Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Afacere cu sala de Virtual Reality / Realitate Virtuala

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
prodigy83

prodigy83

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.05.2016

 r3ticul, on 17 mai 2016 - 11:45, said:

Salut,

Interesant concept si interesanta ideea cu sala de jocuri.

Trecand peste partea de echipament tehnic + incinta, oferta de jocuri este varianta sau nu pentru VR? Exista ceva multiplayer? Ma gandesc ca ceva asemanator CS-ului de altadata, transpus in mediul VR ar fi absolut un hit daca poti juca impreuna cu alti 3-4 prieteni impotriva unei alte echipe sau bots.

Alin

Momentan nu prea exista jocuri multi player.
Singurul pe care il stiu este Hover Junkers.

#38
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006
Daca ar exista jocuri in retea gen CS, atunci ar rupe piata :D

#39
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
Mhm, deci totul e inca in stadiul incipient. Oricum, sunt curios sa aflu daca pionerii (cei care au deschis sali/urmeaza sa deschida) au intr-adevar clienti. Poate cand ajung prin Bucuresti fac si eu o incercare cu VR. Posted Image

#40
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007

 prodigy83, on 16 mai 2016 - 22:55, said:

Te asteptam cand vei avea drum pe aici si mai stam de vorba daca vrei. Din ce oras esti tu?

mai imprastiati, baietii, ca se prinde lumea de tactica voastra :D

#41
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014
Pare interesant, nu am incercat niciodata asa ceva.

Cu igenizarea ochelarilor nu cred ca e o problema, nu e ceva ce s-a inventat ieri dupa masa deci solutii sunt:)   Poti vedea de exemplu cum igenizeaza ochelarii cinema-urile 3D, aia care folosesc o tehnologie de ochelari mai scumpi,nu de unica folosinta.

#42
prodigy83

prodigy83

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.05.2016

 r3ticul, on 18 mai 2016 - 15:42, said:

Mhm, deci totul e inca in stadiul incipient. Oricum, sunt curios sa aflu daca pionerii (cei care au deschis sali/urmeaza sa deschida) au intr-adevar clienti. Poate cand ajung prin Bucuresti fac si eu o incercare cu VR. Posted Image

Clientul de astazi (primul de altfel in prima zi in care am deschis) a fost foarte multumit de experienta.

Te asteptam la noi daca te decizi sa incerci si tu :)

#43
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Îmi aduc aminte ca la începutul anilor 2000 a existat pentru o scurta perioada de timp un centru de VR la etajul 4 al magazinului Unirea.

Am jucat Counter Strike.
Stăteai intr-un țarc.
Arma care o țineai în mana și te miscai acolo unde o directionai.
-Casca care intra pe tot capul , nu ochelari. La casca în creștet era legat um mănunchi de fire. Mergeau sus erau legate la o unitate centrala.
- Mai aveai o vesta cu foarte multa electronica pe ea.

Cand puneai casca pe cap te și transpuneai în joc,dar pentru a spori senzația de realitate vesta aia vibra ca pe tine ca toți dracii atunci când erai împușcat.
Sa te fi ferit Dumnezeu sa îți fi luat vreau head-shot. Îți vibra casca în cap de-ti săreau creierii.

O sa spuneți, ca era un rahat de realitate virtuala la vremea aia, dar va asigur ca nu.

Edited by mihai!, 22 May 2016 - 01:37.


#44
prodigy83

prodigy83

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.05.2016
A ajuns pana la urma cineva la noi dintre cicitorii acestui topic?

#45
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Singura varianta care o vad fezabila este sa faci afacerea intr-un oras mare si unde sint si multi straini (studenti etc). Cred ca orasul ala cu 200.000 de locuitori nu e suficient. A doua conditie este sa o faci la nivel grandios, de exemplu sa inchiriezi o hala pe undeva unde sa pui vreo 20+ aparate. A treia conditie sa existe jocuri in retea pentru ca atunci ar exista probabil piata pentru chestii de genul team building. Daca faci o camera cu un singur aparat sau doua sau trei n-ajungi nicaieri... Pina iti scoti investitia deja apare generatia urmatoare si probabil deschide altcineva o sala cu noile aparate :w00t:

Cluburile de internet de acu 15 ani au avut succes pentru ca

- erau 20 de calculatoare intr-o camera de 20 de mp
- calculatoarele erau ultime janghine picate din luna
- tinerii se duceau acolo ca sa se joace in retea sau sa se labareze pe mirc als pls non stop
- traficul era non-stop pentru ca era relativ ieftin

Comparata situatia cu un singur client intr-o camera, client pe care probabil o sa-l ai doar inspre seara...

O alta varianta buna zic io ii sa ai un bar si in baru ala sa amenajezi asa ceva, adica nu ca afacere principala, ci ca atractie suplimentara.

#46
savarinarom

savarinarom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.08.2007
Ceva informații noi pe acest subiect ? Clujul ce face, cum merge sala ?

#47
Dextermorgan

Dextermorgan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.01.2013
Sunt centre deschise in Cluj si Bucuresti de 2 antreprenori care au vizitat si pe aici pe softpedia.

Eu m-am jucat cu un VR personal, si l-am testat cu cativa prieteni si cunostiinte,  si mi s-a parut ca e destul de mult de explicat la un utilizator nou pana sa inteleaga cum functioneaza manetele, comenzile, etc. Nu am trecut la etapa urmatoare.

Success celor care au deschis sala.

#48
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Sala am inteles ca merge .... mai incetisor ca e la-nceput, insa oferta de servicii nu se rezuma doar la gaming, ci incet incet patrund si pe alta piete ( exemplu : evenimente ale corporatiilor unde au nevoie de echipamente VR ptr. 1-2 zile, etc,etc).
Cica au si zilele VR days
Strategia nu e rea, si e clar indreptata spre satisfactia clientului .........  100 ron/3ore si sa primesti si un cola si o pizza moka e ceva.

#49
gabri05

gabri05

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.11.2011
Intentionez sa deschid si eu o sala de realitate virtuala cu echipamente oculus rift si cu 2 console xbox. Stiti ce licente sunt necesare pentru a desfasura activitatea asta legal?

#50
andreibma

andreibma

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.02.2017
Salutare ,

Vreau sa readuc la viata acest topic pentru ca prezinta un real interes, cel putin pentru mine, in conditiile in care preturile pentru astfel de produse au atins un prag mai mult decat accesibil (comparativ cu perioada anului 2016 ).
Sunt curios daca cel care a deschis topicul a mai facut vreun demers pentru deschiderea afacerii ? Daca da , imi poti impartasii putin din experientele tale ? Ma intereseaza stric legat de procedura, impactul in piata si asa mai departe.

Multumesc aniticpat!

#51
truthwarrior

truthwarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 31.03.2016
se mai aude ceva despre subiectul acesta?

as dori sa incerc si eu deschiderea unei astfel de sali ..

Edited by truthwarrior, 06 January 2019 - 19:03.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate