Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Proces verbal completat cu data falsa,chemat la judecatorie dupa 9 luni

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#55
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,299
  • Înscris: 13.03.2015
E relevant întrucât e speță juridică. Greșeala în redactare a dus la anularea acțiunii ( cel puțin în prima instanță).
Sper ca inițiatorul să ne țină la curent cu demersurile lui ca să aflăm ce se întâmplă.

Precizez, nu sunt jurist dar am început să mă interesez de ce se întâmplă. Sistemul juridic nu este despre dreptate cum se are impresia ci despre dovezi și proceduri. Userul althea ne poate lămuri mai bine.

#56
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,103
  • Înscris: 24.02.2006
in contextul discutiei(referitoare la corectarea erorilor materiale) acel link ar fi fost relevand daca prezenta o situatie in care s-a incercat corectarea unor erori si instanta n-ar fi fost de acord.

#57
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View PostAMETHIST, on 25 mai 2016 - 16:07, said:

Poate nici nu e nevoie sa demonstreze ca nu a fost acolo in ziua respectiva la ora respectiva, daca poate demostra mai usor ca nu a fost radar acolo la ora aia, sau a fost radar, dar era alt politist de serviuciu, iar cel care a intocmit PV era liber.
Daca exista proba video sau foto, iar sepoate contesta. Aparatul respectiv nu arata nici macar data si ora corect, cum poti fi sigur ca arata viteza bine.

Etc.
Proba video exista,este depusa la dosar impotriva mea alturi de alte "hartoage".Ma scuzi,dar deocamdata nu pot sa vorbesc mai mult.
Aparatul radar este atestat si verificat metrologic,dar in schimb data si ora la modelul respectiv se seteaza manual.

View PostBogdansv1, on 27 mai 2016 - 08:56, said:

E relevant întrucât e speță juridică. Greșeala în redactare a dus la anularea acțiunii ( cel puțin în prima instanță).
Sper ca inițiatorul să ne țină la curent cu demersurile lui ca să aflăm ce se întâmplă.

Precizez, nu sunt jurist dar am început să mă interesez de ce se întâmplă. Sistemul juridic nu este despre dreptate cum se are impresia ci despre dovezi și proceduri. Userul althea ne poate lămuri mai bine.
Va multumesc mult stimati colegi,celor care ma sustin in a se face dreptate,adevarul va iesi la suprafata,undeva s-a facut o "manarie",iar daca se va descoperi nu am de gand sa iert nimic.
Dupa cum am mai zis,deocamdata nu va pot da mai multe detalii.

Sigur,va voi tine la curent,dupa ce se va termina acest taraboi,voi face o prezentare detaliata .

View Post_Smiley_, on 26 mai 2016 - 04:44, said:

ca orice alta eroare materiala. depune politia o intampinare in instanta prin care cere corectarea unei erori materiale, descrie in detaliu eroarea si daca e plauzibila descrierea asta, judecatorul o accepta.
nu stiu exact din punct de vedere birocratic cum se desfasoara procesul corectarii unui PV, dar nu cred ca emit altul.
Si daca data gresita nu este doar in procesul verbal,ce corectare sa ceara???

Edited by missionnad, 27 May 2016 - 14:41.


#58
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015

Quote

Va multumesc mult stimati colegi,celor care ma sustin in a se face dreptate,adevarul va iesi la suprafata,undeva s-a facut o "manarie",iar daca se va descoperi nu am de gand sa iert nimic.

Da-i inainte cu acea contestatie , insa nu vad ce si cui ai avea tu de iertat ceva ; cel mult poti spera sa fi tu iertat de la plata unei amenzi .

#59
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View PostAMETHIST, on 25 mai 2016 - 16:07, said:

Cum se corecteaza? face alt PV dupa o luna si il antedateaza?
Au trecut deja 9 luni de atunci.

View Post_Smiley_, on 06 mai 2016 - 19:49, said:


trebuie sa dovedesti cumva asta, nu-i suficient cuvantul tau.
Stai linistit ca nu eram singur, exista martori,si anume persoanele care erau cu mine in masina cand am fost oprit.

Edited by missionnad, 27 May 2016 - 14:52.


#60
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,103
  • Înscris: 24.02.2006

View Postmissionnad, on 27 mai 2016 - 14:45, said:

............Si daca data gresita nu este doar in procesul verbal,ce corectare sa ceara???
erorile materiale pot sa fie de multe feluri. politia poate explica judecatorului ca data de pe aparatul radar (daca la ea te referi) a fost de asemenea setata gresit, de catre acelasi politist care a gresit si data de pe PV. poate ca el asa credea, ca aia e ziua curenta.


oricum, discutam discutii :). mergi mai departe cu contestatia si vezi ce se intampla, in cel mai rau caz o sa fii pedepsit pentru ce ai facut. cheltuielile de judecata pe care le vei avea de platit nu sunt deloc mari.

#61
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View Post_Smiley_, on 27 mai 2016 - 15:20, said:

poate ca el asa credea, ca aia e ziua curenta.
Man,e diferenta de cateva zile,nu stiu daca se incadreaza la eroare materiala.
Si in afara de aparatul radar,dovada de circulatie si PV,data gresita mai este prezenta si in alta parte.Aici clar nu cred ca mai putem vorbi de eroare materiala ,deja cam suna a fals in acte,modificari....Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by missionnad, 27 May 2016 - 15:43.


#62
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,103
  • Înscris: 24.02.2006
atunci ce este, daca nu o eroare?
incearca cineva sa-ti insceneze ceva?

#63
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View Post_Smiley_, on 28 mai 2016 - 04:22, said:

atunci ce este, daca nu o eroare?
incearca cineva sa-ti insceneze ceva?
Eroare este cand gresesti data intr-un singur loc...si sa zicem cu nepotrivire de-o zi,dar ea este trecuta peste tot,si asta cu buna stiinta..poate chiar si modificata in anumite documente ,deci chiar putem vorbi si de-o înscenare la nivel de acte,in dovezi.
Daca aarticolele 16 si 17 ma favorizează si spun clar că data greșită atrage nulitatea pv-ului,de ce o tii pe-a ta una si buna ca Ion cu fluieru'?
ori esti gabor,ori lucrezi in justitie....ca prea esti impotriva mea.
Parca as fi ultimul nenorocit de pe sosele cu zeci de amenzi pana acum si nu trebuie sa scap nepedepsit...
Las-o mai moale omule,sunt altii care omoara oameni si tot scapa basma curata,un exemplu Huidu,ala A OMORAT OAMENI.
Da,imi recunosc vina,am apasat si eu pedala mai tare intr-o zona unde conditiile imi permiteau din plin acest lucru(repet,3 benzi pe sens+banda de urgenta),si la o ora la care traficul era extrem de redus.
Ultima abatere o am Ă®nregistrată acum 8 ani ptr centura de siguranta,chiar asa pericol public mă socoti,de esti cu totul impotriva mea?
Stay calm...

Edited by missionnad, 28 May 2016 - 06:43.


#64
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009
O instanță a considerat că înscrierea greșită a datei echivalează cu lipsa acesteia:

Quote

Prima instanta a constatat ca actul sanctionator a fost încheiat în ziua de 12 iunie 2009 iar contraventiile retinute în sarcina petentului au fost savârsite la o data ulterioara respectiv 17 iunie 2009, situatie în care nu poate fi retinuta o eroare materiala, ci înscrierea datei gresite care echivaleaza cu lipsa acesteia, viciu sanctionat cu nulitatea absoluta prin dispozitiile art.17 din OG nr.2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor.

După recurs a rămas la fel:

Quote

Raportat la normele legale imperative enuntate anterior, este riguroasa constatarea facuta de instanta de fond, conform careia mentionarea datei gresite, echivaleaza cu lipsa acesteia.Din perspectiva celor descrise mai sus si având în vedere ca data încheierii actului sanctionator consemnata de agentul constatator este anterioara celei în care s-a retinut savârsirea contraventiilor, respectiv la o diferenta de sase zile, judecatoria a apreciat corect ca nu se poate retine eroarea materiala invocata de intimat, ipoteza în care hotarârea atacata este temeinica si legala.

http://legeaz.net/sp...s-verbal-de-0du
Deci PV s-a anulat.

Or fi și spețe pe invers dar eu n-am găsit.

Edited by althea, 28 May 2016 - 07:14.


#65
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,103
  • Înscris: 24.02.2006

Quote

Prin sentinta civila nr. 2128 din data de 30 septembrie 2014 Judecatoria Vaslui a respins plangerea petentului, motivat de faptul ca desi agentul constatator a mentionat gresit data incheierii procesului-verbal si data savarsirii contraventiei de 20 aprilie 2014, in loc de 22 aprilie 2014, nu este vorba decat de o eroare materiala,  argumentand ca doar lipsa datei duce la nulitatea absoluta a procesului-verbal si nu mentionarea gresita a acesteia
de aici: http://avocatisuciu....itate-absoluta/
la apel s-a admis plangerea si s-a anulat PV-ul. deci depinde foarte mult de modul in care prezinta politia situatia (cum explica eroarea materiala) si de pozitia judecatorului.


View Postmissionnad, on 28 mai 2016 - 06:37, said:

...........ori esti gabor,ori lucrezi in justitie....ca prea esti impotriva mea.............
stimabile, sunt doua motive pentru care politistul a trecut data gresita pe PV-ul tau:
-fara intentie, din greseala (deci e o simpla eroare materiala)
-cu intentie, insemanand ca politia autostrazii  (sau macar o parte din ea) are ceva cu tine
care varianta e mai plauzibila, doar tu poti ghici. dar cu cat faci mai multe afirmatii d'astea paranoice, cum ca lumea e impotriva ta si c an-ar fi vorba de o eroare materiala, cu atat mai mult pare sa fie mai plauzibila prima varianta.

Edited by _Smiley_, 28 May 2016 - 07:57.


#66
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009
În speța pe care ai pus-o tu scrie

Quote

Intimata a depus intampinare la dosar prin care a solicitat respingerea plangerii petentului, dar nu a raspuns nulitatiii absolute invocate si a atasat inregistrarea aparatului radar, proba solicitata si de petent. Din inregistrare se poate observa ca intr-adevar petentul a circulat pe acel sector de drum, cu viteza de 97 km/h, dar a circulat la data de 22 aprilie 2014 si nu la data de 20 aprilie 2014 cum gresit a retinut intimata in procesul-verbal atacat.
dar missionad
zice că ai lui au modificat data de pe proba video ca să bată cu PV. Părerea mea e că în cazul ăsta nu se mai poate considera eroare materială și că proba cu martori îl poate ajuta.

Completez: probabil tot martori a adus și omul din speța găsită de mine, altfel nu-mi explic sentința. N-a contestat fapta ci data în care scria pe PV că a săvârșit-o.

Edited by althea, 28 May 2016 - 09:29.


#67
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,103
  • Înscris: 24.02.2006
nu-mi dau seama ce s-a intamplat de fapt in speta indicata de tine. nu explica nimeni pe acolo de ce datele difera si lasa sa se inteleaga ca de fapt PV-ul a fost intocmit in avans. nu stiu cum or fi reusit sa ghiceasca contraventia pe care o va comite respectivul :)

#68
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009

View Post_Smiley_, on 28 mai 2016 - 09:44, said:

nu stiu cum or fi reusit sa ghiceasca contraventia pe care o va comite respectivul Posted Image
Glob de cristal, dar neomologat...? Posted Image

Mie mi se pare clar: scrie ca s-a întâmplat într-o anumită dată dar omul a reușit cumva să probeze că era imposibil s-o fi comis atunci.
Și asta a fost tot ce a contat.

Edited by althea, 28 May 2016 - 13:46.


#69
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View Postalthea, on 28 mai 2016 - 08:42, said:

dar missionad
zice că ai lui au modificat data de pe proba video ca să bată cu PV.
Invers:au modificat data de pe PV ca sa se bata cu proba video.

#70
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009
Cum zice trupa Hara: Totaya Ye :)

#71
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Daca mi se va lua in considerare setul de aprox 40 poze facute pe toata durata sederii la mare,dintre care unele facute exact la data si ora (aproximativa +/- cateva minute)care e trecuta in PV,iar intr-una din ele se vede clar masina mea cu tot cu numar parcata pe-o strada din Mamaia,respectiv una facuta exact pe plaja, e super ok.
Legea spune clar ca se admite ca proba in instanta orice fisier audio,video,foto....

Edited by missionnad, 28 May 2016 - 17:11.


#72
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009
Se admit/e nu înseamnă și că obligatoriu se iau în considerare. Poate dacă duceai martori era mai bine.

Edited by althea, 28 May 2016 - 17:21.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate