Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...
 Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...

apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri
 

Nu mai pot accesa anumite site-uri web

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 26.02.2010
De 2 saptamani am trecut de la windows 7 la Windows 10. In mare parte sunt multumit de el, numai ca pe browser-ul EDGE, Internet Explorer 11 si Mozilla nu mai pot accesa anumite site-uri web si nici contul de e-mail de serviciu. Pe IE si EDGE nu se incarca deloc pagina si pe Mozilla imi da eroare cu site nesigur. Am instalat si Chrome si in continuare aceleasi probleme. Am scris si pe forumul Microsoft si nu am primit o solutie viabila. Multumesc anticipat pentru ajutor!

Attached Files



#2
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 19.07.2005
O problema cu certificatele, serverul nu trimite certificatele intermediare sau ceva de genu, nu stiu sa-ti zic exact..
Daca stii ca siteul e sigur, in Firefox poti da pe "adauga exceptie" si confirma acolo noul certificat.

#3
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 26.02.2010
I-am dat si adauga si exceptie, nu vrea nici in ruptul capului sa mearga.

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Apasa pe "Get Certificate", apoi confirma exceptia. Cu siguranta iti va merge cu Firefox.

Am testat acum pe Firefox:

Attached File  mail.geodin.ro.png   80.53K   35 downloads

#5
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 26.02.2010
Ce versiune de Firefox ai, deoarece la mine este 45. Ideea este ca nici pe laptop-ul de serviciu și acasă nu vrea sa functioneze.

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
45.0.1

Ma gandesc ca la tine ar putea fi antivirusul de vina (eu folosesc Windows Defender) sau poate ai vreo modificare in fisierul hosts ori vreo extensie in browser care blocheaza incarcarea site-ului respectiv.

#7
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Verifica si data la calculator

#8
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 26.02.2010
La mine nu vrea sa se activeze Windows Defender, in schimb folosesc BitDefender antivirus plus 2016. Asta l-am instalat dupa upgrade, deoarece mi l-a sters windows-ul pe cel vechi (2013, respectiv 2015).

#9
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
Dezactiveaza scanarea SSL in Bitdefender si verifica daca mai blocheaza.

#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postaris86, on 31 martie 2016 - 18:55, said:

La mine nu vrea sa se activeze Windows Defender, in schimb folosesc BitDefender antivirus plus 2016. Asta l-am instalat dupa upgrade, deoarece mi l-a sters windows-ul pe cel vechi (2013, respectiv 2015).

Windows Defender este dezactivat automat daca folosesti alt antivirus si nu poate fi reactivat cata vreme exista alt antivirus instalat.
Personal nu prea recomand Bitdefender, deoarece cauzeaza lag in sistem, probleme de functionalitate in anumite aplicatii (cum ar fi Thunderbird), plus ca dureaza uneori cateva saptamani pana cand il actualizeaza ca sa functioneze corect dupa instalarea anumitor update-uri pentru Windows (mai ales dupa schimbarile de build).

Deoarece folosesti Bitdefender, cel mai bine este sa-l reinstalezi. Cu Bitdefender au avut multi probleme dupa upgrade si au rezolvat prin reinstalarea lui (asta daca vrei sa-l pastrezi/ daca ai nevoie de o securitate ceva mai complexa).

Edited by _-_, 31 March 2016 - 19:16.


#11
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Post_-_, on 31 martie 2016 - 14:15, said:

Apasa pe "Get Certificate", apoi confirma exceptia. Cu siguranta iti va merge cu Firefox.

Am testat acum pe Firefox:

E ciudat ca tie iti merge...

Attached File  ssl.png   48.85K   23 downloads

#12
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

View Post_-_, on 31 martie 2016 - 19:16, said:

Windows Defender este dezactivat automat daca folosesti alt antivirus si nu poate fi reactivat cata vreme exista alt antivirus instalat.
Oare ?
Cat despre subiect: nu are ce cauta pe Windows 10,nu Win 10 e de vina (la fel e si pe Win 7) si nici antivirusii nu sunt de vina ,si nici  browserele  nu au probleme, e problema de la site-urile neintretinute corespunzator. Asa ca sa puna mana sa ia legatura cu detinatorii site-ului (sau site-urilor) si sa le spuna sa-si rezolve probleme, nu de alta dar in primul rand pierd din credibilitate.

Edited by stlk, 31 March 2016 - 19:49.


#13
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ce ai tu acolo nu este antivirusul Windows Defender din Windows 8/ 8.1/ 10. Este o aplicatie antispyware omonima care este proiectata sa functioneze impreuna cu un antivirus. Noi vorbim aici despre noul Windows Defender care este o aplicatie avansata de securitate: http://forum.softped...lti-antivirusi/

#14
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 26.02.2010
Problema cu certificatul este de cativa ani. De fiecare data, am dat continuare si mergea mai departe browserul. Cum am trecut la windows 10, s-a stricat sandramaua. Si cateodata nu mere nici pe www.feedburner.com si alte site-uri. S-a produs un scurt circuit pe drum (exact dupa upgrade de la windows 7 HP si windows 8 Pro) si incerc sa-l rezolv.

#15
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In linii mari, noul Windows Defender inglobeaza vechiul Windows Defender, vechiul Microsoft Security Essentials si inca ceva pe deasupra; vezi de exemplu acest articol: https://blogs.window...eat-protection/

Edited by _-_, 31 March 2016 - 20:30.
omis un "s"


#16
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007
Ai oprit scanarea SSL in Bitdefender?
Este normal ca Bidefender sa blocheze site-urile ce nu au certificate emise de CA.

Edited by 654321, 31 March 2016 - 19:57.


#17
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 26.02.2010
Am dezinstalat bitdefenderul, acum functioneaza. Multumesc frumos pentru ajutor. Maine la munca o sa incerc sa dezactivez scanarea SSL.

#18
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

View Post_-_, on 31 martie 2016 - 19:49, said:

Ce ai tu acolo nu este antivirusul Windows Defender din Windows 8/ 8.1/ 10. Este o aplicatie antispyware omonima care este proiectata sa functioneze impreuna cu un antivirus. Noi vorbim aici despre noul Windows Defender care este o aplicatie avansata de securitate: http://forum.softped...lti-antivirusi/
Eu am vazut ca am Windows Defender Posted Image (oricum pentru mine nu reprezinta nici antivirus nici antispyware  ci o porcarie pe care o tin dezactivata in majoritatea timpului, oricum m-ai inchis, nu am Win 8,8.1,sau 10 pe niciun dispozitiv (si nici nu o sa am asa ceva vreodata, mai bine  trec pe Linux)
Oricum, multam' pentru informatie  ! citisem eu acum cateva saptamani ceva pe net despre Windows Defender dar nu am inteles mare lucru.

View Post654321, on 31 martie 2016 - 19:54, said:

Ai oprit scanarea SSL in Bitdefender?
Este normal ca Bidefender sa blocheze site-urile ce nu au certificate emise de CA.
De aici rezulta ca tot siteu-rile sunt de vina ! Bitdefender  si-a facut doar treaba !

Edited by stlk, 31 March 2016 - 20:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate