Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Recomandare locatie Halkidiki

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#73
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
Dintre cele doua brate, Kassandra si Sithonia, pe care il recomandati?
Caut plaje asemanatoare celor din Lefkada, unde muntele intalneste marea... plaje linistite, fara aglomeratie, fara galagie, sa poti sa pui cearsaful langa mare si sa asculti valurile.
Stiu ca este improprie comparatia cu Lefkada, dar am vrut sa accentuez ce imi doresc in materie de plaje.
Din cautarile mele, Sithonia ar avea plaje mai potrivite gusturilor mele. Nu m-am hotarat insa in ce localitate sa caut cazare.
Multumesc!

Edited by lex2010, 21 July 2021 - 00:45.


#74
Apollo

Apollo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 20.04.2002
La cum pui problema, tu trebuie sa mergi pe Sithonia. :)

#75
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
Ieri am facut rezervarea, am ales Sithonia. Posted Image
Ceva recomandari/sfaturi legate de plajele de acolo?

#76
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
Lex2010, clar Sithonia, din ce ai scris.
Spune-ne în ce zona ai facut rezervarea, ca să știm ce iti recomandam.

#77
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
Am avut de ales intre Metamorfosi, Nikiti si Sarti. Am ales Nikiti, pe considerentul ca e cel mai mare oras din zona.
Ce imi recomandati acolo? Plaje, restaurante, puncte de atractie...
Distanta nu e o problema, plec cu masina si pot sa cutreier toata Sithonia...
Multumesc anticipat!

Edited by lex2010, 05 August 2021 - 22:39.


#78
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 lex2010, on 05 august 2021 - 22:39, said:

... Am ales Nikiti, pe considerentul ca e cel mai mare oras din zona.
Ce imi recomandati acolo? Plaje, restaurante, puncte de atractie...

Uite, începînd cu acest post ai toate detaliile pe care le-am dat atunci, în 2016. Şi am pus şi o mulţime de poze după ce le-am descărcat în computer, acasă.
Şi AdrianHH tot cam atunci a fost, citeşte şi ce a scris el, e util.
Oricum, informaţiile sunt destul de compacte, nu ai prea mult de citit.


Sănătate şi spor la documentare !

Edited by OvidiuNS, 05 August 2021 - 23:31.


#79
ionescunic

ionescunic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.03.2008

View Postlex2010, on 05 august 2021 - 22:39, said:

Am avut de ales intre Metamorfosi, Nikiti si Sarti. Am ales Nikiti, pe considerentul ca e cel mai mare oras din zona.
Ce imi recomandati acolo? Plaje, restaurante, puncte de atractie...
Distanta nu e o problema, plec cu masina si pot sa cutreier toata Sithonia...
Multumesc anticipat!
Bine eu nu as sta in Nikiti, nu mi se pare atractiv, Metamorfossi ar fi fost chiar drama nationala...acolo am sta eu odata, scuzabil ca era abia a doua oara in Grecia si credeam ca blegul ca e in Sithonia...ghinion.Dar hotelul a fost mai mult decat ok.
Is multe locuri frumoase in Sithonia dar nici o legatura cu Lefkada, dar absolut niciuna. Sunt altfel de plaje, muntele are maxim 700m si nu e atat de dramatic. De aglomerat va fi extrem de aglomerat, crunt chiar. cele mai frumoase plaje...probabil nici nu vei merge pe ele din cauza aglomeratiei...si a preturilor exagerate.
Totusi ma arunc sa iti fac cateva recomandari :
- Kalamitsi - un sat mic in sudul extrem cu o plaja foarte buna si taverne ok pe malul marii.
- Taverna Panorama Kalamitsi - poate mai mult pentru panorama decat pentru altceva
- Taverna 5 steps in the sands... o gasesti pe waze/googlemaps
- Lagomandra beach
- Toroni - un orasel ok cu plaja acceptabila
- Klimataria beach superba - superaglomerata
- Tigania beach
- Portokali , mega Portokali beach si langa Paradise beach
- Karidi beach
- Trani Ammouda beach
- Satul Agios Nikolaos
- Neos Marmaras si Parthenonas
- Armenistis camping pentru plaja extraordinara
- o croaziera scurta de jumatate de zi in insulele Diaporos - din portul Ormos Panagias
- O croaziera de o zi intreaga Amouliani - Athos- Drenia
- Salonikiou beach - dar vezi ca sunt 2...a mai mica cu Mantzas apartments- culmea aici am gasit intr-un august cea mai goala plaja din Halkidiki.
- Miere de pin - cumpara cu incredere de pe marginea drumului
- Kalogria beach
- Poate o vizita la Porto Carras
Sper sa alegi intelept si sa ai o vacanta frumoasa!
PS. Is multe plaje cu acces pe drumuri de pamant, poate frumoase, dar la care eu nu am fost din cauza accesului dificil

#80
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postionescunic, on 07 august 2021 - 21:01, said:

... Metamorfossi ar fi fost chiar drama nationala...acolo am stat eu odata, scuzabil ca era abia a doua oara in Grecia ...

Pentru noi Metamorfossi a fost a 4-a luare de contact cu Grecia, dar primul sejur de minim 7 nopţi, şi prima dată când am fost cu maşina mică.
A fost extraordinar de mişto, iar hotelul şi el foarte bun (hotelul Simeon).
De atunci am început să mergem cu maşina în fiecare an când am fost pe cont propriu.

Amintiri ...

LE: anii trecuţi se făceau croazierele numite Toroneos, foarte mişto. În 2008 am participat.
Se pleca din port de la Neos Marmaras pe la ora 10, se mergea direct la plaja Hrousso din Kassandra, apoi următoarea oprire era în Pefkohori, iar la întoarcere se mai oprea lângă insuliţele Torroneos unde se sărea în apă şi se făcea baie. Prânzul era luat pe vas la plecarea de la Hrousso, iar finalul era înapoi în port la Neos Marmaras, pe la orele 17.30 - 18. Dacă se mai fac astfel de croaziere - recomand.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 07 August 2021 - 21:28.


#81
kingy340

kingy340

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.05.2012
Dupa 6 zile de stat in Sarti:
1. Plaja intinsa cu nisip, nu este aglomerata, sezlong cu consumatie (unde mergem noi e 6euro/umbrela) noi tot timpul pe la 10-11 mergem la plaja si prindem locuri.
2.Statiunea dupa ora 21:00 dezastru ma simt ca in Paralia Katerini, este foarte aglomerata,tavernele pline abia gasesti locuri.
PS: am citit pe forum ca Sarti e linistita dimpotrivă este foarte aglomerata si mult haos seara (si totuși suntem in pandemie).

#82
ionescunic

ionescunic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.03.2008
Eu am fost de multe ori prin Sarti dar nu am considerat ca merita sa stau la plaja acolo...Nici cazare nu am avut vreodata in sat...oi fi eu mai ciudat, dar prefer linistea cand dorm si aglomeratia sa fie departe de mine...o vizitez eu cand am nevoie...

#83
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,508
  • Înscris: 14.03.2006
Lex, la ce a recomandat ionescumic, as mai adauga cate ceva:
- plaja Koviou, foarte aproape de Nikiti, cu o apa incredibila
- plaja Agios Ioannis, intre Koviou si Nikiti
- plaja Fava

#84
kingy340

kingy340

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.05.2012

View Postionescunic, on 09 august 2021 - 07:34, said:

Eu am fost de multe ori prin Sarti dar nu am considerat ca merita sa stau la plaja acolo...Nici cazare nu am avut vreodata in sat...oi fi eu mai ciudat, dar prefer linistea cand dorm si aglomeratia sa fie departe de mine...o vizitez eu cand am nevoie...
Pe vremea asta trebuie neapărat umbra  si sa ma trezesc la 6,7 sa ma duc in alta parte sa prind umbrela cu siguranță nu... Mie imi place plaja ca este foarte mare, apa curata, amenajata cu umbrele plus priveliște frumoasa (muntele Athos) si chiar nu este aglomerata.

#85
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007

View Postionescunic, on 09 august 2021 - 07:34, said:

Eu am fost de multe ori prin Sarti dar nu am considerat ca merita sa stau la plaja acolo...Nici cazare nu am avut vreodata in sat...oi fi eu mai ciudat, dar prefer linistea cand dorm si aglomeratia sa fie departe de mine...o vizitez eu cand am nevoie...

In cazul asta iti iei cazare in partea de sud a Sarti-ului si ai parte de liniste.
Aglomeratia este in zona cu taverne si cea comerciala.

#86
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
M-ati speriat cu aglomeratia din Halkidiki. Sper sa nu fie chiar asa. :)
Saptamana asta plec.
Ma bazam pe faptul ca fiind restrictionat accesul in Grecia doar celor vaccinati, vor fi mult mai libere plajele... sper sa nu regret alegerea, initial voiam in Lefkada(unde am mai fost si am ramas impresionat) dar mi s-a parut prea lung drumul pana acolo.

#87
ionescunic

ionescunic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.03.2008

View Postlex2010, on 09 august 2021 - 14:32, said:

M-ati speriat cu aglomeratia din Halkidiki. Sper sa nu fie chiar asa. Posted Image
Saptamana asta plec.
Ma bazam pe faptul ca fiind restrictionat accesul in Grecia doar celor vaccinati, vor fi mult mai libere plajele... sper sa nu regret alegerea, initial voiam in Lefkada(unde am mai fost si am ramas impresionat) dar mi s-a parut prea lung drumul pana acolo.
Am fost in 2019 in august, cam pe vremea asta si am locuit in capitala judetului...asa am vrut eu. In fiecare seara reveneam ori de pe Sithonia, ori de pe Kassandra, ori de pe Athos, in fiecare seara era aglomerat si se merge bara la bara in anumite locuri. In unele statiuni/sate nu am gasit loc de parcare si am degajat locul urgent, de aglomerat va fi infernal de aglomerat, problema va fi la vederea preturilor...atunci , in prima zi am dat 4 euro pe o bere mica...unii prieteni mi-au zis ca nici daca mureau de sete sau le taia cineva o mana nu dadeau 4 e pe o bere mica...ulterior am fost la un beach bar unde 2 sezlonguri si o umbrela costau 40 euro...in Halkidiki????????????

Poate data viitoare alegi Kefalonia...e mult peste Lefkada si e mult mai mare, mai ofertanta, are de 5 ori mai multe plaje, obiective mult mai multe si mult mai putin aglomerata

Edited by ionescunic, 09 August 2021 - 18:03.


#88
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postionescunic, on 09 august 2021 - 18:01, said:

... am locuit in capitala judetului ...

Mişto, ai poze de la Muzeul de Arheologie sau de la Laografic ? Că am observat că ai ce vedea.
Mi-ai dat idei, să trăieşti ! Pe lângă Olynthos pun pe listă şi Poligiros.

Oricum, pentru mine nu cred că e posibil să stau în Poligiros, n-ar accepta nevastă-mea. Şi văd că nici tavernele nu sunt prea ieftine. Nu prea înţeleg de ce ...
Voi la care aţi mâncat ?

O trecere pe-acolo tot o să fac eu cândva, chiar dacă mă duc singur în maşină. Mai fac de-astea, uneori, după cum ştii. O las pe ea la plajă şi eu mă duc să vizitez.
Problema e ... când va fi asta ? Sper să se revină la vremuri mai normale ...


Sănătate şi tcb !

#89
ionescunic

ionescunic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.03.2008

View PostOvidiuNS, on 09 august 2021 - 18:31, said:


Mişto, ai poze de la Muzeul de Arheologie sau de la Laografic ? Că am observat că ai ce vedea.
Mi-ai dat idei, să trăieşti ! Pe lângă Olynthos pun pe listă şi Poligiros.

Oricum, pentru mine nu cred că e posibil să stau în Poligiros, n-ar accepta nevastă-mea. Şi văd că nici tavernele nu sunt prea ieftine. Nu prea înţeleg de ce ...
Voi la care aţi mâncat ?

O trecere pe-acolo tot o să fac eu cândva, chiar dacă mă duc singur în maşină. Mai fac de-astea, uneori, după cum ştii. O las pe ea la plajă şi eu mă duc să vizitez.
Problema e ... când va fi asta ? Sper să se revină la vremuri mai normale ...


Sănătate şi tcb !
Nu am fost la muzee...greu merg eu la muzeu...ma adoarme...am fost insa la un festival folcloric, chiar interesant...mancare gratis...muzica de tot felul, dansuri...cam plicticoase...dar era prezent tot orasul, si gazdele noastre, asa ca a trebuit sa le sustinem.
N-am fost la nici o taverna...am preferat sa mancam pe malul marii mereu, dar am vizitat Lidl...intrarea gratis...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate