Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

VAG COM VCDS 11.11.3 functionare pe Windows 10 cu drivere din VCDC 15.7.4

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
danielchirita82

danielchirita82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.06.2013
Salutare,

Daca aveti interfete VAG COM mai vechi care functioneaza pe Windows Xp si Windows 7 si vreti sa va functioneze pe Laptopuri cu Windows 10 trebuie sa urmati pasii de mai jos, dar mai intai de toate nu trebuie sa va conectati la internet.

Pasul 1
Efectuati "Disable Driver Signature Enforcement in Windows 10" ca in videoclipul de mai jos:
https://m.youtube.co...eature=youtu.be

Pasul 2
Instalati VCDS vechi (v 11.11 de exemplu) si un VCDS nou (v 15.7) care suporta win 10 dar in foldere separate sub folderul C:/Ross Tech. Softul vechi il aveti pe CD iar cel nou il downloadati de pe site ul Ross Tech.


Pasul 3
In "Device Manager" updatati driverul pentru interfata de diagnoza care nu este vazuta de windows. Selectati manual instalarea driverelor din folderul C:/Ross Tech unde este instalat softul nou. O sa apara o avertizare si bifati "Install driver anyway" iar in mod normal interfata conectata ar trebui sa fie citita.

Pasul 4
Deschideti softul VCDS vechi si in "Settings" testati diagnoza pe portul USB. Softul nou VCDS nu va citi diagnoza. Dupa mesajul de OK a diagnozei puteti conecta masina VW Skoda Seat sau Audi.

Succes



#2
danielchirita82

danielchirita82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.06.2013
Exclus sa pun windows 7 pentru ca lapturile pe care am testat nu sunt ale mele. Si eu m-am chinuit ceva pana am alfat solutia. Pe niciun site din Romania nu e postata solutia iar cei de la vwforum.ro mi au sters topicul.

#3
danielchirita82

danielchirita82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.06.2013
Am atasat si fisierele cu documentatii

plus VCDS 11.11.3 si  VCDC 15.7.4

Attached Files


Edited by danielchirita82, 23 May 2016 - 07:49.


#4
adrian_popa

adrian_popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 29.10.2015
Salut, rog un sfat , vreau sa cumpar un cablu de diagnoza ptre VW, nu stiu ce sa mai aleg , sunt multe modele. Eu am un golf 4 dar nu o sa folosesc numai la mine .
Care ar fi versiunea buna si ce inseamna long coding?

#5
danielchirita82

danielchirita82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.06.2013

 adrian_popa, on 27 august 2016 - 15:11, said:

Salut, rog un sfat , vreau sa cumpar un cablu de diagnoza ptre VW, nu stiu ce sa mai aleg , sunt multe modele. Eu am un golf 4 dar nu o sa folosesc numai la mine . Care ar fi versiunea buna si ce inseamna long coding?

Salut,
Apreciez ca ma intrebi. La masinile din 2000 poti avea o diagnoza destul de veche. Cand cumperi important e sa o probezi pe un laptop sa vezi daca functioneaza pe windows si neaparat sa ti o vada si softul VCSD-ul, sa nu fie una stricata. Poti lua online de la cei cu rating mare de seriozitate. Toate sunt chinezarii si la fel. Originala e doar pentru service uri sau cei cu bani. Trebuie sa ai grija sa opresti netul cand lucrezi cu ea ca este posibil sa ti o strice definitiv. Cu cat e mai noua cu atat mai bine, iti citeste masini cat mai noi dar nu stiu cine ar veni cu un Passat 2016 la tine  sa ii bagi diagnoza. Eu mi as lua una care merge nativ pe windows 10.
Cel mai impotant la grupul VAG e faptul ca au documentatii multe pe net si cele mai mari forumuri. Nu exista problema necunoscuta. Chiar si eu am adaugat poze si informatii, etc pe vwforum.ro
Sper ca te am lamurit. Succes!

Nu stiu ce inseamna "long coding".

#6
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Long coding o folosesc modulele (calculatoarele) cu mai multe optiuni de configurare. Pot avea 32 bytes, fiecare avnd 8 biti (optiuni). Adica pot avea 256 de variante de configurare in functie de echiparea masinii respective

#7
danielchirita82

danielchirita82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.06.2013
Salutare,

Stie cineva daca softurile VAG_K+CAN_Commander_v3.6  si  VAG K Pin Reader 3.9  functioneaza fara probleme pe windos 10 si daca comunica cu aceiasi diagnoza VAG COM sau imi trebuie un cablu special ?

Merci.

Attached Files



#8
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
Din pacate noua versiune de Win10 aparuta nu mai permite dezactivarea driver signature asa ca aveti grija

#9
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Nu e mai simplu de folosit in masina virtuala ?

#10
r27kul

r27kul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.04.2008
Salut,

la "Pasul 3
In "Device Manager" updatati driverul pentru interfata de diagnoza care nu este vazuta de windows. Selectati manual instalarea driverelor din folderul C:/Ross Tech unde este instalat softul nou. O sa apara o avertizare si bifati "Install driver anyway" iar in mod normal interfata conectata ar trebui sa fie citita." - nu gaseste nici un driver de instalat.
Ce poate fi?

#11
danielchirita82

danielchirita82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.06.2013

 r27kul, on 08 noiembrie 2016 - 14:27, said:

Salut,

la "Pasul 3
In "Device Manager" updatati driverul pentru interfata de diagnoza care nu este vazuta de windows. Selectati manual instalarea driverelor din folderul C:/Ross Tech unde este instalat softul nou. O sa apara o avertizare si bifati "Install driver anyway" iar in mod normal interfata conectata ar trebui sa fie citita." - nu gaseste nici un driver de instalat.
Ce poate fi?

In "Device Manager" cum iti vede interfata USB? Cu semnul Exclamarii de culoare galbena ?

#12
danielchirita82

danielchirita82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.06.2013

 danielchirita82, on 09 noiembrie 2016 - 12:39, said:

In "Device Manager" cum iti vede interfata USB? Cu semnul Exclamarii de culoare galbena ?

Trebuie realizat Pasul 1 --> Dezactivare drivere "disable driver signature enforcement" ca in acest videoclip dupa cum urmeaza:

http://m.youtube.com...eature=youtu.be

- Se tine tasta SHIFT apasata si se restarteaza Laptopul prin tasta "Fereastra"
- Apare o fereastra unde se selectam "Troubleshoot"
- Selectam "Advanced Options",
- Selectam "Startup Settings",
- Dam apoi pe butonul "Restart" care apare in dreapta jos
- Apare o fereastra cu "Startup Settings"
- Apasam tasta "7" sau Tasta "F7" reprezentand "disable driver signature enforcement"
- Se restarteaza si se trece la instalarea VAG COM-urilor.

Edited by danielchirita82, 28 November 2016 - 15:26.


#13
maiermarius85

maiermarius85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.10.2013
salut, am instalat ambele VCDSuri, imi vede interfata in cel nou, pe cel vechi dupa ce l-am instalat nu iti da seama ca are interfata instalata si evident nu pot sa il folosec
ai vre-o informatie ce as putea sa i mai fac?

#14
pisti_19

pisti_19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 03.10.2010
Salut . de ce nu ruleaza win 8.1 softul de la vcds 10.6.0 ? mersi .

#15
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009
Ai incercat pasii de mai sus?
Daca nu merge asa incearca cu masina virtuala Xp.

#16
pisti_19

pisti_19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 03.10.2010
Am incercat, dar nu vrea. voi incerca cu virtual machine xp. mersi mult.

#17
dancostea2002

dancostea2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 30.05.2010
nu merge in virtual machine.

#18
danielchirita82

danielchirita82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.06.2013

View Postmaiermarius85, on 09 martie 2017 - 11:00, said:

salut, am instalat ambele VCDSuri, imi vede interfata in cel nou, pe cel vechi dupa ce l-am instalat nu iti da seama ca are interfata instalata si evident nu pot sa il folosec
ai vre-o informatie ce as putea sa i mai fac?

Salut, instaleaza versiunea veche (v9 sau v10....) care iti merge tie pe diagnoza nu ce am atasat eu. Am atasat ptr diagnoza mea v11.11.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate