Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Facultatea de Informatica din Iasi.

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
FollowLight

FollowLight

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.11.2014
Salut!

Vreau sa dau la info. la Iasi dar subiectul de anul trecut de admitere, cel de la matematica, mi s-a parut foarte dificil.
Intrebarea mea este daca in toamna se dau subiecte la fel de grele si daca mai raman locuri disponibile pana atunci.Intreb acestea fiindca ei nu oefra alte informatii in afara subiectelor de anul trecut(ma refer la rezultate, subiecte din alti ani etc).

De asemenea, ce parere aveti despre facultate de informatica din Bacau?

O alta intrebare este daca as putea sa fac fata cestei facultati dat fiind ca am facut M2 iar nu M1.

Multumesc Posted Image.

Edited by FollowLight, 14 April 2016 - 22:32.


#2
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 16.02.2013
De principiu gradul de dificultate al subiectelor in toamna este acelasi.
Daca mai ramin locuri pe toamna numai dumnezeu stie ( functie de nr de candidati si de citi renunta la inscrierea in anul I ).
Daca faci fata TU stii.

#3
TorchMan

TorchMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.10.2012
Cum stai la informatica ?

#4
FollowLight

FollowLight

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.11.2014
Am cativa ani de experienta cu python si algoritmi fundamentali si acum învăț C.

#5
TorchMan

TorchMan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.10.2012
Si nu ti-ar fi mai usor sa dai admiterea la informatica?

#6
FollowLight

FollowLight

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.11.2014
Nu stiu ce sa zic...eu am învățat singur astea si nu m-am axat pe backtracking si ce se mai la admitere la info(nefiind profil de mate-info).In plus, n-am facut nici un subiect la informatica asa ca nu stiu daca pot...

#7
reus11

reus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,626
  • Înscris: 10.07.2014

 FollowLight, on 14 aprilie 2016 - 22:03, said:

Salut!

Vreau sa dau la info. la Iasi dar subiectul de anul trecut de admitere, cel de la matematica, mi s-a parut foarte dificil.
Intrebarea mea este daca in toamna se dau subiecte la fel de grele si daca mai raman locuri disponibile pana atunci.Intreb acestea fiindca ei nu oefra alte informatii in afara subiectelor de anul trecut(ma refer la rezultate, subiecte din alti ani etc).

De asemenea, ce parere aveti despre facultate de informatica din Bacau?

O alta intrebare este daca as putea sa fac fata cestei facultati dat fiind ca am facut M2 iar nu M1.

Multumesc Posted Image.
Exact in aceeasi situatie si eu, cu un an mai mare. Sa-ti spun cum a decurs la mine si unde sunt acum: Am absolvit un liceu cu profil real, insa stiinte ale naturii, deci M2. Toate bune si frumoase, m-am gandit eu sa dau la informatica, in Iasi, fara a ma baza pe niste cunostinte minime de informatica, nefacand in liceu decat foarte-foarte putin. Totusi, fiind foarte bun la mate, m-am decis sa incerc la info. M-a ajutat si nota 10 in bacalaureat la mate, m-am dus la Iasi, am dat examenul, evident, la mate, am luat 6 in examen si am intrat la buget.

Incep anul universitar in octombrie anul trecut. Intram abrupt in tot ce tine de info si m-am trezit intr-o situatie foarte grea, ca si cum as fi fost cazut acolo de pe alta planeta. Ii vedeam pe colegi ca se descurca, stiau notiuni care mi se pareau foarte dificile, eu nu aveam nici cea mai vaga idee. Am mers doua luni la facultate, octombrie si noiembrie.. Dupa doua luni, mi-am dat seama ca nu rezolv nimic daca ma duc in continuare, mai ales ca o facusem varza in partiale. Mi-am zis sa renunt si m-am intors acasa, asa incat , la anul, daca intru la buget, sa platesc taxa doar pe un semestru.

Situatia se aseamana in mare parte, dar nu in totalitate. Tu spui ca ai cateva notiuni, acum inveti C, iar daca iti place si asta vrei sa faci in viata, e foarte bine sa te duci acolo. Cam asta am avut de zis.

Bafta multa!

#8
FollowLight

FollowLight

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.11.2014

 reus11, on 15 aprilie 2016 - 00:07, said:

stiau notiuni care mi se pareau foarte dificile, eu nu aveam nici cea mai vaga idee. Am mers doua luni la facultate, octombrie si noiembrie..

daca nu cer prea mult, ce notiuni?

#9
reus11

reus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,626
  • Înscris: 10.07.2014

 FollowLight, on 15 aprilie 2016 - 00:23, said:

daca nu cer prea mult, ce notiuni?
Ca sa fiu sincer, eu nici de pe backtracking nu auzisem pana in octombrie 2015..

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

 FollowLight, on 14 aprilie 2016 - 22:03, said:

daca mai raman locuri disponibile pana atunci
Nu mai raman.

 FollowLight, on 14 aprilie 2016 - 22:03, said:

De asemenea, ce parere aveti despre facultate de informatica din Bacau?
Aceeasi diploma.

 FollowLight, on 14 aprilie 2016 - 22:03, said:

daca as putea sa fac fata cestei facultati dat fiind ca am facut M2 iar nu M1.
Am putea oare raspunde cu exactitate ? Nu. Unii au reusit, altii nu, fiecare dupa cum pune osul la treaba (nu doar declarativ).

#11
Wiggle

Wiggle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 22.05.2014
Locuri sigur nu mai raman. Anul trecut, cand am dat eu admiterea, au fost inscrisi peste 850 pe 300 si ceva de locuri.

Nu prea cred ca ai sanse cu matematica M2. Eu am luat 9.80 in bacalaureat ( M1 ) si aproape 6 la examen. Nivelul este foarte ridicat.

Quote

De asemenea, ce parere aveti despre facultate de informatica din Bacau?
Am un prieten care este acolo. Programul este foarte lejer, examenele se trec in proportie de 80 % doar daca esti prezent la cursuri.
Daca stii sa faci ceva in momentul de fata si ai nevoie doar de o diploma in domeniu, orienteaza-te catre un oras mai mic. Cum a spus si @neagu_laurentiu, diploma este aceeasi.

Edited by Wiggle, 15 April 2016 - 08:20.


#12
FollowLight

FollowLight

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.11.2014

 Wiggle, on 15 aprilie 2016 - 08:09, said:

Locuri sigur nu mai raman. Anul trecut, cand am dat eu admiterea, au fost inscrisi peste 850 pe 300 si ceva de locuri.

Nu prea cred ca ai sanse cu matematica M2. Eu am luat 9.80 in bacalaureat ( M1 ) si aproape 6 la examen. Nivelul este foarte ridicat.


Am un prieten care este acolo. Programul este foarte lejer, examenele se trec in proportie de 80 % doar daca esti prezent la cursuri.
Daca stii sa faci ceva in momentul de fata si ai nevoie doar de o diploma in domeniu, orienteaza-te catre un oras mai mic. Cum a spus si @neagu_laurentiu, diploma este aceeasi.

Salut!

Ai putea sa-l intrebi despre starea caminelor(asta daca sta acolo)? Mesi :)

#13
Wiggle

Wiggle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 22.05.2014
El este din oras dar din ce a auzit si el, caminele sunt destul de ok + mancarea de la cantina este foarte buna Posted Image cu mult peste alte universitati.

#14
FollowLight

FollowLight

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.11.2014
Okay, postez asta aici chiar daca nu ma astept sa primesc vreun raspuns.

Pe siteul facultatii de informatica(cu frecventa) din Bacau apar in structura primului an cursuri ca: bazele contabilitatii si cybermarketing(wtf??) iar pe siteul aceleiaşi facultati dar la fara frecventa ele nu exista.
Chestiile astea chiar se fac la o facultate de "informatica"?

Edited by FollowLight, 15 May 2016 - 01:18.


#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
Daca le vezi acolo atunci se fac. Insa uita-te mai bine, ai discipline impuse, optionale si facultative. Cele despre care vorbesti sunt din ultima categorie.

Edited by neagu_laurentiu, 15 May 2016 - 05:28.


#16
FollowLight

FollowLight

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 16.11.2014
Ai dreptate, sunt trecute ca fiind complementare.

Edited by FollowLight, 15 May 2016 - 13:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate