Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 

Sugestii destinatie aproape de Bucuresti (max 200km)

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
robert_3x3

robert_3x3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.04.2016

View PostBarboso, on 30 mai 2016 - 22:40, said:

E cam mult de mers.  
Cu grija intri, totusi, cu orice.  Fabia e OK.
multumesc foarte mult. daca o sa imi placa o sa merg mai des. sa nu mai alerg masina pana la mare doar pentru o balaceala. inainte mai mergeam la plaja la spantov(tot la dunare,pe langa oltenita),dar drumul acolo devenise impracticabil. plaja avea cam 50m lungime. mergeam acolo pentru pescuit,dar plaja era un bonus

#20
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,266
  • Înscris: 24.01.2008
Plaja la Dunare mai ai la Calarasi, in spatele hotelului Albatros sau Pescarus (nu mai sunt sigur cum ii zice)... dupa ce treci de oras spre bac.

#21
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,880
  • Înscris: 04.07.2010

View Postrobert_3x3, on 30 mai 2016 - 17:51, said:

As dori sa ma ajutati si pe mine cu cateva propuneri pentru iesiri scurte( 1-2 zile ) ...

Salutare !

Ar mai fi ceva idei de ieşire prin Oltenia "de sub munte".
Rm. Vâlcea e la cca. 170 de km de Bucureşti, şi se depăşeşte cu puţin limita de 200 dacă te duci mai spre vest. Până la Tg.Jiu sunt cca. 270 km, însă între Rm.Vâlcea şi Tg.Jiu (ca şi pe drumul până acolo) există multe obiective frumoase. Şi mai există unele obiective şi de la Vâlcea spre nord, până-n Călimăneşti. Poate te inspiră ce am scris aici.


Sănătate şi toate cele bune !

#22
robert_3x3

robert_3x3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.04.2016
In Râmnicu Vâlcea am mai fost. Vreau sa ajung intr-un weekend prelungit spre Targu Jiu-Cheile Sohodolului-Tismana. Multumesc de sugestii. Spre Calimanesti am fost de 2ori. E foarte frumoasa valea oltului. O zi buna

#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,162
  • Înscris: 07.11.2006
Ruinele cetatii Histria.
Cetatea Enisala.
O urcare pe Tampa (Brasov).

#24
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,880
  • Înscris: 04.07.2010

View Postrobert_3x3, on 31 mai 2016 - 08:25, said:

... E foarte frumoasa valea oltului ...

Nu mă refeream la valea Oltului, ci mai jos, mai aproape de Rm.Vâlcea, adică la Mânăstirile Frăsinei (din drumul european intri spre vest, spre Muereasca şi Andreieşti) şi la valea Olăneşti, unde, în afară de Băile Olăneşti (cu biserica de lemn a lui Horea), dacă intri spre Cheia drumul trece pe lângă crucile în basorelief de la nivelul apei (e semnalată breteaua amenajată care te conduce către cele 3 cruci săpate în stâncă şi acoperite de muşchi), apoi ajunge la Schitul Ezer (cu poiana şi chilia sf. Antonie), după care ajungi la Schitul Pahomie. De acolo până la Schitul Pătrunsa ar fi drum, dar nu ştiu dacă se mai poate parcurge cu maşina. Oricum, de lângă Schitul Pahomie se pot face diverse drumeţii în masivul Buila - Vânturariţa.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 31 May 2016 - 11:31.


#25
robert_3x3

robert_3x3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.04.2016

View Postadisz, on 31 mai 2016 - 08:58, said:

Ruinele cetatii Histria.
Cetatea Enisala.
O urcare pe Tampa (Brasov).
Cetatea Histria o sa o vad cand fac si Cheile Dobrogei.La Enisala nu cred ca ajung anul acesta cand vreau sa merg din nou prin delta. Pe Tampa am mai urcat :) Multumesc mult de sugestii

View PostOvidiuNS, on 31 mai 2016 - 11:29, said:

Nu mă refeream la valea Oltului, ci mai jos, mai aproape de Rm.Vâlcea, adică la Mânăstirile Frăsinei (din drumul european intri spre vest, spre Muereasca şi Andreieşti) şi la valea Olăneşti, unde, în afară de Băile Olăneşti (cu biserica de lemn a lui Horea), dacă intri spre Cheia drumul trece pe lângă crucile în basorelief de la nivelul apei (e semnalată breteaua amenajată care te conduce către cele 3 cruci săpate în stâncă şi acoperite de muşchi), apoi ajunge la Schitul Ezer (cu poiana şi chilia sf. Antonie), după care ajungi la Schitul Pahomie. De acolo până la Schitul Pătrunsa ar fi drum, dar nu ştiu dacă se mai poate parcurge cu maşina. Oricum, de lângă Schitul Pahomie se pot face diverse drumeţii în masivul Buila - Vânturariţa.


Sănătate şi tcb !
M-am uitat acum si pare foarte frumoasa zona. Multumesc de sugestie

#26
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 02.11.2009

View PostOvidiuNS, on 31 mai 2016 - 11:29, said:

Nu mă refeream la valea Oltului, ci mai jos, mai aproape de Rm.Vâlcea, adică la Mânăstirile Frăsinei (din drumul european intri spre vest, spre Muereasca şi Andreieşti) şi la valea Olăneşti, unde, în afară de Băile Olăneşti (cu biserica de lemn a lui Horea), dacă intri spre Cheia drumul trece pe lângă crucile în basorelief de la nivelul apei (e semnalată breteaua amenajată care te conduce către cele 3 cruci săpate în stâncă şi acoperite de muşchi), apoi ajunge la Schitul Ezer (cu poiana şi chilia sf. Antonie), după care ajungi la Schitul Pahomie. De acolo până la Schitul Pătrunsa ar fi drum, dar nu ştiu dacă se mai poate parcurge cu maşina. Oricum, de lângă Schitul Pahomie se pot face diverse drumeţii în masivul Buila - Vânturariţa.


Sănătate şi tcb !
Asa cum spunea si Ovidiu, intre Ramnicu Valcea si Novaci ai foarte multe obiective turistice, manastirile Govora, Bistrita, Dintr-un lemn, Arnota, Horezu, Polovragi, doua pesteri Polovragi si Muierilor, culele Maldaresti, salina Ocnele Mari, zonele de chei de la Polovragi si Bistrita, iar pe valea Oltului ai manastirile Frasinei, unde au acces doar barbatii, Ostrov, Cozia, Turnu, ruinele castrului roman de langa Cozia.

#27
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,880
  • Înscris: 04.07.2010

View PostOvidiuNS, on 31 mai 2016 - 11:29, said:

... Mânăstirile Frăsinei ...

Apropo, pentru cine se întreabă de ce am formulat la plural, e de spus că Mânăstirea Frăsinei este de călugări, dar, aşa cum perfect spune şi @mihaistoian, cel mai important e că nicio femeie nu are voie să treacă de bariera amenajată jos, unde începe ultima bucată de drum spre mânăstire. Aceea care trece e ameninţată pe un panou "cu aprig blestem". Aşa că, în apropierea locului cu bariera a fost amenajată o biserică unde au acces şi femeile. Sunt şi ceva acareturi, parcă, astfel că aceasta ar fi cea de a doua mânăstire, după părerea mea. Acesta e motivul pt. care am folosit pluralul.

Iar dincolo, pe valea Cheii, înainte de a ajunge la schitul Ezer, la un moment dat din şosea se face o potecuţă la stânga, ce te duce cca. 30 de metri în coborâre până pe prundiş, unde curge pârâul. Poteca e amenajată cu unele trepte tăiate în pământ şi consolidate cu bucăţi de lemn, şi are şi o balustradă tot din lemn.
Când ai ajuns în talvegul văii (aka la nivelul apei), întorci privirea spre dreapta şi vezi stânca în care cineva a sculptat (basorelief) 3 cruci mari cam de 1metru şi ceva înălţime. Crucile sunt tot jos, le poţi pipăi cu mâna (sunt acoperite de muşchi), şi au fost ridicate exact în locul unde au fost aruncate trupurile călugărilor măcelăriţi cu ocazia distrugerii provocate de trupele ungureşti sosite acum vreo 300 de ani în urma unei trădări (sau cam aşa ceva, nu mai ţin minte foarte bine, sunt peste 10 ani de când am fost, dar cine vizitează schitul Ezer află exact cum s-a întâmplat, e scrisă toată povestea).


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 31 May 2016 - 19:47.


#28
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006
Târgoviste, e fooooooooooooarte departe de Bucuresti, 82 km adica o ora de mers cu masina (prin Chitila-Racari): Curtea Domneasca, Mânastirea Stelea, Mânastirea Dealu, Casa pictor Gheorghe Petrascu, gara care are peste 100 de ani (1883) - o ciudatenie pentru turistii straini, Parcul Chindia, Casa (de tip cula) Vasile Blendea, Muzeul tiparului si al cartii vechi românesti.
De la Targoviste te duci spre Sinaia si te poti întoarce pe DN1.

Edited by florinbad, 31 May 2016 - 21:21.


#29
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,880
  • Înscris: 04.07.2010
Florin, nu pune punct, Târgovişte mai are şi alte muzee.
În afară de ce ai spus (nu mă gândisem la gară, mulţumesc de pont), eu personal am în plan să văd Muzeul de Istorie, Muzeul de Artă şi Muzeul Poliţiei, pe care le consider "must-see". Şi parcă mai era unul ... ceva cu scriitorii dâmboviţeni, pe care nu l-am studiat încă.

Aaa, şi îţi las plăcerea să-i aminteşti tu de Mica Meteoră.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 31 May 2016 - 22:17.


#30
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006

View PostOvidiuNS, on 31 mai 2016 - 22:11, said:

Aaa, şi îţi las plăcerea să-i aminteşti tu de Mica Meteoră.
Sănătate şi tcb !
Pai nu stiu daca o sa-i placa bolovanii. La Corbii de Piatra a spus ca a fost.
Mica Meteora

Mi-am adus aminte si de Castelul Iulia Hasdeu – Campina sau de Rezervatia de zimbri Neagra din Bucsani - Dâmbovita

Edited by florinbad, 01 June 2016 - 07:12.


#31
Chloe

Chloe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 10.04.2006

View Postrobert_3x3, on 30 mai 2016 - 17:51, said:

Salut. As dori sa ma ajutati si pe mine cu cateva propuneri pentru iesiri scurte( 1-2 zile ). Am vizitat urmatoareale locuri la care voi face si o scurta recenzie:

-Palatul Mogosoaia: situat cam la 15 km de Bucuresti,nu este extrem de spectaculos, locul in sine semanand cu un parc din capitala
+ are amenajate parcari si cateva locuri pentru gratare
- foarte aglomerat in weekend
-Parcul din Bragadiru: situat cam la aceeasi distanta ca Palatul Mogosoaia, parcul nu impresioneaza cu nimic, fiind destul de mic
  - in parc se afla proponderent plopi care fac foarte mult puf
-Cernica: situata cam la 22 km de Bucuresti. In aceasta localitate gasim manastirea care este destul de frumoasa si merita vizitata. Manastirea este inconjurata de Lacul Cernica. Tot aici gisim si o padure foarte buna pntru a putea face un gratar.Merita sa mergi in plimbare, macar o data, sa vezi unde e, cum arata etc. Gasesti si cateva lucruri interesante de vazut; mai putine, dar gasesti.
- aglomerat in weekend
-Padurea Pustnicu: situata cam la 15 km de Bucuresti este un loc excelent pentru a face un gratar. Se plateste taxa la intrare de 5 lei/masina daca nu ma insel. Au si un restaurant care are mancare foarte buna la preturi decente
  - vara, in weekenduri sunt foarte multe masini si aerul devine imbacsit din cauza mirosului de fum de gratar
-Valea Doftanei: in apropiere de Campina( cam la 120km de Bucuresti). Zona este ok. Nu impresioneaza excesiv. Obiective in zona: Cheile Doftanei( destul de mici si nu foarte spectaculoase) si lacul Paltinoasa. Zona nu m-a impresionat si nu voi reveni
-Valea Teleajenului( DN1A in zona Cheia-Valenii de munte)
-Ciolanu si Magura( in apropiere de Buzau)
-Sarata Monteoru( aproape de Buzau)
-Valea Prahovei
-Vulcanii noroisi
-Slanic Prahova
-Curtea de Arges
-Baraj Vidraru
-Piatra Arsa, Lacul Bolboci, Pestera Ialomitei
-Cheile si Poienile Valsanului + Manastirea Corbii de piatra
-Cheile Zanoagei
-Rasnov,Bran, Moeciu
-Dambovicioara



Cam astea imi trec prin cap acum. La cele la care nu am facut review voi face mai tarziu sau la cerere

REcomandarile mele ar fi:
- LEresti - langa Cimpulung de Arges. Zona de munte (900-1000 m altitudine), aer curat, nu aglomerat. Poti sta acolo fie la cort, fie la una din putinele pensiuni, fie la cabana Voina, Se poate face o drumetie placuta, pe drum forestier, 5 km, pana la cabana Cuca. De acolo, incep traseele pe Iezer-Papusa. MAi ai si lacul+barajul Rausor, unde presupun ca poti da la peste. In rest, padure, rau si aer curat
- Siriu, in jud Buzau: lac de acumulare, baraj, zona de munte, trasee turistice
- Zona Lepsa-Soveja, jud Vrancea (aprox 250 km de Bucuresti); rezervatie, cascada, trasee turistice
Si in afara tarii, aprox 180 km de Bucuresti, VelikoTarnovo. Zona turistica ofertanta: orasele cochete gen Sighisoara, cetate, pesteri, mini-parcuri de aventura, manastiri etc
Vacante frumoase!:)

#32
robert_3x3

robert_3x3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.04.2016

View PostOvidiuNS, on 31 mai 2016 - 19:17, said:

Apropo, pentru cine se întreabă de ce am formulat la plural, e de spus că Mânăstirea Frăsinei este de călugări, dar, aşa cum perfect spune şi @mihaistoian, cel mai important e că nicio femeie nu are voie să treacă de bariera amenajată jos, unde începe ultima bucată de drum spre mânăstire. Aceea care trece e ameninţată pe un panou "cu aprig blestem". Aşa că, în apropierea locului cu bariera a fost amenajată o biserică unde au acces şi femeile. Sunt şi ceva acareturi, parcă, astfel că aceasta ar fi cea de a doua mânăstire, după părerea mea. Acesta e motivul pt. care am folosit pluralul.

Iar dincolo, pe valea Cheii, înainte de a ajunge la schitul Ezer, la un moment dat din şosea se face o potecuţă la stânga, ce te duce cca. 30 de metri în coborâre până pe prundiş, unde curge pârâul. Poteca e amenajată cu unele trepte tăiate în pământ şi consolidate cu bucăţi de lemn, şi are şi o balustradă tot din lemn.
Când ai ajuns în talvegul văii (aka la nivelul apei), întorci privirea spre dreapta şi vezi stânca în care cineva a sculptat (basorelief) 3 cruci mari cam de 1metru şi ceva înălţime. Crucile sunt tot jos, le poţi pipăi cu mâna (sunt acoperite de muşchi), şi au fost ridicate exact în locul unde au fost aruncate trupurile călugărilor măcelăriţi cu ocazia distrugerii provocate de trupele ungureşti sosite acum vreo 300 de ani în urma unei trădări (sau cam aşa ceva, nu mai ţin minte foarte bine, sunt peste 10 ani de când am fost, dar cine vizitează schitul Ezer află exact cum s-a întâmplat, e scrisă toată povestea).


Sănătate şi tcb !
Multumesc mult de explicatie. Sigur voi ajunge si pe acolo

View Postflorinbad, on 01 iunie 2016 - 07:08, said:

Pai nu stiu daca o sa-i placa bolovanii. La Corbii de Piatra a spus ca a fost.
Mica Meteora

Mi-am adus aminte si de Castelul Iulia Hasdeu – Campina sau de Rezervatia de zimbri Neagra din Bucsani - Dâmbovita
Am vrut sa ajung la rezervatia de zimbri. Este frumoasa zona? Mai e ceva de vazut sau facut?

View PostChloe, on 01 iunie 2016 - 12:04, said:


REcomandarile mele ar fi:
- LEresti - langa Cimpulung de Arges. Zona de munte (900-1000 m altitudine), aer curat, nu aglomerat. Poti sta acolo fie la cort, fie la una din putinele pensiuni, fie la cabana Voina, Se poate face o drumetie placuta, pe drum forestier, 5 km, pana la cabana Cuca. De acolo, incep traseele pe Iezer-Papusa. MAi ai si lacul+barajul Rausor, unde presupun ca poti da la peste. In rest, padure, rau si aer curat
- Siriu, in jud Buzau: lac de acumulare, baraj, zona de munte, trasee turistice
- Zona Lepsa-Soveja, jud Vrancea (aprox 250 km de Bucuresti); rezervatie, cascada, trasee turistice
Si in afara tarii, aprox 180 km de Bucuresti, VelikoTarnovo. Zona turistica ofertanta: orasele cochete gen Sighisoara, cetate, pesteri, mini-parcuri de aventura, manastiri etc
Vacante frumoase!Posted Image
La Veliko am fost. Nu m-a dat pe spate. Am vazut locuri mai frumoase la noi in tara. Intr-un weekend cand merg la Moeciu o sa trec si la Leresti sa vad lacul si barajul. La Siriu am vrut sa merg,dar trebuie sa raman o noapte pe acolo ca e destul de departe si nu merita sa ma duc doar pentru o zi. La Siriu imi mai poti recomanda obiective prin zona?

Din cate stiam drumul intre Lepsa si Soveja e un dezastru. Nu as baga masina pe acolo pana nu il repara

#33
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 02.11.2009

View Postrobert_3x3, on 01 iunie 2016 - 13:26, said:

Multumesc mult de explicatie. Sigur voi ajunge si pe acolo


Am vrut sa ajung la rezervatia de zimbri. Este frumoasa zona? Mai e ceva de vazut sau facut?


La Veliko am fost. Nu m-a dat pe spate. Am vazut locuri mai frumoase la noi in tara. Intr-un weekend cand merg la Moeciu o sa trec si la Leresti sa vad lacul si barajul. La Siriu am vrut sa merg,dar trebuie sa raman o noapte pe acolo ca e destul de departe si nu merita sa ma duc doar pentru o zi. La Siriu imi mai poti recomanda obiective prin zona?

Din cate stiam drumul intre Lepsa si Soveja e un dezastru. Nu as baga masina pe acolo pana nu il repara
In aval de baraj, cum vii dinspre Buzau pe partea dreapta e un drum forestier accesibil si mai mergi cativa kilometri pana la Cascada Casoca. In zona mai este si Muzeul Chihlimbarului la Colti, dar am inteles ca drumul este foarte prost.

#34
robert_3x3

robert_3x3

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.04.2016

View Postmihaistoian, on 01 iunie 2016 - 16:43, said:

In aval de baraj, cum vii dinspre Buzau pe partea dreapta e un drum forestier accesibil si mai mergi cativa kilometri pana la Cascada Casoca. In zona mai este si Muzeul Chihlimbarului la Colti, dar am inteles ca drumul este foarte prost.
e putin spus foarte prost. am fost acolo acum 5 ani si era dezastru. de atunci nu s-a schimbat nimic

#35
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,880
  • Înscris: 04.07.2010
Ai fost şi la "bisericile" rupestre din zona Aluniş ?


Sănătate şi tcb !

#36
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006

View Postrobert_3x3, on 01 iunie 2016 - 13:26, said:

Am vrut sa ajung la rezervatia de zimbri. Este frumoasa zona? Mai e ceva de vazut sau facut?
Drumul de la Bucuresti pâna la intrarea pe DJ720A este bun apoi devine bombardat (întreg DJ-ul este bombardat...) cu cratere mari (nu stiu daca s-a reabilitat între timp - actualizari ale drumului judetean se pot afla pe site-urile biciclistilor). In afara de vizitarea rezervatiei (cam o ora de vizitat, cu studierea zimbrilor cu tot, daca ai norocul ca acestia sa apara în perimetrul zonei dedicata vizitatorilor) nu ai ce face. Merge un picnic servit în padure (pâna la rezervatie se traverseaza o padure, pe un drum forestier - la fel, sa nu fi plouat cu doua zile înainte deoarece drumul devine mocirlos). Vizita la rezervatie o poti cupla cu vizitarea Târgovistei (dimineata zimbraria, dupa-amiaza Târgovistea).

Si înca o veste, în premiera mondiala, planetara si extraterestra pentru membrii Softpedia Forum: în urma cu doua saptamâni am vazut lucrari de reabilitare (schele, masini, utilaje, muncitori) a Micului Trianon de la Floresti.

Attached Files


Edited by florinbad, 02 June 2016 - 06:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate