Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Uman sau real?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
AndreeaArt

AndreeaArt

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.03.2016
Ajutooor!
Sunt eleva in clasa a VIII-a si am media generala 10.... la simulare am luat 9.70 la romana si 8.20 la matematica... la romana am gresit din neatentie iar la mate geometria am facut-o praf! Trebuie sa aleg acum la ce profil voi merge, insa sunt extrem de indecisa... fiind olimpica la limba romana si limba engleza si fiind nebuna dupa istorie,geografie si germana m-am gandit sa merg la uman, insa toti colegii mei care imi fac concurenta aleg realul... chimia o tocesc deoarece nu o inteleg, fizica si biologia imi plac...geometria e cosmarul meu, insa ma descurc foarte bine la aritmetica... sunt foarte visatoare si iubesc tot ce tine de arta, dar nu optez pentru un liceu de arta......
Deci revenind.... real sau uman??? De mentionat ca URASC INFORMATICA!!!!!!!!

Edited by AndreeaArt, 30 March 2016 - 19:28.


#2
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Eu as merge pe uman in locul tau.

#3
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
-

Edited by stlk, 30 March 2016 - 20:00.


#4
Lumianu

Lumianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 10.03.2016
Uite ca si astia de 14 ani stiu ca Ana are mere......

#5
crysty1222

crysty1222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 03.09.2013
Eu sunt pe profil stiinte ale naturii deci este un profil real, si acum sunt a 12-a si am 4 ore de mate,4 ore de romana, 4 ore de fizica, 3 ore de biologie si 2 ore de chimie pe saptamana, materiile astea fiind importante pe profilul asta. Mie nu mi se pare asa greu profilul real, singura chestie mai naspa e ca dai bacalaureat la mate pe langa romana si la alegere dintre chimie, biologie si fizica. Dar eu iti sugerez sa te duci pe profil uman la filologie ca tot ai zis ca te descurci la romana, engleza, istorie si geografie, si iti zic asta pentru ca multi colegi s-au transferat pe profilul asta si chiar daca faci mai multe ore de romana, engleza, ai mai multe sanse sa iei bacalaureatul cu o medie mai mare. Dar acum depinde si la ce te gandesti sa faci mai departe, ce facultate vrei sa urmezi si iti zic ce profil este mai avantajos.

#6
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Evident uman. Axează-te pe ce îți place.

#7
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Gandeste-te ce vrei sa urmezi dupa liceu. Profilul uman nu iti ofera prea multe perspective dupa absolvire decat profilul real. Eu zic ca aici e cheia deciziei. Ce vrei sa faci dupa liceu!

#8
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013
Sa tocesti chimia, dar sa intelegi fizica, asta e un paradox sau ceva asemanator.
Cu 8,20 la mate ai putea merge la real, dar posibil sa nu iti placa.
La real sunt doua profile, stiinte sau mate-info, avand in vedere ca nu iti place informatica, raman stiintele, avand in vedere ca nu stii chimia, nu mai raman nici stiintele.
Deci, practic ramane de ales intre teoretic sau tehnologic, eu zic tehnologic ca macar o sa stii o meserie.

Edited by Spk96, 30 March 2016 - 20:15.


#9
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,080
  • Înscris: 07.07.2006
Gîndește-te ce preferi să ai ca teme de acasă, cu ce vrei mai degrabă să îți umpli zilele în liceu: cu probleme de chimie și trigonometrie, sau cu lecturi ca Patul lui Procust, Roșu și negru, Zahei orbul, Washington Square, The Catcher in the Rye etc.
Ca facultăți, cu umanul ai acces la mai multe și de regulă la cele mai disputate: de la geografie la psihologie, de la jurnalism la drept, de la administratie la litere etc. Dar renunți sigur la politehnică și, cred, medicină.

Edited by abancor, 30 March 2016 - 20:18.


#10
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013

 abancor, on 30 martie 2016 - 20:17, said:

Gîndește-te ce preferi să ai ca teme de acasă, cu ce vrei mai degrabă să îți umpli zilele în liceu: cu probleme de chimie și trigonometrie, sau cu lecturi ca Patul lui Procust, Roșu și negru, Zahei orbul, Washington Square, The Catcher in the Rye etc.
Ca facultăți, cu umanul ai acces la mai multe și de regulă la cele mai disputate: de la geografie la psihologie, de la jurnalism la drept, de la administratie la litere etc. Dar renunți sigur la politehnică și, cred, medicină.
Aberezi, este exact pe dos.

#11
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Daca tu vii si intrebi pe aici ce vrei sa faci cu viata ta, ignorand semnalele corpului tau (ceea ce iti place si la ce te pricepi), indifferent de varsta, nu cred ca mai e nimic de spus/adaugat.
Si o decizie nu o iei de ce zice unu' sau altu' pe aici, care, e si subiectiva mai mult sau mai putin.

Alege profilul uman, daca asa sta treaba. Ai tai ce zic? Spre ce te indruma? Ce te sfatuie?

#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Exista si licee/profile economice.

#13
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,012
  • Înscris: 09.12.2015

 AndreeaArt, on 30 martie 2016 - 19:27, said:

Ajutooor! Sunt eleva in clasa a VIII-a si am media generala 10.... la simulare am luat 9.70 la romana si 8.20 la matematica... la romana am gresit din neatentie iar la mate geometria am facut-o praf! Trebuie sa aleg acum la ce profil voi merge, insa sunt extrem de indecisa... fiind olimpica la limba romana si limba engleza si fiind nebuna dupa istorie,geografie si germana m-am gandit sa merg la uman, insa toti colegii mei care imi fac concurenta aleg realul... chimia o tocesc deoarece nu o inteleg, fizica si biologia imi plac...geometria e cosmarul meu, insa ma descurc foarte bine la aritmetica... sunt foarte visatoare si iubesc tot ce tine de arta, dar nu optez pentru un liceu de arta......
Deci revenind.... real sau uman??? De mentionat ca URASC INFORMATICA!!!!!!!!
Dilema specifica unei adolescente de varsta ta, urmeaza profilul uman, poate asa o sa ajungi si tu un om realizat chiar daca vei deveni o femeie independenta ... iar daca nu ... oricum responsabilitatea alegerii si absolut toate consecintele Posted Image care vor rezulta ca urmare a deciziei tale Posted Image
sunt 100% responsabilitatea ta, numai a ta!

Edited by TheStarkestTruthMatters, 30 March 2016 - 20:38.


#14
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009
Nu conteaza ce alegi aici

#15
BB-8

BB-8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 07.02.2016

 jeffy86able, on 30 martie 2016 - 19:29, said:

Eu as merge pe uman in locul tau.
De ce ?
Vrei neaparat sa ajunga viitor somer cu diploma?

 AndreeaArt, on 30 martie 2016 - 19:27, said:

. fiind olimpica la limba romana si limba engleza si fiind nebuna dupa istorie,geografie si germana m-am gandit sa merg la uman, insa toti colegii mei care imi fac concurenta aleg realul... chimia o tocesc deoarece nu o inteleg, fizica si biologia imi plac...geometria e cosmarul meu, insa ma descurc foarte bine la aritmetica... sunt foarte visatoare si iubesc tot ce tine de arta, dar nu optez pentru un liceu de arta......
Deci revenind.... real sau uman??? De mentionat ca URASC INFORMATICA!!!!!!!!

Pasiunea ta pentru literatura, limbi straine, arta,   istorie si geografie  trebuie totusi sa cantareasca ceva.  E bine ca si pasiunea asta sa-ti aduca profit, deci trebuie sa te gandesti bine ce vrei sa faci.  
E bine ca iti place germana, deci e posibil sa ai un viitor......in Germania. Trebuie totusi sa te gandesti si la un job din care sa strangi capital ca sa poti emigra. Timpul trece si ajungi pe la 30 de ani sa traiesti tot in tara asta si sa te intrebi de ce n-ai realizat nimic, si pe urma sa regreti  ca de ce n-ai mers pe real (vezi ca in tara asta, doar in IT si marketing se mai gasesc joburi).   O sa cam ai de pierdut daca urasti informatica pentru ca cunostintele de calculator se cer in orice domeniu in prezent.  

Eu zic totusi sa te duci la real, nu ti-ar strica sa-ti dezvolti  un pic logica, un pic de matematica n-a omorat pe nimeni . Si crede-ma, cunosc o gramada de informaticieni   care au studiat pe profil real, au terminat Poli si lucreaza in IT , dar care cunosc mai multa istorie   decat un absolvent, si citesc multa literatura in timpul liber.

Edited by BB-8, 30 March 2016 - 22:11.


#16
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009
Doamne ce gunoaie de sfaturi de la oameni deconectati de realitate. Sunt in bucuresti joburi care platesc 1000 de euro pe luna pentru support tehnic ca raspunzi la niste emailuri dupa un training de 2 saptamani, sunt call-center-uri pe engleza la 600 de euro/luna, call-center pe germana la 1000 de euro, call center pe norvegiana la 1500 euro/luna, sa intrii in toate astea iti ajunge o experienta de 6 luni pe orice pozitie entry level din romania  si voi speriati oamenii ca jung someri daca nu aleg liceul corect...

Edited by iloveshaorma, 30 March 2016 - 22:16.


#17
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Te unde visezi tu salariile alea?

#18
iloveshaorma

iloveshaorma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 22.04.2009

 colombo2003, on 30 martie 2016 - 23:49, said:

Te unde visezi tu salariile alea?
Uitate la toate companiile care ofera servicii de out-sourcing deschise recent. In pipera de exemplu la complexul de cladiri de birouri se produce probabil 2% din pib-ul romaniei, pe "job-uri" de nimic cu cerinte minime de angajare. Gasesti entry level cu 30 milioane/luna NET, fara sa iei in calcul bonurile de masa si eventualele ore de noapte, pentru ca iei niste apeluri in limba engleza, completezi un tichet in 2 minute si il dai mai departe la echipa de support tehnic...

Doar un exemplu... si nici nu ti se cere diploma de bac la angajre pentru asa ceva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate