Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 

CAMPANIA ANTIMANELE LA TIMISOARA

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
166 răspunsuri în acest subiect

#1
ceacky

ceacky

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 291
  • Înscris: 05.01.2006
Desii nu fac parte din "teagma" manelistilor, consider ca lansarea unei campanii impotriva acestui curent este total neadecvata.De ce?
Pai sa vedem...Cine suntem noi in primul rand sa judecam gusturile altor persoane si
sa spunem ce este bine si ce este rau de ascultat? Poate careva din noi sa se erijeze
in "etalon de corectitudine si de etica muzicala"? Are careva aceasta autoritate oare?
Intr-adevar "fenomenul manelistic" a atins proportzii fantastice la romani si se
extinde pe zi ce trece in mare masura pe seama "realizatorilor de televiziune" care
inteleg sa promoveze astfel de "valori", dar consider ca unica modalitate de a-l oprii
din extindere (NU DE A-L ELIMINA) este sa nu mai privim respectivele emisiuni si
posturi tv...si cand ratingul scade...manelistul nu mai este invitat. SIMPLU!
De ce spun ca fenomenul trebuie limitat si nu ELIMINAT? Pentru simplul motiv ca sunt
de parere ca 1.ASA CEVA NU POATE FII REALIZAT si 2.NU E BINE SA FIM ASA
RADICALI...daca intr-o zi s-ar gasii cineva sa faca o miscare comuna impotriva RNB,
ROCK SAU HIP-HOP? Mie unuia nu mi-ar pica bine si in plus nu am vazut pana acum
manelistii sa se exprime impotriva altui curent muzical, motiv pt care trebuie sa
recunosc au consideratzia mea...dar numai pt acest fapt.
Si acum, k sa inchei trebuia sa spun si de ce consider demersul unei campanii
antimenele INUTIL SI LIPSIT DE SENS; pentru ca s-a constatat ca BAD PUBLICITY IS GOOD
PUBLICITY, cu alte cuvinte cu cat ii criticam noi mai tare, cu atat succesul le creste
mai mult. singura sansa in opinia mea e sanctionarea televiziunilor ce-i promoveaza si
"mutarea pe alt canal", ca doar sa batzi omul in casa pt k asculta manele nu poate
face,iar in momentul in care vin criticile cele mai mari, cel criticat are si cel mai
mare succes.Cu totzii cunoastem fenomenul STIRILE DE LA ORA 5,cu cat sunt mai
criticate cu atat sunt mai urmarite.
Nu in ultimul rand tin sa mentionez ca manelele sunt ca si curva aia buna la care toti
barbatii merg si o reguleaza, iar apoi in fata nevestelor nu mai recunosc nimic si
pozeaza in postura de usa de biserica, este oare careva care sa nu fii ascultat macar
o data si sa se fiidistrat pe manele? Hmmm, greu de apreciat, dar eu zic ca cel ce nu
are acest pacat sa dea primul cu piatra.
Celor ce umbla cu campanii ANTI (orice) le recomand COREEA DE NORD, MYANMARUL sau
IRANUL, caci poate se uita ca democratzia inseamna in primul rand LIBERTATE DE
EXPRIMARE, si sa nu se mai simta asa de ostracizati de TARAF TV si alte posturi
manelistice, pentru ca libertatea de a alege intre posturile TV este mare...sau s-o
fii blocat selectorul de canale acolo si au ramas bietzii de ei stigmatizatzi...Oricum
e bine fratzilor...sa interzicem cat mai mult...ce urmeaza? campanie antirock,
antipop? SA VINA ETALOANELE SI SA NE INKINAM LOR!!! :worthy:
Salutari.

#2
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.459
  • Înscris: 29.10.2005
Observ cate greseli de gramatica faci, si mai observ ca scrii cu k in loc de c, sh in loc de s, tz in loc de t, y in loc de y. Deduc ca mai mult de 18 ani nu ai, daca ai avea atunci ar fi grav.
Oricum, chiar daca nu se prinde nimic, o sa iti zic o chestie si in ceea ce ma priveste topicul este inchis.
Democratia adevarata are urmatorul principiu: dreptul meu se termina cand incepe dreptul tau. Tu ai dreptul sa asculti ce vrei, in liniste, la tine in camera, cu castile pe urechi sau cu boxele date mediu, dar nu ai dreptul sa imi poluezi mie atmosfera cu boratura aia tiganeasca.
Asa cum eu ascult Mozart in liniste si nu poluez fonic manelistii. Fiecare cu gradul lui de evolutie, cultura, inteligenta, etc, dar toti trebuie sa respectam anumite reguli pentru a putea trai impreuna in societate.

PS: Ce am scris nu se refera la tine, ci la un interlocutor imaginar, de aceea am vorbit la persoana 1 singular.

#3
ceacky

ceacky

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 291
  • Înscris: 05.01.2006

View Postlandscape10, on Jan 31 2006, 09:59, said:

Observ cate greseli de gramatica faci, si mai observ ca scrii cu k in loc de c, sh in loc de s, tz in loc de t, y in loc de y. Deduc ca mai mult de 18 ani nu ai, daca ai avea atunci ar fi grav.
Oricum, chiar daca nu se prinde nimic, o sa iti zic o chestie si in ceea ce ma priveste topicul este inchis.
Democratia adevarata are urmatorul principiu: dreptul meu se termina cand incepe dreptul tau. Tu ai dreptul sa asculti ce vrei, in liniste, la tine in camera, cu castile pe urechi sau cu boxele date mediu, dar nu ai dreptul sa imi poluezi mie atmosfera cu boratura aia tiganeasca.
Asa cum eu ascult Mozart in liniste si nu poluez fonic manelistii. Fiecare cu gradul lui de evolutie, cultura, inteligenta, etc, dar toti trebuie sa respectam anumite reguli pentru a putea trai impreuna in societate.

PS: Ce am scris nu se refera la tine, ci la un interlocutor imaginar, de aceea am vorbit la persoana 1 singular.

AM SCRIS ASA DIN LIPSA DE TIMP. IAR SH SI TZ STII PREA BINE SI TU CE INSEAMNA, CE SA FAC DACA ACESTE CARACTERE NU IMI APAR CAND LE POSTEZ (sau poate nu le vad eu).
IDEEA CU CARE NU ERAM DE ACORD ERA CA NU TREBUIE CEVA INTERZIS NUMAI PT CA MIE SAU UNUI TERT NU II PLACE...NICIDECUM NU ERAM "MILITANT" PENTRU ABJECTITATILE "CULTURALE"...IAR PENTRU POLUATORII FONICI MENTIONATI EXISTA SI POLITIE SI ALTE MODALITATI DE CALMARE ASA CA NU VAD SENSUL ... SINGURA GRESEALA ERA "INTRADEVAR" AU MAI FACUT SI ALTII GRAMATICA "DOMN' PROFESOR, ASA CA PLEASEEEE, IAR CU PUNCTUATIA DACA LA ASTA TE MAI REFEREAI...NICI NU MA MAI OBOSESC CA DOAR NU E FORUMUL "ION HELIADE RADULESCU"
SI IN PLUS "DOMNULE DARWIN" SCARA EVOLUTIEI DUMITALE ARE PROBABIL ALTE ETALOANE, CACI NU AM VAZUT PE NIMENI CARE A ASCULTAT MANELE SA SE TRANSFORME IN BATRACIAN SAU CERCOPITEC.
ORICUM DACA ASCULTI MOZART SUNT SIGUR CA IN CURAND VEI ATINGE ABSOLUTUL SI TE VEI DEBARASA DE ACEASTA SPETA INFERIOARA CARE A DEVENIT OMUL..."NOUL OM" SA TRAIASCA!!!
SALUTARI.
:peacefingers:

#4
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.606
  • Înscris: 22.09.2002
lasand la o parte ca esti incult, pare ca esti si manelist, daca scrii cu caps.

#5
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.339
  • Înscris: 28.02.2005

Quote

lasand la o parte ca esti incult, pare ca esti si manelist, daca scrii cu caps.


:lol:

"lasand la o parte ca e incult si manelist", are dreptate. sustin opinia lui!

manelele nu trebuie interzise. iar daca te deranjeaza vecinul cu manelele lui, pui manuta pe telefon si il reclami la politie pentru deranjarea linistii publice. politaiul iti va raspunde acru, nu te va baga in seama (probabil e si el manelist) prima data. nici a doua oara. poate nici a treia, dar incet, incet se va simti obligat sa isi faca datoria si eventual sa il amendeze pe vecinul tau.
asta e singura solutie pe care o vad.

Editat de Pollux, 31 ianuarie 2006 - 10:59.


#6
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.829
  • Înscris: 06.12.2004
vorbesti de parca politia s-ar baga la asa ceva. esti in romania, trezeste-te!

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

este oare careva care sa nu fii ascultat macar
o data si sa se fiidistrat pe manele?
da, eu! și îți garantez că nu sunt singurul :naughty:

în momentul când se face o intoxicare cu ceva, totul se împarte în două tabere: cei care au fost intoxicați(infectați) și cei care au fost prinși în afara acestui cerc. în momentul când ești înăuntru, nu îți dai seama. când privești de afară, observi mult mai multe chestii :w00t:

și eu cred că ești manelist!

#8
ceacky

ceacky

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 291
  • Înscris: 05.01.2006

View Posti0nutzb, on Jan 31 2006, 12:55, said:

da, eu! și îți garantez că nu sunt singurul :naughty:

în momentul când se face o intoxicare cu ceva, totul se împarte în două tabere: cei care au fost intoxicați(infectați) și cei care au fost prinși în afara acestui cerc. în momentul când ești înăuntru, nu îți dai seama. când privești de afară, observi mult mai multe chestii :w00t:

și eu cred că ești manelist!
Chiar nu ati priceput nimic...problema nu era CE SUNT EU...era ca, nu poti sa interzici ceva pentru ca tie nu-ti place...
In plus nu sunt asa limitat ca sa-mi revizuiesc comportamentul conform unui stil muzical...urasc persoanele care zic : "sunt hip-hoper, rocker, r'n'b-ist, folclorist, manelist" sau alte genuri muzicale...ca si cand ar fii asa de limitati si alceva nu ar mai asculta.
Dar ca sa nu mai "foota" pe nimeni grija ce sunt eu...ma declar incantat de orice stil muzical...DA kiar si "Bomba y Plena" (hai ca de astea nu ati auzit)...asa ca e irelevant, iar daca a scriec cu CAPS e incultura...inseamna ca am mai mult creier in fund decat au altii intre urechi...
SALUTARI!

#9
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.829
  • Înscris: 06.12.2004
omule cu iq mic, noi nu vrem sa interzicem manelele. cel putin nu pentru ca nu ne plac noua. nu prea ma mai zbat cu voi pentru ca nu am pretentia sa intelegeti ceea ce se intampla.

PS: de ce tot manelistii pe care ii stiu ma iau cu faza asta:

[quote]Ha da nu-mi zi fratieee` ca tu nai ascultat in cortu` tau vreo mania calumea la betie, ce zici frate???[/qoute]

Editat de aolex, 31 ianuarie 2006 - 14:09.


#10
ceacky

ceacky

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 291
  • Înscris: 05.01.2006
Hai ca deja m-am plictisit...
Se pare ca IQ subunitar ai tu...si in plus o si dovedesti, dar nu esti singurul...dn moment ce tema propusa e daca esti de acord cu O INTERZICERE iar tu bati campii cu IQ, altii se iau de greseli gramaticale si mai te miri ce...
Asta e data viitoare o sa propun ca TOPIC "Gnoseologia teologica" nu de alta, dar poate asa o sa se scrie ceva despre starea drumurilor... :puke:

#11
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.010
  • Înscris: 16.04.2004

View Postceacky, on Jan 31 2006, 14:17, said:

Hai ca deja m-am plictisit...
Se pare ca IQ subunitar ai tu...si in plus o si dovedesti, dar nu esti singurul...dn moment ce tema propusa e daca esti de acord cu O INTERZICERE iar tu bati campii cu IQ, altii se iau de greseli gramaticale si mai te miri ce...
Asta e data viitoare o sa propun ca TOPIC "Gnoseologia teologica" nu de alta, dar poate asa o sa se scrie ceva despre starea drumurilor... :puke:

Esti un manelist retardat.
:death:  MOARTE MANELISTILOR! :death:

Editat de eXXocet, 31 ianuarie 2006 - 14:20.


#12
ceacky

ceacky

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 291
  • Înscris: 05.01.2006

View PosteXXocet, on Jan 31 2006, 14:20, said:

Esti un manelist retardat.
:death:  MOARTE MANELISTILOR! :death:
Eram pe primul loc pana sa vii tu, dar ce sa-i faci nu poti fii primul in toate...
:notangel:

#13
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.829
  • Înscris: 06.12.2004
eu zic sa ramai tu la manelele tale si sa pleci de aici, nu prea esti bine venit!

#14
Grave Land

Grave Land

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 1.835
  • Înscris: 28.03.2005
ceacky hai ca te trag eu pe roata.

#15
ceacky

ceacky

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 291
  • Înscris: 05.01.2006

View Postaolex, on Jan 31 2006, 14:25, said:

eu zic sa ramai tu la manelele tale si sa pleci de aici, nu prea esti bine venit!
Tu chiar crezi ca parerea ta ma intereseaza?
Te rog scrie-o pe o hartie igienica sa o pot folosii mai bine... :notangel:

View PostGrave Land, on Jan 31 2006, 14:28, said:

ceacky hai ca te trag eu pe roata.
Mersi de urare...prefer arderea pe rug...
Iti permiti betze de chibrite? :death:

#16
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postsigxcpu, on Jan 31 2006, 10:46, said:

lasand la o parte ca esti incult, pare ca esti si manelist, daca scrii cu caps.

Astia si vorbesc cu CAPS! Si cinta.

Asa muzica, asa loc pt reclama...  :puke:

Fișiere atașate



#17
indestr

indestr

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 552
  • Înscris: 09.01.2006
Daca e vorba doar de a nu da muzica prea tare, asta nu e campanie ci o regula de bun-simt aplicabila oricarui gen de muzica, nu doar manelelor.
Daca sunt doar opinii ...gura omului sloboda... :lol:
Daca e vorba de obstructionare a difuzarii atunci avem de a face cu o grava incalcare a libertatii de expresie si ...practic a libertatii de a asculta ce ai chef si ce-ti place.
Manelele sunt greu digerabile si pentru mine...dar una-i una si alta-i alta...Nu toata lumea asculta Mozart..., asta nu s-a intamplat niciunde, niciodata, muzica `populara` a dominat intotdeauna `topurile` preferintelor. Cu atat mai mult acum cand se vorbeste despre prabusirea ierarhiilor bazate pe referinte universale ar mai tine vreun argument `elitist`.  :D
Dupa stiinta mea interdictii ale unui gen de muzica nu se mai practica decat prin Iran...Dar in Romania unde cainii omoara oameni in centru capitalei....orice e posibil...

#18
ceacky

ceacky

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 291
  • Înscris: 05.01.2006

View Postindestr, on Jan 31 2006, 15:18, said:

Daca e vorba doar de a nu da muzica prea tare, asta nu e campanie ci o regula de bun-simt aplicabila oricarui gen de muzica, nu doar manelelor.
Daca sunt doar opinii ...gura omului sloboda... :lol:
Daca e vorba de obstructionare a difuzarii atunci avem de a face cu o grava incalcare a libertatii de expresie si ...practic a libertatii de a asculta ce ai chef si ce-ti place.
Manelele sunt greu digerabile si pentru mine...dar una-i una si alta-i alta...Nu toata lumea asculta Mozart..., asta nu s-a intamplat niciunde, niciodata, muzica `populara` a dominat intotdeauna `topurile` preferintelor. Cu atat mai mult acum cand se vorbeste despre prabusirea ierarhiilor bazate pe referinte universale ar mai tine vreun argument `elitist`.  :D
Dupa stiinta mea interdictii ale unui gen de muzica nu se mai practica decat prin Iran...Dar in Romania unde cainii omoara oameni in centru capitalei....orice e posibil...
APLAUZEEEEEEEEEEE
Am intalnit si ROMANI cerebrali...
Doamne ajuta...eram determinat sa emigrez, dar prea imi place sa cauzez ictere mecanice "moralistilor" :notangel:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate