Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Motocositoare - topic dedicat, (partea a-II-a)

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
7379 replies to this topic

#6319
baburibas

baburibas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.01.2017

View Postbaburibas, on 12 mai 2021 - 21:25, said:

A ajuns motocoasa cu acumulator, am folosit-o astazi.
https://elinx.ro/ind...product_id=3477
Dupa o cateva ore de utilizare la taiatul diverselor tipuri de vegetatie de prin curte si livada pot sa spun ca singurul lucru care-i lipseste e sunetul si mirosul motorului pe benzina cu care eram obisnuit.
E foarte usoara, surprinzator de puternica, autonomia e buna, aproximativ 50 minute cu 2 acumulatori de 5A  folosind turatia mica sau medie iar firul a fost de 2.4mm. Turatia maxima nu am folosit-o deloc, nefiind nevoie.
Calitatea constructiei e foarte buna iar pachetul cu care a venit a fost complet:
cap cu fir, cap cu trei cutite din plastic, disc metalic cu patru dinti, doua aparatori, curea de sustinere.
Inlocuieste benzinara? In cazul meu cu siguranta da, singurul regret e ca nu am cumparat-o mai demult.

După un sezon de utilizare îmi mențin parerea: înlocuiește fara probleme motocoasa cu motor termic.
Un singur lucru mi-aș fi dorit să aibă: reglare și rabatare a coarnelor cu mecanism rapid fara unelte, in rest nu-i pot reproșa nimic.

#6320
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Daca o făceau cu panouri solare cred că o ducea toată ziua, nu doar 50 de minute.
Acuma lăsând gluma deoparte, e foarte adevarat ce ați spus acolo despre capacitatea de a înlocui o motocoasă,  "In cazul meu cu siguranță da...".
Eu daca as avea nevoie sa pun un disc Vidia și sa tai 2-3 ore sa curat la bălăriile de pe marginea terenului din gradina, sau sa tai cocenii de porumb cred că nu pot cu așa ceva.

#6321
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Pai... 50 minute, 2 acumulatori?
Eu cosesc cate o zi intreaga la cei peste 3000 mp ai mei. Uneori daca prea cald ma intind pe 2 sau chiar 3 zile. Atunci poate ar merge una electrica, dar daca-i racoare si am spor, ce fac?
Pana la urma este aceiasi problema cu cea a masinilor electrice vs celelalte ...

#6322
baburibas

baburibas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.01.2017

View Postbardu, on 09 ianuarie 2022 - 20:04, said:

Ce ar însemna să mergi cu o drujba electrica sa faci taieri in livada, sau sa tai iarba cu o coasa electrica?

Pai tocmai asta fac! 😀
Doar la pădure nu m-aș duce cu ele, in rest taie la fel ca motouneltele din gama medie de la firmele mari.
Comparandu-le cu benzinarele pe care le am:
-drujba electrica de o mana este peste MS150TC și sub MS201TC
-drujba electrica pentru două maini este peste MS170,171,180,181. Se simte în utilizare undeva in zona MS231 și sub MS241
-motocoasa e undeva in zona Stihl FS200 și clar sub Husqvarna 545RX

Sezonul trecut benzinarele s-au relaxat in magazie, anul asta le pun ulei in capul pistoanelor pentru conservare pe termen lung.

Attached Files



#6323
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Da, autonomia. Daca se putea duce curentul in galeata era altă treabă!
Dar sa nu-i subestimam pe savanți, s-ar putea sa vina cu pile nucleare în loc de baterii cu litiu.

#6324
baburibas

baburibas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.01.2017

View Postadip1962, on 09 ianuarie 2022 - 20:54, said:

Pai... 50 minute, 2 acumulatori?
Curtea la mine are aproximativ 4.000mp cu tot cu diversele construcții.
Am folosit 6 acumulatori și un încărcător dublu și nu au fost timpi morți deloc.
Cat despre disc, motocoasa vine inclusiv cu disc metalic cu 4 colturi. Discul vidia este mai puțin solicitant.
Știu că nu va vine să credeți pentru că și eu am fost sceptic până le-am cumpărat. Încercați și o să aveți o surpriză. Plăcută! 😀

#6325
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu se va intampla...
O sa-mi iau un dispozitiv de taiat iarba care se ataseaza la motosapa. Probabil voi taia toata iarba in una-doua ore... timp in care ma plimb prin curte.
Ceva de genul asta, dar mai ieftin: https://www.toolmax....or-456001-p6785
Iar daca o cumpar si pe asta: https://zep.ro/produ...RhoCVcIQAvD_BwE,
pot bea si-o bere in timpul asta!
Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by adip1962, 09 January 2022 - 21:14.


#6326
baburibas

baburibas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.01.2017

View Postadip1962, on 09 ianuarie 2022 - 20:54, said:

Pana la urma este aceiasi problema cu cea a masinilor electrice vs celelalte ...
Analogia e buna dar trebuie reținut faptul că înaintea motorului termic a fost tracțiunea animală și nici acum unii nu s-au dat jos din căruță.
Uneltele cu acumulator există, sunt fiabile și fac fata cu ușurință la sarcini de greutate medie.
Sunt o alternativa viabila la motorul termic și singura bariera pe care o mai au de trecut este gândirea retrogradă și prețul puțin piperat la achiziție.

#6327
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

View Postadip1962, on 09 ianuarie 2022 - 20:54, said:

Pai... 50 minute, 2 acumulatori?
Eu cosesc cate o zi intreaga la cei peste 3000 mp ai mei.
Pana la urma este aceiasi problema cu cea a masinilor electrice vs celelalte ...

Gresita abordarea . Nu poti cosi 3000 m cu o motocositoare de umar fara sa alimentezi macar o data . Asa este si la cele electrice .Daca ai acumulatori de rezerva al schimbi mai repede decit pui benzina in rezervor . Si avantaj daca ai scule din aceeasi marca unde acumulatorii sunt comuni . Aici se exclude situatiile extreme unde trebuie sa mergi pe la gradini sau sa faci nutret pentru animale .
Nu am vazut fizic o astfel de cositoare de la dewalt , dar pe unde m-am uitat nimeni nu spune ca nu sunt bune . Doar ca are unele minusuri fata de alte modele electrice de la alti fabricanti .

View Postbaburibas, on 09 ianuarie 2022 - 21:40, said:

.......... trebuie reținut faptul că înaintea motorului termic a fost tracțiunea animală și nici acum unii nu s-au dat jos din căruță.
Frumos spus Posted Image

#6328
baburibas

baburibas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.01.2017
71cristian, nu știu ce să vă spun legat de Dewalt fiindcă am evitat marca asta datorita diferențelor mari de calitate și varietate între produsele vândute în Europa și cele de pe piata SUA. Ori daca ei vor sa ne vândă noua bălării, eu nu am nici un chef să le cumpăr.
Legat de motocoasa in general, trebuie să testați într-un magazin ambele variante: cu coarne și cu inel de susținere.
Eu spre exemplu nu mă pot împăca cu modelul cu inel, varianta cu coarne mi se pare mult mai ușor de folosit și mai puțin obositoare.

#6329
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Post71cristian, on 09 ianuarie 2022 - 21:43, said:

Gresita abordarea . Nu poti cosi 3000 m cu o motocositoare de umar fara sa alimentezi macar o data . Asa este si la cele electrice .Daca ai acumulatori de rezerva al schimbi mai repede decit pui benzina in rezervor . Si avantaj daca ai scule din aceeasi marca unde acumulatorii sunt comuni...........
Abordarea nu-i gresita, doar ca avem puncte de vedere diferite. La 3000 mp alimentez de 3-4 ori, depinde cat de mare e iarba si ce folosesc pentru taierea ei.
Dar prefer sa pierd 5-15 minute la o alimentare (mai te odihnesti, mai bei ceva rece etc.) decat sa dau o caruta de bani pe baterii. Exista insa varianta mai ok in care bateriile se potrivesc si daca ai scule care folosesc baterii cu tensiuni identice poti face schimb intre ele, le poti incarca pe rand si sa faci o treaba mai indelungata folosind mai multe baterii. Dar...
Eu nu am. Nu mi-am propus acum 6 ani cand m-am apucat de treaba. Am cumparat sculele pe rand dupa buget si... nevoia de ele. Daca pot sa cumpar ceva multifunctional o fac, daca nu se poate sau e pres scump, inseamna ca nu merita.
Fiecare gandeste in felul lui. Nu inseamna ca greseste.

Edited by adip1962, 09 January 2022 - 22:24.


#6330
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
De ce am zis asa . Pai eu nu pot cosi cu o electrica o zi intreaga ?
Nu comentez pe partea de putere de cumparare a fiecaruia . Da bateria este scumpa dar nu crezi ca este mai ieftina pe durata de viata a ei fata de cata benzina consuma o motocoasa ?

Nu as fi cumparat asa ceva dar in situatia mea n-am ce face . iarba va creste de mai multe ori pe an si trebuie cosita .

Edited by 71cristian, 09 January 2022 - 22:34.


#6331
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Care sunt cele mai populare magazine din RO de unde as putea achizitiona o jucarie? De benzina nu vreau sa aud, au numai dezavantaje. M-as indrepta spre ceva electric. Recomandari? 🙂

#6332
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010
Depinde cati bani ai si cat/ce ai de taiat. Nu-ti recomand electric decat daca ai putin de taiat.

Cu acumulatori, pe 60V/54V.  Alea de 18V doar pentru gazon. Daca ai mult de taiat contraza si puterea, si hamul sa fie confortabil.
Eu am trecut de la un makita 35cc la Husqwarna 545rxt si diferenta e mare. hamul nici nu se compara iar la putere pare dublu desi pe manual nu e dublu. Eu am 2-300 mp. mergea si 535-ul dar asta a fost la oferta si hamul separat e 80euro.
Pentru spatii mari, asa ceva:
http://www.grilloagr...co.uk/hwt600_wd

#6333
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Am vreo 800-1000 mp de taiat, cam asa. Si e ca pe camp, nu am gazon, e curte normala de la tara. Vreau ceva care sa aiba si disc metalic pentru taiat chestii mai tari.

#6334
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Ca si-o gluma... cei care vor cositoare electrice nu ar trebui sa-si deschida un alt topic?
@boy4ever, la suprafata aia, masina de taiat iarba iti trebuie, nu coasa. Intai chemi un meserias cu coasa, sapa etc. apoi intretinutul este mai usor cu masina.

#6335
baburibas

baburibas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.01.2017
Nu, n-ar trebui.
Motocositoarea este o cositoare mecanică, acționată de un motor electric sau termic.

#6336
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Îi zice și electrocositoare. Cum și la drujba îi zice electrofierastrau in loc de motofierastrau.
Zic asta că am de amândouă. E destul de ok Makita UR3501, marele avantaj e că îi silentioasa. Marele dezavantaj s că sunt totuși aici întrebând de una cu motor.
Sunt într-o situație similară cu colegul, doar că eu am făcut deja partea cu meseriașul care a curatat gradina și din păcate se poate întâmpla să crească iarba foarte mare cât sunt plecat.
Întrebarea e, merita Grillo HWT 700? Sa mă uit de altele mai chinezării tip tractor?
Văzusem și ceva tractoras John Deere sh.
Mă gândesc la partea de întreținere, astea cu fir par cele mai ok, nu doar că mă bag oriunde și fain printre copaci, garduri etc fara sa mai întind firul la electrica, dar nici nu mă stresez de bolovani care mi-ar aduce o factură mare la o cositoare cu cuțite sau întreținere mai complicata.
E bun motorul Kawasaki? Acuma nici Honda nu mai e ce era odată.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GPwNmET2JEA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate