Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Cultivarea si intretinerea Crizantemei Multiflora

- - - - -
  • Please log in to reply
300 replies to this topic

#217
i-na

i-na

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 12.05.2016

View Postlaum, on 20 aprilie 2017 - 10:37, said:

Preturile sunt cu tva, transportul se plateste separat.
Multumesc !

View PostMariaclaudia, on 20 aprilie 2017 - 11:49, said:

Dacă fac comanda acum de butasi de crizanteme, mi s-a spus ca ar ajunge în luna iunie... nu este cam târziu? Am timp sa le ciupesc în așa fel încât sa crească suficient pentru a le valorifica?

Dacă fac comanda acum de butasi de crizanteme, mi s-a spus ca ar ajunge în luna iunie... nu este cam târziu? Am timp sa le ciupesc în așa fel încât sa crească suficient pentru a le valorifica?
... tarziu sau devreme totul depinde daca vrei o inflorire programata , precisa ....crizantema are nevoie pentru formare/deschidere boboci  un numar determinat de  ore de intuneric  motiv   pentru care, dupa ,se tin la intuneric sau li se face iluminare artificiala !

View Postlaum, on 20 aprilie 2017 - 12:29, said:

Si eu sunt la prima incercare cu ele.
Deoarece le vreau inflorite cat mai devreme dar nu toate odata, m-am orientat dupa numarul de saptamani pana la inflorire si le-am ales pe cele mai timpurii (saptamanile 37-40).
...in cazul nostru de cultura la fir , pentru inflorire in perioada 20 - 30 octombrie, cu plantare butasi dupa 20 iunie,  aleg  cele cu TR de 7,5 -8-8,5 saptamani ( asta nu a exclus comportament  cu surprize  in mai multe cazuri  !!!).Nu am practica pentru cultura la ghiveci : urmeaza ceva experimente in sezonul acesta .

Edited by i-na, 20 April 2017 - 15:15.


#218
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Nu prea cultiva lumea pe la noi crizanteme 'la fir' ca necesita soiuri mai aparte, mai nobile si mai pretentioase...
La ghiveci e mai simplu, vinzi tufanica si te doare-n pix ca nu se ofileste inainte de a o putea 'marita'!
;)

Edited by subway_guru, 20 April 2017 - 17:23.


#219
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Cum se fixeaza ghivecele cu crizanteme afara,ca sa nu fie doborate de vant?Exista vreo smecherie?

#220
Mariaclaudia

Mariaclaudia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.01.2017
Am și eu nevoie de un sfat de la cei mai experți  de felul de ghiveci în care sa pun butasii de crizanteme ce îmi vor ajunge în luna iunie. ( trebuie sa îi  comand zilele acestea și vreau sa iau și ghivecele) . Ce mărime îmi trebuie. Și dacă îmi convine sa comand de la florisol sau se găsesc în alta parte la un preț  mai bun!!

laum
Yesterday, 10:29
Si eu sunt la prima incercare cu ele.
Deoarece le vreau inflorite cat mai devreme dar nu toate odata, m-am orientat dupa numarul de saptamani pana la inflorire si le-am ales pe cele mai timpurii (saptamanile 37-40).

Tu ai comandat deja butasii? Vreun sfat pentru ghivece?

#221
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
In urma cu trei ani,cand am incercat prima oara sa cultiv crizanteme,am pus cate un butas la g15 si g17,iar in g21 cate trei butasi.Cred ca am procedat bine,s-au facut frumoase chiar si cele in g15,dar nu le-am putut valorifica la un pret decent si am renuntat la ele.Vreau sa mai incerc o data in acest an.Preturile la ghivece nu difera mult de la un furnizor la altul,ai de unde alege.

#222
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Eu anul trecut am pus butasii in g19 si ciupiturile in g15. Le-a mers bine asa. Recomandarea a fost de la Jumborom. Eu le-am valorificat aproape toate dar trebuie sa te misti atunci cand e perioada lor.

#223
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005

View PostMariaclaudia, on 21 aprilie 2017 - 10:21, said:

Tu ai comandat deja butasii? Vreun sfat pentru ghivece?
Am comandat butasii din 28 martie si astept sa-i primesc la jumatatea lunii mai. Voi folosi ghivece de 19 pentru butasi si mai mici pentru ciupituri.

#224
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Eu anul acesta, pe cele care au scapat de gerul iernii le tratez cu multa indiferență.
Cele de anul trecut le-am pus in ghivece maro/teracotă de 21. Au mers excelent dupa cum ați vazut in pozele din urmă. Nu a batut vantul sa mi le ia de pe terasă chiar daca erau 60 de ghivece.

#225
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Butasii mei de crizanteme au sosit vineri. O tava din 5 e putin diferita de restul.... butasii sunt cam lunguti, putin clorotici si pe unele frunzulite sunt ceva pete maronii... sper sa-i aduc pe calea cea buna; restul butasilor sunt frumusei. De luni vom avea o noua distractie in program Posted Image
Care mai sunteti crizantemari anul asta? Posted Image
Attached File  DSC08077.JPG   617.34K   39 downloadsAttached File  DSC08078.JPG   558.33K   38 downloadsAttached File  DSC08080.JPG   569.86K   36 downloads

#226
DanRMCostea

DanRMCostea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.03.2017
Se întîmplă și la case mari să fie probleme de calitate.

#227
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
N-as numi-o chiar o problema de calitate.
Dupa mutarea in ghivece si cu ocazia primei ciupiri se rezolva cloroza; voi vedea ce-i cu acele pete, posibil sa fie de la transport.
Per total sunt multumita de ce am primit. :)

#228
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Tot vineri i-am primit si eu,doar 300,din lipsa de spatiu si de grija irigarii...deocamdata doar cochetez cu florile, am mai incercat cu ceva zambile,una-alta,dar am multe de invatat.Oricum,imi scot palaria inca o data inaintea lui jumborom.

#229
Mariaclaudia

Mariaclaudia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.01.2017
Iaum vrem și noi poze cu floricelele puse în ghivece dacă se poate!! Și Cum le vei uda? Una câte una sau cu sistem de udare!

#230
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Cateva poze proaspete...

Attached File  DSC08098.JPG   600.95K   44 downloadsAttached File  DSC08101.JPG   549.92K   41 downloadsAttached File  DSC08102.JPG   543.38K   41 downloadsAttached File  DSC08104.JPG   589.04K   39 downloadsAttached File  DSC08106.JPG   576.31K   41 downloadsAttached File  DSC08108.JPG   568.28K   45 downloads

Astazi am terminat repicatul la ghivece, ne-am sarbatorit prin munca Posted Image
Le vom uda cu pixuri, urmeaza instalarea lor, maine probabil.

Avem si butasi pusi la inradacinat
Attached File  DSC08112.JPG   555.33K   43 downloads

#231
Mariaclaudia

Mariaclaudia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.01.2017
Minunate!! Ulterior o sa le muți  afară?  Ce ghiveci ai folosit ? Ce fel de pământ folosești? ? Scuze pentru râul  de întrebări! !

#232
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Nu-i bai cu intrebarile, raspund cu placere unde ma pricep.
La capitolul crizanteme, asa cum  scria si biburadu mai sus, am multe de invatat ca sa nu zic totul  :P
Tinta noastra de viitor este plant nursery dar intai trebuie sa cultiv respectivele plante.

Nu as vrea sa mut crizantemele afara, sper sa nu fie cazul... ne-am pregatit deja sa umbrim solarul. Am folosit ghivece de 2 si 3 litri, turba + perlit si multicote.

#233
Mariaclaudia

Mariaclaudia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.01.2017
Deci eu dacă le pun în câmp  deschis trebuie sa le umbresc?  Sau??.... help...

#234
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Bafta laum, n-am mai avut timp si loc de crizanteme anul acesta, insa sunt alaturi de tine, satisfactia unor crizanteme de toamna reusite e greu de egalat.
Merg si afara si inauntru, dar fara plasa, nu e nevoie, dimpotriva au si ele nevoie de lumina, e drept , nu si de caldura mare.

Atentie la fertilizari (mananca mult in spatiul limitat al ghiveciului), nu uita de fier si ceva calciu.

Maria, nu e nevoie de umbrire, cel mult o plasa antigrindina pe post de Doamne fereste !

Edited by jumborom, 07 June 2017 - 20:46.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate