Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Afacere cu sala de Virtual Reality / Realitate Virtuala

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
Dextermorgan

Dextermorgan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.01.2013
As aprecia si eu niste opinii / discutii serioase pe marginea ideii urmatoare.

Dupa cum unii dintre voi stiti sau nu, Virtual Reality / Headseturile de Realitate Virtuala tocmai au inceput sa se vanda catre consumatorii obisnuiti, pana acum erau rezervate majoritar dezvoltatorilor de programe / beta testerilor.

Luna asta, - mai 2016 -  HTC Vive, probabil cel mai bun headset de Realitate Virtuala - poate fi comandat si livrat de catre un utilizator obisnuit. Nu si in Romania inca, dar sunt cam 20 de alte tari de unde se poate comanda si cu putina bataie de cap se poate importa in Romania.

Puteti vedea aici un video despre cum arata tehnologia pentru cei care nu sunt la curent.

store.steampowered.com/steamvr

Ideea de discutie urmatoarea. Credeti ca e fezibila comercial o sala de Virtual Reality, unde lumea sa vina si sa inchirieze cu ora / si sa se joace / cu un altfel de headset?

Pentru experienta optima, un astfel de headset are nevoie de o camera libera cam de 5x5 m2, unde se vor monta senzorii, nemobilata , ca utilizatorul sa se poate plimba in voie.

Eu cred ca e o idee relativ buna din urmatoarele puncte de vedere:

-toate recenziile initiale, spun ca experienta e unica, foarte imersiva, si nu se compara cu gaming traditional pe PC sau Cinema. Trebuie sa testezi ca sa iti dai seama cat de mult te prinde. E o experienta net superioara gamingului pe PC / Cinema / Escape Room sau alte forme de entertainment similare. Nu o sa devina plictisitoare, ca apar mereu jocuri noi / demouri noi pt VR.

-tehnologia o sa fie scumpa - headsetul e undeva la 800$-$1,000 + ai nevoie de un calculator cu o placa video foarte performanta ca sa ruleze jocurile, deci inca $1000. Pe langa tehnologie, ai nevoie de o camera de 5x5 m2 libera, deci nu o sa fie genul de tehnologie pe care un om sa si-o faca acasa, decat daca e foarte foarte pasionat. Majoritatea nu isi vor permite sa instalezea casa un astfel de sistem datorita cost/spatiu, deci singura lor modalitate de a interactiona ar fi sa inchirieze in astfel de sali.

-exista exemple pozitive din trecut, salile de jocuri pe calculator, salile de xbox au fost foarte profitabile in primii ani, pana lumea a inceput sa isi cumpere si sa isi faca acasa sisteme. VR are sanse sa fie la fel, o sa dureze cativa ani pana lumea sa poata sa aibe tehnologia acasa, si singura lor modalitate ar fi astfel de sali.

-cine face astfel de sali, ar fi printre primii / pioneri in domeniu, si asta ar putea creea un avantaj competitiv. La ora actuala nu cred ca exista nici o astfel de sala de VR in Romania, avand in vedere ca de abia s-a lansat.

Chestii negative

-Costul va fi probabil o problema, pentru ca va fi destul de scump sa faci o astfel de sala, datorita spatiului necesar. In timp ce pentru sali de pc  / de xbox / playstations, nu e nevoie de spatiu prea mare, se pot juca 2 o data, etc.. pt VR fiecare client va avea propria camera.

-Lipsa de educatie. Nu exista o cultura a VR foarte bine raspandita in Romania deocamdata si va trebui sa educi publicul cu privire la farmecul ei.


Orice idee , opinie, discutie e binevenita. Totodata, daca stiti resurse similare din Romania, comunitati de VR, sau oameni care sunt pasionati de tehnologie le puteti lista aici.

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,352
  • Înscris: 11.08.2003
Cat va costa ora de jucat?
Pe langa costurile cu jucaria si calculatorul, va trebui sa mai adaugi si chiria lunara pentru spatiu si amenajarea lui. Apoi, tot ce tine de angajati si cheltuieli fixe. Mai pune si bani pentru reparatii pentru ca e posibil ca unele chestii sa se mai strice.
Raporteaza-te la un an. Vezi care sunt costurile lunare.
Raporteaza-te la 2 -3 ani. Vezi care sunt costurile lunare.

Si acum,  fa un tabel cu eventualele preturi pentru ora daca sala este ocupata in proportie de 10-20-30... %.

Cum iti da? Ai da banii respectivi pentru o astfel de joaca? E mai "profitabil" sa vina lumea la VR decat la LaserTag, de exemplu?

#3
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009
Cred ca merge mai bine fara acel spatiu de 5x5 care face biletul prea scump. Mai bine clientul sa stea pe scaun.
Am vazut la Costinesti, 2 studenti te lasau 10 minute sa te uiti prin ochelari, cu 25 lei. Nu m-am bagat ca mi s-a parut mult si eram cu nevasta si copilul.

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
1000 euro nu mi se pare mult. De upgrade nu am nevoie, pentru ca mi-am luat deja steam box cu linux pe ea in asteptarea lui VR. Si nici macar nu sunt pasionat de gaming, de fapt, m-am jucat pe calculator doar aproximativ 0.005% ore din viata mea.

Cred ca VR e primul nivel la care gaming merita incercat acasa si merita investitia. Si cred ca multi sunt ca mine. Deci probabil ai da faliment inainte ca investitia sa se amortizeze.

#5
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
nu cred sa fie nici o sfaraiala, tehnologia avanseaza repede, costurile de achizitie se prabusesc la fel de repede, exista internet caruia nu-i poti face concurenta

#6
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Sincer am avut ochelari VR Samsung, dar nu am avut curiozitatea sa ii incerc, si nu sunt singura persoana care a facut asta. Dupa o vreme i-am plasat altui individ pasionat.
Sa presupunem ca vei atrage clienti "multi" la inceput de curiozitate, insa cred ca rata celor ce vor reveni va fi destul de scazuta.
Clientela va fi in mare parte din clasa de mijloc, corporatisti, care se plictisesc si repede de prostii din astea.

Nu mai poti compara cu salile de jocuri din trecut, in mare parte din cauza ca inainte nu prea aveau concurenta, netul nefiind accesibil ca acum, unde cu 20 de lei lunar cumperi net de sute de mbps.

Edited by vubiv, 15 May 2016 - 10:59.


#7
Dextermorgan

Dextermorgan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.01.2013

 sorin147, on 15 mai 2016 - 03:53, said:

Cat va costa ora de jucat?
Pe langa costurile cu jucaria si calculatorul, va trebui sa mai adaugi si chiria lunara pentru spatiu si amenajarea lui. Apoi, tot ce tine de angajati si cheltuieli fixe. Mai pune si bani pentru reparatii pentru ca e posibil ca unele chestii sa se mai strice.
Raporteaza-te la un an. Vezi care sunt costurile lunare.
Raporteaza-te la 2 -3 ani. Vezi care sunt costurile lunare.

Si acum,  fa un tabel cu eventualele preturi pentru ora daca sala este ocupata in proportie de 10-20-30... %.

Cum iti da? Ai da banii respectivi pentru o astfel de joaca? E mai "profitabil" sa vina lumea la VR decat la LaserTag, de exemplu?

Incerc sa ma gandesc care ar fi un pret bun pentru consumator astfel incat sa formez o clientela fidela, si apoi sa incadrez costurile in pretul ala. Chiria se poate adjusta in functie de pozitie / spatiu central sau mai periferic, in loc de 5x5 se poate restrange spatiul la un 4x4 sau chiar se poate renunta de tot la ideea de camera si sa joci de pe canapea, etc, iar numarul si marimea salii va influenta mult si pretul.

Daca incep cu 1 headset, sau 3-5 sau 10, preturile se vor modifica pe masura. Nu imi dau seama cat e piata pentru VR in Romania, si cat ar considera lumea un pret "bun" astfel incat sa incerc sa fac niste calcule mai precise. Eu locuiesc si intr-un oras cam cu 200,000 de locuitori si aici vreau sa deschid prima sala pentru ca cunosc orasul, nu in Bucuresti unde sunt convins ca cererea exista.

Bani am de investit, aia nu e o problema, ma gandesc doar daca si e fezibila investitia.



 XORIAN_L, on 15 mai 2016 - 06:37, said:

Cred ca merge mai bine fara acel spatiu de 5x5 care face biletul prea scump. Mai bine clientul sa stea pe scaun.
Am vazut la Costinesti, 2 studenti te lasau 10 minute sa te uiti prin ochelari, cu 25 lei. Nu m-am bagat ca mi s-a parut mult si eram cu nevasta si copilul.

Foarte interesant. Poti descrie mai mult despre baietii de la Costinesti? Aveau spatiu lor si organizat undeva dedicat fix pentru VR, sau se atasasera altor evenimente / altor spatii cu vad comercial. Eu vreau sa fac ceva dedicat si serios, spatiu care va deveni punct de referinta ca entertainment in oras, cu clientela fidela si pe termen lung, nu ma intereseaza sa fac un ciubuc mic studentesc.

Daca clientul sta pe scaun, i se va reduce mult din placerea experientei, si ma voi suprapune cu cei care pot sa isi cumpere si sa testeze acasa un VR. Ma gandeam ca necesitatea unui spatiu bine organizat sa fie avantajul competitiv. De ex, de ce merge lumea la cinema, cand poate sa vada un film acasa? Si pentru experienta si atmosfera la standarde mult mai ridicate.



 OriginalCopy, on 15 mai 2016 - 07:02, said:

1000 euro nu mi se pare mult. De upgrade nu am nevoie, pentru ca mi-am luat deja steam box cu linux pe ea in asteptarea lui VR. Si nici macar nu sunt pasionat de gaming, de fapt, m-am jucat pe calculator doar aproximativ 0.005% ore din viata mea.

Cred ca VR e primul nivel la care gaming merita incercat acasa si merita investitia. Si cred ca multi sunt ca mine. Deci probabil ai da faliment inainte ca investitia sa se amortizeze.

Ai si o camera disponibila acasa unde il poti monta sau te vei juca cu el in modul sitting? Si eu mi-am comandat deja un HTC Vive personal, si o sa ma joc cu el acasa, dar pentru experienta optima, nu am o camera libera din apartament pe care pot sa o dedic. Ma gandeam sala sa se adreseze celor care vor experienta optima, si nu sunt destui de pasionati incat sa isi construiasca acasa. Costul echipamentului probabil nu e o problema, dar costul spatiului si a camerei e o problema la cum sunt imobiliarele in romania, putini isi permit o camera dedicata de VR.

 >ficus, on 15 mai 2016 - 07:47, said:

nu cred sa fie nici o sfaraiala, tehnologia avanseaza repede, costurile de achizitie se prabusesc la fel de repede, exista internet caruia nu-i poti face concurenta

Tehnologia e o problema, la modul cum avanseaza si echipamentele vechi devin outdated. Nu inteleg de ce "internetul" e o concurenta, pentru ca pe internet nu poti face VR. Ma uit la comparatia vizionat film acasa cum nu a falimentat cinemaurile, in ciuda faptului ca experienta e foarte similara. Daca nu ai ochelari de VR acasa, "internetul" nu e nici un concurent pentru VR pentru ca nu ofera acelasi gen de experienta.


 vubiv, on 15 mai 2016 - 10:57, said:

Sincer am avut ochelari VR Samsung, dar nu am avut curiozitatea sa ii incerc, si nu sunt singura persoana care a facut asta. Dupa o vreme i-am plasat altui individ pasionat.
Sa presupunem ca vei atrage clienti "multi" la inceput de curiozitate, insa cred ca rata celor ce vor reveni va fi destul de scazuta.
Clientela va fi in mare parte din clasa de mijloc, corporatisti, care se plictisesc si repede de prostii din astea.

Nu mai poti compara cu salile de jocuri din trecut, in mare parte din cauza ca inainte nu prea aveau concurenta, netul nefiind accesibil ca acum, unde cu 20 de lei lunar cumperi net de sute de mbps.

Ochelarii de VR de la Samsung sunt o experienta net inferioara headseturilor dedicate gen Oculus Rift si HTC Vive. Aia aproape ca nici nu se pot numi VR. Am vazut si "ochelari de VR" facuti din ambalaj de la bere.
Dar ai punctat bine ca e o lipsa de educatie privind experienta de VR si probabil lumea isi imagineaza ca e ceva similar cu ochelarii aia. Nu imi dau seama cum pot prezenta diferenta, decat poate cu demouri gratuite. Ar fi pacat ca lumea sa nu incerce experienta, cu gandul lasa ca am vazut o eu VR pe niste ochelari si nu era mare branza, fara sa isi dea seama ca tehnologia e total diferita si net superioara cu headseturile astea dedicate cu senzori de miscare si etc..

Eu inca nu vad internetul ca o concurenta, pe internet nu poti face "VR".

Multumesc tuturor de opinii si mai astept discutii constructive, indiferent ca feedbackul e negativ sau pozitiv.

#8
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
In cazul in care ai finantarea si deschizi asa ceva, primul lucru pe care sa il faci in prima luna de la infiintare e sa contactezi presa de doi bani "de business" si sa cumperi un advertorial.
Si o sa scrie unul cu fapte si cifre umflate, ca sa creada lumea ca e o smecherie si sa atraga corporatistii la casierie. Nu te astepta la cine stie ce boom de vanzari, dar pentru inceput e ok.
Posibile titluri: La 28 de ani administreaza cu success cea mai mare firma de VR din Romania; Noul teren de joaca al corporatistilor din Bucuresti.

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Exista deja in Bucuresti :)

#10
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Dextermorgan, on 15 mai 2016 - 01:31, said:


Luna asta, - mai 2016 -  HTC Vive, probabil cel mai bun headset de Realitate Virtuala - poate fi comandat si livrat de catre un utilizator obisnuit. Nu si in Romania inca, dar sunt cam 20 de alte tari de unde se poate comanda si cu putina bataie de cap se poate importa in Romania.

-tehnologia o sa fie scumpa - headsetul e undeva la 800$-$1,000 + ai nevoie de un calculator cu o placa video foarte performanta ca sa ruleze jocurile, deci inca $1000. Pe langa tehnologie, ai nevoie de o camera de 5x5 m2 libera, deci nu o sa fie genul de tehnologie pe care un om sa si-o faca acasa, decat daca e foarte foarte pasionat. Majoritatea nu isi vor permite sa instalezea casa un astfel de sistem datorita cost/spatiu, deci singura lor modalitate de a interactiona ar fi sa inchirieze in astfel de sali.


Dispozitivele la care te gândești or să reziste, poate, două săptămâni în condiții de utilizare intensivă. Dacă ai noroc.

#11
Dextermorgan

Dextermorgan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.01.2013

 lex404, on 16 mai 2016 - 15:19, said:

Exista deja in Bucuresti Posted Image

Unde? Poti sa dai mai multe detalii? Mersi.

 DaculScoril0, on 16 mai 2016 - 17:18, said:


Dispozitivele la care te gândești or să reziste, poate, două săptămâni în condiții de utilizare intensivă. Dacă ai noroc.

Hai sa nu exageram. Ochelarii nu au cum sa fie uzati prea agresiv ca doar ii pui pe ochi, nu faci nimic cu ei. Manetele care vor fi tinute in mana probabil se vor uza mai repede, dar alea se pot inlocui mai usor / mai ieftin. Dar da, bine punctat uzura lor.

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
http://vrchallenge.ro


:) i-am văzut la concurenta :)

#13
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Dar ochelarii vor fi igenizati cumva?
Sau ii pune fiecare pe propria piele impreuna cu secretiile clientilor anteriori?

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Hai ca nu-S costum de baie.

De parca căștile de la parașutism sunt "igienizate" după fiecare client :D




#15
Dextermorgan

Dextermorgan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.01.2013

 vubiv, on 16 mai 2016 - 18:56, said:

Dar ochelarii vor fi igenizati cumva?
Sau ii pune fiecare pe propria piele impreuna cu secretiile clientilor anteriori?

Nu m-am gandit inca la asta. Nu au ce secretii sa fie, dar da, vor fi curatati dupa fiecare client. Ca o groaza de alt echipament de inchiriat, de la echipament de schi, atv cu casti de cap care sunt refolosite la fiecare client, si etc.. nu cred ca ochelarii de VR o sa fie o categorie speciala.

 lex404, on 16 mai 2016 - 18:40, said:

http://vrchallenge.ro


Posted Image i-am văzut la concurenta Posted Image

Multumesc mult. Foarte interesant.

#16
prodigy83

prodigy83

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.05.2016
Salut,

Eu sunt unul din cei care au deschis http://vrchallenge.ro

Daca aveti intrebari la care pot raspunde eu sau daca va pot ajuta cu ceva, nu ezitati :)

Iar daca aveti chef sa va "dati" in VR, va astept cu mare drag.

#17
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 lex404, on 16 mai 2016 - 19:13, said:

De parca căștile de la parașutism sunt "igienizate" după fiecare client Posted Image
La cei care se respecta se utilizeaza cagule, acolo unde-i vorba despre casti folosite la comun.


 prodigy83, on 16 mai 2016 - 20:59, said:

Eu sunt unul din cei care au deschis http://vrchallenge.ro

Daca aveti intrebari la care pot raspunde eu sau daca va pot ajuta cu ceva, nu ezitati Posted Image

Iar daca aveti chef sa va "dati" in VR, va astept cu mare drag.
Cam "ce realitati" aveti pe-acolo ?  Ce-as putea face ?

P.S.  Cred c-am trecut de-o mie de ori pe strada aia, habar n-aveam de voi.  Bine, poate-ati deschis foarte recent...

#18
Dextermorgan

Dextermorgan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.01.2013

 prodigy83, on 16 mai 2016 - 20:59, said:

Salut,
Eu sunt unul din cei care au deschis http://vrchallenge.ro
Daca aveti intrebari la care pot raspunde eu sau daca va pot ajuta cu ceva, nu ezitati :)
Iar daca aveti chef sa va "dati" in VR, va astept cu mare drag.

Salut si mult success cu proiectul. O sa recomand si eu prietenilor mei din Bucuresti sa va viziteze.

Eu vreau sa deschid in provincie in orasul natal, deci nu suntem "concurenta".

De curiozitate, cate headseturi aveti voi si cu ce spatiu ati inceput?

Folositi o camera separata pentru fiecare client?

Avand in vedere ca voi ati testat echipamentele, credeti ca experienta VR intr-o camera in care te si poti misca e net superioara cele in care stai pe canapea / sitting mode? Sau nu atat de mare incat sa justifice un spatiu dedicat.

Multumesc pentru contributie la topic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate