Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Posibila problema ureche?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
Andrei_Moldoveanu

Andrei_Moldoveanu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.04.2016
Dupa cum observi nu sunt in dispozitia necesara de a glumi/ a inghiti glume..

#20
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostAndrei_Moldoveanu, on 03 aprilie 2016 - 13:26, said:

Deci sa inteleg ca nu este ceva grav?
Nu, nu e nimic grav ca ai un dop de ceara bagat adanc in ureche.
Doar ca de acum in colo nu vei mai auzi stereo, ci vei auzi mono  -fara caterinca !

Am vazut la TV reclama la nu stiu ce spray care dai cu el in ureche si ti se desfunda urechea de dopul ceara.
Intreaba la farmacie daca este OK sa dai cu acel spary;
dar mai sigur e sa te duci la ORL sa ti-l scoata !

#21
Andrei_Moldoveanu

Andrei_Moldoveanu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.04.2016
Pai si daca mi-l scot nu voi auzi din nou stereo? :))



#22
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.03.2016
Vreo 30 ron sprayul.

Tu faci misto?

#23
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@Andrei_Moldoveanu, am spus ca avand dopul de ceara in ureche auzi mono;
dupa ce vei fi scos dopul de ceara din ureche vei reauzi stereo.

Vezi ce rezolvi cu spray-ul ala de ureche !

#24
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Fa in felul urmator, ia o seringa din aceia mare, de calciu, insa fara cauciuc in ea, deci o seringa din care apa sa iasa cu jet relativ puternic, tragi apa calduta in ea, o pui la ureche si apesi cat de tare poti fara frica. Vei fi surprins de rezultate. Repeti procedura pana vezi ca nu mai iese nimic din ureche. Nu doare, nu patesti nimic rau, ba chiar vei ajunge sa auzi mai bine ca niciodata.

Apoi nu ar fi rau ca macar odata pe luna sa faci asta la ambele urechi. Garantat nu vei mai avea probleme niciodata.

ps: seringa fara ac, desigur.

View PostAndrei_Moldoveanu, on 03 aprilie 2016 - 15:40, said:

Pai si daca mi-l scot nu voi auzi din nou stereo? Posted Image)
Nu, pentru ca daca-ti scoti dopul din urechea infundata vei auzi mult mai bine cu ea decat cu cealalta ureche, chiar daca nu este infundata. Asa ca fa procedura la ambele urechi si ingrozeste-te de ce iese din ele.

Si repet, aceasta procedura ar trebui introdusa in rutina de spalare, macar odata pe luna. Eu fac asta de vreo 20 de ani si nu am avut probleme. Si oricum la ORL fix aceasta procedura ti-o aplica si ei.

Edited by Pai_Mei, 03 April 2016 - 16:31.


#25
Andrei_Moldoveanu

Andrei_Moldoveanu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.04.2016
As incerca dar cum nu am mai facut astfel de "operatiuni" pana acum nu as vrea sa ma risc..
Voi intreba medicul daca aceasta metoda nu implica riscuri si este eficienta.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

#26
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Ti-am spus, eu fac asta de vreo 20 de ani si totul e bine. Oricum la ORL fix asta iti fac si ei pentru a-ti scoate dopul, asa insa, invatand sa-ti faci singur procedeul acesta, il poti aplica odata pe luna pentru a-ti scoate ceara din urechi, pentru ca indiferent ca ai urechile infundate sau nu, ceara tot se aduna si tot iti diminuiaza auzul, chiar daca nu realizezi. Asa ca invata sa faci procedura singur, nu doare, nu simti nimic si e ceva foarte simplu. Iar ceara iese foarte usor si complet.

Si nu te mai juca niciodata cu betisoarele in urechi ! Asta e lucrul cel periculos, nu procedeul cu seringa !

Edited by Pai_Mei, 03 April 2016 - 16:56.


#27
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Andrei, acelasi lucru l-am patit si eu. Nu stiu ce e la tine, dar la mine a fost simplu: un dop de ceara, pe care eu cu betisorul l-am impins mai mult in ureche. Am fost la medic ORL, mi-a facut o spalatura cu apa calda (iti baga apa calda cu o seringa in ureche) ... si gata. Te rezolva in 5 minute. Nu doare, nu simti mai nimic ... nu iti fie frica.

Edited by roland_s, 03 April 2016 - 16:54.


#28
Andrei_Moldoveanu

Andrei_Moldoveanu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.04.2016
Presupunand ca nu e vorba de un dop de ceara, s-ar putea ca timpanul sa fie afectat? Posted Image

View PostPai_Mei, on 03 aprilie 2016 - 16:52, said:

Ti-am spus, eu fac asta de vreo 20 de ani si totul e bine. Oricum la ORL fix asta iti fac si ei pentru a-ti scoate dopul, asa insa, invatand sa-ti faci singur procedeul acesta, il poti aplica odata pe luna pentru a-ti scoate ceara din urechi, pentru ca indiferent ca ai urechile infundate sau nu, ceara tot se aduna si tot iti diminuiaza auzul, chiar daca nu realizezi. Asa ca invata sa faci procedura singur, nu doare, nu simti nimic.
Te cred dar cum am zis, am "frica de necunoscut".

Edited by Andrei_Moldoveanu, 03 April 2016 - 16:54.


#29
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Eu ma curat cu betisoare de urechi, bagate cam 10-15mm pe canalul auditiv, deci nu ca vita.

Betizoarele usor inmuiate in alcool. Fac asta de circa 25 de ani. Si nu mi-am mai spart niciun timpan. Mi-ar placea sa nu mai vad cretinisme de genul cum ca nu se baga betisoare cu bumbac in varf in urechi pentru a le curata. Ba se baga. Si se curata foarte bine.

Deci tovarasul din primul post, ti-ai mutat ceara in urechi si d-aia s-a infundat. Cumpara un spray de la farmacie si ai scapat, ce atata lamentare. Si pe viitor spala mai des urechile. Si sfatul cu apa calda injectata cu seringa cu presiune in ureche e bun. Si e mai ieftin decat spray-ul.

Iar papagalul care zice ca ai facut otita: otita e o infectie, nu se produce instantaneu. Dureaza cateva zile pana la o saptamana sa incubeze stafilococii aia pe acolo cat sa produca ditai infectia si sa incepi sa te zvarcolesti de durere ca un vierme.

Edited by Groot, 03 April 2016 - 16:59.


#30
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View PostAndrei_Moldoveanu, on 03 aprilie 2016 - 16:55, said:

Presupunand ca nu e vorba de un dop de ceara, s-ar putea ca timpanul sa fie afectat? Posted Image


Te cred dar cum am zis, am "frica de necunoscut".
Daca e un dop de ceara, cu spalatura cu seringa ti-l scoate. Aceasta e procedura. Timpanul (la mine) nu a fost afectat.

Edited by roland_s, 03 April 2016 - 16:59.


#31
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016

View PostGroot, on 03 aprilie 2016 - 16:56, said:

Eu ma curat cu betisoare de urechi, bagate cam 10-15mm pe canalul auditiv, deci nu ca vita.

Betizoarele usor inmuiate in alcool. Fac asta de circa 25 de ani. Si nu mi-am mai spart niciun timpan. Mi-ar placea sa nu mai vad cretinisme de genul cum ca nu se baga betisoare cu bumbac in varf in urechi pentru a le curata. Ba se baga. Si se curata foarte bine.

Deci tovarasul din primul post, ti-ai mutat ceara in urechi si d-aia s-a infundat. Cumpara un spray de la farmacie si ai scapat, ce atata lamentare. Si pe viitor spala mai des urechile.
Se curata pe dracu' ! Ia incearca sa pui apa din seringa in urechi dupa ce ai dat cu betigase, sa vezi cat mai iese ! De vreo 5 ori pe cat de mult scoti cu betigasele. Cu apa calda din seringa iese in 5 secunde totul, complet, pe cand cu betigasele nu scoti nici un sfert, plus ca ti se mai si infunda urechea.

Edited by Pai_Mei, 03 April 2016 - 17:00.


#32
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View PostPai_Mei, on 03 aprilie 2016 - 16:59, said:

Se curata pe dracu' ! Ia incearca sa pui apa din seringa in urechi dupa ce ai dat cu betigase, sa vezi cat mai iese ! De vreo 5 ori pe cat de mult scoti cu betigasele. Cu apa calda din seringa iese in 5 secunde totul, complet, pe cand cu betigasele nu scoti nici un sfert, plus ca ti se mai si infunda urechea.


Vezi tu, ceara aia in urechi e benefica. Antreneaza microbii, germenii, mizeria. Este mecanismul natural de curatare a urechii. Numai prostii scot totul afara. Desteptii se curata un centimetru la gura canalului sa nu le curga maro din ureche.

#33
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016

View PostAndrei_Moldoveanu, on 03 aprilie 2016 - 16:55, said:

Posted Image

Te cred dar cum am zis, am "frica de necunoscut".
Daca faci odata a doua oara ti se va parea o banalitate. Nu doare, nu simti nimic, e ca atunci cand te bagi cu capul sub apa si iti intra apa in urechi, nu simti absolut nimic. In 5 secunde e gata totul si vezi ce aveai in "stup".

#34
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Pai_Mei, eu nu i-as recomanda sa faca el asta. Mai bine se duce la medic. Ala se uita in urechea lui si vede ce are. Si in plus mi se pare destul de dificil sa iti bagi singur seringa in ureche ... plus ca trebuie o seringa mare, nu una de injectii!

#35
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016

View PostGroot, on 03 aprilie 2016 - 17:02, said:

Vezi tu, ceara aia in urechi e benefica. Antreneaza microbii, germenii, mizeria. Este mecanismul natural de curatare a urechii. Numai prostii scot totul afara. Desteptii se curata un centimetru la gura canalului sa nu le curga maro din ureche.
Eu fac asta de 20 de ani si nu am patit nimic rau. Scoti ceara afara complet, dar nu faci asta in fiecare zi, ci odata pe luna, odata la doua luni, iar ceara se reface mereu, deci nu e ca si cum ai fi vreodata fara. Doar ca din cand in cand mai desfunzi instalatia astfel incat niciodata sa nu se adune prea mult, iar asta conteaza enorm, auzi pe urma mult mai bine. Pana nu iti scoti ceara macar odata nu iti dai seama cat de mult afecteaza auzul.

Si eu imi curatam inainte urechile cu betigase, asta pana intr-o zi cand mi-am infundat si eu o ureche cu betigasul si numai nu am reusit sa o mai desfund. Asa ca am luat o seringa mai mare, am aplicat procedura de la ORL si a functionat minunat, iar de atunci a devenit noul standard.

View Postroland_s, on 03 aprilie 2016 - 17:03, said:

Pai_Mei, eu nu i-as recomanda sa faca el asta. Mai bine se duce la medic. Ala se uita in urechea lui si vede ce are. Si in plus mi se pare destul de dificil sa iti bagi singur seringa in ureche ... plus ca trebuie o seringa mare, nu una de injectii!
O seringa de calciu normala umpluta cu apa calduta, pus varful seringii la intrarea canalului urechii si apasat seringa. E o chestie atat de simpla si de usoara. Nu doare, nu simti nimic, ci auzi doar vjjjjjj si gata, pe urma auzi inaltele mult mai bine. Si desigur te crucesti de ce vezi in chiuveta. Repetat procedeul cam de 3 ori la fiecare ureche, pana nu mai iese nimic. Pe urma redescoperi auzul asa cum nu l-ai stiut vreodata.

Edited by Pai_Mei, 03 April 2016 - 17:36.


#36
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostPai_Mei, on 03 aprilie 2016 - 16:15, said:

Fa in felul urmator, ia o seringa din aceia mare, de calciu, insa fara cauciuc in ea, deci o seringa din care apa sa iasa cu jet relativ puternic, tragi apa calduta in ea, o pui la ureche si apesi cat de tare poti fara frica.

ps: seringa fara ac, desigur.
Si de care seringa ?
De 100 mml ca asta ?
[ https://i.imgur.com/KvWEQEh.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau asta ?
[ https://i.imgur.com/6L9te6B.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau si aia de 50 ml
[ https://i.imgur.com/n4yEftu.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si 60 ml este buna ?!
[ https://i.imgur.com/mzQUU4M.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Procedura de curatare a urechilor se face odata pe luna ?
Nu are vreun impact negativ vizavi de germenii si microbii ce se vor aduna in urechi in viitor ?

E 100% sigur ?!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate