Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 

Orange Home Net prin fibra optica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2102 replies to this topic

#667
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Atentie, chiar daca exista retea FTTH Telekom nu se poate instala peste tot si Orange. Verificati pe site-ul oferit de helper, daca apare adresa acolo, se poate lua pachet Orange fix. Altfel... nu. :)

#668
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,199
  • Înscris: 07.08.2003

 Orange_helper, on 02 noiembrie 2017 - 18:16, said:




Salut,

Daca adresa ta este inscrisa pe site aici , atunci aceasta este eligibila pentru instalarea serviciilor fixe.

O zi buna,
Orange Helper

Din pãcate nu e. Mai aștept.

#669
ZyoN

ZyoN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 05.04.2005
Salutare,

din pãcate tin sa menționez ca toolul Orange legat de acoperire nu include toate adresele. Caz concret in Brașov, adresa nu apare in tool, dar serviciile au fost instalate. Iar cei din magazine va fac verificarea tot prin toolul acela.

@Orange_helper, daca poti aduce intamplarea aceasta la cunoștința cuiva, care este in mãsurã sa clarifice situația, cred ca ar fi bine sa o faci. Posted Image Oamenii vor internet.

Si un test cu Bucurestiul:

Attached File  22512639.png   30.1K   56 downloads

Edited by ZyoN, 03 November 2017 - 10:38.


#670
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
Daca e test cu serverul Orange, e tot mare latenta.

#671
ZyoN

ZyoN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 05.04.2005
Mda, destul de multe rutere pana la destinatie. Oricum, daca nu ai servicii de Voip nu te influenteaza.

LE: Pingul in gateway e de 8ms.

Edited by ZyoN, 03 November 2017 - 11:58.


#672
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

 ZyoN, on 03 noiembrie 2017 - 10:36, said:

Salutare,

din păcate tin sa menționez ca toolul Orange legat de acoperire nu include toate adresele. Caz concret in Brașov, adresa nu apare in tool, dar serviciile au fost instalate. Iar cei din magazine va fac verificarea tot prin toolul acela.

@Orange_helper, daca poti aduce intamplarea aceasta la cunoștința cuiva, care este in măsură sa clarifice situația, cred ca ar fi bine sa o faci. Posted Image Oamenii vor internet.

Si un test cu Bucurestiul:

22512639.png

Salut,

Te rugam sa ne oferi adresa exacta pe care nu o poti identifica, pentru a verifica si noi.

O zi buna,
Orange Helper

#673
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ZyoN, on 03 noiembrie 2017 - 10:36, said:



Si un test cu Bucurestiul:

22512639.png
Mare ping-ul. Si 8 ms pana in gateway? E clar, daca nu stai in capitala nu ai ceea ce ar trebui sa fie demn de FO. :)

Practic daca alegi netul Orange ai latente mai mari si intern si extern, desi e tot fibra Telekom. Daca alegi din start T-ul ai latente mai ''citave''.

#674
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am asa o impresie ca Orange au doar un GW central si ala e in capitala, de aia acolo ai latente normale de fibra si cu cat te indepartezi acestea urca.

Edited by MembruAnonim, 03 November 2017 - 13:35.


#675
ioanradu

ioanradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 14.11.2009
Din Iasi cu serverul din Bucuresti sunt 10-11ms, testat de mine intr-o reprezentanta Orange si este aceeasi latenta ca la Digi si Telekom. Probabil sunt anumite zone cu probleme.

#676
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cand te mai duci acolo fa cumva sa vezi daca poti testa timpul de raspuns in gateway-ul Orange. Daca poti.

Eu zic ca ori e un singur gateway central si ala e in capitala, ori sunt rute anapoda in anumite zone.

#677
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,376
  • Înscris: 03.04.2004
Fix asa e si la RDS din Iasi catre serverul de test din Bucuresti tot RDS (10-12 ms), deci e ok.

#678
ZyoN

ZyoN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 05.04.2005
E destul de subiectiva treaba, de ex pe speedtest.ro, unde testezi doar cu Orange-ul am ping 6-8 ms. Nu am avut peste 8ms la niciun test.

Daca dezactivez packet inspection la antivirus vitezele sunt maxime, cu el activat am maxim 500-600 Mbps.

Eu zic ca in real life, felul in care funcționează internetul este foarte bun. Conexiunile se fac instant in cazul meu, latenţa este nesemnificativă atât timp cât nu iti influențează utilizarea in viata reala.

Din punctul meu de vedere cred ca totul se comporta normal. Sunt convins ca pe infrastructura celor de la Orange este serviciul de QoS activat (serviciu care creaza latenta pe retea), iar packetele taguite cu traffic de tip Voip sau Video are prioritate. Daca serviciul era pur Internet, iar ONT-ul (CPE-ul) nu servea si pentru TV si Telefonie Voi, nu mai erau astfel de discuții. Posted Image

Thanks,

Attached File  speedtest.ro.png   31.46K   82 downloads

Edited by ZyoN, 03 November 2017 - 15:19.


#679
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am avut 23-24 ms pana in gateway. Pe site-ul Orange aveam tot 23-24 ms, cand faceam test pe speedtest in Bucuresti, chiar pe Orange ieseau vreo 35 ms, desi pe acelasi server, dar pe site-ul lor aveam 23-24 ms.

In rest, timp mare de raspuns si intern si extern.

#680
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,107
  • Înscris: 13.01.2013
Up to 500

[ http://beta.speedtest.net/result/6795591145.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#681
blueair

blueair

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.03.2007
ce faceti voi orange caci telekom, va trimirte doar terti sa va execute instalarile pe fibra telekom cu contractele la orange!!!

#682
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa inteleg ca la tine nu a venit o echipa Telekom?

#683
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ZyoN, on 03 noiembrie 2017 - 15:14, said:

E destul de subiectiva treaba, de ex pe speedtest.ro, unde testezi doar cu Orange-ul am ping 6-8 ms. Nu am avut peste 8ms la niciun test.

Daca dezactivez packet inspection la antivirus vitezele sunt maxime, cu el activat am maxim 500-600 Mbps.

Eu zic ca in real life, felul in care funcționează internetul este foarte bun. Conexiunile se fac instant in cazul meu, latenţa este nesemnificativă atât timp cât nu iti influențează utilizarea in viata reala.

Din punctul meu de vedere cred ca totul se comporta normal. Sunt convins ca pe infrastructura celor de la Orange este serviciul de QoS activat (serviciu care creaza latenta pe retea), iar packetele taguite cu traffic de tip Voip sau Video are prioritate. Daca serviciul era pur Internet, iar ONT-ul (CPE-ul) nu servea si pentru TV si Telefonie Voi, nu mai erau astfel de discuții. Posted Image

Thanks,

speedtest.ro.png
Daca ai deep inspection in router, nu mai e nevoie si la antivirus.

#684
piromanul

piromanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.02.2007
Salut , a intercat cineva sa foloseasca Routerul Orange HG8247H pe post de dongle intre fibra si UTP si sa faca rutarea cu un alt router mai decent ? Daca se poate sunt client Orange daca nu .....astept Helpul Orange poate ma inspira frumos

Edited by piromanul, 20 December 2017 - 10:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate