Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

VAG COM VCDS 11.11.3 functionare pe Windows 10 cu drivere din VCDC 15.7.4

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
mihaiiliescu

mihaiiliescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.01.2007
Merge ptr. toate variantele de la 10.6 in sus. Verificat!
Pe masina virtuala nu merge... nu comunica corect pe port.

#20
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

 danielchirita82, on 20 mai 2016 - 18:25, said:

Salutare,

Daca aveti interfete VAG COM mai vechi care functioneaza pe Windows Xp si Windows 7 si vreti sa va functioneze pe Laptopuri cu Windows 10 trebuie sa urmati pasii de mai jos, dar mai intai de toate nu trebuie sa va conectati la internet.

Pasul 1
Efectuati "Disable Driver Signature Enforcement in Windows 10" ca in videoclipul de mai jos:
https://m.youtube.co...eature=youtu.be

Pasul 2
Instalati VCDS vechi (v 11.11 de exemplu) si un VCDS nou (v 15.7) care suporta win 10 dar in foldere separate sub folderul C:/Ross Tech. Softul vechi il aveti pe CD iar cel nou il downloadati de pe site ul Ross Tech.


Pasul 3
In "Device Manager" updatati driverul pentru interfata de diagnoza care nu este vazuta de windows. Selectati manual instalarea driverelor din folderul C:/Ross Tech unde este instalat softul nou. O sa apara o avertizare si bifati "Install driver anyway" iar in mod normal interfata conectata ar trebui sa fie citita.

Pasul 4
Deschideti softul VCDS vechi si in "Settings" testati diagnoza pe portul USB. Softul nou VCDS nu va citi diagnoza. Dupa mesajul de OK a diagnozei puteti conecta masina VW Skoda Seat sau Audi.

Succes
Oare mai urmareste cineva topicul asta ?
Daca da ,cum fac pasul 3 ?

Edited by softaipan, 08 November 2018 - 20:05.


#21
danielchirita82

danielchirita82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.06.2013

 softaipan, on 08 noiembrie 2018 - 20:00, said:

Oare mai urmareste cineva topicul asta ?
Daca da ,cum fac pasul 3 ?


Salut,

Pentru pasul 3 am atasat niste capturi explicite din windows 7 (ca nu am instalat pe acest laptop nicio diagnoza...).

In Device manager, alegi la USB, interfata care nu o vede,
Ii dai "Propietati",apoi "Update Driver", apoi "Browse my Computer for Drives Software"
Ai prima varianta cu butonul "Browse" unde selectezi folderul cu versiunea de VCDS de la v15 in sus pentru win 10, ai si subfoldere cu drivere...
Sau a 2 a varianta alegi "Let me pick from a list of device drivers on my computer" apoi "Have Disk" apoi selectezi folderul cu versiunea de VCDS de la v15 in sus pentru win 10, ai si subfoldere cu drivere unde se afla fisierele  *.inf

Attached Files



#22
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Din pacate nu merge.Cred ca interfata nu mai merge. Am facut pasii explicati(cu vcds 18.3 pe un stick) si cu fisierul HEXNET.inf instalat din fisierele VCDS.Dar cred ca interfata este dusa.Mai pun niste foto .Poti sa confirmi dca interfata este dusa.Daca as lua alta (am vazut la 149 lei 12.12) ar merge oare ?

Attached Files



#23
danielchirita82

danielchirita82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.06.2013
Totusi ceva s a instalat.
Inceraca sa dezinstalezi driverul si il bagi din nou dupa pasii de selectare manual...
Incearca sa schimbi si portul usb


#24
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Am cumparat o noua interfata VAG178.A venit cu cd-ul de instalare a versiunii 17.8. Am dezinstalat tot ce aveam prin laptop de la Ross Tech,dar au ramas ceva drivere (cred) ,le-am pus in atasament ,si nu reusesc sa le dezinstalez,sterg.... Imi apare mesajul din atasament. Ce pot face. Am zis sa sterg tot ce are legatura cu VCDS si Ross Tech,inainte de instalarea interfetei noi,sa nu am naiba ceva surprize neplacute !

Attached Files



#25
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Am instalat interfata in Windows 7,pe un laptop fara internet si antivirus. Merge. Am folosit-o fara probleme.  Pe windows 10 nu merge.

#26
danielchirita82

danielchirita82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.06.2013
VCDS-Release-12.12.0-installer

VCDS-Release-17.8.1-installer.part1.rar

VCDS-Release-17.8.1-installer.part2.rar

Aici gasesti istoria reviziilor:
http://www.ross-tech...s/revisions.php

Aici poti downloada versiuea 17.8 originala.
https://vcds.softwar...ad/#downloading

Trebuie sa verifici daca versiunea VCDS este compatibila cu versiunea ta de Windows.

Attached Files



#27
danielchirita82

danielchirita82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.06.2013
Salut,
Ti-am adaugat poze explicative cum sa incerci activarea Diagnozei. De la versiunea 12.12 s-a trecut la Windows 10. Cel mai important cand activezi Diadgnoza, selectezi DOAR folderul ROSS TECH, nu vreunul din versiuni. Vezi prima imagine. O sa isi ia drivere si din versiune veche, sub 12.12 si din versiune noua, peste 12.12.
Trebuie sa iti apara mesajul din imaginea 2 si bifezi sa instaleze oricum, apoi o activezi in versiunea veche si e gata de folosit.

Attached Files


Edited by danielchirita82, 04 December 2018 - 22:30.


#28
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Buna colegi.Am si eu un Vcds 11.11.3 am instalat pe laptop a mersok.Am trecut laWin10 si am încercat sa instalez acolo dar nu am reusit.Am pus din nou Win7 si Win 10 pe laptop am instalat pe Win 7 dar nu merge ,scanează engine abs aibag apoi da eroare.Pe Windows XP merge Ok.Ce sa ai fac?

#29
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
Smecheria sta in felul urmator: in functie de anul masinii tale iti iei acea interfata. Daca masina ta e din 2017, iti trebuie VCDS 17.xx, daca masina e din 2018, VCDS 18.xx, daca masina e din 2019, VCDS 19.xx. Atentie: un VCDS 19.xx merge la toate masinile produse pina-n 2019. Deci, la VCDS  primele 2 cifre reprezinta anul si poate fi folosit la masini facute sub acel an, invers nu e posibil (adica masina din 2017 si VCDS 16.xx). Sper ca ai prins ideea...

Inca ceva: pentru a putea folosi VCDS trebuie sa ai masina din grupul VAG. Ca tot veni vorba, ce masina ai?

Edited by Speedo, 02 April 2023 - 02:18.


#30
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007

 dancostea2002, on 04 mai 2017 - 08:18, said:

nu merge in virtual machine.
folosesc vcds 11.xx pe xp virtual sub wind 10 64 bit si merge normal.
Dealtfel era singura varianta de a folosi laptopul...

#31
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 _R_A_D_U, on 05 iulie 2019 - 07:10, said:

Macar asta sa stiu, ca VCDS functioneaza pe masini din VAG. Skoda Octavia II Facelift din 2012. Deci mie mi-ar trebui versiunea 12.XX. Dar as vrea cel mai nu posibil, poate il folosesc si pentru alte masini.
SI multumesc pentru informatii! Au fost chiar utile. Nu stiam ca versiunea reprezinta anul masinii.
Buuun... Acum, vreun cablu imi poti recomanda? Cu un pret..omenesc ;)

#32
radu_radu

radu_radu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 19.12.2004
Salutare,

Reiau putin discutia de aici. Am intampinat urmatoarea situatie. Am instalat VAG 12.12 pe W10 cu succes +  driver-ul. Dupa ce conectez interfata, dau test si save si softul apare licentiat.
Cand o conectez la mufa masinii si incerc, spre exemplu, sa schimb limba imi solicita sa dau din nou test la usb si softul devine nelicentiat. Interfata interogheaza masina, insa nu pot face nici un fel de modificari pentru ca devine unregistred.
Am atasat si doua poze cu ce apare.
Aveti idee ce as putea sa ii  mai fac?

Multumesc!

Attached Files

  • Attached File  1.PNG   44.64K   63 downloads
  • Attached File  2.PNG   35.06K   64 downloads


#33
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
E cam naspa. Iti trebuie un loader sa "relicentiezi" chinezaria... CAuta un baiat care vinde asa ceva, vb cu el sa-ti refaca susta.

#34
radu_radu

radu_radu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 19.12.2004

 _R_A_D_U, on 26 februarie 2020 - 18:44, said:

E cam naspa. Iti trebuie un loader sa "relicentiezi" chinezaria... CAuta un baiat care vinde asa ceva, vb cu el sa-ti refaca susta.


Am gasit ceva VCDS Loader 9.2. Il pot face singurel oare ? :P

#35
Hitman142006

Hitman142006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.09.2007

 danielchirita82, on 20 mai 2016 - 18:25, said:

Pasul 4
Deschideti softul VCDS vechi si in "Settings" testati diagnoza pe portul USB. Softul nou VCDS nu va citi diagnoza. Dupa mesajul de OK a diagnozei puteti conecta masina VW Skoda Seat sau Audi.

Succes

Salutare! Daca softul nou nu citeste interfata, care este scopul instalarii lui? Face softul vechi sa mearga pe win 10 sau preia ceva din datele sau libraria celui nou?
Eu am interfata hex-can 11.11.3 si a mers din prima instalarea vcds pe win 10. Multumesc mult pentru tutorial!
Toate cele bune!

#36
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
Si mie imi omora loaderul antivirusul windows-ului de fiecare data la actualizarea lui, il vedea ca virus. Il resuscitam si il foloseam.
Am patit si eu asta cu licenta, comunicat cu prieten chinez, trimis un alt soft si instalat iar pe linga asta am pus alt antivirus si am scapat de asta, i-am dat drepturi depline.
Evident cu el decuplat de la retea fir sau wi-fi, faci setari sa nu isi faca update cind da de net.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate