Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Ce este arta, pentru voi ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
390 replies to this topic

#325
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
E arta. Orice are si o functie estetica, e arta. E discutabila incadrarea in gen, specie, aprecierea ei pe o scara valorica samd.

#326
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostGRATEFUL, on 15 noiembrie 2018 - 23:56, said:

am gasit aceasta carte a carui subiect mi se pare foarte interesant citind prefata...neaparat trebuie s-o citesc Posted Image
poate mai este cineva interesat Posted Image
KIMBALL Siluirea maeștrilor. Cum este sabotată arta de corectitudinea politică

https://magazin.anac...rea-maestrilor/

“Violul maeștrilor” mai are un merit relevant, în special pentru cititorul român, crescut în admirația necondiționată pentru modelele occidentale. Kimball demonstrează destul de clar că “regele este gol”, iar din monumentele educaționale ale Vestului nu a rămas decât fațada. O fațadă sub care se ascund barbarii din interior, cei care lucrează temeinic la distrugerea ultimelor rămășițe de cultură și umanitate. Harvard, Yale sau Berkeley s-au transformat, sub acțiunea dizolvantă a postmodernismului, în etichete cu strălucire calpă, dindărătul căreia se lansează asalturi din ce în ce mai violente asupra bunului simț și a tradiției apusene.
De aici cititorul român nu ar trebui să capete subite complexe de superioritate și să privească mândru spre Apus, pentru că nu are foarte multe motive. În ultimii ani, facultățile locale și personalul aferent s-au sincronizat perfect cu programa deculturalizării, prin stagii, doctorate și masterate în laboratoarele de marxism occidentale, ceea ce a adus revoluția în catedrele școlare de la noi. Este suficient, de altfel, să privești tinerii artiști care pledează pentru diverse variante de comunism în performance-uri și acte artistice ratate, sau criticii care glosează doct pe marginea lor, pentru a înțelege amploarea catastrofei.
Totuși, un lector autohton poate desprinde din lecția lui Kimball curajul de a se debarasa de stinghereală provincială, de a interpreta arta și realitatea fără proptelele oferite generos de ideologiile oficiale și de a fi cât mai suspicios în fața prețioșilor ridicoli.

Fragment din prefața cărții, semnată Ninel Ganea
Tu ai citit-o sau... te uiti asa... de la distanta la ea?

#327
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004

View Postlil debul, on 18 noiembrie 2018 - 12:38, said:

Ma simt atras de Steampunk si Dieselpunk, Rat si Industrial.
E arta ?

Nu ştiu dacă se poate numi artă. Dar eşti atras de ceva interesant.
Azi nici telefoanele nu mai au stil   :(

#328
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Sunt de acord cu clipul din postarea originală. Prea multe porcarii prin muzee si galerii.

Arta pentru mine este ceva care are un subiect, spune o poveste, respecta niște reguli estetice și e durabil în timp.

View PostR10, on 21 aprilie 2016 - 13:18, said:

Nu m-am uitat la video, dar pentru mine, definiția artei e una foarte simplă: orice creație care vine din suflet, și e făcută cu pasiune.

Dacă faci ceva pentru a obține profit, tu de fapt nu faci acel lucru din pasiune, gândul tău e la recompensă.

Dacă faci ceva doar pentru plăcerea de a face acel lucru, e artă pură, fie că e o piesă de pian, o poezie, o pictură sau o statuetă
Interesant. Multe lucrări ale lui Michelangelo, Da Vinc,, Rafael, Boticelli ș.a. au fost făcute pentru bani.

View PostAlexIP, on 21 aprilie 2016 - 13:23, said:

Pe engleză sună mai bine: anything you can get away with.
Și în română sună bine. Artă e la orice pun botul fraierii.

Edited by neur0, 21 November 2019 - 22:22.


#329
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postlil debul, on 18 noiembrie 2018 - 12:38, said:

Ma simt atras de Steampunk si Dieselpunk, Rat si Industrial.
E arta ?
unii se simt atrasi de papusi gonflabile.
E arta?

#330
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 02.03.2003
In prezent stanga incearca sa isi impuna monopolul asupra artei si implicit asupra clasificarilor din domeniu. Orice plasmuire a unei minti omenesti poate primi titlul de arta de la sustinatorii curentului.

#331
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Până la un punct, stânga a generat și artă de bună calitate. Vezi Hemingway sau Picasso. Dar asta nu dă dreptul de a confisca arta și de a promova orice dejecție.

#332
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 02.03.2003
Picasso a generat creatii la fel de interesante ca doctrina care i-a asigurat existenta.

Edited by terratec, 01 December 2019 - 14:51.


#333
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Lumea artei desi e foarte diversa, e foarte opaca, e plina de secrete, e putin interesata de politica. De aceea pe ei nici nu i-a afectat criza din 2008.

Tendinta actuala pare a se orienta spre un sistem nou politic, diferit de traditionalele stanga si dreapta.

#334
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/klDiwGhfL_A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Jordan Peterson despre arta.

Merita vazut pina la capat.

#335
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Îmi place Jordan Peterson. L-am descoperit acum câteva zile.

#336
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
Am inceput un topic J Peterson acum un an:

https://forum.softpe.../#entry24588039

Interviul cu Cathy Newman e clasic deja.

Intre timp am descoperit podcasturile pe care le administreaza fiica lui. Astea nu sint pe youtube. Le ascult cind conduc, si citeodata dau ture ca sa mai prelungesc timpul in masina.    (da, stiu, incalzesc planeta...:)

Edited by rigmarole, 05 December 2019 - 00:23.


#337
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Un clip excelent despre artă și despre arta modernă. Merită vizionat și nu vă răpește prea mult timp, nu are nici 5 minute.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lNI07egoefc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#338
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Imi place mesajul de final.  De parca Pana acum s-ar fi inghesuit marele public sa cumpere  arta conceptuala.
De fapt lucrurile functioneaza cam inversȘ - daca se inghesuie  prea multi middle class sa cumpere un anumit autor valoarea lui scade. Tot ce-i place publicului larg  devine incet  kitsch, ata de balci.

Edited by iulian_k, 06 December 2019 - 11:58.


#339
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,288
  • Înscris: 05.08.2015

View Postiulian_k, on 06 decembrie 2019 - 11:55, said:

Tot ce-i place publicului larg  devine incet  kitsch, ata de balci.

Ii prevad un viitor sumbru lui da Vinci.

Edited by Mount_Yerrmom, 06 December 2019 - 12:51.


#340
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postiulian_k, on 06 decembrie 2019 - 11:55, said:

Imi place mesajul de final.  De parca Pana acum s-ar fi inghesuit marele public sa cumpere  arta conceptuala.
De fapt lucrurile functioneaza cam inversȘ - daca se inghesuie  prea multi middle class sa cumpere un anumit autor valoarea lui scade. Tot ce-i place publicului larg  devine incet  kitsch, ata de balci.
Da, doar marginalii și patibularii știu să aprecieze arta.
https://en.wikipedia...i/Artist's_Shit

#341
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Moaste culturale care multa vreme au avut un rol  educational.
Tablourile  cunoscute au o valoare tocmai datorita  calitatii  lor de relicva a faptului ca   sa-a tot repetat in scoli ca asta e ARTA si asa trebuie sa arate ARTA.
Un tablou de davinci nou descoperit fara semnatura, chiar daca la el ar fi lucrat cel mai mult, nu ar fi  la fel de apreciat- nici n-ar fi exclus sa se vanda pe cateva sute de usd pana la autentificarea lui.
https://evenimentuli...ne-de-euro.html

Daca n-ai stii a cui este Mona Lisa ai da maxim 1000 ron pe ea.

View Postneur0, on 06 decembrie 2019 - 12:50, said:

Da, doar marginalii și patibularii știu să aprecieze arta.
https://en.wikipedia...tist's_Shit
Doar aia cu bani.

Leonardo, Carravagio, Brugel - au pictat penu arsistocratie(clerul fiind inclus) nu pentru vulg. Pentru popor au pictat artisti populari carora  poporul le-a uitat numele si a sfarsit prin a si-l atriubui siesi.

Edited by iulian_k, 06 December 2019 - 13:06.


#342
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postneur0, on 05 decembrie 2019 - 11:52, said:

Un clip excelent despre artă și despre arta modernă. Merită vizionat și nu vă răpește prea mult timp, nu are nici 5 minute.
Clipul nu e slab (parca a mai fost pus aici). E similar a arata diferenta dintre manele si muzica clasica.

Totusi tipul a facut clipul pentru a-si face reclama la siteul lui Reinnoirea artei (lectii de pictura), iar nivelul de acolo e totusi moliceanu...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate