Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Recomandare arhitect + diverse (Constanta)

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
Salutare,  in cele din urma ne-am hotarat sa ridicam o casa in curtea socrilor....
Ma gandesc ca inainte de toate imi trebuie un arhitect,  nu?  Aveti vreo recomandare in Constanta?
Care ar fi primii pasi ce trebuie facuti?

In principiu dorim o casa mica si compacta in care sa incapem 5 suflete.  Ideea ar fi ca fiecare copil (3) sa aibe dormitorul lui.... Deci 4 dormitoare.... Intr-un spatiu cat mai mic posibil. Vreau sa ma incadrez cam in 80mp pe nivel.
Ceva de genul asta....  http://www.eproiecte...ansarda-245012.
Imi place cum e impartita cu ceva mici modificari.  As mari casa cam cu 5-10 mp pe nivel si as incadra inca o baie la etaj (in dormitorul principal),  iar la parter biroul va deveni fireste un dormitor de copil (peste cativa ani....  momentan,  cat sunt mici 2 pot imparti un dormitor)  
Ideea de baza e ca nu vreau sa arunc banii pe fereastra sa fac un mastodont de casa iar apoi intretinerea sa fie cat mai ieftina....
Asta e mansarda...  Deci care ar fi avantajele etaj / mansarda?

As aprecia niste sfaturi,  idei.... Si ce mai trebuie,  si cum ziceam un arhitect care sa-mi adapteze proiectul de mai sus (sau ceva de genul) la teren.
Terenul are o deschidere de 13.5 m.  
Multumesc.....

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
recomandare pentru arhitect nu am , insa gandeste-te bine daca vrei un balcon la etaj. Probabil te gandesti ca dimineata o sa bei cafeaua acolo dar nu va fi asa si stiu persoane care si-au facut balcon si nu il folosesc niciodata, doar cand scot cate ceva la uscat :lol: . Decat sa dai banii sa faci un balcon, mai bine cumperi niste lemn si faci o terasa mica :)

#3
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
Ms...  Stiu,  probail nu o sa fac balcoane .....am pus linkul ala mai mult pentru impartire.....
La uscat,  scot in curte....  :) la fel si cafeaua....
Terasa o sa fie....

Edited by bubalus, 11 May 2016 - 23:21.


#4
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Ca sa pot recomanda un arhitect din Constanta as vrea sa stiu ce buget oferi pentru proiect? Dar pentru casa?Posted Image

#5
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 andreilesan, on 12 mai 2016 - 07:38, said:

Ca sa pot recomanda un arhitect din Constanta as vrea sa stiu ce buget oferi pentru proiect? Dar pentru casa?Posted Image
Nu am un buget alocat pentru proiect. Ma intereseaza un arhitect serios si onest la preturi corecte. Nici nu stiu exact care sunt preturile.... am auzit si de 2000 de lei si de 2000 de euro pentri o casa unifamiliala.... proiectele online costa cam 600 -1000 euro....
Deci nu stiu ce sa zic 1000 - 1500 euro? E ok?
Pentru casa as vrea sa ma incadrez in 70 - 80k euro. Banii sunt deja in cont asa ca ca nu o sa fie probleme cu cashflowul.


#6
acidor1

acidor1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.05.2016
Pasii care sunt de urmat pentru a construi o casa sunt:
1- Certificat de Urbanism,
2 . Avize
3. Autorizatie de Construire
Proiectul il intocmeste  un arhitect cu drept de semnatura care are echipa de proiectare pentru toate specialitatile. rezistenta , instalatii..

#7
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 bubalus, on 12 mai 2016 - 10:13, said:

Nu am un buget alocat pentru proiect. Ma intereseaza un arhitect serios si onest la preturi corecte. Nici nu stiu exact care sunt preturile.... am auzit si de 2000 de lei si de 2000 de euro pentri o casa unifamiliala.... proiectele online costa cam 600 -1000 euro....
Deci nu stiu ce sa zic 1000 - 1500 euro? E ok?
In Constanta ca sa se intruneasca aceste doua idei boldate - nu cunosc..Posted Image

 bubalus, on 12 mai 2016 - 10:13, said:

Pentru casa as vrea sa ma incadrez in 70 - 80k euro. ..
Sub 80 kEuro pentru acei 160 mp desfasurati nici nu te gandi..Posted Image

Edited by andreilesan, 12 May 2016 - 16:15.


#8
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 acidor1, on 12 mai 2016 - 14:23, said:

Pasii care sunt de urmat pentru a construi o casa sunt:
1- Certificat de Urbanism,
2 . Avize
3. Autorizatie de Construire
Proiectul il intocmeste  un arhitect cu drept de semnatura care are echipa de proiectare pentru toate specialitatile. rezistenta , instalatii..
de astea trebuie sa ma ocup eu sau arhitectul?
Cert de urbanism trebuie inainte de a lua lehatura cu un arhitect?

 andreilesan, on 12 mai 2016 - 16:11, said:


In Constanta ca sa se intruneasca aceste doua idei boldate - nu cunosc..Posted Image

Sub 80 kEuro pentru acei 160 mp desfasurati nici nu te gandi..Posted Image
Pai care ar fi pretul corect pentru un arhitect? Intreb chiar nu stiu....
80.... nu-i bai.


#9
acidor1

acidor1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.05.2016
Incepi prin  a contacta un arhitect , acesta pregateste toate documentatiile , tu te ocupi de depunere si plata taxelor. Daca nu ai timp poti apela la o alta persoasa . Nu este obligatia arhitectului sa se ocupe avize. Important este sa cunoasca regulamentul de urbanism pe zona. Conditiile difera  functie de localitate si zona.

#10
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 bubalus, on 12 mai 2016 - 16:47, said:

Pai care ar fi pretul corect pentru un arhitect? Intreb chiar nu stiu....
Se doreste doar proiectul de arhitectura sau un proiect complet? Posted Image

#11
acidor1

acidor1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.05.2016
Proiectul complet pentru executia casei si proiectul pentru autorizatia de construire. Proiectul pentru autorizatia de construire contine parte din proiectul de exectie. Arhitectul le intocmeste impreuna cu echipa de proiectare.

#12
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 andreilesan, on 12 mai 2016 - 22:44, said:

Se doreste doar proiectul de arhitectura sau un proiect complet? Posted Image
Pai complet banuiesc....

#13
acidor1

acidor1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.05.2016
Proiectul complet obligatoriu pentru executie(santier) contine arhitectura, rezistenta, instalatile di masuratorile, studiu geotehnic, ridicare teopografica
Pentru Autorizatia de Construire nu se cer toate

Suprafata de teren si suprafata construita existenta sunt foarte imortante pentru a putea sa mai construiesti inca o casa in curte.
Exista reguli ce impun distante fata de constructii, vecini si suprafata construita finala raportata la suprafata teren

#14
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
Chiar nu ma poate lamuri nimeni cam care ar fi pretul corect pentru un proiect complet P+1, 160mp?

 acidor1, on 13 mai 2016 - 08:58, said:

Proiectul complet obligatoriu pentru executie(santier) contine arhitectura, rezistenta, instalatile di masuratorile, studiu geotehnic, ridicare teopografica
Pentru Autorizatia de Construire nu se cer toate

Suprafata de teren si suprafata construita existenta sunt foarte imortante pentru a putea sa mai construiesti inca o casa in curte.
Exista reguli ce impun distante fata de constructii, vecini si suprafata construita finala raportata la suprafata teren
Suprafata existenta este de 580 mp (deschidere 13) pe care este o casa batraneasca de aprox 80-85mp (oarecum in fata).  Eu vreau sa ma duc in spate cam cu 8-10 m de la casa veche spre limita proprietatii.
Dupacalculele mele ar trebui sa mai fie loc de o casa cu amprenta de 80mp.
Oricum In prelungirea terenului mai e un teren de aprox 400mp luat ca si gradina ( nu putem construi pe el dar acolo vor fi pomi fructiferi si gazon sa alerge copiii)

Edited by bubalus, 13 May 2016 - 12:05.


#15
acidor1

acidor1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.05.2016
Ca suprafete construite te incadrezi.
Daca vrei sa construiesti pe hotar ai nevoie de acordul notarial al vecinului, asa ca mai bine te retragi cu 60 cm.
Pretul proiectului te poate ajunge la cca 2000 euro, trebuie sa iei in calcul si avizele si taxele la primarie si inspectoratul in constructii.
Dar nu inteleg de ce insisti sa aflii un pret final, ca doar este piata libera se poate negocia.
Din cate stiu eu sunt pe piata si persoane care se dau a fii aritecti si iau foarte putin ca bani iar apoi alergi si cheltuiesti de te saturi.

#16
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 acidor1, on 13 mai 2016 - 12:19, said:

Ca suprafete construite te incadrezi.
Daca vrei sa construiesti pe hotar ai nevoie de acordul notarial al vecinului, asa ca mai bine te retragi cu 60 cm.
Pretul proiectului te poate ajunge la cca 2000 euro, trebuie sa iei in calcul si avizele si taxele la primarie si inspectoratul in constructii.
Dar nu inteleg de ce insisti sa aflii un pret final, ca doar este piata libera se poate negocia.
Din cate stiu eu sunt pe piata si persoane care se dau a fii aritecti si iau foarte putin ca bani iar apoi alergi si cheltuiesti de te saturi.
Da,  stiu ca trebuie sa ma retrag 60 daca nu a geamuri si 190 daca am,  parca.
Oricum considerand deschiderea de 13m ramane o latime de 10 m pt casa in conditiile in care fac geamuri doar pe o parte sau 9m daca fac geamuri pe ambele parti.  

Nu vreau un pret final.....  Ci orientativ. Sa stiu cam cum merge piata....
Daca ma duc la un arhitect si ala zice 5000 de euro eu sa zic,  da sefu,  daca atat e atata dau.....  Vreau sa ma duc un pic  pregatit.

Edited by bubalus, 13 May 2016 - 12:47.


#17
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Domnule, de ce nu mergi la un arhitect (sau doi, sau trei) sa-l intrebi direct : cat costa asta si asta? Nu e neaparat nevoie sa bati palma din prima cu el. Nu e nevoie sa bati palma deloc cu el. Sau, vezi o casa in constructie care-ti place. Te interesezi la beneficiar cat l-a costat . In felul asta , poti afla si alte preturi (manopera , materiale,...) .
Daca stai in spatele tastaturii, nu vei primi nimic concret . Cati dintre utilizatorii acestui forum , din diferite zone ale tarii,  crezi ca au informatii despre arhitecti din Constanta.

Noo ofens.

#18
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
Normal ca ma voi duce,  dar as fi vrut sa ma duc un pic pregatit....  Nici nu stiam ce ar trebuit sa-i cer....
M-am mai dumirit acum....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate