Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Casa P+M in Bihor 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015

View Postpicomouse, on 26 aprilie 2017 - 05:43, said:

Pe hirtie spuma poliuretanica pare ok. Eu am renuntat la ea datorita emisiilor de substante volatile. Vata bazaltica este stabila la temperaturi mari si nu emana substante volatile.

Asta cu substantele volatile emise de spuma poliuretanica nu o stiam, am verificat si eu acum pe net si am gasit intr-adevar cum ca asa ar fi ! Si sa inteleg ca vata bazaltica e 100% sanatoasa din acest punct de vedere ?! Multumesc de informatie ! Si intreb si eu ... daca peste spuma poliuretanica pun placi de OSB si apoi rigips, ar mai exista aceleasi riscuri ?

Edited by mario2015, 27 April 2017 - 00:36.


#38
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015
Am revenit ... pana la urma legat de izolatia mansardei, am in vedere si varianta cu celuloza ... ce spuneti ?  Pe exterior am folosit vata bazaltica de 10 cm la termoizolatie. Cam acesta este stadiul in care sunt la exterior in acest moment cu casuta Posted Image

Attached Files



#39
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Celuloza este o solutie foarte buna, dar este un pic mai scompa decat vata minerala.

Sper ca ai in plan sa izolezi si soclu si stalpul acela, ...... observ ca este cam lasat de izbeliste....si iti face o punte termica in coltul acela de toata frumusetea.

#40
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
La multi ani!

#41
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015

View PostBodCasa, on 24 decembrie 2017 - 11:42, said:

Celuloza este o solutie foarte buna, dar este un pic mai scompa decat vata minerala.

Sper ca ai in plan sa izolezi si soclu si stalpul acela, ...... observ ca este cam lasat de izbeliste....si iti face o punte termica in coltul acela de toata frumusetea.

Da, voi izola si soclul la stalpul acela :)

#42
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Ai folosit doar feliatoare. Nu montezi si parazapezi? Colectarea burlanului pare a fi in dreptul ferestrei. Eu as monta burlanul pe stalp. Ce glafuri o sa pui?

Edited by danmannx, 12 April 2018 - 23:24.


#43
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015
Buna din nou tuturor! Dupa lungi studii facute, m-am hotarat sa fac tencuiala clasica pe interior (var, ciment, nisip), in detrimentul tencuielii pe baza de ipsos. Sincer, am gasit in magazine, mortar de zidarie gata preparat, si vreau sa va intreb ce parere aveti? Ce spuneti  de cele doua variante? Pe unul e scris "mortar de zidarie de uz general" iar pe cel de-al doilea, mortar tencuiala ! Il pot utiliza pentru tencuiala interioara si primul, cel de uz general ?!  Sau ma sfatuiti mai bine sa fac varinta clasica la betoniera (ciment,var si nisip) Multumesc!

View Postdanmannx, on 12 aprilie 2018 - 23:23, said:

Ai folosit doar feliatoare. Nu montezi si parazapezi? Colectarea burlanului pare a fi in dreptul ferestrei. Eu as monta burlanul pe stalp. Ce glafuri o sa pui?

Acolo unde e stalpul vine terasa si de aceea l-am pus burlanul acolo ... desi, da, e exact langa fereastra, trebuie sa mai  studiez problema . Glafuri am zis ca as merge pe marmura, dar inca mai am pana la etapa aceea :)

Attached Files


Edited by mario2015, 12 April 2018 - 23:37.


#44
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Ok varianta 2. Nu amesteca produsele!

#45
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015
La ce anume te referi cand spui "nu amesteca produsele" ?!

#46
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Eu as recomanda sa faci amestecul la fata locului. Tencuiala gata preparată la sac are nisip sub granulația 0-4 ( per total nu va avea atâta duritate ), plus că plătești mai mult pe materiale, practic plătești nisip la sac, vreo 10 tone de nisip. As recomanda chiar varianta cu tenco sau multibat, fara var inclus, pentru rezistenta. Noi așa am făcut si suntem foarte mulțumiti de rezultate. Dar dacă din anumite motive,se dorește neapărat varianta clasica ( var incorporat) , recomand preparare manuala , din motive de rezistenta și economii bănești. Însă echipa de tencuit sa cunoască și să respecte rețeta.

Edited by lenny13, 13 April 2018 - 06:59.


#47
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015

View Postlenny13, on 13 aprilie 2018 - 06:57, said:

Eu as recomanda sa faci amestecul la fata locului. Tencuiala gata preparată la sac are nisip sub granulația 0-4 ( per total nu va avea atâta duritate ), plus că plătești mai mult pe materiale, practic plătești nisip la sac, vreo 10 tone de nisip. As recomanda chiar varianta cu tenco sau multibat, fara var inclus, pentru rezistenta. Noi așa am făcut si suntem foarte mulțumiti de rezultate. Dar dacă din anumite motive,se dorește neapărat varianta clasica ( var incorporat) , recomand preparare manuala , din motive de rezistenta și economii bănești. Însă echipa de tencuit sa cunoască și să respecte rețeta.


Nu tin neaparat sa fac mixul cu var, doar ziceam de var caci asa am vazut ca foloseau meseriasii. Chiar doresc o tencuiala mai rezistenta, iar daca varianta cu tenco sau multibat mi-o ofera, atunci am sa merg pe aceea. Deci sa inteleg ca adaugand var, rezistenta e mai slaba?! Si ce are Tenco sau multibat in plus fata de cimentul clasic? Multumesc de sfaturi!

#48
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Tenco e un liant, nu doar ciment. Proporția pentru rețeta de tencuiala este 1 parte liant tenco, 3-4 părți nisip granulație 0-4 , la care se adaugă apă în funcție de umiditatea nisipului. Am zis de var - ciment clasic in ideea că îți dorești să respire pereții mai bine. Cu tenco sau multibat nu știu cât se mai asigura asta, că nu am citit.

Edited by lenny13, 13 April 2018 - 10:54.


#49
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Vezi si Tassullo t501

#50
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015

View Postdanmannx, on 13 aprilie 2018 - 12:56, said:

Vezi si Tassullo t501


Acesta e un mortar gata preparat? Adica doar apa trebuie adaugata? Nu am vazut nicaieri trecut cum ca trebuie adaugat si nisip ... multumesc!

#51
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015
Pana la urma, deoarece nu am gasit nici un meserias serios care sa faca tencuiala manuala, am sa o fac mecanizata. Voi folosi tencuiala de la Knauf (501I parca ii spune). Dilema e apoi dupa tencuiala daca sa aleg varianta clasica cu glet sau varianta utilizata destul de des in ultima perioada, cea cu tinci dintr-acela de granulatie mica ... am fost sa vad azi cum arata cu tinci, dar parca gletul mi se pare totusi mai aratos. Voi ce parere aveti ?! Multumesc!


Acesta este stadiul la care sunt acum cu casa ...

Attached Files


Edited by mario2015, 30 July 2018 - 23:54.


#52
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
I'm a glet man myself, nu imi place aspectul rugos. Fain a iesit casa, dar nu la fel de faina ca a vecinului, mustar+acoperis verde Posted Image Posted Image

Edited by Bylly00, 31 July 2018 - 07:21.


#53
mario2015

mario2015

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.07.2015
Buna tuturor!  Revin cu o noua intrebare pe la voi: pe balcon, pana torn sapa si pun gresie, am zis ca hidroizolez cu ceva ca sa nu se infiltreze apa in placa si am folosit Plastimul de la Mapei,  dar totusi nu e încă perfect acoperită placa si am zis sa nu mai iau tot Plastimul ci sa folosesc Hidroizolatie bituminoasa la rola. E ok ?! Sapa se poate turna fără probleme pe hidroizolatia bituminoasa? Multumesc!

Attached Files



#54
vivaconsult

vivaconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.01.2016
Recomand Mapelastic cu plasa si banda perimetrala.
Plastimul daca nu ma insel este de interior, si nu are ce cauta pe exterior.

Edited by vivaconsult, 28 August 2018 - 07:10.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate