Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Show-ul “Supraviețuitorul”, de la Pro TV, se desfășoară în Filipine!

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#73
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
Un episod trebuie sa se incheie cu un consiliu tribal. Obligatoriu.

Din ce scrie in comentariile de aici, cica in alte tari care au preluat formatul Survivor exista si cate... 50 de episoade pe sezon. Ceea ce e aiurea rau de tot. Daca si Pro TV-ul va face la fel, atunci probabil ca emisiunea e deja sortita esecului.

#74
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu trebuie sa fie o copie 100% dupa americani. De fapt ar fi bine sa nu. Stai linistit, dinamica apare ea pe parcurs. Deocamdata abia si-au intrat in joc. Abia in cea de-a doua ora a fost actiune pentru ca in prima au fost prezentari. Probabil ca nu vor copia concursul ci il vor adapta.

Nici americanii nu mai au reality showrile de acum 10-15 ani. Mai toate sunt cu sexu, iar noi le-am importat, evident.

Consiliul tribal se va tine o data la 4 zile (zile, nu neaparat episoade), din cate am inteles. A spus povestitorul ieri.

Azi pe final apar eliminarile.

#75
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
Nu, nu trebuie sa fie o copie. Trebuie sa fie insusi formatul Survivor. Pentru ca ei asta pretind a fi.

Crede-ma, e foarte deranjant pentru un cunoscator al formatului sa observe toate acele inovatii ale lor, care nu au ce cauta practic.

#76
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am văzut vreo 3 sezoane din ediția SUA. Fiecare din aceste sezoane au suferit schimbări față de primul sezon. Este inevitabil. Poate datorită monotoniei, poate din dorința de a veni cu ceva nou.

Nu a început bine concursul și încep să se mănânce între ei. Bine, asta este strategia producătorilor.

#77
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Si mie mi se pare slab fata de varianta americana, plictiseala mare.

#78
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 06.04.2005
Am mai intrebat si eu pe unu pe altu mai in tema cu formate de televiziune si am inteles ca formatul in sine e foarte complex si are multe reguli dar e felxibil si facut sa poata fi adaptat pentru cat mai multe piete.

Nu putem compara cum e la americani si cum e la noi pentru ca vorbim de piete total diferite cu public diferit cu business-uri(televiziuni) diferite.

Imaginativa ca in america probabil bugetul acestei emisiuni e cat valoarea PRO TV ceea ce ar fi imposibil in Romania, deci hai sa privim lucrurile in raport cu poata caruia ii se adreseaza.

Evident ca dupa ce ai vazut versiunea americana(dupa ce vezi ABSOLUT orice la americani) ce e la noi ti se pare slab, nu repet ce am scris mai sus.

Idea e ca mi se pare irelevanta comparatia intre productia din US si cea din RO, ar trebui sa ne comparam cu piete similare. Din orice punct de vedere ai compara US cu RO am fi la ani lumina.

Uni se plang de plasarea de produs spunand ca la americani nu se face asa, da dar la americani 30 secunde de publicitate e cat 3 zile in RO.

Ce nu imi place mie e ca se bazeaza foarte mult pe cancanuri si barfe intre concurenti si mai putin pe probe de concurs.

Edited by danielavram, 13 September 2016 - 23:15.


#79
Cola_13

Cola_13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 19.10.2009
In primele 2 emisiuni a fost prea multa vorbarie si putina actiune.

#80
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

View Postbarbosa, on 13 septembrie 2016 - 07:39, said:

Nu a fost rau, dar parca e totusi prea multa vorbarie. Prea multe momente de destainuiri in fata camerei. In afara de asta, romanul tot roman. Nici nu au pus bine piciorul pe plaja ca deja făceau planuri cum sa ajungă in finala, cu cine sa se alieze, pe cine sa scoată, etc. Pune naibii mana si fa focul, fa un acoperis, cauta ceva de mâncare mai întâi. Ca sa supravietuiesti in joc trebuie mai întâi sa supravietuiesti pe insula.

Romanul e roman? In varianta originala din SUA au renuntat de mult la supravietuire in favoarea aliantelor. Sunt concurenti care efectiv nu vor sa faca focul, caute mancare etc. si prefera sa moara de foame ca sa nu piarda din timpul pentru interactiune sociala si strategie.

View PostVla0d_, on 13 septembrie 2016 - 16:57, said:

Am vazut si eu azi episodul. Eu ii felicit pentru initiativa, dar am vazut 12 sezoane din Survivor US, si pot sa spun ca din multe puncte de vedere au dat dovada de amatorism total. La Survivor, triburile nu se aleg asa ca in curtea scolii, cu aia "mari si facuti" alesi primii, si apoi aia care iti par tie mai slabi la final. Niciodata, totul se face ori prin tragere la sorti, ori aleatoriu.

Cunoscatorule, nu prea stii despre ce vorbesti. Sunt 33 de sezoane si in cateva dintre ele si-au ales singuri echipa ca in curtea scolii (in unele sezoane chiar de la inceput - Gabon, in altele pe parcurs cand s-a facut "swap").

View PostVla0d_, on 13 septembrie 2016 - 16:57, said:

La proba pentru recompensa, la fel ca si la cea pentru imunitate, participa TOTI concurentii, pentru ca toti fac parte din trib. Exceptie o fac doar situatiile in care unul din triburi are unul sau doi concurenti in plus, iar celalalt trib isi lasa "pe margine" unul sau doi concurenti (dupa situatie).

Nu chiar, au existat si probe in care nu au participat toti concurentii. Imi vine in minte in Cambodgia o proba in care a participat cate un singur concurent din fiecare trib.

View PostVla0d_, on 13 septembrie 2016 - 16:57, said:

plus ca absolut niciodata n-am vazut vreun sezon in care concurentii sa aiba atatea provizii! Cred ca e pentru prima data in istoria formatului Survivor cand concurentii mananca supa si cartofi prajiti, si dorm cu plasa aia pe ei. E chiar caraghios.

Inseamna ca n-ai vazut Fiji, unde unul dintre triburi a avut absolut de toate, pana si tacamuri. Cantitatea si tipul proviziilor variaza de la sezon la sezon, in functie de tematica si in functie de locatie (spre exemplu in Africa unde nu aveau mancare in zona si nici nu prea ii lasau sa paraseasca tabara din cauza animalelor salbatice, le-au dat mult mai multa mancare).

View PostVla0d_, on 13 septembrie 2016 - 16:57, said:

Si cu siguranta cel mai deranjant aspect e acel format "Insula Exilului". Ceea ce ei numesc "Insula Exilului" este de fapt acel Redemption Island (Insula Izbavirii), in care doi sau trei concurenti petrec un anumit timp pe o alta insula, duelandu-se intre ei, iar in final ultimul ramas se alatura celorlalti concurenti. Dar niciodata direct in finala, asa cum spunea Bucurenci. "Insula Exilului" exista si ea in formatul original Survivor, dar inseamna total altceva, si implica doar o noapte petrecuta de UN SINGUR concurent in salbaticie.

Aici da, au facut o struto-camila. Dar Insula Exilului nu e obligatoriu sa fie cu un singur concurent (de exemplu in Tocantins nu numai ca am avut cate doi concurenti in exil, am avut chiar o alianta a exilului).

Nu zic ca n-are hibele lui (in primul rand ca Bucurenci este extrem de crispat, desi nici Jeff Probst n-a fost chiar grozav in primele sezoane, poate isi revine pe parcurs), dar sunteti fenomenali cu cat de repede sariti sa criticati, ca nicaieri nu-i ca la noi, numai noi am dat-o in bara, noi nu stim, noi nu putem. Si daca ar fi adevarat n-ar fi o problema, dar va luati de chestii care chiar s-au intamplat si in show-ul mama si nu sunt specifice "neputinciosilor" de romani.

PS: Plasare de produs au si americanii, mi-a iesit pe nas cat mi-au povestit de Sprint si Charmin.

View PostQuantum, on 13 septembrie 2016 - 17:02, said:

Bai, ej, copil?!  100%, ca orice emisiune tv.

Originalul nu e regizat cu siguranta, au fost multe discutii pe tema asta si multe critici ale concurentilor fata de productie, insa nimeni niciodata nu a sugerat ca ar fi in vreun fel regizat. Iar cand a indraznit vreunul sa se planga ca a fost editat incorect si ca el nu a spus niciodata asa ceva, Jeff a iesit cu filmarea bruta in care zicea foarte clar acel ceva si i-a inchis gura. Ca te impinge productia intr-o directie care ii convine, iti pune anumite intrebari in confesionale sau la consiliul tribal e una, dar nu te obliga nimeni sa faci nimic, e problema ta daca le pici in plasa sau nu. De asta romanesc nu stiu ce sa zic, dar cred ca ar avea mult de plata catre proprietarul formatului daca s-ar descoperi ca e regizat.

In caz ca se intreaba cineva daca sunt obsedata de Survivor....mda, un pic Posted Image

Edited by black_dizzy, 14 September 2016 - 13:47.


#81
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
Am zis ca am vazut 12 sezoane din Survivor (19-30) deocamdata, si m-am raportat strict la sezoanele pe care le-am vazut.

#82
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Mda.... cu acele "niciodata" repetate de mai multe ori si cu sublinierea repetata a faptului ca esti un cunoscator nu prea a parut ca te raportezi strict la ce ai vazut, parea ca dai un verdict cu privire la cum este Survivor in general si cat de tare in bara am dat-o noi.

Si totusi, chiar si in sezoanele pe care zici ca le-ai vazut au fost probe la care a participat cate un singur concurent - in Blood vs Water 2 toate probele de recompensa dinainte de merge au fost 1v1. Tot in sezonul respectiv au fost doi concurenti pe Insula exilului (cate unul din fiecare trib).

#83
robertms

robertms

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.11.2009
Pentru un inceput de prim sezon nu e asa rau. Totusi, nu inteleg de ce trebuie sa faca un tribal la 4 zile si sa lungeasca de la 39 la 44 de zile. Cu cat e mai concentrat  cu atat e mai atractiv.
Si dincolo, dupa primul tribal le dau si un instrument pentru foc, dar nu le dau apa potabila.
Sunt curios cum vor evolua in continuare concurentii. Sunt ceva diferente de mentalitate fata de americani, asa ca nu ar trebui neaparat sa ne asteptam la o evolutie similara.
Daca era vreun Russel Hantz printre ei facea ravagii. :))

#84
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,239
  • Înscris: 24.05.2014
Aurelia a părăsit emisiunea(a fost eliminata definitiv) de pe "Insula Exilului" si din concursul "Supraviețuitorul"!

#85
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 06.04.2005
Cum sa aduca PRO TV alte formate de succes daca romanii prefera altceva?

http://www.paginadem...ate-targeturile

Adevarul e ca aseara a cam fost plictiseala multa vorbarie, barfa si putina actiune.

#86
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014
Îmi place cum "prind" concurenții pești care nu se zbat deloc. Posted Image

#87
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdanielavram, on 20 septembrie 2016 - 12:07, said:

Cum sa aduca PRO TV alte formate de succes daca romanii prefera altceva?

http://www.paginadem...ate-targeturile

Adevarul e ca aseara a cam fost plictiseala multa vorbarie, barfa si putina actiune.

Daca nu vor depasi concurenta in acest sezon probabil ca vor renunta la un potential al doilea. Asa-i cu privatele.
Am inteles de la Banciu ca sambata trecuta Pro-ul au dat Piratii din Caraibe si pentru ca audientele au fost scazute renunta sa mai difuzeze si partea a doua, care urma sa fie data pe post sambata asta. Vor da ceva film cu Stalone.

Ar fi in stare sa renunte din mers. Cel putin din respect pentru cei care se uita, daca au asa ceva.

#88
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014

View PostAnnoying, on 20 septembrie 2016 - 12:41, said:

Îmi place cum "prind" concurenții pești care nu se zbat deloc. Posted Image


saracul pui de rechin.. era asa de slabit ca n-avea putere nici sa se zbata ! Posted Image Posted Image Posted Image

#89
Vla0d_

Vla0d_

    Patrick Ekeng!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 20.06.2012
Acum am vazut episodul 2 (de martea trecuta). Episoadele sunt mult prea lungi. Si nu se intampla mai nimic interesant. Cel putin in episodul respectiv, am avut o singura proba. Multe povesti degeaba. Mult prea multe.

Plus ca la un moment dat, inainte de o pauza publicitara, inainte ca proba pentru imunitate sa se incheie, ei aratau deja imagini cu ce se va intampla dupa pauza, si aratau imagini cu tribul albastru aflat la consiliu. Repet, proba nefiind inca incheiata. Posted Image

#90
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 06.04.2005
E din ce in ce mai greu de urmarit emisiunea desi tare as vrea sa o vad pana la final dar atatea plansete si faze lacrimogene, e prea mult, fara pic e actiune 2-3 ore de emisiune in care doar o proba maxim doua. Mai bine ar tine maxim o ora daca tot e numai o proba si mai putina vorbarie degeaba.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate