Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Galaxy J5 (2016) - discutii generale

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1067 replies to this topic

#523
lorinczi_thomas

lorinczi_thomas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 14.07.2016

 hspinache, on 26 mai 2017 - 08:57, said:


Upgradurile sint dezactivate ; dar ma piseaza tot timpul cu tot felul de mesaje , ca sint actualizari grozave disponibile .. si ma piseaza , si ma piseaza , ....
Acum aparut una , care a facut sa apara cifra 1 , scrisa cu rosu pe butonul de Setari .


Pe lângă descărcarea automată oprește și actualizarea programată.
Eu am ambele oprite și am aflat că am actualizare atunci când am intrat total întâmplător sa verific.
Oricum, o data ce știe că are actualizare neinstalata o sa te bata la cap.

Cifra aia 1 este doar o mica notificare care îți spune că te așteaptă ceva in aplicația respectivă.

Mai sunt și actualizarile aplicațiilor, care pot sa te bata la cap și ele.

#524
Alex522

Alex522

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 18.06.2015
A reusit cineva sa conecteze telefonul la retea de 5GHz ? Imi apare doar reteaua de 2.4 , in conditiile in care router ul este un connect box de la upc care stie 5GHz

#525
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,558
  • Înscris: 06.03.2016
A reușit cineva să facă root? După ce îi dau flash arhivei SuperSU telefonul rămâne blocat la logo-ul "Powered by Android" .

 Alex522, on 26 mai 2017 - 18:50, said:

A reusit cineva sa conecteze telefonul la retea de 5GHz ? Imi apare doar reteaua de 2.4 , in conditiile in care router ul este un connect box de la upc care stie 5GHz
Nu știe Wi-Fi pe 5GHz.

Edited by red46, 26 May 2017 - 19:01.


#526
Alex522

Alex522

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 18.06.2015

 red46, on 26 mai 2017 - 19:00, said:

A reușit cineva să facă root? După ce îi dau flash arhivei SuperSU telefonul rămâne blocat la logo-ul "Powered by Android" .


Nu știe Wi-Fi pe 5GHz.
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot
The more recent standard is called 802.11n (offering speeds of up to 150Mbps per channel or up to 600Mbps in total). It can be used in the 2.4 GHz or 5 GHz frequency bands, though a receiver needs to have dual-band antenna to operate on both.
' n ' ul nu inseamna ca se poate conecta si la 5ghz ?

Later edit : The Galaxy J5 may pack a basic 1.2GHz quad-core processor, but Android and everything else runs with a satisfying smoothness. I didn't see any serious stutters or crashes while using the handset, although the lack of support for 5GHz WiFi meant for the occasional slowdown while web browsing.

Ai dreptate .

Edited by Alex522, 26 May 2017 - 19:39.


#527
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,558
  • Înscris: 06.03.2016
Am reuşit să-l rootez şi să instalez Xposed într-un final.
Are mici ezitări, aşadar nu recomand rootarea lui decât dacă aveți neaparat nevoie. Garanția e pierdută definitiv.


#528
mihaipopm8

mihaipopm8

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 21.12.2009
Am rootat un J5 Dual Sim (SM-J500F);
Versiunea CF autoroot era pentru 6.0.1 iar eu aveam instalat 5.1.1 (era cerința deținătorului);
A funcționat root-ul dar nu mai pot intra in recovery... plus că a intrat de câteva ori în bootloop sau se bloca imediat după lockscreen;
În download mode intră fără probleme;
După câteva restarturi și-a revenit.

În cel mai rău caz, o să îi pun 6.0.1 înapoi.

Edited by mihaipopm8, 27 May 2017 - 15:48.


#529
addiy1987

addiy1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 05.09.2012

 red46, on 27 mai 2017 - 11:48, said:

Am reușit să-l rootez și să instalez Xposed Ăźntr-un final.
Are mici ezitări, așadar nu recomand rootarea lui decĂąt dacă aveți neaparat nevoie. Garanția e pierdută definitiv.
Garantia nu e pierduta daca faci root,daca bagi cu odin firmware-ul original knox va arata exact ca in prima zi.

#530
dane67

dane67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 26.09.2005
Salut Am un Samsung J5 cu Android 6.0.1. cumparat recent. De cateva zile nu mai pot rula nici o aplicatie. nici chiar sa adaug contacte. Imi apare mesaj ca se suprapune cu un program si ma trimite la setari. Le-am dezactivat pe rand pe toate dar degeaba. De ieri imi facea figuri si WhatsApp-ul iar acum l-am reinstalat si aceeasi problema am. Un sfat ceva?

#531
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,558
  • Înscris: 06.03.2016

 mihaipopm8, on 27 mai 2017 - 15:40, said:

Am rootat un J5 Dual Sim (SM-J500F);
Versiunea CF autoroot era pentru 6.0.1 iar eu aveam instalat 5.1.1 (era cerinţa deținătorului);
A funcționat root-ul dar nu mai pot intra in recovery... plus că a intrat de câteva ori în bootloop sau se bloca imediat după lockscreen;
În download mode intră fără probleme;
După câteva restarturi și-a revenit.

În cel mai rău caz, o să îi pun 6.0.1 înapoi.
Cel mai bine îi pui ultima versiune de recovery TWRP şi instalezi arhiva SuperSU. Şi ai şi ultima versiune de Android.

 addiy1987, on 27 mai 2017 - 20:41, said:

Garantia nu e pierduta daca faci root,daca bagi cu odin firmware-ul original knox va arata exact ca in prima zi.
Am încercat şi Knox e tot 0x1. Nu e nici o soluție pentru resetare, nici pentru flagship-uri.

 dane67, on 29 mai 2017 - 19:04, said:

Salut Am un Samsung J5 cu Android 6.0.1. cumparat recent. De cateva zile nu mai pot rula nici o aplicatie. nici chiar sa adaug contacte. Imi apare mesaj ca se suprapune cu un program si ma trimite la setari. Le-am dezactivat pe rand pe toate dar degeaba. De ieri imi facea figuri si WhatsApp-ul iar acum l-am reinstalat si aceeasi problema am. Un sfat ceva?
Dăi resetare din fabrică.

#532
Alex522

Alex522

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 18.06.2015

 dane67, on 29 mai 2017 - 19:04, said:

Salut Am un Samsung J5 cu Android 6.0.1. cumparat recent. De cateva zile nu mai pot rula nici o aplicatie. nici chiar sa adaug contacte. Imi apare mesaj ca se suprapune cu un program si ma trimite la setari. Le-am dezactivat pe rand pe toate dar degeaba. De ieri imi facea figuri si WhatsApp-ul iar acum l-am reinstalat si aceeasi problema am. Un sfat ceva?
Sa fie toate dezactivate in acelasi timp , acorzi permisiunile ( la stocare .... ) si pe urma le activezi din nou.
In general messenger ul face figuri cu suprapunerea , chat head ul.

#533
lorinczi_thomas

lorinczi_thomas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 14.07.2016

 Alex522, on 30 mai 2017 - 22:25, said:


Sa fie toate dezactivate in acelasi timp , acorzi permisiunile ( la stocare .... ) si pe urma le activezi din nou.
In general messenger ul face figuri cu suprapunerea , chat head ul.

eroarea asta de la permisiuni e o chestie buna, ca să împiedice aplicațiile sa te manipuleze sa accepți permisiunile blocând butoanele cu diverse elemente. Însă e prost pusă în practică, daca la nouget overlays-urile se dezactivează automat când sunt afișate cereri de permisiuni, cei blocați pe marshmallow trebuie sa oprească manual de fiecare data aplicația.
Însă dacă rotesc telefonul în modul peisaj nu îmi mai apare eroarea, așa că am instalat aplicația rotation control, care forteaza toate aplicatiile să se rotească în modul peisaj odată cu telefonul

Edited by lorinczi_thomas, 31 May 2017 - 12:31.


#534
thehunter1337

thehunter1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 06.03.2015
Salutare colegi!! Cum fac sa sun din agenda la telefonul asta dual sim si de pe un sim si de pe altul..? La mesaje are sa selectez dar la apel nu..si nu mi se pare simpu sa umblu de fiecare data in setari..

#535
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 20.06.2014
Simplu, Setari, Manager cartela sim iar la Apel selectezi Intotdeauna

 thehunter1337, on 02 iunie 2017 - 18:44, said:

Salutare colegi!! Cum fac sa sun din agenda la telefonul asta dual sim si de pe un sim si de pe altul..? La mesaje are sa selectez dar la apel nu..si nu mi se pare simpu sa umblu de fiecare data in setari..


#536
thehunter1337

thehunter1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 06.03.2015

 mishu_bz, on 03 iunie 2017 - 05:42, said:

Simplu, Setari, Manager cartela sim iar la Apel selectezi Intotdeauna

Am gasit, multumesc.Acum ma gandesc la o chestie daca au sa pun culori diferite numerelor de pe o cartela si de pe alta...sau ceva fara sa pun la numele contactului de exemplu "vdf" sau ceva..

#537
lorinczi_thomas

lorinczi_thomas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 14.07.2016
Nougat se apropie...
https://goo.gl/jemDCs

#538
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Eu cred ca o sa iau J5 2017 pana apare 7.0 pt. J5 2016.
Asa am patit si cand am luat J5 2016, aveam J5 2015 si voiam 6.0. La cateva saptamani dupa ce am luat J5 2016 a aparut 6.0 pt. J5 2016.
Imediat ce apare J5 2017 o sa-l iau si probabil ca la cateva saptamani o sa aparat si 7.0 pt. J5 2016.

#539
lorinczi_thomas

lorinczi_thomas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 14.07.2016
E ciudat că amână lansarea atât de mult. La s8 au avut mult mai mult de muncit și au reușit sa il amane doar o luna.

Sper sa nu il mai echipeze cu sd 410, procesor care in 2014 era low-cost. Nu m-ar mira sa refuze să actualizeze j5 2016 din cauza lui 410.

#540
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
Si care este apetitul pentru acesta actualizare ? Eu sint disperat sa scap de actualizari si la altii sint mari doritori de actualizari ...?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate