Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Recomandare locatie Halkidiki

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#55
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Va salut ! In cateva zile ajung in Skioni (Kassandra).Va rog sa-mi spuneti si mie ce obiective turistice as gasi in Halkidiki in afara de p Petralona. Colegii forumisti scriau de ceva ruine pe Sithonia...

#56
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Nu pe Sithonia, ci între Sithonia şi Kassandra. Mai precis Ancient Olynthos, aflat la vreo 2 - 3 km de mare. Din păcate, n-am reuşit să vizitez locul nici în 2008, nici în 2016. Ştiu că poţi admira câteva mozaicuri superbe, uită-te la poze.

Şi vezi că nici Salonicul ne e departe, parchezi gratuit pe strada dintre Muzeul Arheologic şi Muzeul Bizantin. Muzeul Arheologic e excepţional, vezi că am pus ceva poze pe topicul dedicat. Muzeul Bizantin nu am reuşit încă să-l vizitez, dar ştiu că merită şi el.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 29 August 2017 - 15:57.


#57
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Multumesc Ovidiu !

#58
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
A fost cineva recent in Stavros?  Am cazare la Hotel Rihios.
Ma intereseaza cum e plaja, cum e intrarea in apa, sunt pietre, arici de mare ?
Un review in cateva cuvinte daca poate sa imi faca cineva.
Multumesc.

#59
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Nu cumva Rihios e un hotel din Asprovalta şi nu din Stavros ? Din ce am observat eu de pe gmaps, Stavros e în pantă, pe când Asprovalta e pe loc plat

Parcă acum vreo 6 - 7 ani mă uitasem pe booking că hotelul Rihios e situal pe placul nostru. Plaja părea din nisip amestecat cu pietriş, lungă şi cam îngustă, iar hotelul e pe o străduţă perpendiculară pe plajă, la cca. 30 - 40 - 50 de metri de plajă. Străduţa e cam pe la capătul vestic al staţiunii. Despre acel hotel e vorba, cumva ?
Nu am fost, dar îmi doream, aşadar dacă acela e hotelul, atunci va fi un sejur excelent.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 18 June 2018 - 12:51.


#60
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
Hmm ... e Stavros totusi. Vad ca Asprovalta e ceva mai departe, e chiar si dupa Nea Vrasna.
Asta e hotelul http://hotelrihios.g..._id=781&lang=en .
Descrierea seamana bine cu locatia hotelului dar nu e totusi Asprovalta.

Aici e locatia : https://www.google.r...57!4d23.6923452

Edited by Redogs, 18 June 2018 - 13:10.


#61
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Da, ăla e hotelul, pe străduţa perpendiculară pe plajă, la marginea staţiunii. Văd că acum Asprovalta apare doar în extremitatea cealaltă (nord-est), când m-am uitat eu acum câţiva ani nu existau denumirile Nea Vrasna şi Paralia Vrasna, toată megastaţiunea se chema Asprovalta. Iar Stavros era doar sătucul din sud, din dreptul golfului amenajat cu dig.
Deci, habar n-am cum e-n apă, dacă e intrare lină sau nu, dacă sunt pietre sau nu, de fapt nici nu contează, sunt foarte multe plaje pe zeci de kilometri atât spre Kavala, cât şi pe estul peninsulei Halkidiki. Mie şi d-aia mi-a plăcut Rihios, fiindcă e o bună bază de vizitat aceste plaje, că doar n-o să stau pe plaja din dreptul hotelului sau la piscină decât o zi - două din zece. Cel puţin eu aşa procedez de fiecare dată în Grecia, adică nu mă duc "la mare" ca să pierd timpul, ci mă duc să vizitez totdeauna locuri noi şi să fac plajă şi baie în cât mai multe locuri.


Sănătate şi tcb !

#62
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
Absolut de acord cu tine.
In principiu asa o sa fac si eu doar ca o sa fiu putin constrans de situatie pentru ca merg cu al mic si nu stiu cat o sa pot calatori intre plaje cu el.
Mersi mult oricum pentru info.

#63
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Stavros? am fost, cred ca acu 2 ani.  Am stat la Alexander's inn vreo 6-7 nopti. A fost ok, plaja din Stavros nu a fost pe gustul nostru, in sensul ca seamana putin cu plaja lunga de la noi. E usor aglomerat.  Daca vrei plaje spectaculoase prin zona, mergi spre Sud, Olympiada si Stratoni, au plaje mici si mai private, mai tipice pentru Grecia.

Neaparat sa manaci de mai multe ori la Jazz : https://www.google.r...84!4d23.6950899

Sa mergi la targul de alimente, haine din Ierissos.

Intr-o zi m-as duce cu masina pe Sithonia, sa vizitez 2-3 plaje, cele mai bune (portokali, rromia, agridia).

#64
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
Oh, mersi mult de info, chiar imi sunt de folos :).
Da, Alexander Inn e doar o idee mai in spate de Rihios.
Imi poti spune daca in apa sunt pietre sau nisip in acea zona ?

O sa merg sa vad si alte plaje in cateva zile dar fiind cu copilu dupa mine nu stiu cat de mult o sa ma pot deplasa.
Totusi Olympiada chiar mi-a placut din ce am vazut, si nu sunt decat 15 KM pana acolo. Stratoni nu am gasit-o pe Google maps.

#65
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Intri pe www.tripinview.com și mergi acolo cu imaginile vezi toată coasta.

In apa e nisip și uneori pietre. Dar sunt zone amenajate iar la mal e ok pt copil.pe plaja e nisip, dar in apa mai dai de o piatra. Sa te duci la jazz caffee sa manci cu încredere orice.

#66
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
Am vazut niste poze de acolo de la jazz ... pfuu abia astept sa ajung :).
Mersi mult :).

#67
tovarasu

tovarasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 29.07.2008

 Redogs, on 18 iunie 2018 - 11:36, said:

A fost cineva recent in Stavros?  Am cazare la Hotel Rihios.
Ma intereseaza cum e plaja, cum e intrarea in apa, sunt pietre, arici de mare ?
Un review in cateva cuvinte daca poate sa imi faca cineva.
Multumesc.
Pe DN 2 nu pe autostrada, drum superb, liber, cateva plaje la iesire din nea vrasna+alte cateva plaje pustii pe acest drum.

#68
Redogs

Redogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.11.2007
Mersi, sper ca am fost inspirat atunci :).
Eram curios daca stia cineva si cum e plaja din fata hotelului, mai exact cum e intrarea in apa, sunt pietre sau nu etc.

#69
kingy340

kingy340

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.05.2012
Buna,
Am incercat sa citesc postari unde sa mergem in haldikiki dar mai mult am fost bagat in ceață, ce imi recomandați?(mergem mai mult pentru plaja si soare dar vrem sa vizitam mai multe plaje nu sa stam intr-un loc) eu ma gandeam la Sarti.
As aprecia daca mi-ati recomanda si niste plaje frumoase.

Mulțumesc!


#70
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
Depinde ce anume vrei sa faci seara. Daca vrei liniste, atunci mergi in/pe Sarti. Daca vrei ceva animatie, atunci Kasandra.

#71
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
Kassandra e mare, nu peste tot e animatie.
Spre exemplu in Polychrono e mai liniste decat in Sarti.

#72
kingy340

kingy340

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.05.2012
Ne-am hotarat si am ales Sarti, recomandari cazare aveti? Nu suntem pretențioși doar sa nu fie asa departe de plaja(gen peste 2km).
Pe brațul Sithonia este nevoie de papuci de baie, sunt arici de mare?


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate