Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Posibila problema ureche?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Eu zic totusi sa mergeti la medic. Nu de alta, dar s-ar putea sa aveti altceva in ureche si sa nu faceti mai mult rau bagand apa.

#38
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Nu, nu din asta cu cauciuc ! Din asta am incercat si eu insa nu are presiune suficienta din cauza cauciucului. Trebuie fara cauciuc, doar plastic, iar la varf fara obturatii de niciun gen. Deci o seringa normala, old school, de calciu.

Nu are niciun impact negativ, fac asta lunar de 20 de ani si aud excelent. Nici macar atunci cand schimb altitudinea nu mi se infunda urechile.

Iar daca te apuci sa aplici procedura si refolosesti seringa ai grija sa o speli bine inauntru si in afara, sa tragi si spirt in ea, iar abia apoi sa o refolosesti. Insa mai bine cumperi alta noua.

Edited by Pai_Mei, 03 April 2016 - 17:51.


#39
Andrei_Moldoveanu

Andrei_Moldoveanu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.04.2016
O sa merg la medic, nu vreau sa risc ceva..

#40
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Na, mergi la medic, observa procedura cu seringa, vezi cum nu e mare branza, apoi fa-o singur din cand in cand, insa nu exagerat de des. Nu vei mai avea vreodata probleme cu urechi infundate, sau nevoie de betigase.

Edited by Pai_Mei, 03 April 2016 - 17:49.


#41
Andrei_Moldoveanu

Andrei_Moldoveanu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.04.2016
Exista vreo problema daca merg la medic joi?

Programele noastre nu prea corespund in primele 3 zile ale saptamanii ci doar joi.

#42
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
:-)  Apoi tu vrei sa stai cu urechea infundata pana joi ? Nu mai bine aplici procedura singur si rezolvi totul in 10 secunde ? Chiar nu ai pentru ce sa te temi. Vei rade dupa cat e de simpla si usoara.

Nu are nimic daca astepti pana joi, doar ca auzi mono. Iar cand mergi la medic spune-i sa-ti scoata si din cealalta ureche, nu doar din asta infundata. Apoi ai sa intelegi ce spuneam eu cu auzul redescoperit.

Edited by Pai_Mei, 03 April 2016 - 18:01.


#43
Stiudelae

Stiudelae

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 12.03.2013
Sau baga-ti un betisor cu vata in ureche si scoate.

#44
Andrei_Moldoveanu

Andrei_Moldoveanu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.04.2016
Intr-adevar, chiar aud mono. :lol:

#45
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Nu ! Renunta la betisoare ! Nu de seringa cu apa sa te temi ci taman de betisoare !

Lasa ca dupa ce iti scoate medicul ceara vei auzi stereo hi-fi. Pentru o luna aproximativ. Pe urma vei auzi doar stereo din nou.  :-)

Edited by Pai_Mei, 03 April 2016 - 18:08.


#46
Andrei_Moldoveanu

Andrei_Moldoveanu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.04.2016

View PostStiudelae, on 03 aprilie 2016 - 18:02, said:

Sau baga-ti un betisor cu vata in ureche si scoate.
Dupa ce am citit pe net si pe aici nu vreau sa mai aud de betisoare.

#47
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostPai_Mei, on 03 aprilie 2016 - 16:15, said:

Si repet, aceasta procedura ar trebui introdusa in rutina de spalare, macar odata pe luna. Eu fac asta de vreo 20 de ani si nu am avut probleme. Si oricum la ORL fix aceasta procedura ti-o aplica si ei.

ai uitat lucrul cel mai important, ca la ORL este de fapt solutie salina, nu este apa de chiuveta. daca tu faci acasa dupa cum te taie capul, e treaba ta, dar macar nu ii prosti pe altii cum ca ce faci tu acasa este exact la fel ca la medic.

#48
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Daca fac asta de 20 de ani cu apa de la robinet si e totul bine, ce mai este altceva de spus ? Ce, tu crezi ca atunci cand faci baie nu-ti intra oricum apa de robinet in urechi ? Singura diferenta este ca intra cu putina presiune din pricina seringii, in rest e la fel cu atunci cand faci baie. Plus ca apa nici macar nu-ti ramane in urechi, ca doar stai cu urechea aplecata spre chiuveta si apa avand presiune din seringa intra si iese (imbogatita cu "uraniu"), nu stationeaza.

Edited by Pai_Mei, 03 April 2016 - 18:21.


#49
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
cand faci dop de apa in ureche de nu il poti scoate si ajunge sa se infecteze uneori, este exact in cauza faptului ca apa a intrat mai in interiorul canalului si nu mai este la suprafata, cum este normal cand faci baie. asa ca nu confunda ideile intre ele.

#50
Pai_Mei

Pai_Mei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 09.03.2016
Eu de exemplu cand am "dop" de apa iau seringa si dau apa cu presiune in canal si se duce toata afara. Nu am avut niciodata in viata mea infectie la vreo ureche. Iar in ureche este foarte multa ceara, mult mai multa decat iti dai seama cu ajutorul betigaselor, oricat ai insista cu ele. Si probabil ca apa intrand adanc in canalul urechii unde este si multa ceara, normal ca stationeaza si pot apare infectii.

Deci tot ceara este probabil responsabila si pentru stationarea apei.

Edited by Pai_Mei, 03 April 2016 - 18:35.


#51
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@Pai_Mei, si cum se apasa pe seringa ? tare sa aiba presiune apa cand iese din seringa ?
sau usor ?!

@Dany_Darke, da' solutia salina facuta-n casa are ceva ?
Se pune apa la clocotit, se pune 100g de sare fina si se amesteca pana se dizolva sarea  -apoi se lasa la racit apa ci se foloseste.

#52
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
Apa oxigenata (peroxidul de hidrogen): foloseste o pipeta pentru a pune in ureche 2-3 picaturi de apa. Pentru rezultate mai bune, poti sa folosesti o seringa cu o para de cauciuc. Asteapta 5 minute, timp in care dopul se va inmuia, iar tu vei simti ca te gadila ceva in ureche. Ca sa nu se scurga lichidul, tine capul inclinat intr-o parte. Daca dopul de ceara nu este prea tare, il poti indeparta inca de la prima aplicare. Altfel este indicat sa repeti operatiunea de doua ori pe zi, de preferat timp de patru zile la rand. Dupa ce ai incheiat operatiunea, inclina capul pentru a permite scurgerea apei din ureche si foloseste un prosop pentru a o usca.


Ulei de parafina cald (poti sa folosesti si ulei de masline): aplica doua sau trei picaturi, apoi tine capul inclinat pentru a permite inmuierea dopului de ceara. Sterge excesul de ulei si repeta procedeul la cateva zile. La finalul tratamentului pentru ureche infundata introdu un jet bland de apa calda in urechi.


Solutie din apa si otet: combina cele doua ingrediente in cantitati egale, apoi incalzeste putin solutia si spala urechea cu ea. Astfel se vor elimina depozitele de ceara acumulate recent. Sterge bine urechea la finalul procedeului.


Solutie salina: pune doua lingurite de sare in o jumatate de cana de apa incalzita, amestecand pana la dizolvarea cristalelor. Foloseste o pipeta pentru a adauga 2-3 picaturi de solutie salina in urechea infundata, apoi tine capul indreptat intr-o parte. Dupa 4-5 minute, inclina capul in partea cealalta pentru a permite scurgerea apei si sterge bine urechea.

#53
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Wow ! multumesc pt. informatii.
Unde erai acum cativa ani cand am auzit 6-7 luni mono ?

Initial credeam ca am surzit la o ureche si ma resemnasem, pana cand la scoala ma trezesc ca-mi pica din senin ceva din ureche si incep sa aud iar stereo Posted Image
Da' si varianta lui @Pai_Mei este buna ?
Cea cu solutie salina cumparata din farmacie si introdusa cu seringa in ureche pt. spalare odata pe luna ?!

#54
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
este ok sa speli cu solutie in ureche, insa ceea ce se face la ORL este ca ultima solutie in momentul in care deja ai produs niste vatamari urechii, astfel ca devine imperativ sa scoata cu seringa si jet de solutie acel dop.

eu una nu sunt de acord si nu recomand sa folosesti asta ca si metoda de curatare, fie ea si o data pe luna sau la 2 luni.

metodele de curatare le-am descris mai sus, insa atentie, sunt pt momentul in care iti simti urechea infundata, nu sunt ca metoda de igienizare curenta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate