Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Apple iPhone 7/ iPhone 7 Plus [Zvonuri]

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
181 replies to this topic

#19
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Cred ca singura problema este de alegere. Pe unde stau eu e o vorba: "Nu-ti place, nu manci!". Cam asa si in cazul telefoanelor. Aici nu este topic de pro-contra (sau versus) ai arie dedicata si daca vrei sa-ti versi ura impotriva Apple, esti binevenit acolo. Suntem muloti pe-aici care acceptam acest rip-off pentru ca are si el avantajele lui.

#20
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

 filip.serban, on 18 august 2016 - 15:54, said:

Cred ca singura problema este de alegere. Pe unde stau eu e o vorba: "Nu-ti place, nu manci!". Cam asa si in cazul telefoanelor. Aici nu este topic de pro-contra (sau versus) ai arie dedicata si daca vrei sa-ti versi ura impotriva Apple, esti binevenit acolo. Suntem muloti pe-aici care acceptam acest rip-off pentru ca are si el avantajele lui.

care avantaje? enumera... :)

#21
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016
http://www.gsmarena....-news-20006.php

#22
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 martian_693, on 18 august 2016 - 15:09, said:


Hai ca m-am prins. Mai greu dar m-am prins. Mi se parea cunoscut stilul cu "comunism", "bullshit" si flame-ul exagerat. @n3utr1n0, nu esti chiar atat de greu de recunoscut ;). Ultima oara cand am citit regulamentul, nu aveai voie cu clone pe SP. Sper sa se sesizeze @december.

#23
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Inca n-ati inteles ca troleaza doar sa ii creasca numarul de posturi?

#24
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016
ma acuzi cu ce dovezi man? esti nebun? ti ai adus tu aminte de nush cine. bla bla bla...
ti am cerut sa enumeri ceva avantaje... se pare ca te ai facut ca ploua. ai deviat si ai inceput cu acuzari personale. chiar daca eu am ramas la subiect , ba chiar am dat si link ontopic.
asa... acum , daca poti sa revii si tu la topic... care sunt avantajele pt care astepti noul i7? hai sa vb la subiect te rog.

#25
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Îți zic eu:
1.  pozele si filmarea sunt mult peste ce oferă celelalte dispozitive cu android. Poate doar moto sa țină aproape. Vorbim de optimizare software: focus instant, tranziție lina la filmare.
2. Reproducerea culorilor e foarte buna. Lucru rar din păcate lin cazul amoledurillor android, unde samsung este deținătorul absolut al titlului "ecranul sorcova".

Edited by mihaigerard, 18 August 2016 - 23:40.


#26
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

 mihaigerard, on 18 august 2016 - 23:33, said:

Îți zic eu unul: pozele si filmarea sunt mult peste ce oferă celelalte dispozitive cu android. Poate doar moto sa țină aproape. Vorbim de optimizare software: focus instant, tranziție lina la filmare.

vezi sony, si apoi sa spui asta. are camera de pici in fund. si huawei p9 la fel. iar la soft , samsung are soft ultra complex la camera.

https://www.ephotozi...aphy-2016-23050
ca sa vezi , iphone nici nu e in top

niciodata iphine nu a avut cea mai buna camera sau cel mai tare soft pt camera.
si app , iphone foloseste camera sony. si clar nu e cea mai avansata camera sony,


pai daca te uiti la ce poate un xperia X la camera o sa ti se para aparat cu film iphone ul.
sa mai vb de huawei p9 cu lentile leica?

sa mai amintim si de faptul ca iphone (cu exceptia plus) nu are nici macar ois???? e jenant argumentul man. si e fals. iphone nu are nimic special la camera.

#27
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Vorbești ca  sa te afli in treaba. Am avut si Sony si samsung si știu ce spun.
Hiawei p9 e celebru deja pentru poza din reclama făcută de fapt cu Canon 5d mark 2.:))))

#28
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 martian_693, on 18 august 2016 - 23:47, said:





pai daca te uiti la ce poate un xperia X la camera o sa ti se para aparat cu film iphone ul.

Cred ca nu iti dai seama cat ai laudat iPhoneul in afirmatia de mai sus :) .

#29
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Eu nu inteleg de ce nu isi ia ban martianu. E clar ca si-a facut cont ca sa strice orice topic in care e vorba de vreun produs ios.
Auzi hal de gandire "ape au nesimtirea de a fi diferiti". Deci cine e nesimtit e diferit. Eu zic sa nu mai bagam in seama oameni care nici macar nu stiu sa scrie, d-apai sa mai emita idei.

#30
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

 mihaigerard, on 18 august 2016 - 23:33, said:

Îți zic eu:
1.  pozele si filmarea sunt mult peste ce oferă celelalte dispozitive cu android. Poate doar moto sa țină aproape. Vorbim de optimizare software: focus instant, tranziție lina la filmare.

Vorbesti de S7 si Note 7 aici, cam asa suna.

Quote

2. Reproducerea culorilor e foarte buna. Lucru rar din păcate lin cazul amoledurillor android, unde samsung este deținătorul absolut al titlului "ecranul sorcova".
La fel vorbesti tot de S7 sau Note 7 aici(prima propozitie).
Da stim ca au cele mai bune ecrane de pe piata in acest moment, inclusiv culori.
http://www.displayma..._ShootOut_1.htm

Edited by OriOn20, 24 August 2016 - 09:22.


#31
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Right.

Attached Files



#32
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
Right ce?

Telefoanele Samsung au mai multe moduri pentru display.

Quote

The Basic screen mode on the Galaxy S7 is tied with the Galaxy Note 5 for the most accurate display colors of any smartphone or tablet display that we have ever tested, with a measured average Absolute Color Accuracy of 1.5 JNCD, which is visually indistinguishable from perfect, and is very likely considerably better than your living room TV.

De exemplu setat pe Basic atingi 100% din sRGB
Setat pe Photo Mode te apropii de 100% de AdobeRGB.
Nu am gasit figura aceea care ai postat-o dar probabil ca este setat pe Adaptive Screen Mode care ridicat foarte mult saturatia(pentru cei care prefera acest lucru asta pe langa faptul ca este o setare utila daca folosesti mult telefonul in lumina directa a soarelui).

Oricum tehnic vorbind ecranul Amoled produs de Samsung poate sa redea cele mai corecte culori in comparatie cu orice alt smartphone.

Nu inteleg de ce se mai marseaza pe ideea ca Amoled = saturatie = culori incorecte cand de ani de zile Samsung are cel mai bun ecran de pe piata si chiar si siteuri dedicate Apple recunosc treaba asta fara sa mai incerce sa caute scuze si nod in papura.
Cam toate ecranele Amoled care vin pe telefoane noi sunt foarte Ok calibrate.

Edited by OriOn20, 24 August 2016 - 15:40.


#33
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Daca samsung ar mai rezolva si problema screen-burn-ului, ar fi aproape cumsecade...

#34
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Ating 100 % din srgb o sula. Posted Image)))
Uita-te la poza aia si cere asistenta dacă n-o înțelegi.
Adică monitorul meu profesional dell atinge 99.9 % dar il bate amoledul de pe samsung s7.

Baga la cap: standardul pentru acuratetea culorilor este un IPS panel, fie ca vorbesti de Eizo, Dell sau Apple.

Te pricepi de...minune.

Edited by mihaigerard, 24 August 2016 - 19:00.


#35
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

 mihaigerard, on 24 august 2016 - 18:46, said:

Ating 100 % din srgb o sula. Posted Image)))
Uita-te la poza aia si cere asistenta dacă n-o înțelegi.
Adică monitorul meu profesional dell atinge 99.9 % dar il bate amoledul de pe samsung s7.

Baga la cap: standardul pentru acuratetea culorilor este un IPS panel, fie ca vorbesti de Eizo, Dell sau Apple.

Te pricepi de...minune.

Arata-mi un singur articol care spune ca Amoledul de pe ultimele telefoane de la Samsung are probleme legate de acuratetea culorilor sau saturatie.
Nu am nici un fel de asistenta pentru nimic, cei de la Displaymate care sunt o autoritate in domeniu sunt destul de clari.

#36
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Articolele ma lasă rece. Majoritatea sunt cumparate de producători. Diferențele le vezi cu ochiul liber, tenta de albastru, culorile exagerate si așa mai departe. De altfel, chestia asta e o caracteristica amoled.
Dar poate ai noroc si trece si Apple pe amoled. Ca tot se zvonește.

N-are rost sa facem off-topic dar faza cu 100% din srgb a fost epica. Ghinionul tău e ca fac fotografie si știu ce înseamnă 100 % srgb. :))

Edited by mihaigerard, 24 August 2016 - 19:50.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate