea ce fac.
Atata timp cat rabatul de la o anumita calitate nu este drastic, de ce sa nu il fac?
Exagerand: degeaba merg pe calitate 1000% si imi ajung banii doar de fundatie. Incerc sa gasesc modalitati prin care sa finalizez ceea ce mi-am propus.
Ideea era daca diferenta de cost se regaseste si in diferenta de beneficii intre cele 2 sisteme izolante.
Si revin cu intrebarea: daca optez pentru polistiren extrudat, mai este necesar ca grosimea acestuia sa fie de 10 cm?

Multumesc.

#27
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View PostURZI, on 02 august 2016 - 19:40, said:

În regulă, dar dacă folosesc extrudat presupun că nu mai este nevoie ca grosimea acestuia să fie de 10 cm?

Tot 10cm dacă vrei sa izolezi bine. Poți pune și 5cm, dar are același efect ca și expandatul de 5cm. Grosimea izolației contează, densitatea materialului nu influențează izolatia.
Eu as spune minim 5cm, totuși as merge pe 1o.
Probabil ca mai bine mergi pe 10 expandat decât 5 extrudat. Chiar dacă se va compresa un pic, îmi e greu sa cred ca se va compresa la jumătate.
Fa o ieftineala la ușile de interior, cumpăra un parchet mai ieftin, renunta la bere 1 luna etc, dar nu te ieftini acolo unde nu ai recurs.
Mergi cu eps 10 cm dacă chiar e asa mare belea la buzunar

#28
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@urzi poti folosi EPS (polsitiren expandat) cu o densitate mai mare (minim un EPS 100) in conditiile in care nu ai probleme cu apa pe teren (nivel ridicat al panzei freatice).
EPS 100 are o rezistenta la compresiune de 100 kPa (la o deformatie de 10 %) adica 10 tone/mp...
Iar referitor la ultima intrebare....necesar pentru ce ? daca vrei sa stii de exemplu daca grosimea de 10 cm XPS e suficienta ca sa te incadrezi in normativ (R=4.5 m²K/W) atunci nu nu este suficient, cum de altfel nici EPS de 10 nu te ajuta in acest caz.  Cu EPS de 10 cm obtii un R=2.965 m²K/W, iar cu XPS de 10 obtii un R= 3.2m²K/W.....
Ca si concluzie ca sa te incadrezi in valoarea normativului R=4.5m²K/W ai nevoie de EPS de 16 cm (R= 4.544 m²K/W) sau XPS de 15 cm (R=4.62m²K/W), valori calculate cu un coeficient λ de 0.038 [W/mK] pentru EPS, respectiv 0.035 [W/mK] pentru XPS - valori de la Austrotherm

#29
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Dar sub sapa nu este prevazuta termoizolatie? Ca se aduna, in acest caz.

#30
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Acei 16 respectiv 15 cm se pot imparti in sub si peste placa cum doresti....ex: se pot pune 10 cm sub placa (EPS sau XPS) si 5-6 cm sub sapa (neaparat XPS).

#31
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Cum zic si colegii...acolo unde nu mai poti interveni ulterior..e bine sa pui izolatie cat trebuie, minim 10 cm de XPS/EPS. Sub placa..e clar ca nu mai poti interveni..sau pe interiorul elevatiei..Pe elevatie..pe exterior..sa zicem ca..se mai poate interveni..dar slabe sanse s-o mai faci pt ca pe parcurs apar alte cheltuieli neprevazute..iar dupa ce-o termini..nu-ti mai arde sa te apuci iar de sapaturi..sau de cheltuit bani....Grosimea asta o s-o simti in confort..plus ca limiteaza pierderile de energie..si vei consuma ceva mai putin..

Cu cat evoluezi..cu constructia..te documentezi..si ti se mai schimba planurile..in ale izolatiilor..tehnologiilor pe care le folosesti..materialelor...iar bugetul va evolua pe masura..E bine sa eficientizezi costurile..insa nu in detrimentul calitatii..sau al confortului viitor..

#32
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005
Foarte utile informatiile , multumesc.
Din fericire, sau din pacate, panza freatica este foarte joasa. Luciul apei in put este abia de la 17 metri.
Pozitionarea casei este chiar la marginea unui deal, fix de unde incepe o vale destul de mare. Astfel, toata apa se scurge la vale indiferent cat ploua.

Am primit urmatoarele preturi pentru a acoperi 80 mp:

1. Expandat EPS80 10cm : 1344 lei
2. Extrudat 3cm : 1040 lei
3. Extrudat 5cm: 1820 lei

Logic ar fi ca extrudatul de 3cm sa fie varianta cea mai slaba din cele 3 ?

#33
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@urzi rezistenta termica a stratului se calculeaza impartind grosimea materialului la coeficientul de conductivitate termica: R=d/λ
spuneam mai sus ca λ pentru EPS este 0.038 [W/mK] pentru EPS, respectiv 0.035 [W/mK] pentru XPS (valori luate de pe site Austrotherm)
deci in ordinea postarii tale
1.R=0.1/0.038 = 2.63m²K/W
2.R=0.03/0.035 = 0.85m²K/W
3. R=0.05/0.035 = 1.42m²K/W
Concluzia? 10 cm de EPS izoleaza mai bine decat 5 cm de extrudat iar ca si pret iesi mai ieftin ....

#34
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005
Brawnie, multumesc frumos pentru calcule si informatii. o sa merg pe EPS80 de 100 mm Austrotherm.
Voi reveni cu poze.

#35
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
De ce nu ceri un pret si pentru un EPS100 sau EPS120 ? Chiar EPS80 as zice ca eu ca e cam la limita sub placa (dpdv al rezistentei la compresiune).
Sigur e mai ieftin decat XPS - care e scump nu pentru ca izolaza mai bine, ci pentru ca e mai rezistent la compresiune si pentru ca se comporta bine la umezeala.

#36
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,199
  • Înscris: 23.02.2007
Eu am pus 8 xps sub, 5 eps 100 peste si 1 cm sub parchet. Toti au zis ca sunt nebun Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate