Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cultivarea si intretinerea Crizantemei Multiflora

- - - - -
  • Please log in to reply
300 replies to this topic

#235
i-na

i-na

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 12.05.2016

 jumborom, on 07 iunie 2017 - 20:44, said:

Bafta laum, n-am mai avut timp si loc de crizanteme anul acesta, insa sunt alaturi de tine, satisfactia unor crizanteme de toamna reusite e greu de egalat.
Merg si afara si inauntru, dar fara plasa, nu e nevoie, dimpotriva au si ele nevoie de lumina, e drept , nu si de caldura mare.

Atentie la fertilizari (mananca mult in spatiul limitat al ghiveciului), nu uita de fier si ceva calciu.

Maria, nu e nevoie de umbrire, cel mult o plasa antigrindina pe post de Doamne fereste !
....daca imi este permis as adauga ca,  in perioada deschiderii florilor ,este optima o "umbrela " :  nu spatii inchise ci dimpotriva acoperire doar deasupra si in rest liber , sa circule aerul bine ( solutia asta se aplica cel putin acolo unde e nevoie de produs sanatos pentru vanzare : apa care stagneaza pe floarea deschisa ii poate  compromite calitatea )

Edited by i-na, 07 June 2017 - 23:33.


#236
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
jumbo,

Multumesc pentru sustinere si sfaturi!

Astazi am terminat de pus pixurile pentru udat si vad ca tot mai am cateva plante cu pete maronii pe frunze desi la repicare am curatat bine butasii. Acum suntem prinsi cu legatul ardeilor si nu le-am acordat prea multa atentie, dar trebuie sa pregatesc un prim tratament. Plasa de umbrire o vom folosi doar daca temperaturile urca prea mult.
Am si butasi pusi la inradacinat din ce am ciupit, vedem ce-o iesi la final, important este sa fim ocupati Posted Image

Attached File  DSC08148.JPG   583.78K   47 downloadsAttached File  DSC08151.JPG   567.71K   44 downloads

#237
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Frumoase. De la mine 2 fungicide care m-au ajutat mult la crizanteme in lupta cu bolile: systane plus 24 CE si signum.  Multa bafta cu ele.

#238
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Multumesc, o sa studiez prospectele produselor si vad la ce ma hotarasc.

#239
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Ale mele erau varza, cu multe pete. Asa au venit si la mine, afectate deja. Pana la urma le-am scos si vandut pe toate. Cu multumiri doamnei I-na pentru ajutorul oferit.
Eu a trebuit sa eradichez si musculita alba. Aici m-a ajutat un prieten, florar.

#240
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005

 laum, on 01 iunie 2017 - 20:58, said:

Avem si butasi pusi la inradacinat
DSC08112.JPG

La aprox. 2 saptamani avem si radacinute Posted Image
Attached File  DSC08152.JPG   601.13K   27 downloadsAttached File  DSC08155.JPG   610.67K   26 downloads

#241
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Daca vrei radacini si mai zdravene ia un Razormin. E foarte bun produsul.

#242
Mariaclaudia

Mariaclaudia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.01.2017
Oameni buni revin cu întrebări! ! De unde cumpăr o turba Bună ?

#243
i-na

i-na

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 12.05.2016
...in asteptarea butasilor  e totul  gata  ....inclusiv o caldura de te topesti ...

Attached Files



#244
Mariaclaudia

Mariaclaudia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.01.2017
Attached File  IMG-20170622-WA0011.jpeg   625.88K   30 downloads

Nu prea mă descurc cu postare pozelor, sunt la prima incercare cu ele... oare le-am pus cât de cât bine?

#245
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Eu cred ca arata destul de bine, dar parerea mea n-ar trebui sa conteze prea mult... e asa ca de la incepator la incepator Posted Image

Ale mele au mai crescut, unele-s mai mari altele mai mici, unele-s putin clorotice altele mai mult... le-am dat zilele trecute Calmax si Naturmix-l si astazi aratau mai bine. Am mutat si o parte din butasii inradacinati, deja am facut a doua ciupire plantelor mai dezvoltate, am alta serie de ciupituri la inradacinat... ce mai, treaba ca la Paste Posted Image

Attached File  DSC08172.JPG   577.46K   36 downloadsAttached File  DSC08174.JPG   596.88K   34 downloadsAttached File  DSC08175.JPG   564.05K   33 downloadsAttached File  DSC08177.JPG   585.13K   33 downloadsAttached File  DSC08178.JPG   561.42K   33 downloadsAttached File  DSC08179.JPG   590.82K   32 downloadsAttached File  DSC08180.JPG   559.61K   31 downloadsAttached File  DSC08195.JPG   583.72K   32 downloads

#246
i-na

i-na

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 12.05.2016
....eu nu reusesc sa va arat ce am muncit zilele astea Posted Image Posted Image...nu reusesc sa mai descarc pozele ....plantat 1600 butasi ....mai sunt pe drum vreo 1000 ...

#247
Mariaclaudia

Mariaclaudia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.01.2017
Dragă Iaum, pentru ce anume  ai dat calmax și naturmix? Cât  trebuie  sa fie de înalte pentru a le ciupi? Eu cam as vrea sa intru în ele... la unele chiar dacă sunt abia venite se pare ca le cam cresc bobocii! !

#248
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Am folosit Calmax si Naturmix pentru a corecta unele deficiente: de calciu, mangan si fier.
Unii butasi au venit usor clorotici si cu pete maronii. Am tot cautat/citit dar n-am reusit sa-i incadrez in vreo boala, cel mai bine se potriveau cu lipsa de calciu si mangan, probabil si de fier si am actionat in consecinta. Se pare ca am nimerit-o, li se inverzesc frunzele de la zi la zi.
Multumesc, Jumbo, pentru atentionare!

Am ciupit si eu butasii cei mai lunguti la momentul mutarii lor in ghivece, dar erau putin mai mari decat ai tai. Eu am urmarit sa inradacinez ciupiturile, asadar am pus la inradacinat si cele mai mici ciupituri care aveau doar 4 frunzulite/altele aveau6 ...au facut radacini marea lor majoritate, am pierdut vreo 4 ciupituri care s-au topit pur si simplu.
La momentul ciupirii nu am tinut cont neaparat de talia butasului cat am urmarit sa las cel putin 6 frunzulite pe butas, caci asta-i scopul, sa obtinem plante cat mai ramificate.

Citeste topicul de la inceput, in primele pagini povesteau colegii cum trebuie procedat.

#249
Mariaclaudia

Mariaclaudia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.01.2017
https://goo.gl/photo...skEqSbjBYrWNu76 azi dimineață am găsit 4/5 ghivece cu un fel de mucegai sa îi  zic așa. ..galben și alb, plantele nu au fost udate de 2 zile căci  substratul mi s-a părut umed. De la ce sa fie?

#250
i-na

i-na

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 12.05.2016

 Mariaclaudia, on 06 iulie 2017 - 08:42, said:

https://goo.gl/photo...skEqSbjBYrWNu76 azi dimineață am găsit 4/5 ghivece cu un fel de mucegai sa îi  zic așa. ..galben și alb, plantele nu au fost udate de 2 zile căci  substratul mi s-a părut umed. De la ce sa fie?
....greu de zis asa doar din ce se vede in foto ....e foarte probabil un mucegai al substratului ......si ...desi fac "alergie "  doar la gandul de a-i  scrie  numele, foloseste la udat Topsin 15 ml/l apa ( explic ...la crizanteme topsin poate fi ok ...cand e vorba de legume unde continua sa fie folosit fara limite....eu spun pass... )

#251
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Of course, daca nu la bagi la...salate
;)

#252
Mariaclaudia

Mariaclaudia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.01.2017
În ghivecele cu problema "mucegai" am pus doar turba și osmocote pentru ca nu mi-a mai rămas substrat pregătit cu pământ și nisip...greșeala mea. Ulterior le-am schimbat substratul și acum problema s-a rezolvat! Acum frunzele  noi după ciupire  sunt mai galbene, am stropit cu magneziu și sper sa își  revină.  Ce înseamnă lipsa de experiență :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate