Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Windows 7 SP1 - Set de actualizari (un fel de SP2).

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
271 replies to this topic

#109
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 TibJon, on 08 iunie 2016 - 23:09, said:

Windows 7 e bun, dar pus pe hardware nou isi arata slabiciunea.
Din contra, se dezlantuie mai bine pe componente moderne :)

#110
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
La mine a mers dupa ce am instalat ultima versiune de IE manual si am aplicat scriptul de pe pagina din urma.

#111
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Revin cu niste informati,am reinstalat azi asa de test din nou Windows 7 Professional RTM (fara SP1),dupa care :
1.Instalat manual SP1.
2.Instalat KB-ul + SP2.
3.KB3145739 se pare ca fixeaza Windows Update,dupa 20 de minute mi-a gasit cele 90 si ceva de actualizari,am instalat primul val de actualizari,dar cand am dat sa caute din nou iar sta,acum astept sa vad in cat timp imi gaseste actualizari.

In rest sunt impresionat de performanta lui 7,zboara dupa cele doua SP-uri :D.

#112
TibJon

TibJon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 08.06.2016

 SOCRATE_MMXII, on 09 iunie 2016 - 10:35, said:

Această slăbiciune fiind...?

Are multe lipsuri, care trebuiesc completate prin diverse updateuri si patchuri, si abia atunci il aduci la nivel de 8.1.

#113
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014

 Petran_Marius, on 09 iunie 2016 - 22:11, said:

Revin cu niste informati,am reinstalat azi asa de test din nou Windows 7 Professional RTM (fara SP1),dupa care :
1.Instalat manual SP1.
2.Instalat KB-ul + SP2.
3.KB3145739 se pare ca fixeaza Windows Update,dupa 20 de minute mi-a gasit cele 90 si ceva de actualizari,am instalat primul val de actualizari,dar cand am dat sa caute din nou iar sta,acum astept sa vad in cat timp imi gaseste actualizari.

In rest sunt impresionat de performanta lui 7,zboara dupa cele doua SP-uri Posted Image.
Eu cred in continuare ca nu are legatura cu ce update instalezi. Cel mai probabil are legatura cu versiunea internet explorerului exact cum si la xp sunt aceleasi probleme + svchostul in load mare si se rezolva prin update la IE.

#114
PS2RO

PS2RO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 18.08.2009
Voua in ce sens nu va functioneaza Wupdate? Al meu cauta zilnic actualizari dupa ce am instalat acest SP2, dar zice ca e up to date de vreo 2 saptamani incoace.

#115
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

 TibJon, on 10 iunie 2016 - 00:07, said:

Are multe lipsuri, care trebuiesc completate prin diverse updateuri si patchuri, si abia atunci il aduci la nivel de 8.1.
Dupa acest update la "SP2", windows 7 este un sistem de operare mult mai stabil....Posted Image

#116
TibJon

TibJon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 08.06.2016
Posibil.
Totusi daca instalezi windows 7 sp1, DVDul din magazin, pana il aduci la nivel modern, pentru componentele Intel, IVY / Haswell / Brodwell, trebuie sa ai pregatite multe softuri aditionale dupa instalare sistemului de operare, si cu toate astea tot nu-l scoti la parte de funtionalitati grafice peste windows 8.1.

Edited by TibJon, 14 June 2016 - 08:40.


#117
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
Ce inseamna nivel modern, ce softuri aditionale, ca sa faca ce ? Functionalitati grafice si performanta in aceeasi fraza.
Mai fratilor, bagati-va mintile in cap.

#118
TibJon

TibJon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 08.06.2016
E simplu.
Incearca sa redai 4K pe youtube dupa ce instalezi windowsul de pe DVDul cumparat din magazin?
Incearca sa joci un joc open world cum ar fi GTA V sau Watch Dogs doar dupa ce instalezi windowsul 7 original cumparat din magazin in 2011 / 2012.
Incearca sa faci conversie video cu windows 7 fara updateuri.
Incerca sa instalezi intel rapid storage pe windows 7 fara niste KBuri aditionale.
Foloseste USB 3.0 nativ, ia vezi poti ?
Daca ai o placa video noua vezi cate softuri, (netframework, visual c++), instaleaza driverului video aditional.
Vezi cum se incarca siteurile.... asa pe gol, adica fara diverse updateuri.
Vine cu IE 8 si fara flash si cere multe updateuri si pentru asta.
Lista poate continua.

Windows 7 fara KBuri lansate in 2014 este mult sub performante fata de 8.1, si dupa ce instalezi KBurile dupa ce te omori cu NETframeworkurile bibilesti diverse setari si modari, si tot nu bate windows 8.1 cand il pui in 3D la treaba, dar ii sufla in ceafa ce-i drept.
E uite 8.1 vine nativ cu suport pentru intel rapid storage, pentru USB 3.0, nu cere atatea restarturi dupa fiecare instalare, instalarea driverului video nu cere atatea downloaduri aditionale.
Randeaza 4K, si zboara pe net imdediat dupa instalare.
Are IE 11 cu adobe flash.
Asta inseamna timp castigat.

Sa nu mai zic de directX 11.2 pe 8.1 care aduce o calitate grafica cu niste detalii putin peste 11.0 din 7.
Si FPSul constant este mai mare in 8.1 decat in 7 in jocuri.

Edited by TibJon, 14 June 2016 - 11:51.


#119
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Scuza-ma dar instalarea presupune si driverele. Nici pe 8 nu joci daca ai placi exotice si nu are driver si oricum ce are windowsul este un driver compatibil nu unul performant si complet cu toate librariile & stuff, pe care trebuie sa-l iei de la producator.
Nu mai sunt diferente semnificative intre dx11.1 si 11.2 sau 11 simplu, foarte putine aplicatii (jocuri) le si pot folosi, multe se descurca si cu dx-10 intre noi fie vorba iar alea bune si vechi merg cu 9 care intr-adevar trebuie sa-l pui ca 7-le nu-l mai are inclus in kit.
Si-ti dai seama ca nu toata lumea isi ia ultimul hardware sa joace ultimul joc cu totul la maxim hi hi hi...

Edited by andreic, 14 June 2016 - 14:16.


#120
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014
TibJon imi pare rau dar aici este topic pentru SP2 nu prima varianta de windows 7 sau la ce te referi tu.
Faci o comparatie foarte prosta si irelevanta in acel post.

-4K redau la orice ora vreau eu, nu ma limiteaza windowsul. Nu stiu ce baigui tu acolo cu drivere aditionale si alte mizerii. Instalezi driverul de pe site-ul producatorului si pe urma iti merge orice. Daca ai o conserva de placa atunci sa nu ai asteptari.
-MMO sau GTA la fel se poate juca fara probleme daca ai instalat driverul, nu conteaza ca ai instalat windowsul acum 2 minute sau acum 2 ani.
-"Conversie video" sau la ce crezi tu ca te referi dar nu se numeste in nici un caz asa se poate face oricand vrei, nu presupune nimic, doar un build capabil.
-USB 3.0 odata ce ai instalat ca tot omul driverele mobo/video dupa instalarea windowsului automat iti merge, nu trebuie sa chemi NSA ca sa iti programeze usb-ul. Sau tu cand instalezi windowsul nu bagi driverele si dai drumul direct la redtube ?
-Iar IE11 e inclus in windows update, nu mori daca dai un click pe buton.

Baga-ti mintie in cap ca nici macar 1% din ce enumeri nu e real.

#121
TibJon

TibJon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 08.06.2016

 andreic, on 14 iunie 2016 - 14:04, said:

Scuza-ma dar instalarea presupune si driverele. Nici pe 8 nu joci daca ai placi exotice si nu are driver si oricum ce are windowsul este un driver compatibil nu unul performant si complet cu toate librariile & stuff, pe care trebuie sa-l iei de la producator.
Nu mai sunt diferente semnificative intre dx11.1 si 11.2 sau 11 simplu, foarte putine aplicatii (jocuri) le si pot folosi, multe se descurca si cu dx-10 intre noi fie vorba iar alea bune si vechi merg cu 9 care intr-adevar trebuie sa-l pui ca 7-le nu-l mai are inclus in kit.
Si-ti dai seama ca nu toata lumea isi ia ultimul hardware sa joace ultimul joc cu totul la maxim hi hi hi...

Era logic ca tot cu drivere.
Dar driverul de USB 3.0 nu-ti trebuie pe 8.1 il are nativ.
Intel Storage Rapid Tehnology are nevoie de niste softuri aditionale pentru instalarea pe 7, dar pe 8.1 suportul este asigurat nativ.
la fel si redarea de 4K pe youtube, pe 8.1 e nativa, pe 7 se afla in nu stiu ce KB.
Driverul video pe 8.1 se instaleaza fara sa ceara netframework 4 si visual c++, pe 7 te tine pana le descarca si pe alea.
Mai e un KB 2xxxx care trebuie obligatoriu pentru windows 7 ca altfel jocurile renumite aparute dupa 2014 fac drop FPS.
Pe 8.1 daca nu-i faci updateuri totul functioneaza perfect, cu toate ca eu le updatez pe toate.
Si totusi in 3D tot 8.1 bate 7ele de la filmele 3D, pana la compresia si lucrul in compresie si decompresie video, si gaming.
Momentan 8.1 are tot ce trebuie si nu mai are deloc erori, nu-i mai crapa explorerul si nici nu mai da BSODuri.

 gigsnet, on 14 iunie 2016 - 14:21, said:

Baga-ti mintie in cap ca nici macar 1% din ce enumeri nu e real.
Vad ca ai dat banii pe licenta de 7 si ca ai componente de ultima generatie, vad ca vorbesti numai in cunostinta de cauza Posted Image)).
Eu ma ocup cu calculatoare de la Pentium I, si am avut toate generatiile de componente cu toate generatiile de softuri, si stiu cu ce se mananca.

Edited by TibJon, 14 June 2016 - 15:32.


#122
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Totusi va rog sa nu transformati acest topic intr-unul de versus...
Unii vor sa traga cat pot de Windows 7, sa se chinuie ca sa-l faca sa functioneaza aproape de nivelul unei versiuni actuale de Windows, dar este dreptul lor, placerea lor, alegerea lor. Poate chiar au realmente de nevoie de o versiune de Windows veche si, deci nu le pasa ca este depasita. Unii mai "trag" inca si de Windows XP.

#123
TibJon

TibJon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 08.06.2016
Nu am vrut sa fac versus, eu am incercat sa subliniez ca nu mai e nevoie de atata chin pentru modarea lui, daca ai un hardaware nou, nu mai renteaza.
Pe de alta parte mult laudatul 8.1 care e vezi doamne mai light si mai perfect decat 7ele, cel putin cel in versiunea pe 64 Biti, se misca mai prost decat 7ele pe sisteme vechi.
Intr-un cuvant 8.1 X64 pe sistemele Intel eu personal l-am vazut ca zboara de la procesoarele Core 2Duo (45nm) E7xxx in sus cu 4Gb RAM pe procesoarele Intel 90nm si 65nm merge mai prost decat 7ele, iar pe socketul 478 nici nu se instaleaza, degeaba ai procesor Pentium 4HT la 3.0Ghz.

Edited by TibJon, 14 June 2016 - 18:34.


#124
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu ai vrut sa faci un versus, dar in aceeasi postare ai continuat cu 8.1, cu 7 pe versiuni vechi si noi de procesoare, etc

limiteaza-te la ceea ce ofera topicul.

#125
TibJon

TibJon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 08.06.2016

 Dany_Darke, on 14 iunie 2016 - 18:34, said:

nu ai vrut sa faci un versus,
eu am incercat sa subliniez ca nu mai e nevoie de atata chin pentru modarea lui, daca ai un hardaware nou, nu mai renteaza.

#126
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
De astazi am trecut pe Windows 7 Pro in mod oficial aka stau pe el pana ii expira suportu,nu stiu de ce tot zice useru Tibjon,ca nu merge aia ca n-ai suport nativ,ca nu stiu ce si ca Windows 8.1 / 10 sunt "mai bune" ok te-am inteles,dar in ce mod sunt mai bune fata de 7 ? Iti zic o vorba veche "Nu tot ce ii nou se mananca" adica nu intodeauna cei ii mai nou ii neaparat cel mai bun,uite eu am stat pe Windows 10 11 luni,si am avut numai probleme,si pe langa asta nu suportam ca cineva sa--mi controleze mie PC-ul,sa decida ce program ramane si ce nu (da mi sa sters unele programe din senin),pe langa asta e "automatizarea" sistemului de operare,userii newbie poate indragesc aceasta optiune,dar userii mai avansati (ca mine) nu ! eu unu prefer sa-mi intretin eu manual PC-ul si Windows-ul,eu hotarasc ce instalez,ce sterg,ce actualizari descarc s.a.m.d,pe Windows 10 chestia asta e aproape imposibila.
Si da ca sa inchei discutia versus,un Windows 7 original (cel putin eu il am),instalat ca la carte (necesita rabdare),nu vei avea nici cea mai mica problema !
Eu abia acum am terminat cu Windows,de azi noapte de la 00:15 pana azi pe la 18:30 am tot setat,configurat si instalat programe/actualizari,si rezultatu este exceptional,Windows-ul functioneaza perfect !.

Attached File  Windows 7 Professional.jpg   302.81K   47 downloads

Edited by Petran_Marius, 14 June 2016 - 18:42.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate