Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Hidroizolatie beci deja construit

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Pentru o casa facuta in 2010 cum pot izola beciul? Beciul a fost facut tot in 2010 din beton si nu a fost izolat. Are o suprafata de 6 m x 3 m. Acum in urma ploilor zilnic se aduna acolo 10 cm de apa. Apa vine din podea, desi aceasta este din beton. Ce trebiue sa fac ca sa scap de calvarul scoaterii apei din beci? Cineva mi-a recomandat Vandex - se poate folosi asa ceva peste betonul deja turnat? Sau ce alte solutii ar mai fi?

#2
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 06.08.2015
hmm la Americani am vazut un sistem care colecteaza apa prin niste jghiaburi aascunse dupa un perete fals(cade metoda asta pentru tine).Se face condens la tine in beci?E diferenta termica asa mare?Ai infiltratii de apa?Si ami important beciul este subteran cred ,nu?(spun asta ,cu toate ca stiu ca de aia e "Beci" sa fie sapat in pamant ,dar am vazut si "Beciuri" la suprafata")

#3
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Beciul e subteran (cam 2/3 sub pamant si 1/3 deasupra solului). Condens nu se face. Diferenta termica e putina, dar nu exagerata. Apa prin podea intra, dar pe unde e destul de greu de depistat.

Edited by roland_s, 14 May 2016 - 20:41.


#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
atata vreme cat ai infiltratie de sub podeaua din beton, cam tarziu vii cu izolatia. nu este avizata parerea, insa din cunostintele mele, va trebui sa spargi betonul care il ai, sa izolezi bine de jur imprejur si sa torni inapoi betonul.

ideea este ca vezi tu ca vine din podea, dar acolo poate e doar locul unde se aduna, nu doar de infiltrare, prin pereti e posibil sa se infiltreze, ceea ce e si mai rau.

 roland_s, on 14 mai 2016 - 20:40, said:

Apa prin podea intra, dar pe unde e destul de greu de depistat.

hai ca nu e asa de greu de depistat, stii ca se aduna doar la ploaie, sacrifici o ora din viata atunci cand ploua si vezi de unde incepe sa se umezeasca si sa se adune apa.

#5
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014
Cred ca varianta lui Danny_drake ar fi cam singura,asta cu conditia ca apa chiar sa se inflitreze prin podea. Ai idee la ce adancime e panza freatica?Sau inundatia se produce doar dupa o ploaie?

Offtopic: Eu nu inteleg cum e posibil ca in anii astia,cu space age,gadgeturi si alte kkturi nu se poate realiza o hidroizolatie corespunzatoare. Casa facuta de tatal meu in anii 70 are un beci cam ca al tau, in 50 de ani nu s-a intamplat nici macar o singura data sa fie inundat.

#6
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Exista o multitudine de substante care se aplica cu bidineaua pe beton si il impermeabilizeaza. Complet. Polimeri care cristalizeaza in porii betonului de ciment.

Evident, pe o singura parte, ramane riscul ciclurilor de inghet/dezghet, care insa nu reprezinta o problema la mai mult de 80cm in solul romanesc.

Pentru primii 80-100 cm sub sol, poti sa dai pamantul la o parte si sa aplici o membrana bituminoasa si o bariera de vapori. Dupa care pui pamantul la loc. Poftim, nu mai ai niciun risc de la ciclurile de inghet/dezghet.

Inginer constructor acili-sea, nu setatori de rutere ca mai sus.

#7
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Daybreak246: Inundatia se produce numai cand e ploaie. Habar nu am unde e panza freatica.

 Groot, on 14 mai 2016 - 21:21, said:

Exista o multitudine de substante care se aplica cu bidineaua pe beton si il impermeabilizeaza. Complet. Polimeri care cristalizeaza in porii betonului de ciment.

Evident, pe o singura parte, ramane riscul ciclurilor de inghet/dezghet, care insa nu reprezinta o problema la mai mult de 80cm in solul romanesc.

Pentru primii 80-100 cm sub sol, poti sa dai pamantul la o parte si sa aplici o membrana bituminoasa si o bariera de vapori. Dupa care pui pamantul la loc. Poftim, nu mai ai niciun risc de la ciclurile de inghet/dezghet.

Inginer constructor acili-sea, nu setatori de rutere ca mai sus.
Care ar fi acelea?

Edited by roland_s, 14 May 2016 - 21:24.


#8
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014
Izolatie pentru exterior: http://www.dedeman.r...u-fundatii.html
Pentru interior: http://www.dedeman.r...-pardoseli.html

 Groot, on 14 mai 2016 - 21:21, said:

Inginer constructor acili-sea, nu setatori de rutere ca mai sus.
Ma scuzati maestre,acum ma duc sa iau o poza cu dvs si sa ma inchin la ea ca la sfintele moaste.

Edited by daybreak246, 14 May 2016 - 21:46.


#9
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu darami nimic. Faci totul ca si cum ar fi pamant. Adica pui plastic din ala de hidroizolare, il etanseizezi cum trebuie si torni alta pardoseala si zidesti din caramida alti pereti.

Edited by serginho74, 14 May 2016 - 21:48.


#10
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Solutia e PC Cristal Concentrate sau Xypex.

#11
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Presupun ca vrei si la bani putini, ca na, daca l-ai facut din zgarcenie nu cred ca arunci acum 2x costul initial, daca era facuta treaba cu cap.

Edited by Super Chief, 14 May 2016 - 22:11.


#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Groot, on 14 mai 2016 - 21:21, said:


Inginer constructor acili-sea, nu setatori de rutere ca mai sus.

     Domnu' inginer, un setator de rutere va deranjeaza.
     Solutia cu cimentul polimerizat, nu ca am auzit de ea, dar am si vazut-o in practica.
    Mai exact, se rezolva mai intai problema din punct de vedere al rezistentei structurii.
     Se pune pe pereti si pe tavan plasa sudata de fi 6 sau fi 8, si se aplica cu pompa un strat de beton a carui compozitie

#13
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

 cspot, on 14 mai 2016 - 23:51, said:

  Se pune pe pereti si pe tavan plasa sudata de fi 6 sau fi 8, si se aplica cu pompa un strat de beton a carui compozitie

Sa fi cazut ruterul?

#14
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

 Groot, on 14 mai 2016 - 21:21, said:


Pentru primii 80-100 cm sub sol, poti sa dai pamantul la o parte si sa aplici o membrana bituminoasa si o bariera de vapori. Dupa care pui pamantul la loc.

Si daca e sa fac itreaba asta decpoertezi maxim X% din lungimea peretlui subsolului o data. Explica dl inginer cat si de ce

#15
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
am beci la fel ca al tau sub casa si altul folosit ca spatiu tehnic sub terasa de vara, ambele is izolate si nu am probleme cu apa. in poza a doua se vede primul strat de izolatie alb ,peste el s-a dat cu un primer negru dupa care s-a lipit cu arzatorul folia bituminoasa(sau cum se numeste) , apoi protectia aia cu bule.

Attached File  20150804_130432.jpg   229.13K   172 downloads  Attached File  b1.jpg   209.28K   169 downloads

#16
fan_ms440

fan_ms440

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 01.07.2011
Din pacate folia ta cu bule e pusa pe dos.

#17
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 george90, on 15 mai 2016 - 01:18, said:


Si daca e sa fac itreaba asta decpoertezi maxim X% din lungimea peretlui subsolului o data. Explica dl inginer cat si de ce


Da, decopertezi maxim 100% din perimetru, nu mai mult.

#18
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
mortar sau tencuiala hidroizolanta aplicata pe interior, dar e scump cu draci, plus un strat de protectie din beton simplu peste, ca sa nu fisureze din cauza rtaficului

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate