Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Motosapa -partea a-III-a

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
9250 replies to this topic

#4735
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Da, dar trebuie sa intri cand e optim cu umiditatea, mai conteaza si ce fel de pamant ai!Posted Image
Ala din clip cred ca-i un pamant mai nisipos!Posted Image

 VBogdanS, on 18 martie 2018 - 23:16, said:


Aaaahh! Ce frumos ii clipul asta... Posted Image  de'abia astept!


#4736
VBogdanS

VBogdanS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.10.2012
Da, clar; iar pamantul in general il am bun deci... sper la bine Posted Image
Si tocmai ce am confirmat telefonic comanda inlocuind, pentru ca s-a putut, rotile de cauciuc cu roti metalice, cu o diferenta de pret in plus, evident.

Edited by VBogdanS, 19 March 2018 - 10:11.


#4737
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Ai procedat bine, in locul celor de cauciuc cauta de tico matiz foarte buna la transport, aderenta insa cam ciuciu eventual cu niste lanturi ai rezolvat problema sau gasesti pe olx in jur de 130 lei per buc roti de 500 cu 12 sau si mai bine 600 cu 10( astea s mai late nitel). cele de tico matix potrivesc la fix pe manicoti. Acu vezi la rotile metalice ce manicoti ai ca puneau cu 4 gauri la rotile pe cauciuc si 5 pe astea metalice. Sa te bucuri de achizitie.

#4738
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
rotile de tico is cele mai bune pentru transport, cu camera sa le lasi mai moi si pentru aderenta cu lanturi pe ele. is net superioare jegurilor de roti cu care vin motosapele.

cand eram prost am dat 450 pe roti la motosapa si am constatat că sant o pocarie, tari ca piatra si cauciuc ca smoala se rupea bucati din derepanti.. niște panarame.

#4739
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009


 grifonul_alb, on 18 martie 2018 - 23:02, said:



Eu am pinionar (Apolo 100) si am facut acea adaptare prezentata in filmul rusului.

Deci ai reușit pînă la urmă !
Felicitări !
Nu ai mai povestit nimic pe aici.
Și acum care este diferența ?
Cîte viteze ai ?
Ai una mai mică și alta mai mare, sau cum ai modificat raportul ?

#4740
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Cei care aveti Apolo 100, ati schimbat rulmentii de la axul hexagonal pentru freze?
Ce dimensiuni au rulmentii?
Ce dimensiuni au semeringurile de la axul hexagonal al frezelor cat si de la priza de putere a motosapei?

Ca vreau sa-i fac o verificare si sa fiu pregatit cel putin cu semeringuri.

 mcjohn, on 19 martie 2018 - 11:41, said:

Deci ai reuşit pînă la urmă !
Cîte viteze ai ?
Ai una mai mică şi alta mai mare, sau cum ai modificat raportul ?

Da, am reusit, dar nu-l prea folosesc.
Cand pun pinioanele pentru redus, am o viteza foarte mica, atat de mica ca nici in viteza 2 -cu reductor nu pot atinge minimul din viteza 1 - fara reductor.
Cand pun pinioanele pentru multiplicat, am o viteza mare in viteza 1-cu multiplicator, chiar mult mai mare decat in viteza 2 - fara multiplicator.
Asta toamna , cu sistemul montat pentru multiplicare, am luat o curba la 90 grade cam in viteza ca s-a ridicat si remorca de o parte din cauza denivelarilor.  Plecarea de pe loc se face cu scartait de roti.

Nu gasesc niste pinioane intermediare.
Cu cele actuale raportul este 1:2,7  . Si este prea mare.
Ar trebui un raport intre 1:1,4 si 1:1,7. Acesta ar fi ideal.
Daca cineva vrea sa-si faca sistemul eu ii sfatuiesc sa tina cont neaparat de acest lucru :
   ----- raportul dintre pinioane sa fie cam 1:1,5 (ideal).

#4741
VBogdanS

VBogdanS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 23.10.2012

 unic635, on 19 martie 2018 - 11:08, said:

Ai procedat bine... Sa te bucuri de achizitie.
Multumesc! De'abia astept sa traiesc bucuria asta! Posted Image

 unic635, on 19 martie 2018 - 11:08, said:

...in locul celor de cauciuc cauta de tico matiz foarte buna la transport, aderenta insa cam ciuciu eventual cu niste lanturi ai rezolvat problema sau gasesti pe olx in jur de 130 lei per buc roti de 500 cu 12 sau si mai bine 600 cu 10( astea s mai late nitel). cele de tico matix potrivesc la fix pe manicoti. Acu vezi la rotile metalice ce manicoti ai ca puneau cu 4 gauri la rotile pe cauciuc si 5 pe astea metalice.

 silesax, on 19 martie 2018 - 11:19, said:

rotile de tico is cele mai bune pentru transport, cu camera sa le lasi mai moi si pentru aderenta cu lanturi pe ele.
Multumesc pentru sfaturi. Ajuta foarte mult cand nu cunosti. Momentan nu ma mai intereseaza rotile pentru transport... poate mai tarziu.

 silesax, on 19 martie 2018 - 11:19, said:

...is net superioare jegurilor de roti cu care vin motosapele. cand eram prost am dat 450 pe roti la motosapa si am constatat că sant o pocarie, tari ca piatra si cauciuc ca smoala se rupea bucati din derepanti.. niște panarame.
Incep sa realizez ca s-a potrivit foarte bine aceasta actiune pentru ca am facut schimbul fara sa stiu aceste detalii; pur si simplu din conversatia cu domnul de la o-mac am ajuns sa intreb daca se pot schimba rotile... si s-a putut.

#4742
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
foarte bine ai facut, cumpara doar manicotii si pune i roti de tico. manicotii îi tai si îi mai lungesti putin pentru ca rotile la motosapa sa aiba distanta mai mare intre ele, pentru a veni pe langa aparatoarea motosapei, si pentru a se aseza mai bine pe drum.

#4743
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Buna colegi.Si-a mai cumpărat careva tahometru/turometru pt motocapra.Cei care au deja ce nu pot spune,sunt fiabile,ce marci aveti?As fi interesat si eu de un astfel de obiect.Mulțumesc.o zi frumoasa!!!

 silesax, on 19 martie 2018 - 13:18, said:

foarte bine ai facut, cumpara doar manicotii si pune i roti de tico. manicotii îi tai si îi mai lungesti putin pentru ca rotile la motosapa sa aiba distanta mai mare intre ele, pentru a veni pe langa aparatoarea motosapei, si pentru a se aseza mai bine pe drum.


#4744
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pentru ce iti trebuie?

#4745
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Sauintorci janta astfel încât sa partea cu tabla cu suruburile sa fie catre motosapa,invers de cum e pusa pe masina(tico),astfel se mareste distanta dintre roti,cu latimea rotii.

#4746
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu este de ajuns.

#4747
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

 Techmasters35, on 19 martie 2018 - 13:28, said:

Si-a mai cumpărat careva tahometru/turometru pt motocapra.Cei care au deja ce nu pot spune,sunt fiabile,ce marci aveti?

Nu există "mărci" !
Există vinzători !
Din ce s-a discutat anii anteriori pe aici, sînt 2 modele .
Un model este compact.
Altul are capac ptr baterie (deci o poți înlocui).
Eu am întrebat niște chinezi dacă se poate înlocui bateria din  tachometrele lor. Dar nu mi-au răspuns. Așa că am lăsat-o baltă !

Edited by mcjohn, 19 March 2018 - 17:52.


#4748
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 19.02.2011
Pina la urma am luat astazi Loncin 1200 de la Dedeman.Magazinele de pe net unde era pretul mai accesibil nu imi asigurau transportul gratuit si raspunderea pt. transport imi revenea mie.Asa ca m-am dus si am luat-o cu proba de rigoare din magazin.Este ok pt. nevoile mele,rotile metalice de la rog 135 se potrivesc si la asta.De acum sa se faca bine afara ca sa ii fac rodajul.Un dezavantaj ar fi ca nu are in partea din fata suportul pt. freze,dar pt. mine nu este o problema deoarece si asa o sui in remorca pina unde am treaba.

#4749
Ursecornel

Ursecornel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 10.12.2017
In mesajele anterioare am postat eu.Lam comandat din china de pe aliexpres.Aprox 20€ transport gratuit si a venit cam in o luna.Cum a spus si mcjohn,nu exista marci ci vanzatori.Al meu e turnat si nu se schimba bateria.Merge la ori ce motor.Benzina diesel si electric pentru ca este cu senzor de vibratii.Numai bine

#4750
aandreifs

aandreifs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2016

 horia100, on 16 martie 2018 - 08:32, said:

Am fost ieri la ded. si am vrut sa iau un prorun 900A dar intra dificil in viteza intii,
Prorun PT 900-A nu are cutie de viteze sincrona; asta inseamna ca daca nu intra in viteza trebuie sa rotesti putin un pinion (practic impingi putin motosapa, indiferent daca sta pe freze sau pe roti, pana in pozitia in care intra usor - cativa centimetri).

Edited by aandreifs, 19 March 2018 - 19:30.


#4751
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
are vreunul cutie sincrona?

#4752
aandreifs

aandreifs

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 10.06.2016

 Dude_2nd, on 17 martie 2018 - 10:33, said:

un clip care mi s-a parut interesant si care face cat 1000 de cuvinte pentru cei care vor sa-si achizitioneze o capra pentru gradina de legume:
Freza NEtractata pare ca are montate cutitele invers, ceea ce ar putea explica de ce nu intra in pamant.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate